Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kubilay'ı unutmadım, unutmayın, unutturmayın

KuddusiMavra

Öne çıkan mesajlar

23 Aralık 1930'da Kubilay Teğmenimizin şehit edildi. Katleden, linç eden şerefsizler cumhuriyet mahkemeleri tarafından cezalarını aldılar. Onların torunları ise bugün cumhuriyetle hesaplaşma derdindeler.

Kendi adıma Kubilay teğmenin hikayesini ilk okuduğum an da gözlerimden dökülen yaşları unutmadım, Kubilay teğmenim için hissettiğim minnet-acıma-üzüntü duygularımı asla unutmadım, unutmayacağım. Cumhuriyetini seven herkesin de unutmaması gerektiğine inanıyorum. Unutturmayın arkadaşlar. Durumlar kötü. Açık açık söylüyor adamlar niyetlerini.
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:

dahi anlamındaki de'yi cümleden çıkartınca anlam bozulmasına yeni bir boyut kazandırmışsın o zaman, tebrikler. dahi anlamında okumaya çalıştım, beynim yandı...

yok bence senin çok uykun var veya kafan güzel. yav okullarda okultulacak kadar güzel bir örnek benim o cümle dahi anlamındaki da'ya.
Sosyal ağlarda paylaş

imamizer said:

zaten hassasiyet beklemiyorum artık bu tip konularda ama gelip post atmış olmak için atmayın be abi.

ya şu konunun açılması, hadi açılmasını geçtim altında yazılanlar mantıklı mı peki? yeminlen eğer akp tarafından parayla yollanan birisi varsa samesselam mıdır nedir, o değildir yani...
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:

imamizer said:

zaten hassasiyet beklemiyorum artık bu tip konularda ama gelip post atmış olmak için atmayın be abi.

ya şu konunun açılması, hadi açılmasını geçtim altında yazılanlar mantıklı mı peki? yeminlen eğer akp tarafından parayla yollanan birisi varsa samesselam mıdır nedir, o değildir yani...

kendimce mantıksız bulduğum her konuda gidip gramer hatası düzeltsem, her gün konu dışında ilk sayfada en az 20 konuya post atardım.

aynı şekilde konunun açılması neden mantıksız o kısmı anlamadım. nasıl bi mantık süzgecinden geçiyor konular açılırken, açarsan biraz konuyu anlarım. iğneleme değil. vallahi anlamadım, göremiyorum saçma kısmı.

altında yazılanlara gelince de, yazanın duygusal tepkileri dışında yazdıkları olmuş ve olan şeyler. bunlarda nerede bi mantıksızlık varki?
Sosyal ağlarda paylaş

nakşibendi tarikatının şeriatçı ayaklanma provasıdır menemen olayı.
camide toplanan gruba hitap eden derviş mehmet "arkamızda binlerce kişilik şeriat ordusu var,bizim yanımızda olmayan kılıçtan geçirilecektir" dedikten sonra camideki yeşil bayrağı alıp bir direğe taktıktan sonra bir çukura diker. bunun etrafında tekbir getirerek dönmeye başlarlar. olaylar halkı korkutur. durum alay komutanlığınca duyulur. alay komutanı kubilay teğmeni bir manga askerle olayları yatıştırmaya gönderir. belli ki alay komutanı malın tekiymiş çünkü ne kubilay teğmenin ve ne de bir manga askerin tüfeklerinde gerçek mermi yokmuş, hepsi manevra fişekleri yani kuru sıkı doluymuş. kubilay teğmen kalabalığa girip teslim olmalarını ister fakat yine aynı şeriatçı kalabalıktan birisinin açtığı ateşle yaralanır. bunu gören askerler ateş açar fakat tüfekler kurusıkı olduğu için kurşunlar kimseye işlemez. durumdan hemen şerefsiz derviş mehmet çakalı yararlanır. "kurşun işlemiyor bana, mehdiyim ben" diye bağırır. yaralı kubilay teğmen cami avluzuna kaçar ama çok geçmeden orada kıstırır ve yakalarlar. bu şerefsiz derviş mehmet çantasından çıkardığı testere ile yaralı(yani canlı) kubilayın kafasını bağırta bağırta keser. (ve bu aşağılık oğlu aşağılığın bu yaptığı ile övünen, bu hareketi yücelten ve bunu da dine hizmet olarak gören ağzını kırdığımın evlatları var bu memlekette). iki bekçi kubilay teğmeni kurtarmaya çalışır.bekçi hasan ve bekçi şevki. bekçi hasan ateş edip göstericilerden birini yaralar ama önce onu ve sonra da arkadaşını da şehit eder bu namussuzlar.
kubilay teğmenin kafasını yeşil bayraklı sopaya bağlarlar. nihayet askerler yetişir, çatışma çıkar, derviş mehmet denen namussuz dahil bazı şeriatçı kalkışmacı öldürülür. diğerleri yakalanır. kurulan mahkemelerde bir kısmı idam edilir, bir kısmı ömür boyu hapse, bir kısmı da ağır hapis cezalarına çarptırılır.

Atatürk'ün ilk an da çok üzüldüğü, menemen halkının bir kısmının da bu olaylar sırasında şeriatçı kalkışmacılara alkışlarla destek verdiğini öğrendiğinde yıkıldığı, "silin menemen'i haritadan" dediği söylenir ama bu emri uygulamayan İnönü'ye hemen ertesi gün teşekkür ettiği ve "bu tür emirler verisem uygulamayın, bana bir daha sorun" diye talimat verdiği söylenir.
Sosyal ağlarda paylaş

imamizer said:

kendimce mantıksız bulduğum her konuda gidip gramer hatası düzeltsem, her gün konu dışında ilk sayfada en az 20 konuya post atardım.

aynı şekilde konunun açılması neden mantıksız o kısmı anlamadım. nasıl bi mantık süzgecinden geçiyor konular açılırken, açarsan biraz konuyu anlarım. iğneleme değil. vallahi anlamadım, göremiyorum saçma kısmı.

altında yazılanlara gelince de, yazanın duygusal tepkileri dışında yazdıkları olmuş ve olan şeyler. bunlarda nerede bi mantıksızlık varki?

canını sıkma, burada böyle adam çok. ya görmezden gel ya da sen de onların tarzıyla onlara cevap ver. çoluk çocuk zaten çoğu.
Sosyal ağlarda paylaş

imamizer said:

calimero said:

imamizer said:

abi her bi haltı getirip akepe qq'suna bağlamak nedendir onu anlamıyorum. hele din noktasına getirip bunu yapmak, işte akp'ye engel olmazsak kubilay'ı kesen zihniyet gelecek. şeriatt gelecek muhabbetine girmek nedir?

akp dediğin neoliberal politikaları dibine kadar sokmuş, kanırtacak yer arıyor biz hala yok dinmiş yok türbanmış yok benim bacım mini etekle gezemeyecek miymiş bunun derdindeyiz. hayır bir de gerçekten şu çeto gibi tipler "yığaa çoluk çocuk" triplerine fln giriyorlar ona çok gülüyorum. cevap hakkı doğmasın diye de yazmak istemiyorum aslında çok fazla ama yani biraz insan kendini bilmeli...
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:

imamizer said:

Cevap hakkı doğdu yazıyorum ,

Ulan çeto şu anlattığına sen kendin inanıyormusun? 2 tane deliyi kullanarak,cumhuriyetin ebediyen yıkılmayacağı yalanına inandırılıyorsunuz.sen 23 nisanda evine fenerde asarsın şimdi ahaha,haklı olduğun nokta şu ,su uyur düşman uyumaz 10 senede 80 senelik korku imparatorluğunuz çöktü.kritik noktalar müslümanların artık.artıklarınız var bi kaç tane
Rahmetli şeyh saidi bile türlü katakullilerle ipe götürdünüz.zamanın valisinin yazdığı düzmece mektupları,ingilizlere giden mektuplar diye adamı asrınız.bu millet her şeyi biliyor merak etme ,öyle balıkesirde hutbe verip,sonra gökten indiği sanılan şeyler demek her babayiğidin harcı değil nasıl olsa
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...