Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

'Üniversiteler fizikçi değil pastacı yetiştirsin'

zeper

Öne çıkan mesajlar

Flassh said:

Red said:

üniversite açmanın bir kriteri yok mu ?

şimdi ben parayı basıp iş hanımsı üniversitelerden bi tane açabiliyor muyum ?

nişantası üniversitesi var ya, kim niye para verip gider oraya bilmiyorum ama var yani

İş hanı tipli üniversite olması, iyi ya da kötü olması konusunda kriter değil ki.

Amerika'da da örnekleri var, bildiğim kadarıyla Roosevelt Universitesi mesela.

Hatta,

http://www.zaman.com.tr/newsDetail_getNewsById.action?newsId=543035
Sosyal ağlarda paylaş

ben hala üniversite sanayi iş birliğinin neyini sevmediğini anlamıyorum. sanayinin öğrencileri kötü koşullarda çalıştırması deseniz anlarım ama bu sanayi üniversite işbirliğinin kötü olduğu anlamına gelmiyor. ideal koşullarda bir sanayi iş birliğinde uygulaması olan bölümlerde öğrencilerin sanayide çalışma fırsatı bulabilmesi ve sanayi ile üniversitenin bir arada çalışarak bir şeyler üretmesi iyi. ama Türkiyede gerçekten sanayi kısmı feci sömürücü ama sadece öğrenciye karşı değil tüm çalışanlarına karşı. bilgisiz biri olsan bulduğun buluşun üzerine hiç pay vermeden direk yatarlar mesela, aslında buluş öncesi imzalanan belgelerin yasal bir geçerliliği yok ama. yasal olarak duyduğum kadarıyla sana ordan elde edilen gelirin belirli bir yüzdesi verilmesi lazım ama Türkiye sanayisi bu durumlarda işi bir şekilde katakulliye getirip buluşun ve patentin üzerine çöküyor.

Sizin yaptığınız şey ülkede üniversitelerin seviyesi kötü diye "üniversite çok kötü bişey hepsini kapatalım hepsi sermaye hepsi sömürü düzeni" demeye benziyor. Üniversite sanayi iş birliği yapıldığı zaman öğrencilerin haklarını koruyacak düzenlemeler düşünmek yerine "üniversite sanayi iş birliği rant sermaye kapital patron hepsini kapatalım canilik" diyorsunuz. İdeal olarak tüm mühendislik bölümündeki hocaların teorik çalışmayanlarının hepsinin zaten sanayi ile iş birliği içinde olması lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

goldbären said:

SeaGle said:

Sanayi-okul isbirligini elestiriyorsun ve muhendislik ogrencisisin. Hem de makine okuyorsun. Makine okumasam belki yerim de, allahtan neyin ne oldugunu biliyorum. Kaldi ki cocuklugumdan beri sanayinin icindeyim, meslegin teorik kisminin yaninda pratik kismini, calisma hayatinin nasil isledigini de biliyorum

yazar burada ŞEYİMDE RULMAN ÇEVİRİYORUM demiş

Rulman değil, rulmanlar çeviriyorum. Aynı anda 10 rulmana kadar çıkabilirim vuhuuu.

Sanayi ile okulun iç içe olmasının ne kadar faydalı olduğunu bu yıl görüyor UÜ Mühendislik Fakültesi öğrencileri. Yaz stajlarına ek olarak, dönem içinde haftada 2 gün bütün yıl boyuna bi fabrikada staj yapma imkanı da oluşturuldu şimdi.

1 yıl boyunca sürekli bi staj düşünün. Staj defteri yerine staj yapılan yerde proje yapılıyor. Naylon gibi bi olay olmuyor çünkü stajyer bir yıl sürekli geleceği için max 30 günlük stajlardaki gibi "yea sen 5 gün gel sonra gelme" demek işverenin işine gelmiyor. Yetiştirme imkanı var çünkü. 30 günde bişey veremez, ama 1 yıl gelen adama, bide proje almak zorunda, e boş gezdireceğime çalıştırırım, fabrika organizasyonunu da tanır, performansı da beni tatmin ederse yıl bittiği gibi mühendis ihtiyacımı karşılarım diyor. İşverenin işine geliyor.

Hatta şöyle diyim, oyak-renault 12 stajyer aldı bu yıl dönem içi staj için. Yıl sonunda 12 kişiden 6'sını seçerek fransızca eğitimi verip direk kadrosuna katacak. Bunlar da hep karşılıklı anlaşma ile yapılıyor yani, baştan taahüt ediyor adam. Bu 6 kiş de makine için. Muhtemelen bu kadar daha elektronik, 1-2 çevre, 3-5 endüstri mühendisi vs için de aynı olay vardır.

E öğrencinin işine geliyor, 3 yıl her şey teorik ama 4. yıl gerçek iş hayatını görüyor. Yeri geliyor işçiyle muhatap oluyor, yeri geliyor yönetim kademesine sunum yapmak zorunda kalıyor. Onu geçtim, pratikte mühendislik nasıl yapılıyor onun farkına varıyor adam.

Direk win-win, hatta win-win-win çünkü staj komisyonu aptal saptal, çoğu naylon hazırlanmış staj defterini kontrol etmek zorunda kalmıyor. 3 gün orda 5 gün burda parça parça staj yapanların her bir stajı için evrak işi yapmıyorlar, direk zamandan kazanç öğrenci işleri, sgk bürosu vs için.

Şu bahsettiğim bi staj konusunda sanayi-okul arasında yapılan protokol bile mühendislik öğrencileri için imba bi fırsat yaratıyor. Ve kalkıp burda bi mühendislik öğrencisi, ki makine gibi temel mühendislik dallarından birinde okuyor, "sanayi-okul çok rererö" diyor.

Değil işbirliği, mühendislik fakültelerinin kontrolünü direk sanayi eline verseler zerre zarar gelmez. Heeç gussura bahmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

Geçen yıl ilk kez uygulandı, 2. dönem öyle yapıldı stajlar. Baktılar ki sistem iyi, sürekli hale geldi ve 2 dönem boyunca yapıyosun. Sene başında BUSİAD'a bildirdi fabrikalar kontenjanları, BUSİAD da okula bildirdi. Karşılıklı protokoller imzalandı fln, başlandı.

İstersen önceden staj yaptığın/bildiğin/ilgi alanın olan vs, senin seçtiğin bi firma varsa sen aracı olup 2 sayfalık bi protokol var onu imzalatıyosun firmaya, okula veriyosun. O firmada da yapabiliyosun. Sen de seçebiliyorsun yani.

Güzel ya, arada değerlendirme toplantıları fln oluyor, herkes acayip memnun.
Sosyal ağlarda paylaş

SeaGle said:

Geçen yıl ilk kez uygulandı, 2. dönem öyle yapıldı stajlar. Baktılar ki sistem iyi, sürekli hale geldi ve 2 dönem boyunca yapıyosun. Sene başında BUSİAD'a bildirdi fabrikalar kontenjanları, BUSİAD da okula bildirdi. Karşılıklı protokoller imzalandı fln, başlandı.

İstersen önceden staj yaptığın/bildiğin/ilgi alanın olan vs, senin seçtiğin bi firma varsa sen aracı olup 2 sayfalık bi protokol var onu imzalatıyosun firmaya, okula veriyosun. O firmada da yapabiliyosun. Sen de seçebiliyorsun yani.

Güzel ya, arada değerlendirme toplantıları fln oluyor, herkes acayip memnun.

ağzının suları aka aka anlatıyorsun da iş imkanını falan artırdığı yok bu sistemin, İSTİHDAMI ARTMIYOR ÇÜNKÜ ya da maaşları. sadece eğitim staj vs daha sermaye odaklı hale geliyor bu kadar, bu da ne senin ne başkasının bütçesine bi ekte bulunacak. Ama mühendislik öğrencisi sermaye için daha "nitelikli"(kar getirecek biçimde yetiştirilmiş) olacak mı? Evet.

Üniversitelerin paralılaşması ise doğrudan öpecek öğrenci-mezun bütçelerini, mezun olana kadar 20 milyar harcıyorsak bu dönüşümlerden sonra 50-60 milyar en az harcamamız gerekecek. Bi yararı olmayan bu yeni dönüşümün seni köleleştirici bi etkisi var üzerine, italyada bu anlattığın dönüşümler çok önce yapıldı, bak bakalım sonuçları ne olmuş?
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:

ağzının suları aka aka anlatıyorsun da iş imkanını falan artırdığı yok bu sistemin, İSTİHDAMI ARTMIYOR ÇÜNKÜ ya da maaşları.

Kimse iş sağlıyor demedi, üniversite öğrencilerine tecrübe sağlıyor ve akademik camianın sanayi ile tanışıp ortak projeler üretebilmesine ön ayak oluyor.

said:
sadece eğitim staj vs daha sermaye odaklı hale geliyor bu kadar, bu da ne senin ne başkasının bütçesine bi ekte bulunacak. Ama mühendislik öğrencisi sermaye için daha "nitelikli"(kar getirecek biçimde yetiştirilmiş) olacak mı? Evet.

Senelerdir zaten bu ülkede staj %90 balon olan bir şey, balon olmayanları da her zaman parasız yapılıyor, belki hayrına yemek verirler ya da iş sonunda cebine biraz para verirler. Staj dediğin şey de çoğu zaman özel şirketlerde vs köle pazarı gibi olur (balon gibi olmayanların). Senelerdir bir kere üniversitenin staj sistemini, faydasızlığını vs eleştirdiğini görmedim şu grupların. İşin ismini koydukları zaman niye bu kadar galeyana geliyorsunuz, olayınız sadece imaj yapmak gibi duruyor bu açıdan.

Bu en azından belki staj denen şeyin en azından insanlara bir miktar tecrübe kazanmasına sebep olur. Mühendislik öğrencisi kafasından ne yapmak istediğini netleştirdiyse, o alanda kaliteli bir ortamda çalışarak gerçekten o ortamda bulunmak isteyip istemediğini anlar.

Başka bir örnek, deneysel temel bilimlerde çalışan her insan, çalıştığı konuda tecrübe kazanmak için birinin labına girer ve bişeyler öğrenmek, araştırma nasıl yapılıyormuş onu tatmak ve hocadan referans almaktan öte bir beklentisi yoktur.

Senin burda karşı çıktığın şey bence üniversite sanayi iş birliği değil direk olarak özel sektör. Ya neye karşı çıktığından emin değilsin ya da bunu kılıf olarak kullanıyorsun. Dürüst ol tartıştığın insanlara ya da
kendine karşı. Staj denen şey üniversiteler ilk çıktığından beri karşılıksız, sadece tecrübe kazandırır ve CVine yarar.

said:
Üniversitelerin paralılaşması ise doğrudan öpecek öğrenci-mezun bütçelerini, mezun olana kadar 20 milyar harcıyorsak bu dönüşümlerden sonra 50-60 milyar en az harcamamız gerekecek. Bi yararı olmayan bu yeni dönüşümün seni köleleştirici bi etkisi var üzerine, italyada bu anlattığın dönüşümler çok önce yapıldı, bak bakalım sonuçları ne olmuş?

Üniversitelerin paralılaşması dediğin nedir tam olarak? Bi de italyada sonuçları ne olmuş?
Sosyal ağlarda paylaş

Ya adamlar kısa süreli beleşe stajyer çalıştırsa KÖLELİK diye ağlardı, herifler neredeyse iş garantisi verip yanlarında çalıştırıp eğitiyor SERMAYE KÖLELİĞİ diye ağlıyor şimdi. Yıllarca parasız eğitim diye ağladılar harçlar kalktı AKPNİN OYNUNA GELMEYECEĞİZ diye ağladılar. Her şeyi geçtim daha iyi bir mühendis olmak için daha az kaynak kullanıp daha verimli olman gerekiyor ama bu adamın mantığına göre daha az kaynak kullandığın için sermayenin kölesisin sdfassdf
Sosyal ağlarda paylaş

@myshkin
kimsenin bir şeye ağladığı yok, çünkü muhalif olan kimsenin bu işlerden kişisel çıkar elde ettiği yok ya da ekstra bir zarara uğradığı yok, köleleştirmeyle ilgili de marksist bakış açısıyla 150 yıldır söylenen şey aynıdır, kapitalizm şekil değiştiriyor elbet, serbest rekabet-sömürgeci mali oligarşinin kuruluşu-yenisömürge çağı-neoliberalizm şeklinde politikalar dönem dönem değişikliğe uğruyor ancak eninde sonunda kitlelerin içinde bulunduğu durum ücretli köleliktir, üniversitede sermaye talanı artınca tanımlama değiştirmek gibi bir sığlığa ancak sen düşersin

@ardeth

staja karşı çıkılmadığı senin hayal ürünün, ancak bugüne kadar yığılmış olan bi dünya sorundan elbette doğrudan staj sistemine yönelik çok büyük çaplı eylemler, uğraşlar gerçekleşmedi.

Özel sektöre elbette karşıyım, sonuçta sosyalistim herhalde farketmişsindir, ortada bir samimiyetsizlik yok bu açıdan. şu anda konuştuğumuz üniversitelerdeki değişim, ben de bu değişimle ilgili konuşuyorum.

benim neye karşı olduğum neyi istediğim de çok net, açık. bunu önceki mesajlarda söyledim de, ben demokratik, özerk, bilimsel özgürlüğün olduğu bir üniversite istiyorum. sermaye odaklı eğitim veren, gericilik yuvalarına dönüştürülmüş, paralı üniversiteler değil. Bu özelde karşı olduğum şey tümüyle Yeni Yök Yasası.

Yeni yök yasasıyla üniversitelere devlet ödeneği kesilecek, iş güvencesi kalkacak, herhangi bir kadrolu akademisyen anında sözleşmeli statüye geçirilebilecek oradan da herhangi bir tazminat almadan işten çıkarılabilecek, yalnız kar getiren projeler üretilecek. 2 milyon insanın evini başını yıkan kentsel dönüşüm projesi üniversitelerde en karlı nasıl olur diye araştırılırken ve toplum nezdinde meşruiyeti sağlanmaya çalışılırken kentsel dönüşümün yaratacağı yıkımı açıklayan bir akademik makale sansürlenecek, makalenin sahibi olan akademisyen işini kaybedecek.

Öğrenciyi doğrudan ilgilendirense herhalde para konusu ve stajlardır. devlet ödeneğinin kesilmesinin doğrudan sonucu eğitimin barınmada, ulaşımda masrafların katlanması, ders kredilerinde ücretlendirmeye gitme vesaire yollarla paranın okuyan öğrencinin cebinden çıkması olacak. çünkü bu sisteme göre bilgi bir meta ve kalitesine, seviyesine göre alınıp satılacak bir şey. sen de ne kadar iyi eğitim alıyorsan o kadar iyi para veya hizmet vermek zorundasın, çoğu zaman da ikisini birden yapacaksın öğrenci olarak, hem çok yoğun stajlara gireceksin, sırf sermaye odaklı bir eğitim alacaksın,hem de aileden iyi bir parasal desteğin yoksa bir yandan part-time çalışacaksın. tüm bunları yerine getirsen bile büyük ihtimalle mezun olana dek borçlanacaksın, sonra sigortasız geçici işlere girip çıkmaya başlayacaksın, çünkü proje bazında işe alınacaksın ve senle rekabet eden sayısız işsiz mühendis olacak. çünkü üniversite kontenjanlarını daha fazla "müşteri" çekmek adına deli gibi şişirdiler ve daha bugünden ortalık diplomalı işsiz kaynıyor.

küçük bir azınlık elbet iyi işler alacak, sigortalı, kadro aylık 5 milyarlık bir iş gibi, ama eninde sonunda çok büyük bir kesimin başına gelecekler yukarıda yazdıklarım

ve evet üniversitelerdeki değişim kapitalizmin, bilgi dahil her şeyin meta oluşunun doğrudan sonucudur ve ben kapitalizme karşıyım, ancak yeni yök yasasıyla üniversitelerden iyice rant elde edilmesine köleleştirmeye karşı olmak için sosyalist olmak zorunlu değildir sanırım.

ek: İtalya'da sonuçları öğrencilerin borçlarını ödeyemez hale gelip üniversiteleri fakülteleri işgalleri oldu

http://www.kaosgl.org/sayfa.php?id=5917

İtalyan ekonomi bakanı:
“Eğitim ve kültürle karın doymaz”
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

Ya adamlar kısa süreli beleşe stajyer çalıştırsa KÖLELİK diye ağlardı, herifler neredeyse iş garantisi verip yanlarında çalıştırıp eğitiyor SERMAYE KÖLELİĞİ diye ağlıyor şimdi. Yıllarca parasız eğitim diye ağladılar harçlar kalktı AKPNİN OYNUNA GELMEYECEĞİZ diye ağladılar. Her şeyi geçtim daha iyi bir mühendis olmak için daha az kaynak kullanıp daha verimli olman gerekiyor ama bu adamın mantığına göre daha az kaynak kullandığın için sermayenin kölesisin sdfassdf

dangoz musun arkadaşım? harçlar neden kalktı, çünkü böyle bir rahatsızlık vardı. Tayyip ne dedi; zaten parası bize gelmiyor ama her üniversiteye gittiğimizde biz tepki alıyoruz.

Ha kaldırmasa yine kaldırmazdı, şu anda onu buna zorlayacak birşey yoktu ancak mücadele vardı ve demek ki rahatsız ediyordu iktidarı.

Ne kadar sermaye tarafından kör edilmiş yahu gözleriniz. Neymiş adam iş garantisi verip yanında "eğitiyormuş". iyi o zaman aga bir sene seni alsınlar beleşe çalıştırsınlar, eğitim sonuçta. Gidip bir apple ürününü apple store'den beleşe alabiliyor musun? alamıyorsun.. birisi almaya çalıştığı zaman buna ne diyorsun? hırsızlık diyorsun. senin emeğin bu değiş tokuşta sahip olduğun tek değer ve adam 1 seneliğine tepee tepee kullanıyor, adeta senden bu emeği çalıyor ama sen buna "eğitim" diyorsun. İş garantisi veriyormuş, vay anasını sana emeğini satmak için fırsat veriyor, ne büyük bir mükafaat.
Sosyal ağlarda paylaş

Tam işçi kafasıyla düşünüyorsunuz yalnız. Emeğin karşılığında sana benzersiz bir özellik katacak bir iş konulu öğrenmiş oluyorsun. Eğer gidip fotokopi çekiyorsan o zaman tamam, durum o, ama öyle stajlar yaptım ki orada tanıdığım adamların yanında bedavaya çalışırım şimdi olsa. Herifin yanında durman sana bir şeyler katıyo, ekstra bişi yapmana gerek yok.
Sosyal ağlarda paylaş

@roket

pardon da sen işçi değilsin de nesin? patron musun, patronun oğlu seviyesinde misin? uyanın abi şu uykudan artık, sen de işçisin aslında sorunlu olan sensin çünkü işçi kafasıyla düşünmüyorsun. yukarıda sorduğum soruyu tekrarlıyorum, üniversiteden mezun olduktan sonra "gel yeğenim, benim yanımda bir sene çalış. bak çok şey öğreneceksin. ha bu arada mayış yok" deseler ne dersin? bsg dersin muhtemelen, peki üniversite sırasında ya da lisede (meslek liselerinde özellikle büyük sömürü dönüyor) neden bunu kabul edesin? Ha bu arada Ardeth bunla ilgili önceden mücadele dönmüyordu, yeni yasa gelince karşı çıkılmaya başlandı demiş. Özellikle meslek liselerindeki staj üzerinden emek sömürüsü konusunda ciddi çalışmalar yapıyorlar uzun zamandır siyasi örgütler..
Sosyal ağlarda paylaş

Aradan kaçmasın 1. öğretim harçlarının kaldırılması dümdüz öğrenci hareketlerinin kazanımıdır, eylemlerde yüzlerce öğrenci tutuklandı, gözaltına alındı ve bugün türkiyede 776 öğrenci benzer nedenlerle tutuklu durumda, hala da sürekli operasyonlar yapılıyor öğrenciye yönelik

Harçları kaldırmanın devlet ve sermaye açısından tek sebebi vardır var olan hareketi büyütmemek, nasılsa kaşıkla verir kepçeyle alırız kafasında adamlar. 1. öğretim harçlarını kaldırdılar sonra "EĞİTİMİ PARASIZ YAPTIK" diye gezmeye başladılar ortalıkta, bakanlık müsteşarı ÖTK başkanı ve jaguarlı başkan yardımcısı da "öğrenciler adın" eğitimi parasız yaptığı için başbakana teşekkür edip bakanlıktan kendilerine yapılan ödemeyle dev teşekkür brandaları astılar üstgeçitlere

Yok arkadaş benim daha tartışacak sabrım yok, yök yasasına karşı eylem yaptı diye bi arkadaşım ölümden dönmüş, yakından uzaktan tanıdığım aynı harekette bulunduğum onlarca adam tutuklanmış terörist ilan edilmiş toplamı on yılları bulan cezalar almış, kelle koltukla binlerce insan mücadele veriyor, adamların şurda ettiği laflara bak, bütün yıl bot giyen dağınık saçlı solcuymuş da bar komünistiymiş de adamlar harçları kaldırmış daha ne istiyormuşuz da, şerefiniz olsa en olmadı üslubunuzu gözetirsiniz, ne halt yerseniz yiyin, sonunda avuçlarken bulacaksınız nasılsa kendinizi.

he lan he kazanım kötü bi şey, nasılsa devlet allah ol der olur, verdiğinin 10 katını çıkarır, bırakalım iyice soysunlar
Sosyal ağlarda paylaş

wotları okuyamadım simdi de. harcların kalkması bi kazanım degil bi kere. okula giren parayı hayvan gibi azalttıgımız icin suan kaliteyi biraz daha assagı cekiyoruz. bogazicinde sadece muhendislik fakultesine girdisi bi kac milyon tl imis galiba bu harc meselesinin
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:

@roket

pardon da sen işçi değilsin de nesin? patron musun, patronun oğlu seviyesinde misin? uyanın abi şu uykudan artık, sen de işçisin aslında sorunlu olan sensin çünkü işçi kafasıyla düşünmüyorsun. yukarıda sorduğum soruyu tekrarlıyorum, üniversiteden mezun olduktan sonra "gel yeğenim, benim yanımda bir sene çalış. bak çok şey öğreneceksin. ha bu arada mayış yok" deseler ne dersin? bsg dersin muhtemelen, peki üniversite sırasında ya da lisede (meslek liselerinde özellikle büyük sömürü dönüyor) neden bunu kabul edesin? Ha bu arada Ardeth bunla ilgili önceden mücadele dönmüyordu, yeni yasa gelince karşı çıkılmaya başlandı demiş. Özellikle meslek liselerindeki staj üzerinden emek sömürüsü konusunda ciddi çalışmalar yapıyorlar uzun zamandır siyasi örgütler..

Stajı üniversite sırasında yapmamış olsam muhtemelen mezun olunca yapmak zorunda kalacaktım. Bir şekilde o işi, o işleyişi öğrenmek zorundasın yani, eğer idealist olup 'ben akademisyen olacağım, piyasaya iş yapmayacağım, sermayaye hizmet etmeyeceğim' demezsen mecburen bu adımlardan geçmek zorundasın.

Staj olacak abi, bu mecburi yani. Başka türlü bu kadar insana iş bulmak, öğretmek imkansız. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi stajda ücreti ve sosyal sigortaları zorunlu hale getirme konusunda ben de hak veriyorum mücadele edenlere, ama staj kötü kaka demek yanlış bişi.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

oha UÜ ne güzel yapmış öyle. Helal olsun lan. Keşke Kocaeli'de de olsa artık. Gayrıresmi olarak bazı kurumlar aktif davranıyor ama Reno'nun yaptığı gibi 'her sene şu kadar' gibi bi işbirliği yok bildiğim kadarıyla.

samsunda bildiğin meslek lisesi içinmotor atölyesi açtı yıllar önce fiat. oradan yetişen çocuklar hep gitti fabrikaya.

örnekleri çok fazla bu işin. bazen başına bela olan birşey akıllı insanlar sayesinde büyük avantaja dönüyor. bok gibi eğitim sistemi öyle dibe vurdu ki; lanet olası pis sermaye kendi çalışanlarını yetiştirmeye başladı gibi birşey.
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:

Ne kadar sermaye tarafından kör edilmiş yahu gözleriniz. Neymiş adam iş garantisi verip yanında "eğitiyormuş". iyi o zaman aga bir sene seni alsınlar beleşe çalıştırsınlar, eğitim sonuçta. Gidip bir apple ürününü apple store'den beleşe alabiliyor musun? alamıyorsun.. birisi almaya çalıştığı zaman buna ne diyorsun? hırsızlık diyorsun. senin emeğin bu değiş tokuşta sahip olduğun tek değer ve adam 1 seneliğine tepee tepee kullanıyor, adeta senden bu emeği çalıyor ama sen buna "eğitim" diyorsun. İş garantisi veriyormuş, vay anasını sana emeğini satmak için fırsat veriyor, ne büyük bir mükafaat.

Şu yazıda mantık sıfır bildiğin ya. Kalkmış dangoz falan diyorsun millete diğer eleman da hakaret edip duruyordu. kafanız bu kadar çalışıyor işte qq more
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:

Ha kaldırmasa yine kaldırmazdı, şu anda onu buna zorlayacak birşey yoktu ancak mücadele vardı ve demek ki rahatsız ediyordu iktidarı.

kolektifinsan said:

Aradan kaçmasın 1. öğretim harçlarının kaldırılması dümdüz öğrenci hareketlerinin kazanımıdır

Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada beles calisma falan denmis de, yemek, servis gibi temel haklar taahut dahilinde, ayrica bu konuda bi madde olmamasina ragmen %80lik bi kisim maas da aliyor. Hatta ben calistigim yerde yilbasi icin dagitilan 100tl hediye ceki + kucuk altindan bile aldim. Sadece ben degil tum stajyerler ve taseron calisanlar da aldi bunu.

Siz tum sanayiyi canavar sanmaya devam edin. Bu kafayla zaten sen naylon staj yapar mezun olunca da "pis kapitalisler baga is vermeyo" diye aglarsin.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...