Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mühendis Asgari Ücreti Belirlendi

roket adam

Öne çıkan mesajlar

senko said:

de abi burda şeyi anlamadım, adamın doğru tercih yapamamasının yükünü niye üniversite seçiyor.
Bence çok daha spesifik olmaları lazım üniversitelerin şimdikinden. Endüstri müh diye bişi var mesela, nereye çekersen gidiyor garip gurup bişi. iki c dersi alıp ben programlama biliyorum ehe diye gezeni bile var içlerinde.

ha çoğu adam lise son'da napcağını bilemiyor, öss'si iyi olan tıp yazarım tutmazsa meendis olurum diyor.
Ben lise başından beri web programlamadır cart curt vs ilgilendiğim için başından beri belliydi yazılım müh. sececeğim.
ama başkalarına bu bilinç nası aktarılır bilmem artık sdf

universite cekiyor gibi bir durum degil bu. olmasi gereken bu zaten. universite dedigin yerde ogrenciler farkli meslek dallarini kismen gorup tecrube ederek (teorik bile olsa tecrube tecrubedir) secmeli. bu bilincin aktarilma sureci lise sonda bitmez, universite 2de biter. ondan sonra adam istedigi meslekte uzmanlasir. Kisacasi liseyi 4-5 sene yapacaklarina, herkese universite ikide alanlarini secme firsati tanisalar isteyenler daha teknikuygulamaozel sektor isteyenler daha akademikarastirma yollara dogru yol alsa vs en mantiklisi oyle olur
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

üni'ye girişten ve içeride meslek seçiminden yanayım. çok daha mantıklı

hani ben şanslıydım, ne istediğimi bilerek, sadece 3tercih yaptım verdim kağıdı.

+1

ya da alman sistemi. okuldayken seçiyorsun bölümünü ama adam gibi bir sistem ucu açık değil..

ben de senin gibi yaptım 9 yaşımdan beri makina müh. okumak istiyordum 24 tercih hakkımın 19unu kullandım 19u da makinaydı.ilk 4 tercih istediğimdi 3.oldu.
Sosyal ağlarda paylaş

Ege (4 yıl) kütahya ( yarım dönem) itü ( yeni başladım sayılır) end & malzeme çift anadal yaptım şu an devam ediyor yüksek lisansım okula hocalara bok atmaktan çok kişisel gelişim ilgiyle alakalı,diplomam olmasına rağmen kendime endüstri mühendisi diyemiyorum zerre alakamda yok zaten , dumlupınar ve ege'de gerçekten iyi çok iyi hocalar var ( stanford ve mit ders vermiş hocalar falan var) ama egoları çok yüksek o yüzden genel olarak bi bok olmuyor mesela adam derse giriyor en iyi benim bu okulda triplerinde proje alım zamanı öğrenciye bunu yapamazsın labda alet edavat yok diyip hevesini kırmaktan başka bi işe yaramıyor bu tipler genel olarak, zaten mühendislik tercihle yapılacak bişey değil vizyon pratik zeka kullanmak önemli baya.
Sosyal ağlarda paylaş

bu çok büyük bir etken. bizde şenol şahin diye hakkını ödeyemeyeceğim bir hoca vardı. evinde rakı balık yapmışlığımız bile vardır. çok ciddi yeri gelince gülmesini bilen bir adam. elimizden tuttu da mühendislik disiplini verdi. yanında gönüllü olarak 2.5 yıl okul bitene kadar tübitak projesinde çalıştım. kendisi almanyada okumuş olduğu için bize de aynı disiplini verdi ama egosu yoktu. ha biraz sinirli bi adamdı o ayrı ama çok büyük etkisi var kişisel gelişimde.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

ego'su olmayan hoca mı olur ya
bişiler yanlıştır o hoca da.

bilen adamın ego'su olur arkadaş, bilgi almak kolay değil öyle, istiyorsanız katlanacaksınız o ego'ya, yeri gelince hakaretleri teker teker sindireceksiniz...

sen çok farklı yerlerdesin kusura bakma. pek çok farklı ülkede bulundum sonuncusu Polytech firmasındaydı.adam profesör ve ego diye birşey yok bildiklerini sonuna kadar paylaştı. bu türklerin özelliği diyosan evet ama yurtdışında pek böyle bi mantık yok.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

bilen adamın ego'su olur arkadaş, bilgi almak kolay değil öyle, istiyorsanız katlanacaksınız o ego'ya, yeri gelince hakaretleri teker teker sindireceksiniz...

sorun bilmeden ego yapanda veya ego isinin dozunu kaciranda. tatli tatli egolari olan hocalar var sadece bilimsel konularda ukalalik vs yapan arada ogrenciye dersle ilgili tatli tatli laf sokan falan. bir de bazi hocalar var ki dersin disina cikip ogrencilere hayat ve ahlak konusunda ukalalik yapan, ogrenciye hayati ve dersi zehir etmeyi gorev edinmis. ikinci grup genelde zaten cok bisey yapamadigi icin egosu yaralanan insanlar oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

KidLazer said:

senko said:

sen çok farklı yerlerdesin kusura bakma. pek çok farklı ülkede bulundum sonuncusu Polytech firmasındaydı.adam profesör ve ego diye birşey yok bildiklerini sonuna kadar paylaştı. bu türklerin özelliği diyosan evet ama yurtdışında pek böyle bi mantık yok.

yurtdışında dediğin gibi olmayabilir, ama türkiye gerceği bu. ha lanet olsun hocalarımın ego'su çok yüksek, diye ağlamak yerine, dediğim gibi o ego'ya katlanıp bişiler öğrenmeye çalışmak daha efektif geliyor bana
ha bu olay sadece okul ile de ilgili değil, iş dünyası da böyle, ki türkiye de hakkikaten guru olup ta alcakgönüllü olan birini de tanımadım, ha bana göre doğrusu da bu zaten.
o adamnların teknik bilgi ve deneyimi bende olsa benim de deli gibi egom olurdu sanırım. İnsan psikolojisi bir yerde, önüne geçmek zor.
Sosyal ağlarda paylaş

Türklerde ego fena ya
Dediğim hoca faz diyagramları veriyordu 300 kişi falan alıyordu dersi 4-5 kişi geçiyordu derslerdede en çok ben bilirim bütün hocaları silkelerim modundaydı falan ama işin düştümü baya yardım ediyordu , yüksek lisansa başlamadan önce amerika'daki bi tane türk hocaya mail attım adam / pest control çekti asdf gene itü'de birinin dersini seçtim adam onaylamadı dersi alamadım yüzyüze görüşmek istiyormuş danışman mail ayınca öğrendim gittim withdraw yaptım başka bişi aldım onun yerine falan eheuh
Sosyal ağlarda paylaş

Hocanin egosu var da ogrencinin egosu yok mu lol. Cok gordum ben daha 1. sinifta 5 tane makine elemanini sayamazken kendini hemen muhendisten sayan. Nasilsa okula girdim artik muhendisim diye bisey yok. Ogrenci it gibi calisacak, bilgiyi kendi arayacak aga. Tr de hersey hocadan bekleniyor. Hoca dersi super anlatsin, hoca uygulama yapsin, hoca uygulamada sinavda cikacak gibi soru cozsun, hoca fazla not versin, hoca kolay sinav yapsin bla bla.

Hoca muhendis yapmaz, ogrenci muhendis olur. 100 kisiden 90'inin"egosu cok yuksek, ogrenci birakarak egosunu tatmin ediyo" dedigi hocanin dersinden haftada 15 dk ders calisarak rahat gecilebiliyor, ben cok ornek gordum boyle. Bizim ogrencimiz tembel beyler, genel sorun bu.
Sosyal ağlarda paylaş

valla aynen katılıyorum sana
öğrencilerin büyük çoğunluğu ders zor hoca pek egolu diye ağlıyor.
lan madem bu yola baş koydum, gereken neyse yapacaksın. Adama soru sormaya gidersin 3 kez odasından kovar ama 4.gidişinde alırsın cevabını ama.

uğraşmadan, çabalamadan olmuyor bazı işler.
Sosyal ağlarda paylaş

O iş öyle değil ya, öğrencinin bir kere araştırmayı, ders çalışmayı bilmesi gerekiyor. Bunu da kendi kendine ne yazık ki 10 öğrenciden 1 tanesi öğrenebilir.

Özellikle mühendislik fakültelerinde her hocanın sürüyle asistanı var. Açsınlar seminer sınıfları, uygulama sınıfları, soru-cevap sınıfları...

Ama yok, hocaya da asistana da çay kahve içecek, öğrenci kızlarla sağda solda takılacak zaman kalmaz.

Ben Türkiye'de 3 farklı hocadan ekonometri dersi aldım, ki 2 tanesi alanında en iyi isimlerden; hep aynı şekilde gelip ders anlattılar, ekstra konu çalışması gerekince makale isimleri verdiler öğrenciyi kendi başına bıraktılar. Hep aynıydı.

Geçen sene Almanya'ya gittim, yine ekonometri seçtim, merak ediyordum yurtdışında nasıl öğretiyorlar diye, hocanın 6 tane asistanı var, doktora öğrencisi vs. bunlar;

Hoca haftada 4 saat kendi dersini anlatıyor, 2 saat semineri var, 2 saat uygulaması var, ekstra ders açmış modelleme programları anlatıyor, Q&A yapıyor, ofis saatleri dışında dahi odamdaysam gelin konuşalım diyor.

Üstüne her dersin notunu dersi anlatırken tepegözde hazırlıyor ve dersten 1 saat sonra sistemde oluyor notlar.

Üstüne adam gezegenin en mütevazi adamı 40 yaşında falan taş çatlasa; prof. olmuş, 3 dil, istatistik, ekonometri, matematik, programlama dersleri veriyor, workshop açıyor; akşam da nette öğrencileriyle starcraft oynuyor...

Adam beni her gördüğünde 2 kelime konuşuyorduk işi bile olsa, sürekli güleç vs. bir kez bile terslemedi.

Öte yandan Türkiye'de 7 yıldır ders aldığım hocalarım selam vermemek için öğrencinin yüzüne bakmaz, işleri yoksa "adamları" hariç kimseyle konuşmaz.

Sınav saatini beklerken merdivene oturan kızı azarlayıp, itin götüne sokan prof. biliyorum ben ya...

Bizim üniversitelerin çoğu lesser akademisyenlerin ego boost mekanı. Öğrenciler o kafaya sahip adamlardan yine iyi bir şeyler kapıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

abi bizim millet seviyor böyle hocaları işte. voaaa adama bak çok kral abi. kimseyi tanımıyor çogiii falan diyolar. kalbuki adamın sana bi bok kattığı yok işte.

düşük çan = yüksek ego = iyi hoca

şeklinde bir algı var. hocalık tamamen ayrı bir meslek. ben madem her boku kendim öğrenicem bulucam sen ne işe yarıcaksın o zaman. kaynak vs sorsanız onu bile söylemiyor çoğu dandik bir iki kitap ismi verir geçer. memur zihniyeti işte klasik.
Sosyal ağlarda paylaş

aynı fikirde değilim. ego sahibi olmak korkak olmanın getirdiği bir sonuçtur bence. bildiklerini paylaşmak senden sonra gelenin seni geçme riskini doğurur, doğal olarak da 'bilgi bende kalsın en iyi ben olayım' diyerek egoyu tavanlarsın. ama almanya gibi gelişmiş ülkelerde böyle değil çünkü adam sana öğretiyor ve diyorki bu bana ulaşana kadar ben zaten ilerlemiş olurum. doğrusu budur.
Sosyal ağlarda paylaş

yani doğrusu yine birinin seni geçmesi durumunu kabullenememek mi?
"bu bunları öğrenene kadar ben yardırırım" == ego yine..
bu düşünce çok çok zararlı ve aptalca bence. birinin bir şeyleri birisine direkt olarak öğretmemesinin altında başka nedenler de olabilir. mesela o kişinin o şeyi hemen öğrenmesini istememek, kendi çabaları sonucunda öğrenmesini istemek, yani "öğrenmeyi öğretmek" olabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

ben senko'nun düşüncesine karşıyım sadece 'bi ben biliyim diğerleri peşimde sürünsün' ben bunun yanlış olduğunu düşünüyorum yoksa senin dediğine de bi nebze katılıyorum. ama şunu söyleyeyim komple ortada bırakmak da karşındakinin özgüvenini kıracaktır. öğretme yolu olarak bunu seçiyorsan hint'ler verip araştırmasını sağlamalısın sktr et yardırsın diyip bi kenara çekilmemek lazım. benim başımda böyle bir müdür var anlatmayan (hoş bilmiyor ondan anlatmıyor) 2013 sezonunda ne yazık ki onun pozisyonuna ben geçeceğim o altımda çalışmaya başlayacak. gördüğün gibi kendi egosu kendisinin kaybetmesine sebep oldu.
Sosyal ağlarda paylaş

yanlıs anlasılmasın
keske her hoca deadwoll'un anlattıgı gıbı olsa ama 1000de1 cıkıyor işte onlar
benim dediğim türkiyenin gerçeği buö hoca boktan diyip olayı kenara atmaya da ben karşıyım.

bir de insan içgüdüsel olarak karşısındaki tarafından geçilmek istemez. Hani müthiş doğal bişi bu. o yüzden çoğu insan bişiler anlatırken bile böyle hint noktaları saklar.
adam belki o hinti keşfetmek için 4ay boyunca çalıştı. karşısındakine pat diye de söylemez herkes. Bu da çok doğal.
Sosyal ağlarda paylaş

Sonuçta tek bir doğru yoktur; doğrular vardır. İllaki yollardan bir veya birkaçı hedeflenen yere gider. Nihayetinde bu kişinin çözüm yeteneğiyle alakalıdır.

Naçizane tecrübem, kafa göz yararak iş yapmaktansa, ılımlı ve anlayışlı olmak her zaman karlı çıkarır.

Bilgi paylaşımı konusunda da takdir ettiğim bir laf vardır. "İnsanlar sorumlulukları üzerine alarak yükselmezler; sorumlulukları paylaşarak yükselirler."
Bu kişilerin yönetim kabiliyetini geliştirir. Çünkü bilirkişi olarak kalıp, işi başkalarının yapıyor olması senin o işi yönetebilmene olanak sağlar. Yönetemeyip elinden kaçırıyorsan, demekki yönetim konusunda öğrenmen gereken şeyler vardır.
Sorumluluk paylaşmak kişinin ilerleyebilmesine olanak sağlar. X işini siz on defa yaptıktan sonra on birinci size yeni bir şey katmayacaksa, başkasının bu işi yapması, sizin başka iş yapmanız sizin kendinizi geliştirmenizi sağlar.

Tabi bunlar, siz ilerlemek istiyorsanız geçerli şeyler. Bulunduğun yerden memnun olmak da çok doğal. İş iştir, daha fazlası değil.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...