Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Üniversite öğrencilerine ceza yağmuru

kolektifinsan

Öne çıkan mesajlar

Senin ona verecek bir cevabın var mı? Varsa ver o cevabı. "copy-paste yapmışsın" iddiasıyla, bu yazıya bir cevap vermeyip sonra verdim demeyle, kupkuru inatla olmaz. Ben aynı şeyi başka bir başlıkta yaptığım gibi 30 kere yazmayacağım artık. Bu postun cevabını verin ordan yürüyelim, yoksa verecek cevabınız yok demektir, ne kadar suçlayıcı bir tarza girseniz, "cevap verdim" deseniz de anlamı yok bu saattten sonra, onu okuyan adam, sizi de okuduğunda bir cevap vermemiş olduğunuzu anlıyor nitekim.
Sosyal ağlarda paylaş

herşeyde olduğu gibi karışık uygulama taraftarıyım ben. imkanı olan daha fazla versin olmayan vermesin. kısacası herşey gelir dilimine göre olsun. bence gelir uçurumunun daraltılması ve bu uçurumun daraltılmasından ortaya çıkan kaynakların sosyal hizmet olarak dönmesi, hadi hep beraber komunist olalım demekten daha mantıklı şu çağda sdf
Sosyal ağlarda paylaş

Bu dediğin reformizme giriyor ki kendimden alıntı, niçin reformlarla olmayacağı:

"Üretim araçlarının sahibi olan kapitalistler her daim maliyeti düşürmek, geliri artırmak böylece kar marjını artırmak zorundalar, bunu yapmazlarsa zaten serbest piyasanın rekabeti içerisinde yok olur giderler. Doğanın sömürüsü, aşırı üretim, emeğin ve doğanın sömürüsünü her daim korumak ve artırmak durumundalar, savaşlar, milliyetçilik, din, cinsiyetçiliğin kullanımı böylece katmanlar oluşturarak daha üstte kalan katmana sistemin içindesin mesajı vermek ve emekçi kesimleri bölmek ve bunların korkunç sonuçlarını halkın sırtına yüklemek kapitalizmin zorunluluğu ve bu sistemin sınırsız sömürüsüyle dünyayı ve insanlığı önü alınamayacak bir yokoluş sürecine gayet sürükleyebilir.

Bugün madenler çok daha temiz hale getirilebilir, işçi yeraltına indirilmeyebilir, bunun için gerekli teknoloji var ama bunun yatırımını yapacak firma rekabet sürecinde yok olacağı için bunu asla gerçekleştirmeyecek. Her yeni teknoloji karın yani sömürünün artışı için kullanılacak ancak.

En basitinden bugün 60lı yıllara göre kişi başı üretim muazzam derecede artmış durumda, peki niçin 60larda üniversite öğrencileri tam zamanlı öğrenci olabiliyor, çıktığında hemen iş bulabiliyor, aldığı burslarla geçinip hatta bu bursları artırıp ailelerine yollayabilirdu? Bugün neden eğitim sektörü talan ediliyor, eğitim paralılaştırılıyor? Çünkü o gün mücadele halk lehine geliştiği için keynesyen sistem kullanılarak kapitalizmin devamı sağlanmaya çalışıldı, bugünse egemen lehine dönen denge neoliberalizmin kullanımını mümkün kılıyor.

Üstelik denge egemenin lehine döndüğünde daha da sömürmeme gibi bir lükse yok çünkü o yapmazsa diğeri daha fazla sömürecek ve kendisini paçalarından aşağı çekecek. Her şey bu kadar basit, bu kadar kirli."

Düzeltme: yanlış şeyi alıntılamışım pardon
Sosyal ağlarda paylaş

Mühendislik okuyan biri olarak sadece yaptığınız hesap kısmını bir öğrenebilsek belki bir şeyler diyebilirim. Üniversite bünyesinde kurulabilecek bir şirkete dair fikirlerine ve önerilerine de konudan anlayan arkadaşlar tarafından cevaplar ve açıklamalar gelmiş. Sen de onlara sadece "tartışmaya girmek istemiyorum konuya dönelim" demişsin. Benim gördüğüm bu, eğer gece geç saat olması nedeniyle gözden kaçırdığım bir nokta varsa özel mesajdan farkettirirsen sevinirim. Ben gerçekten hala şu 75 kuruşa mal olabilen yemeğin hesabını merak ediyorum ve bunu gerçekten sadece merak ettiğim için soruyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Zaten amaç kapitalist sistemi yok edip dünyayı komünizme çevirmek değil, yemekhane fiyatlarının daha ödenebilir hale gelmesini sağlamak, yemekhanelerden faydalanan öğrencilerin maddi durumlarını böylece iyileştirmek.

Tam üstteki diğer postuma bir örnek vermişsin işte. Kimsenin umrunda değil yaptığın hareketin reformist, komünist ya da konformist olduğu. Bu yüzden asla halka inemeyecek bu mevzular, siz de bağırıp çağıran, hzuur kaçıran marjinal bir kitle olarak kalacaksınız ve yemekhaneye para yettiremeyen çocuk bile size kıl olacak.

Edit: alıntı değişmiş bi okuyayım.
Sosyal ağlarda paylaş

75 kuruş mevzusundan ben geçtim artık, yok elimde hesap çok hakim de değilim konuya, eğitimin kamusal hak olmasından ve 60larda üniversitelerde parasız okumak mümkünken şimdi niye kişi başı üretim arttığı halde mümkün değil onu söyledim attığım o postta. Bu yüzden diyorum 75 kuruş mevzusunu artık geçelim diye asıl konu o değil, o tabldot 5 liraya mal olsa da anlamı yok tartışma açısından ve evet 2. kez söylüyorum ben hatalı bir yerden ve (bunu söylemedim) ispatlama imkanım hiç değilse şu an bulunmayan bir veriyle dahil oldum ilk tartışmaya

Ardeth: Ben de niye 'sosyal devlet anlayışını güçlendirmek' dediğin reformizmle olamayacağını söyledim sana. Çağ neoliberalizm çağı zaten, devletin sosyal denebilecek kısmını da çatır çatır yıkıyor adamlar
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:

Bugün madenler çok daha temiz hale getirilebilir, işçi yeraltına indirilmeyebilir, bunun için gerekli teknoloji var ama bunun yatırımını yapacak firma rekabet sürecinde yok olacağı için bunu asla gerçekleştirmeyecek. Her yeni teknoloji karın yani sömürünün artışı için kullanılacak ancak.

bu tarz şeylerin devlet eliyle yaptırılmasına karşı değilim. devlet özel sektöre hiç karışmasın onlar manyaklar gibi dönsün diye bir anlayışa sahip değilim. özellikle bu tarz konularda, adam gibi bir devletin çok kesin sınırlar çizmesi lazım. ama sorun kapitalizmde değil sorun Türkiye meclisinin tüccarlarla dolu olmasında. Benzer bir sorunun almanyada vs olduğunu sanmıyorum, bilgim olduğundan demiyorum ama bunu sadece genel kanı.
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:

Ardeth: Ben de niye 'sosyal devlet anlayışını güçlendirmek' dediğin reformizmle olamayacağını söyledim sana. Çağ neoliberalizm çağı zaten, devletin sosyal denebilecek kısmını da çatır çatır yıkıyor adamlar

örnekler var ama, almanyada önceki sayfada belirlediğim gelir sistemi uygulanıyor yer yer. avrupada çoğu yerde devlet üniversitelerinde eğitim sadece harç ile ve çok iyi devlet üniversiteleri var. kriz döneminde amerikada sosyal reformlar arttırılmaya çalışılıyor (hoş gerçi sosyal reformdan komuniz lan bu diye korkan bir halkla nereye kadar heheh). bunların hepsi sosyal devletin zamanla güçlenmesinden ortaya çıkan şeyler. orta çatır çatır yıkıyor denecek bir durum yok, Türkiye dışında. Türkiyenin durumu ise daha önce açıkladığım üzere meclisi ticaret kapısı olarak gören tüccarlar, kapitalizm ya da liberalizm değil.
Sosyal ağlarda paylaş

1.85 e cikan 4 cesit tabledotu begenmemeni konusuyoruz, egitim hakkini degil zira yemekhane fiyatlari ile aldigin egitimin alakasi yok demek isterdim ama ne yazikki var

Yemakhane fiyati dustukce aldigin egitimin kaliteside dusuyir, bunuda oturuk sana izah ettik hala gelip egitim hakki diyip bize 80lerin bayat solcu jargonu ile bisiler yazmaya calisiyorsun

Hani cok fazla bisi beklemiyoruz senden, protesto eylem vs derslerine kirip aktivizm pesinde kosan bi ogrencisin, bizde gectik o yollardan. biz mezunuz birde ustune dahada kasiyoruz, ardeth hadi gene doga bimleri ile ugrasio, benim lisans kamu yonetimi, yuksek lisans isletme ki su dedigin "biz daha ucuza yemek cikaririz" sacmaligin hakkinda bu forumda konusabilicek en donanimli adam benim, hem kamunun hemde ozel sektorun dinamiklerine hakimim cunki, sana neden olmiyacagini anlatiyorum sen gelmis bana birinci sinifta argumanlarda kullanmamayi ogrenmis olman gereken safsatalarla cevap veriyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

kolektifinsan said:

örnekler var ama, almanyada önceki sayfada belirlediğim gelir sistemi uygulanıyor yer yer. avrupada çoğu yerde devlet üniversitelerinde eğitim sadece harç ile ve çok iyi devlet üniversiteleri var. kriz döneminde amerikada sosyal reformlar arttırılmaya çalışılıyor (hoş gerçi sosyal reformdan komuniz lan bu diye korkan bir halkla nereye kadar heheh). bunların hepsi sosyal devletin zamanla güçlenmesinden ortaya çıkan şeyler. orta çatır çatır yıkıyor denecek bir durum yok, Türkiye dışında. Türkiyenin durumu ise daha önce açıkladığım üzere meclisi ticaret kapısı olarak gören tüccarlar, kapitalizm ya da liberalizm değil.

Mevzu halk-egemen çatışması olduğu için o reformların yapılması dengenin halkın lehine döndüğünü gösterir yalnızca. Ama reformizmle ilgili yazdığım kısımda belirttiğim sebeplerden egemen her daim verdiği reformu geri almak için savaş halindedir. Bir de Almanya vs metropol ülkeler, biz yenisömürge ülkesiyiz, elbet arada fark var, adam kendi halkını seninkinden üstün durumda yaşatacak ki ona 'sen sistemin içindesin' mesajı verecek, bu kapitalizmin halkı bölme yöntemlerinden biridir.

Reformla maalesef asla yıkılmayacak kapitalizm, biz şimdi parasız üniversite alma yolunda reformlar kapsak, işçi lehine, köylü halk lehine reformlar kapsak suriyeyle savaşı engellesek zaten devlete bağlı sivil faşizm girecek devreye, o sivil faşizm halkı ezip reformları kaldırtamazsa da darbeyle bizzat açık faşizme geçeceğiz(Devletin resmi kolluk kuvvetleri uygulayacak artık faşizmi), Neoliberalizmde büyümeye devam etmek zorundasın nitekim, etmen halkı ezme yoluyla, edemez reformlarla daha derin krize girersen baskı aygıtlarını tam gaz devreye sokarsın, işte bu yüzden arası yok bu işin, reformla olmaz. Boşuna demiyoruz tek yol devrim diye.

EK: Niye büyüme zorunlu ve niye büyümeyle halk ezilecek burada yazdım okumadıysan neoliberalizm
Sosyal ağlarda paylaş

abi eğitim ile ilgili yapılan sosyal reformları bile "kapitalist overmind"ların halkı kandırmak amacıyla yarattığı bir propaganda olduğu tezini ileri sürdün şu an ne desem bi yere gitmez bu konu bence. bana sorarsan sadece aydınlanmış bir halkın hükümetten daha fazla hak ve etik talep etmesi.

yarın öbür gün komünizm gelse, egemen sınıf halkı kandırmak için yarattı bunu diyebilirsin yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

abi eğitim ile ilgili yapılan sosyal reformları bile "kapitalist overmind"ların halkı kandırmak amacıyla yarattığı bir propaganda olduğu tezini ileri sürdün şu an ne desem bi yere gitmez bu konu bence. bana sorarsan sadece aydınlanmış bir halkın hükümetten daha fazla hak ve etik talep etmesi.

yarın öbür gün komünizm gelse, egemen sınıf halkı kandırmak için yarattı bunu diyebilirsin yani.

ama işte işin ucunda çok daha uç bir 'devrim' olduğu için, devletin böyle ufak tefek şeylerle halkı memnun etmesi işlerine gelmiyor, yani ben bunu anladım en azından.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Bu tezin anti-tezi nedir, ben açıklayarak koyuyorum ortaya, bir anti-tez sunmayıp 'ne desem boş' diyorsun böyle olmaz. Devrimin tek yol olduğunu kabullenmek zor olabilir ama mevzu bu işte yapacak bir şey yok. Biz ruh hastası değiliz bu işleri kovalıyoruz. afiş as broşür dağıt bunları finanse etmek için anket yap mahallede çocuklara eğitim var sürekli bi şeyler oku ve daha onlarca teferruat benim gibi binlerce insan hayatını gömüyor buna
Sosyal ağlarda paylaş

önemli olan devlet mi halkı memnun ediyor, halk mı talep ediyor? bu sorunun cevabı varsa sosyal hakların artıp artmayacağı anlaşılır. Türkiyede devlet sosyal hak veriyor, talep eden pek insan yok.

Üniversitelerin içersindeki solcu grupların vs madencilerin işçilerin hakları adına yürüyüş yapmaları vs gibi şeyler açısından şahsen ben tebrik etmek isterim her ne kadar problemlere karşı ürettikleri çözümler gerçekçi olmasa da hiç bir halta tepki göstermeyen bir insandan yine kat kat iyidir. Bu tarz olaylara herkes bu kadar tepki gösterse ya da hükümet seçimini daha etik prensipler üzerine kursa zaten zamanla sosyal haklar artar. Ama bunun yerine devletin sosyal hak vermesini bekleyince, bir yerden alıp diğer yerden verir ancak.
Sosyal ağlarda paylaş

kolektifinsan said:

Ardeth said:

Bu tezin anti-tezi nedir, ben açıklayarak koyuyorum ortaya, bir anti-tez sunmayıp 'ne desem boş' diyorsun böyle olmaz. Devrimin tek yol olduğunu kabullenmek zor olabilir ama mevzu bu işte yapacak bir şey yok. Biz ruh hastası değiliz bu işleri kovalıyoruz. afiş as broşür dağıt bunları finanse etmek için anket yap mahallede çocuklara eğitim var sürekli bi şeyler oku ve daha onlarca teferruat benim gibi binlerce insan hayatını gömüyor buna

yoo ben de diyorum bence daha bilinçli bir halkın talep etmesi ve hükümetin bu halkın isteklerini karşılaşamak zorunda olduğunu fark etmesi. al sana antitez. senin söylediğin şey kadar kanıtlanamayacak bir iddia ama ben bunu kabul ediyorum heh.
Sosyal ağlarda paylaş

Burjuva demokrasisisinde halkı ezen parti kendisini tek umut olarak ortaya koyup halkın oyunu da almayı bilir. Alamazsa diğer parti gelir onun kaldığı yerden devam eder, bu partiler arasında da bi performans yarışı tabi, hangisi sömürüden en çok nemalanacak buna göre belirleniyor.

Kapitalist saldırı ve sömürünün artışıyla beraber yaşanan üretim ilişkilerindeki değişimlerle beraber toplumun buna adaptasyonu da sağlanır gereken her türlü politikayla
Somutlarsak, Türkiye'de Keynesyen sistemden halka topyekün saldırı anlamına gelen neoliberalist politikalar uygulanırken bu politikaların AKP'nin siyasal islamıyla evlendirilmesi. "Ey halk seni ezen olarak söylüyorum kurtuluş siyasal islamda beni seç beni."

Halka topu atmakla olmaz, halkın suçu yok, sen bilinçlendireceksin, eylemle mücadeleyle, forumla gerekli ve mümkün ne varsa onunla

ek: Sunduğum tez gayet somut bir düşünme yöntemiyle ortaya konmuş bir şey, bir boşluğa çatlağa da sahip değil nesi ispatlanamayacak durumda bunun?
Sosyal ağlarda paylaş

Karsilikli odun ne demek bilmiyor cunki, illa istediklerinin tamami verilsin istiyor, ya hicbir istediginden vazgecicek olgunluga sahip degil yada ait olma hisleri ile sigindigi ideolojik kampin sona ermesini istemiyor

Sol yapilarin tipik ozelligidir, ya hep ya hic, my way or the highway vs vs

Pkk da boyle degilmi? Sol kokenli orgut, her istedikleri verildi, kurulus amaclari ayyuka su anda ve buna ragmen pes etmiyorlar, birsuru yeni ek istekle geliyorlar yerine getirilmeyecegini bildikleri icin. Fanatizmin doruklari iste
Sosyal ağlarda paylaş

abi allasen yazdığın şeye bi bak. basitleştirirsek,

kapitalist lortlar var.

eğitim reformlarını halkı kandırmak için yapıyorlar.

herhangi somut bir örnek, dünyaya bir uygulama yok sadece fikir var. şu yaptığın şeyin,

dünya dışında uzaylılar var,

dünya aslında onlar için bir deney alanı çeşitli ekonomik ve sosyolojik deneyler yapıyorlar

demekten hiç bir farkı yok. görebiliyor musun?

Sadece teorik olarak yaklaşırsak bile, en basidinden kendi halkını kandırmak için halkına daha iyi eğitim sağlayan bir devlet çelişkisi var ortada.
Sosyal ağlarda paylaş

@Viktor

"Üretim araçlarının sahibi olan kapitalistler her daim maliyeti düşürmek, geliri artırmak böylece kar marjını artırmak zorundalar, bunu yapmazlarsa zaten serbest piyasanın rekabeti içerisqinde yok olur giderler. Doğanın sömürüsü, aşırı üretim, emeğin ve doğanın sömürüsünü her daim korumak ve artırmak durumundalar, savaşlar, milliyetçilik, din, cinsiyetçiliğin kullanımı böylece katmanlar oluşturarak daha üstte kalan katmana sistemin içindesin mesajı vermek ve emekçi kesimleri bölmek ve bunların korkunç sonuçlarını halkın sırtına yüklemek kapitalizmin zorunluluğu ve bu sistemin sınırsız sömürüsüyle dünyayı ve insanlığı önü alınamayacak bir yokoluş sürecine gayet sürükleyebilir.

En basitinden bugün 60lı yıllara göre kişi başı üretim muazzam derecede artmış durumda, peki niçin 60larda üniversite öğrencileri tam zamanlı öğrenci olabiliyor, çıktığında hemen iş bulabiliyor, aldığı burslarla geçinip hatta bu bursları artırıp ailelerine yollayabilirdu? Bugün neden eğitim sektörü talan ediliyor, eğitim paralılaştırılıyor? Çünkü o gün mücadele halk lehine geliştiği için keynesyen sistem kullanılarak kapitalizmin devamı sağlanmaya çalışıldı, bugünse egemen lehine dönen denge neoliberalizmin kullanımını mümkün kılıyor.

Üstelik denge egemenin lehine döndüğünde daha da sömürmeme gibi bir lükse yok çünkü o yapmazsa diğeri daha fazla sömürecek ve kendisini paçalarından aşağı çekecek. Her şey bu kadar basit, bu kadar kirli."

"Mevzu halk-egemen çatışması olduğu için o reformların yapılması dengenin halkın lehine döndüğünü gösterir yalnızca. Ama reformizmle ilgili yazdığım kısımda belirttiğim sebeplerden egemen her daim verdiği reformu geri almak için savaş halindedir. Bir de Almanya vs metropol ülkeler, biz yenisömürge ülkesiyiz, elbet arada fark var, adam kendi halkını seninkinden üstün durumda yaşatacak ki ona 'sen sistemin içindesin' mesajı verecek, bu kapitalizmin halkı bölme yöntemlerinden biridir.

Reformla maalesef asla yıkılmayacak kapitalizm, biz şimdi parasız üniversite alma yolunda reformlar kapsak, işçi lehine, köylü halk lehine reformlar kapsak suriyeyle savaşı engellesek zaten devlete bağlı sivil faşizm girecek devreye, o sivil faşizm halkı ezip reformları kaldırtamazsa da darbeyle bizzat açık faşizme geçeceğiz(Devletin resmi kolluk kuvvetleri uygulayacak artık faşizmi), Neoliberalizmde büyümeye devam etmek zorundasın nitekim, etmen halkı ezme yoluyla, edemez reformlarla daha derin krize girersen baskı aygıtlarını tam gaz devreye sokarsın, işte bu yüzden arası yok bu işin, reformla olmaz. Boşuna demiyoruz tek yol devrim diye.

EK: Niye büyüme zorunlu ve niye büyümeyle halk ezilecek burada yazdım okumadıysan neoliberalizm"

Rica ediyorum önceki yazıları okumadan tartışmaya ortasından girme, bak burda açıklıyorum 'fanatizm' dediğin şeyin sebebini
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

abi allasen yazdığın şeye bi bak. basitleştirirsek,

kapitalist lortlar var.

eğitim reformlarını halkı kandırmak için yapıyorlar.

herhangi somut bir örnek, dünyaya bir uygulama yok sadece fikir var. şu yaptığın şeyin,

dünya dışında uzaylılar var,

dünya aslında onlar için bir deney alanı çeşitli ekonomik ve sosyolojik deneyler yapıyorlar

demekten hiç bir farkı yok. görebiliyor musun?

Sadece teorik olarak yaklaşırsak bile, en basidinden kendi halkını kandırmak için halkına daha iyi eğitim sağlayan bir devlet çelişkisi var ortada.

Harçlar çok büyük eylemlerden sonra kalktı, kalkmasa o çizgiden daha da büyüyecekti muhalefet ve biz daha çok insan örgütleyecektik çünkü. Ama o harçlar kalktığı halde yapılan zamlarla, 2. öğretimde harçların kalkmamasıyla, yeni yök yasası talanıyla 'bakın parasız eğitim getirdik diyorlar' harçlardan vazgeçerek verdiklerinin 10 katını geri alıyorlar

yeni yök yasası

EK: Evet çelişki var, çelişki egemen-halk çelişkisi

Söylediklerimde değil çelişki. kapitalizmin yapısal krizi 'ancak zorunluluktan halka bi şey veren devlet' i ortaya çıkaran.
Sosyal ağlarda paylaş

daha önce söyledim, Türkiyede halk gerçekten hak talep etmiyor (çoğunluk olarak), hükümet hak veriyor gaz almak için. Bunun tersi olan ülkelerde sosyal reformların yapılabileceğini ve kalıcı olacağını iddia ediyorum. Dolayısıyla Türkiye bunun için iyi bir örnek değil. Almanyada hakkında "usulsuzluk iddiası" olan politikacı özür dileyip istifa ediyor, burda tren devrilmesine sebep olup onlar kişinin ölümüne sebep olan adam koltuğuna yapışıyor. Türkiye verilebilecek en kötü ülke hak konusunda, ortada talep eden bir halk yok ki. talep etmeyi geçtim, seçim sandığında tavır ortaya koyan bir halk yok.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...