Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kürtaj ve uygulama ile ilgili şikayetler

Umuruk

Öne çıkan mesajlar

Selam,

Eşim gece ateşlendi ve titreme nöbeti geçirmeye başladı. Aldığım gibi yakındaki özel hastaneye gittik gece 2,5 sularında.

Hemen kan alındı, analize gitti ve yüksek oranda enfeksiyon bulundu. Daha önce kullandığı antibiyotik damardan serum ile verildi. 10 dakika sonra eşimin yüzünde ve kollarında kabarma oldu. Hemşire geldi, doktoru çağırdı; vücut antibiyotiğe tepki vermiş. Hemen yeni serum verildi, kortizonlu iğne yapıldı (yeni doğan ufaklığımızı emzirdiğini söylediğimiz halde) ve durum 15 dakika sonra normale döndü. Tabi doktorun rengi gitmişti. E dedik nasıl emzirecek? Biz arada bık bık yapıp söyleniyoruz. Nasıl böyle hata yapılır falan diye yelkenlerimizi şişiriyoruz.

Doktor hemen sisteme girdi, devamlı suretle o hastaneye gittiğimiz için geriye dönük tüm doktor kontrol/karar/reçete bilgilerine ulaşabiliyor. Çat diye 2 ay önce bize bu antibiyotiğin yazılı olarak verildiğini ve kullanım sürecinde bir sorun yaşamadığımızı gösterdi. O ateş ve durum içerisinde bu sefer tepki göstermişti vücut ve o da gereken müdahaleyi yaptı. Çocuk doktorumuza sordun ve verilen kortüzonun mühim bir miktar olmadığını ve tek doz olduğu için sorun olmayacağını belirtti.

Demem o ki doktorlara bu kadar yüklenip her olumsuz netiecde onlara yüklenirsen sonunda riskli gördükleri hastaya kimse el sürmeyecek. Her ilacın veya narkozun riski var. Normal doğum vs sezeryan diyenlerin olaylara ne kadar hakim olduğunu bilmiyorum ama 2 tane ufaklığım olduğu için olayları derinden inceleme ve yaşama fırsatım oldu. Arkadaşımız bir kadın doğumcu ile bile görüştük. Her iki doğumda büyük riskler taşıyabiliyor. Doktorun her müdahalesinde risk olduğunu kabullenmek gerekiyor. Sen nasıl hata yaparsın diye kafasına vurmak marifet değil.

Eğer o mektupta anlatılan doktr tavrı doğruysa, doktorun eşşekliği aşikâr. Orada eşiyle beraber ses çıkartmayıp bu işlemi eziklik olarak görüp sonra eve dönünce de bizim haklarımız vardı diye aklına esip köşe yazarına mektup yazmak da ayrı bir salaklık. Hakkın verilmeyip, alındığını bilemiyor mu?

Herşeyde narkoz verilmesini isteyen bir toplum olduk. İçinde bulunduğu psikolojinin zor olduğu kabulüm ama normal doğum yapan biri de benzer bir psikolojide; ona da narkoz veya uyuşturucu verilsin. Normal doğum yapan da bazen 4-5 saat süreyle sancı çekebiliyor. Haydar Dümen tabiri ile; limon kadar yerden kavun kadar bir şey çıkıyor ve bunun sağlam bir sancısı/ağrısı oluyor.

Devlet optimum seviyede bir hizmet sunmaya çalışıyor. bana göre büyük ölçüde bu min seviyede ama yapılan işlem hastanın sağlığını riske atmadan halledilmiş. Devlet size Lada veriyor kabaca. Daha konforlu ve güvenli istiyorsanız Fiat'dan tutun da Mercedes'e kadar değişik özel seçenekler mevcut diyor. Bazı özel hastaneler çok düşük fark alıp çok daha konforlu hizmet de sunabiliyor. Eskiden bu da yoktu.

İnşallah devletin sunduğu Lada seviyesindeki imkânlar düzeltilir ve bir Renault/Fiat seviyesine gelir. Ama bunun parasal bir bedeli var.

Bazı uygulamaların da hastane yönetiminden kaynaklandığını, Sağlık Bakanlığı ile 1e1 ilişkisi olmadığını bilmek gerek. Oradaki açık camdan ve kanlı pamukların bulunduğu çöpten Bakanlık ve uygulaması değil, hastane ve bölüm yetkilisi sorumludur.

Amma çabuk galyana gelen bir toplumuz!

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

+1

hele şurası
said:
Eğer o mektupta anlatılan doktr tavrı doğruysa, doktorun eşşekliği aşikâr. Orada eşiyle beraber ses çıkartmayıp bu işlemi eziklik olarak görüp sonra eve dönünce de bizim haklarımız vardı diye aklına esip köşe yazarına mektup yazmak da ayrı bir salaklık. Hakkın verilmeyip, alındığını bilemiyor mu?
Sosyal ağlarda paylaş

Kocanin altina yatmayi biliyorsun ne demek ? Insanlara diri diri iskence ederek bir de musluman olduklarini , cennete gideceklerini falan dusunuyorlar . Cok sinirlendim. Dogum kontrol yontemlerinin 100 de 100 ise yaradigini dusunmesine mi kaysam , aile planlamsini oldurmeye calismalarina mi , insanlarin kararlarina saygi duymamayi gectim , bunu kendilerince eziyet edip intikam almalarina mi .

Hayir halk da cok bilincsiz , anestezi yok mu diye sormaz mi insan , yok derse hekim bashekime saglik bakanligina sikayet etmez mi? Kuzu kuzu uzanip eziyete maruz kalmak ne demek ? Salak misin!!!
Sosyal ağlarda paylaş

Abi yoksa yatmazsin yine de kasap altina , canli canli eziyet cekecegini bile bile . Tehdit edersin , sonra sikayet edersin. Baska hastaneye baska doktora gidersin.

Ufacik bir sut disini alirken bile uyustuuyoruz gerekirse, bebek aldirmak canli canli ne demek?
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Bu arada yapılan işlemde alınan kocaman bir bebek değil. Vakumla tutunduğu yerden alınan canlı oldukça küçük boyutta. Yırtarak alınan bir şey yok ortada. Vakum hortumunun çapı kurşun kalem kadar olduğunu düşünerek bu sonuca vardım.

Evet, işlemin acısı var ama bayanlar için smear testi veya diğer patolojik incelemeler için parça alınması işlemi gibi. Bu işlem esnasında da lokal/genel anestezi yapılmıyor. Kan verirken bile kolunun uyuşturulmasını isteyenler var, iğne korkusu olanlar var. Yapılsa işlem daha konforlu olmaz mı; olur ama şart değil. Diş çektirirken bile o kadar uyuşturmaya rağmen bas bas bağırıyordum, kimse anestezi yapmadı bana ve kaldı ki özel bir diş hekimiydi gittiğim! Bana uygulanan işlem ve sonrası kürtaja oranla çok daha ağrılı, kanlı ve sancılıydı.

Hafif bir olayla orta seviye bir olayı karşılaştırıyorum biliyorum ama olayın trajik yanı doktorun tavrından öte değil bence.

Yaşadıkları ildeki bir çok devlet hastanesine gidip doğum kontrol yöntemlerini öğrenebilirler. İlk gittikleri doktor sevimsiz biriyse şikayet dilekçesi verip, başka bir doktor veya bambaşka bir hastanedeki doktora gidip sorabilirler de. Hiçbir şey yapamadın, Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı var. Telefon ile bilgi alınabilirdi. Bir çok yerde bunların el ilanları mevcuttu.

Hak aramak oradakilere bağırmak değil. Seni sarsıcı bir ortam ise oradan uzaklaşma şansın var. O gün aldırdın aldırdın yoksa gebeliğe devam etmen gerek gibi bir durum söz konusu değil. Daha farklı bir hastaneye de gidebilirler ve oradaki ortamı deneyebilirlerdi. Mezbaha bile daha hijyen Ayşe'nin yazdığı ortamdan.

Kafadan gidip Casper'dan oyun amaçlı PC alan bir tanıdığımız var. Dert yanıyor dandik diye ve servisinden şikayetçi. E kardeşim neden bilenlere sormadın, araştırmadın. 2-3 tane satıcı daha gezseydin. Yani bugünün şartlarında bilmemek değil, öğrenmemek ayıp. Eskiden olsa imkânsızlıklar derdim ama artık bunu söylemek biraz bireysel sorumluluktan kaçmak. Yaşadıklarının normal olmadığının bilincindesin ki o mektubu Ayşe Arman'a yollamayı bilmişsin, o zaman o terbiyesizlik yapılırken neden orada koyun gibi bekledin? Biraz sesini çıkartıp muamelenin doğru olmadığını belirtsen doktor tutup da 'seni kürtaj yapmayacağım' diyemez ki!

Eğer o doktor tavırları doğruysa ki bana çok abartılı geldi, meslekten uzaklaştırma veya disiplin incelemesi gibi bir şey yapılabilir. Bunu bağlı olduğu hastane başhekimliği bile yapacaktır. Baktın hastane de ses çıkartmıyor, ilçe/il sağlık müdürlüğüne taahhütlü dilekçe yollarsın ve takip edersin. Baktın orası da olayın üstüne düşmedi, o zaman basın gücünü kullanıp; 'bak falanca olayı yaşadım, bu mercilere başvurdum ama kimse ilgilenip olayı sahiplenmedi, siz bu konunun takipçisi olun' dersin. Sen bu basamakları atlayıp hastane ve doktor adı belirtmeden bu şekilde mektup yollarsan garip kaçar. Türkiye'de basın vasıtasıyla neler neler yapıldı zamanında; çamur at izi kalsın en kolay yöntem.

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

doktorun psikolojisi soyle oluyo.

gunde 25 tane cahil kurtaj icin geliyo. korunma yontemlerinden bihaber falan, o da artik isyan etmis anlatmaktan (ki boyle bi hakki yok ama devlet oyle yogun calistiriyo ki, insanlik falan kalmiyor tabi). Yani sadece kadin dogum da olmuyo bu tur seyler. Gayet ayar veriyo norolojideki doktor da. Kimse yaptigi isten memnun degil.

bi de ben sunu oldum olasi anlamadim, hamile kalmak bu kadar kolay bisi deil ki. yani `hic istemiyoduk tuh tuh vah vah` nasil oldu da oldu denecek bisi degil. alirsin `yazz` yaparsin caz. sen bu kadar bilmene ragmen hala korunmuyorum,takvim tutmuyorum, creampie ayirt etmiyorum desen bile kolay bir ihtimal degil.

kurtaj ise zaten kadin psikolojisini alt ust eden bisey bi de doktor tuz biber ekmis.
Sosyal ağlarda paylaş

Selam,

Devlet hastaneleri yenileniyor ama mevcut hekim kafası yenilenmediği sürece çok soğuk bir ortam. Hekimleri yenilesen bile o sisteme dâhil oldukları anda kafayı sıyırıyorlar. Randevu sistemi büyük saçmalık. Hekimdeki sinir ve gerginliği anlarım ama insanlıktan çıkmak da onun hayvanlığı oluyor.

İstanbul gibi bir şehir için (nüfus yoğunluğu açısından) çok daha büyük kapasiteli devlet hastaneleri gerekli. Yoksa bu kadar insana bu hastaneler yetersiz kalacak ve böyle saçmalıklar olmaya devam edecek. İşin temeli yine paraya bakıyor. Zamanında içi boşaltılan sosyal güvenlik sistemine geliyoruz, kendini çevirmekten aciz. Geçmiş yıllarda çok güzel geleceği harcadık, şimdi de sancısını çekiyoruz.

Saygılar.
Sosyal ağlarda paylaş

paramecium said:

Saygılar.

this
anında reaksiyon göstercen dalacan agzını burnunu kırcan en fazla elli lira zaten profit
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

bi de ben sunu oldum olasi anlamadim, hamile kalmak bu kadar kolay bisi deil ki. yani `hic istemiyoduk tuh tuh vah vah` nasil oldu da oldu denecek bisi degil.

abi pure luck o. deneyip aylarca çocuk sahibi olamayan da tanıyorum, 3 kere çocuk aldıran da (ha zekasından şüpheliyim insan korunur bi. ama olsun)
Sosyal ağlarda paylaş

Kondomlardaki %98 olayı kullanıcı hatasının gün gelip de "%100 garanti verdiydiniz ama çocuk oldu lo" diye başlarına dönmesini engellemek istemeleri.

Yırtmadıktan sonra, düzgün taktıktan sonra, uygun ebat kullandıktan sonra ve çıkarırken içerideki sıvıyı vajinaya bulaştırmadıktan sonra %100 dür kondom.

Saydıklarım kullanıcının aptallığına bağlı birşey.

Korunmak isteyen korunur aga. gerçekten çok uç durumlar dışında "ay yanlışlıkla oldue" diye kürtaja koşan insan sorumsuzdur. 3-4 kez kürtaj yaptıran insanlar biliyorum ben. Bu resmen "şeyimin keyfinden vazgeçmiyorum ama sorumluluk da istemiyorum" demek.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...