Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

'Üniversiteler fizikçi değil pastacı yetiştirsin'

zeper

Öne çıkan mesajlar

Bence sermayeyi ilgilendiren herşeyin eğitimini de yine sermaye üstlensin. Sermaye ile alakası olmaması gereken özgür düşüncenin olması gerektiği bölümler olsun sadece üniversitede. Üniversite de meslek öğretilmesin.
Şirketler üstlensin eğitim masraflarını. İşlerine geldimi devleti kullanıyorlar işlerine geldimi başka türlü. Zaten devlet adam gibi yetiştiremiyor öğrenciyi.
Üniversiteye gidecek adam bellidir. Öyle önüne gelen gitmemeli. Ayrıca çok saygın olmalı üniler mesela uyduruk yerlerde üni olmamalı. Sonra cemaatin eline düşüyorlar küçük şehirlerde.

Ben mesela okuyacak adam değilim. Zekalıyım ama okumayı seçmedim.

http://selinyetimoglu.com/wp-content/uploads/2012/11/zekaliyim-ama-amele-olmak-istiyorum.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Sermayenin kafa yapisi su, bunu direk gozlemleme sansim oldu

Ben vergi vermiyim
Devlet vatandasi benden ve urunlerimden korumasin
Fiyati ozgurce ben belirliyim

Buraya kadar liberal, bundan sonrasi ise:

Devlet elektrik suyu bedava versin
Devlet her turlu tesvigi ve destegi versin
Devlet benim icin kalifiye eleman yetistirsin
Devlet benim ise aldigim elemanlara ek destek ciksinki ben daha az odiyim

Klasik DEVLET BIZE BOKSIN sendromu, sermayesi bu kafada olan bi ulkeden hicbi cacik olmaz
Sosyal ağlarda paylaş

konuya zamanında dahil olmadım ama ege fizik okumuş/bırakmış biri olarak verebileceğim bilgiler.

bu sene 17 kişi almış(gelmiş daha doğru)
mezun olan arkadaşım 400tlye dershaneye girdi
bir diğer yüksek yapan arkadaşım da keşke 2 yıllık meslek okuluna gitseydim diyor.

getiri/götürü açısından çok saçma bir bölüm
Sosyal ağlarda paylaş

olm allahtan kabine pati tayfasından falan oluşmuyor. 2 dakikada devletin öncelikli konusunu "fizikçilere iş bulmak" yaparlardı.

bakanla başbakanı da karıştırmamak lazım. bu üniversitelerin bölümlerindeki kontenjanları falan yök ayarlıyor bildiğim kadarıyla. üniversite ile alakası olmayan bakan çıkar istediğini söyler, formal hiç bir sorumluluğu yok adamın zira. başbakan yapsaydı bu açıklamaları "gereğini yap o zxaman" derdim de, şu durumda adam çok basit bir gerçeğe parmak basmış.

said:
Üniversiteler piyasanın emrinde
Bakan Ergün’ün sözünü ettiği düzenlemede fen edebiyat fakülteleri başta olmak üzere bazı yüksekokul ve fakültelerde düzenleme yapılacak. Çok fazla mezun veren bazı bölümler kapatılacak, bazılarında kısıtlamaya gidilecek, bazı bölümlerin ise sayısı artırılacak. Böylece üniversitelerin bilim üreten değil, piyasanın ihtiyaçlarına göre faaliyet gösteren olması hedefleniyor.

şu boldlu kısmı yazan sığır da zaten patronla maaş pazarlığına otururken piyasa fiyatlarını hiç dikkate almıyordur eminim. tek derdi gazetecilik yapmak falandır.
Sosyal ağlarda paylaş

Deathblade said:

Ülke göte gelince o zaman gülme sırası bizde olacak di mi? İkiden kişiden biri duyacak şekilde güleceğiz di mi? Evet diyin lan:/ Son zamanlar da ki tek tesellim bu çünkü.

Sermaye batmaz, halk batar yalnızca, bulunduğumuz çağın karakteristiği olarak orta sınıflar, okumuş yazmış kesim de halkın geri kalanıyla beraber batar. O batma da sırf yaşam standardında değil, hayata dair her şeyde korkunç sonuçlarıyla beraber gelir.

Sermayeden "namuslu olmasını" beklemek, sermayenin "sorumluluk bilincine sahip olmasını" beklemek hamkafalılık sadece, sermayenin işi kar etmektir, kar etmek zorundadır, kar etmek için de şu anda sermaye sağlığı ve eğitimi talan etmek zorunda, işçiyi taşeronlaştırmak, doğayı sömürmek, toplumsal tepkiyi emmek için gericiliği ve milliyetçiliği hakim kılmak zorunda.

Sermayenin "duyarlılaşmasını" beklemenin ya da "ülke batsın artık" biçimindeki bir teslimiyetçiliğin sonucunda işlerin iyice kötüye gitmesinden başka hiçbir gelişme yaşanmayacak.

Özelde eğitim piyasanın komple egemenliğine girdiğinde, fizik bölümleri yerine pastacılık bölümleri açıldığında ekonomi iyiye gitmeyecek, halkın ezilmesi durmayacak. En basitinden 2012 dışında ekonomi 10 yıl boyunca bu politikalarla büyüdü, halk niye fahiş fiyat artışlarına rağmen 3-5 kuruşluk zamlarda göründüğü gibi fakirleşti?

Ek: Gülme sırasının gelmesi için kapitalist sermaye-devlet-iktidar çemberinin batması gerekiyor ki bunun tek yolu sömürüyü engelleme uğraşından, bugün için hak ve demokrasi mücadeleleri ile savaş karşıtı mücadeleden geçiyor
Sosyal ağlarda paylaş

Deathblade said:

Ülke göte gelince o zaman gülme sırası bizde olacak di mi? İkiden kişiden biri duyacak şekilde güleceğiz di mi? Evet diyin lan:/ Son zamanlar da ki tek tesellim bu çünkü.

ülkeden kaçma imkanın olursa "losers!!!" diye bile bağırabilirsin.

öbür türlü zombiler arasında kalmış olacaksın.

gerçi şimdi de öyle ya. değişen bişi olmayacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Off gene sacmalamis yukarda

Universitelerin bok gibi olmasinin temel sebebi devletin elinde olmalari, butun universite isi ozel sektorun elinde olsa verilen egitim bu kadar bok gibi olmaz zaten, en azindan 6 sene okuyup ucuncu sinifa yeni gecen tipler memleketi kurtarmaya soyunmaz para gidiyor diye, efendi efendi okur is bulur aktivizmlerini sonra yaparlar, okuyamiyanda birakir okulu hocalari ve sistemden aglamak yerine

universiteye gitme karari beyin gerektirmeyen bi karar olmamali bi ulkede, ama once herkesin elit uber super olmasi gerektigi tabusunu yikmak lazim oda turk halkinin psikolojisine aykiri, herkes vezir herkes lider olmak icin saf tutunca birileri rezil olaiyor iste

Devletin gorevi vasifsiz yuzbinlerce universite mezunu yetistirmek degil, adam gibi binlerce universite mezunu yetistirmek, ulan dogru durust badanaci yok, kaynakci yok, bok gibi para kazaniyorlar ama tesisatci yok, tekniker bulamiyorsun aradiginda, 1 tekniker ilani veriyorsun 20 muhendis basvuruyor
Sosyal ağlarda paylaş

Ulkede bilime ve egitime fazla onem verilmeyip para aktarilmadigi icin universiteler berbat halde. Ege universitesi makine muhendisliginde iki tane tubitak 1001 projesinde calistim ve sunu soyleyebilirim size uluslararasi capta bir proje yapsaniz bile yabanci bir hocayi o projenin yapildigi laboratuvara soktugunuzda adamlar gulup geciyor. (Bu Turkiye'deki neredeyse butun okullar icin gecerli).
Sosyal ağlarda paylaş

Viktor said:

Off gene sacmalamis yukarda

Universitelerin bok gibi olmasinin temel sebebi devletin elinde olmalari, butun universite isi ozel sektorun elinde olsa verilen egitim bu kadar bok gibi olmaz zaten, en azindan 6 sene okuyup ucuncu sinifa yeni gecen tipler memleketi kurtarmaya soyunmaz para gidiyor diye, efendi efendi okur is bulur aktivizmlerini sonra yaparlar, okuyamiyanda birakir okulu hocalari ve sistemden aglamak yerine

universiteye gitme karari beyin gerektirmeyen bi karar olmamali bi ulkede, ama once herkesin elit uber super olmasi gerektigi tabusunu yikmak lazim oda turk halkinin psikolojisine aykiri, herkes vezir herkes lider olmak icin saf tutunca birileri rezil olaiyor iste

Devletin gorevi vasifsiz yuzbinlerce universite mezunu yetistirmek degil, adam gibi binlerce universite mezunu yetistirmek, ulan dogru durust badanaci yok, kaynakci yok, bok gibi para kazaniyorlar ama tesisatci yok, tekniker bulamiyorsun aradiginda, 1 tekniker ilani veriyorsun 20 muhendis basvuruyor

Öylesine bir hamkafalılıkla, öylesine çelişkili şeyler yazıyorsun ki 2-3 defa okumak zorunda kalıyorum cevap vermeden. Küçümsemeye çalıştığın devrimcilerin en kötüsünün bir yararı var bugün halka, senin kime zerre kadar yararın var?

üniversite politikasının bir sonucudur gereksiz onlarca üniversite açılması ve iş bulma ihtimali/iyi bir eğitim alma olanağı çok düşük yüz binlerin üniversitelere alınması, en ünlü üniversiteler bile sırf para getireceği için her yıl kontenjan artırmaya gidiyor. Sermaye-üniversite işbirliği dediğin eğitimi komple halkın zararına-sermaye yararına bir noktaya getirmekten öte anlam taşımıyor ki bu eğitim kurumlarını meslek okullarına çevirme politikaları taşeronlaştırma/ucuza- esnek, güvencesiz, haklardan mahrum çalıştırmayla ve yüksek işsizlik politikasıyla beraber yürüyor. On milyonları açlık sınırının altında yaşatmayla, 2 milyon insanın barınma hakkına saldırmayla beraber yürüyor. Daha fazla tekniker yetiştirildiğinde finans çevreleri kar eder ekonomi büyür evet, halka bi katkısı olur mu bunun? Yok. İşsizliğin, hüküm süren açlığın önlenmesini sağlar mı? Yok.

Sen de burada bütün arsızlığınla bu politikalara destek veriyorsun sadece. Açık açık "parası olmayan okumasın erkenden ucuz işçi olsun" diyorsun, statükoculuğa bak hele. Herhalde kendini Ağaoğlu, Sabancı falan zannediyorsun, sen yüksek burjuvaya dahil değilsen bu süreçte kaçınılmaz olarak fakirleşeceksin, hak mahrumiyetleri yaşayacaksın, yaşadığın ülkede yoz kültür, suç, her türden rezillik iyice alıp yürüyecek. Böyle denensin olmazsa ülkeden kaçarım mı diyeceksin kimileri gibi? :D . Sanki işsizlik, neoliberalizm Türkiye'ye özgü, diğer ülkeler dünyadaki sayısız diplomalı işsiz gelse de iş versek diye bekliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

@myshkin

"Patronlar da o kadar insana iş veriyor yavrım" v2

Bütün dünya ekonomisi sayılı adamın elinde, yerel yüksek burjuvadan başka kimsenin bu işlerden sağlayacağı çıkar yok size noluyor? Her türlü halkın %90ı ezilecek, işçisi köylüsü kadını kürdü alevisi, sen hala neyin kafasındasın?

Bi de bu küçük burjuva tiplerin ailenin ekonomik olanağıyla, dersaneyle, hocayla daha iyi üniversitelere girip de kendilerini üstün sınıf, üstün zekalı zannetmelerine bitiyorum, 25 bin kişilik üniversitede her adam mı ceo olacağını en kötü, enn kötü ihtimalle bi 3-5 sene çalışıp 5-10 milyar alacağını zanneder :D
Sosyal ağlarda paylaş

Hayır adam okuma masraflarını zor karşılıyor, çıkınca nasıl bir iş bulacağı büyük muallakta, okullar leş gibi kimsenin bir şey öğretme amacı yok, bir de üstüne eğitimin paralılaştırılmasını savunuyor, demek ki ezilmediği kanısında, küçük burjuvanın çok zeki kaymağını çıkardım diğer burjuva kesimleriyle beraber
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:

Hayır adam okuma masraflarını zor karşılıyor, çıkınca nasıl bir iş bulacağı büyük muallakta, okullar leş gibi kimsenin bir şey öğretme amacı yok, bir de üstüne eğitimin paralılaştırılmasını savunuyor, demek ki ezilmediği kanısında, küçük burjuvanın çok zeki kaymağını çıkardım diğer burjuva kesimleriyle beraber

papağan gibi aynı şeyleri söylemekten başak bir şey yaptığın yok. ezbere konuşuyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...