Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Amerika bölünüyor mu

Sparkcaster

Öne çıkan mesajlar

coco said:

Zep said:

amerikan milliyetçiliği ile fransız milliyetçiliği baya farklı şeyler yanlız.

avrupa ülkeleri içinde bu geçerli.

Eurozone=/=America.

bahsedilen milliyetçilik anca eurozonenun sonunu getirebilir.

kesinlikle amerikan milliyetçiliği bambaşka birşey. katılıyorum.
WASP deniyor sanırım, beyaz-anglo sakson_protestan'lar latinoların çoğalışını ve yükselişini büyük tehdit olarak görüyorlar sonuçta. amerika için kastetiğim bu idi.

aerikanın kaçınılmaz sonu bu derken şu çerçeveden bakıyorum ben: sonuç ta bu ayrılıkçıların rahatsız olduğu detaylar içinde "ekonomi" konusunda en göze çarpanlar; mevcut savaş anlaşmaları ve fırsatçılıkları, savunma harcamaları- politikası, çin baskısı ve ticaret açığı.
ee son 2 yıldır wall street journal söylemlerinde "Ekonomik kriz daha da kötüleşecek. Milyonlarca insan işsiz kalacak. Hayat pahalılığı artacak. Büyük şirketler çökecek." vb açıklamalara zaten hepimiz okuyoruz ve gerçekleşenlere şahit oluyoruz.

ayrıca eyaletler federal yönetimden para istiyor. bir süre sonra paralar tükenecek. ve zengin eyaletler ve fakirler arasındaki uçurum artacak. nitekim hal de bu.
dolayısıyla bağımsızlık lafları yada hareketlerinin gündemde olması oyüzden doğal.

tüm dünyayı fethetmeye çalışan amerika kendi evinden oluyor gibi.
demokrasi değil oligarşi ile otokrasi lafları ediliyor ve yönetimin ahlakı sorgulanıyor.
iş bu sorgulamaya gelmiş ise amerikada birleşik devletlerin aynı kalması mümkün değil gibi görünüyor bana.

tamam bunlar güzelde,

amerikanın sahibi kim, kağıt üzerinde amerikan vatandaşları mı?,

veya şöyle diyelim derim amerika amerikan vatandaşlarının mı geleceğini mi, düşünür yoksa kendi sermayedarlarının mı geleceğini düşünür?

ve/veya amerika da olabilecek her türlü bir siyasi değişim "gerçek" amerikaya ne gibi zarı olur? olur mu?

amerikan iç savaşı sanayileşmesi ve makineleşmesini tamamlayan kuzey ile kölelerin bedava iş gücü ile insana dayalı bir üterim şekli olan tarım ile geçinen güney arasında olmadı mı, kuzeyin modern şehirlerinde, fabrikalarında zaten kölelik olmazdı yalandan kaldırıyoruz dediler, güney e de baskı kurdular ki, haksız rekabeti önlemek için, güney de buna isyan etti ne oluyor diye...

ve son olarak, kabaca şöyle dersek amerika da cumhuriyetçileri ve demokratları destekleyen ekonomik oluşumlar göz önünde bulundurursak,

amerikada olası bir çözülme bu şirketler açısından nasıl sonuçlar verir ve dünyaya yansıması nasıl olur? amerika kendi evinden mi olur yoksa, sırtındaki asalakları mı temizler?

bir tartışma yapılacaksa bence buradan tartışmak daha faydalı olur.
Sosyal ağlarda paylaş

olay zaten amerika iç sermayederleriyle yani lobilerle yapılan kanunlarla ilgili patlak verdiği gibi dış sermayederleri; israile verilen destekler, afgan şavaş baronları ile olan ilişkiler , meksika duvar sınırı inşası vb. üstünden yürüyor.

dolayısıyla amerikan vatandaşının geleceği diye birşey yok. kaldı ki zaten mevcut sistemin halk için hiçbir kaygısı bulunmuyor ve kimseye güvenlik sağlamıyor.

verdiğin tarihsel örneğe gelince zaten bu harektler için de Chicano hareketi yeniden canlanıyor diye konuşuyorlar.

amerikanın sırtındaki asalakları temizlemesi gibi bir düşünce olgusu yok şahsen ben de çünkü amerikanın kendisini herkesin üstünde ki zararlı bir asalak olarak görüyorum ben (duygusal oldu biraz farkındayım)

konuya teknik yaklaşmam gerekirse, amerikanın bütün bir tarihine baktığımızda amerikayı amerika yapan yada başarı tarihini kazandıran bu bölgecilik ve ayrıcılıklar yaklaşımı değil midir?
ekonomi anlamında gelişecek olan trendler de sürecin nasıl gelişeceğine bağlı.
ayrılıkçı hareketi savunanlar bu hareketin reform olduğunu ve devrim yada isyana gerek olmadığını hatta bunun bir intihar olcağını söyleyerek barışcıl yaklaşımlar ve savlar üstünden ilerleseler de özellikle teknoloji şirketlerinin akıbetini ve global yansımasını olası bölgesel ayrımın ne olacağı ve nasıl olacağı bir öngörü kazanmadan irdeleyebilmek imkansız gibi geliyor bana. çünkü olasılıklar çok fazla. belki bir 50 yıl sonra bu şirketlerin akıbetinin ne olacağını ya da global olarak yansımalarını öngörüler kapsamında tartışabiliriz. ama şuan çok erken.

çünkü amerika bölünecekse bile heralde bu 100 yıl sonra falan olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

Fin said:

teksas'ı sallayan var mı gerçekten amerika'da bilmiyorumda adamlar redneckanease hivei adeta bir güneydoğu

bu arada şunu yazan arkadaşı cidden cahil cühelalık konusunda tebrik ediyorum
texas dediğin amerikanın en kalabalık ve en büyük ve en zengin ikinci eyaleti

kovboy deil sadece adamlar yane
Sosyal ağlarda paylaş

[

quote=coco]
olay zaten amerika iç sermayederleriyle yani lobilerle yapılan kanunlarla ilgili patlak verdiği gibi dış sermayederleri; israile verilen destekler, afgan şavaş baronları ile olan ilişkiler , meksika duvar sınırı inşası vb. üstünden yürüyor.

dolayısıyla amerikan vatandaşının geleceği diye birşey yok. kaldı ki zaten mevcut sistemin halk için hiçbir kaygısı bulunmuyor ve kimseye güvenlik sağlamıyor.

verdiğin tarihsel örneğe gelince zaten bu harektler için de Chicano hareketi yeniden canlanıyor diye konuşuyorlar.

amerikanın sırtındaki asalakları temizlemesi gibi bir düşünce olgusu yok şahsen ben de çünkü amerikanın kendisini herkesin üstünde ki zararlı bir asalak olarak görüyorum ben (duygusal oldu biraz farkındayım)

konuya teknik yaklaşmam gerekirse, amerikanın bütün bir tarihine baktığımızda amerikayı amerika yapan yada başarı tarihini kazandıran bu bölgecilik ve ayrıcılıklar yaklaşımı değil midir?
ekonomi anlamında gelişecek olan trendler de sürecin nasıl gelişeceğine bağlı.
ayrılıkçı hareketi savunanlar bu hareketin reform olduğunu ve devrim yada isyana gerek olmadığını hatta bunun bir intihar olcağını söyleyerek barışcıl yaklaşımlar ve savlar üstünden ilerleseler de özellikle teknoloji şirketlerinin akıbetini ve global yansımasını olası bölgesel ayrımın ne olacağı ve nasıl olacağı bir öngörü kazanmadan irdeleyebilmek imkansız gibi geliyor bana. çünkü olasılıklar çok fazla. belki bir 50 yıl sonra bu şirketlerin akıbetinin ne olacağını ya da global olarak yansımalarını öngörüler kapsamında tartışabiliriz. ama şuan çok erken.

çünkü amerika bölünecekse bile heralde bu 100 yıl sonra falan olacak.

şöyle düşün, bankacılık, elektronik, araba v.b. gibi sektörlerin kar etmesi için geniş kitlere satış yapmaları lazım, belli bir nüfus ve eknomik düzen olması lazım vs. şu anda mevcut amerika bu, bunda da genel hesaplara göre başarılı olamadılar gibi gözüküyor veya kendi başka hesaplarına göre başarılı oldular bilemiyoruz bunu da göz önde bulundurmak lazım,

amerikan seçimlerinde hep söylenen ve benim ilk Atilla ilhan dan duyduğum (gerçi erol manisalıda olabilir geçimiş tarih)seçimlerin bir döngü ile sonuçlandığı bir seçine bir kanat kazanır ve amerika o eksene girer, o ekolu destekleyen şirkeler kazanır, bkz. bush ve körfez savaşları, ve clinton ve barakın dönemlerin deki davranış biçimleri

şuraya gelmek istiyorum görünen veriler ışında amerikan ekonomisi iyi gitmiyor, otomotiv zaten batmıştı taa clinton öncesi, apple ve benzeri firmaları da çıkarırsak geriye pek bir şey kalmıyor, geriye kalanlar da şahin amerikan şirketleri, o adamlar içinde dünya sorunlarına duyarlı, dünya ile barışık hoş görülü amerikalılara gerek yok azda olsa kilise cemaati fanatik evangelistler ile de işlerini hallede bilirler, asalak temizleme işi de bu işte kendilerine yetecek fanatik kesimi toparladıktan sonra geri kalana rahatça yallah çekerler anayasayıda kimse takmaz zaten, sıradaki seçime kadar vakti var açıkcası bu işin zira geçmişten gelen düzene göre bu kanat zaten seçilemeyecek, işleri de iyice batırılarsa, diğerlerin ekmeğine yağ sürerler. viral falan yolunu bir şekilde de yapıyorlarsa kötü,

niye kötü, evet bir amerika yıkılacak ama yıkılacak olan, dünya ile uyumlu yaşamak isteyen amerika yıkılacak, gerik kalan amerika ise konsentre olduğu için daha güçlü ve saldırgan olacaktır ve bu amerikada herkesin yok olmasını istediği amerika, enerji ve silah şirketlerinin finansa ettiği bir amerika

belki çok komplo teorisi gibi ama olmayacağına kesin kanıtlar varmı ben göremiyorum zira
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

Fin said:

teksas'ı sallayan var mı gerçekten amerika'da bilmiyorumda adamlar redneckanease hivei adeta bir güneydoğu

bu arada şunu yazan arkadaşı cidden cahil cühelalık konusunda tebrik ediyorum
texas dediğin amerikanın en kalabalık ve en büyük ve en zengin ikinci eyaleti

kovboy deil sadece adamlar yane

ok bonec :D
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:
şöyle düşün, bankacılık, elektronik, araba v.b. gibi sektörlerin kar etmesi için geniş kitlere satış yapmaları lazım, belli bir nüfus ve eknomik düzen olması lazım vs. şu anda mevcut amerika bu, bunda da genel hesaplara göre başarılı olamadılar gibi gözüküyor veya kendi başka hesaplarına göre başarılı oldular bilemiyoruz bunu da göz önde bulundurmak lazım, amerikan seçimlerinde hep söylenen ve benim ilk Atilla ilhan dan duyduğum (gerçi erol manisalıda olabilir geçimiş tarih)seçimlerin bir döngü ile sonuçlandığı bir seçine bir kanat kazanır ve amerika o eksene girer, o ekolu destekleyen şirkeler kazanır, bkz. bush ve körfez savaşları, ve clinton ve barakın dönemlerin deki davranış biçimleri şuraya gelmek istiyorum görünen veriler ışında amerikan ekonomisi iyi gitmiyor, otomotiv zaten batmıştı taa clinton öncesi, apple ve benzeri firmaları da çıkarırsak geriye pek bir şey kalmıyor, geriye kalanlar da şahin amerikan şirketleri, o adamlar içinde dünya sorunlarına duyarlı, dünya ile barışık hoş görülü amerikalılara gerek yok azda olsa kilise cemaati fanatik evangelistler ile de işlerini hallede bilirler, asalak temizleme işi de bu işte kendilerine yetecek fanatik kesimi toparladıktan sonra geri kalana rahatça yallah çekerler anayasayıda kimse takmaz zaten, sıradaki seçime kadar vakti var açıkcası bu işin zira geçmişten gelen düzene göre bu kanat zaten seçilemeyecek, işleri de iyice batırılarsa, diğerlerin ekmeğine yağ sürerler. viral falan yolunu bir şekilde de yapıyorlarsa kötü, niye kötü, evet bir amerika yıkılacak ama yıkılacak olan, dünya ile uyumlu yaşamak isteyen amerika yıkılacak, gerik kalan amerika ise konsentre olduğu için daha güçlü ve saldırgan olacaktır ve bu amerikada herkesin yok olmasını istediği amerika, enerji ve silah şirketlerinin finansa ettiği bir amerika belki çok komplo teorisi gibi ama olmayacağına kesin kanıtlar varmı ben göremiyorum zira

evet belki kimine göre komplo teorisi bu, ama şahsen benim de yakın durduğum teori bu yönde.

ama bana asıl ironik gelen ne biliyor musun; amerikanın dört bir tarafından bir araya gelen bu ayrılıkçı örgütlerin yayınladıkları deklarasyonlarda tüm duygu yükünün " ABD de kendi topraklarında artık bin ladin kadar nefret edilen bir olgu , artık bir canavara dönüşmüştür ve biz bu canavar imparatorluğunun yönetiminde yaşamak istemiyoruz vb." söylemleri ve ardından da "sınır koruması" ve "silah kontrolü" nden rahatsız olduklarını söylemeleri.

şuan için aşikar olan gerçek şu: ABD sisteminde son yıllarda giderek derinleşen pek çok olumsuz sebebin yakın gelecekte amerikan sistemini ciddi şekilde etkileyeceği hatta yıkabileceği.

ve ben bu sürecin sonunda şuan uzuv uzuv, part part gerçekleştiğine şahit olduğumuz cyperpunk'ın tamamiyle vücut bulacağına inanıyorum. hatta vücutlar.
ama konsorsiyumlarını ve coğrafi lokasyonlarını tam kestiremiyorum işte. dediğim gibi olasılık çok fazla.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...