Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Askeri Helikopter Düştü - 17 Şehit

Theridone

Öne çıkan mesajlar

tekstilde işletme körlüğü dediğimiz bir kavram var. bir boyahanenin patronundan, müdürüne, ustasından, en alttaki işçisine kadar herkes aradan geçen yıllardan sonra o işletmedeki her şeye alışıyorlar, yaptıkları hatalara bile ve bir süre sonra yaptıkları hatalar gözlerinin içine bakmasına rağmen bu hataları göremiyorlar. bu göremedikleri hatalar yüzünden binlerce metre-tonlarca kumaş bozulur, tamir edilir ve ekstra yüzbinlerce Lira masraf biner boyahanenin üzerine. o zaman benim gibi adamlar gireriz devreye ve <> diye adlandırdığımız bu körlükten onları kurtarmak için dışarıdan bir göz olarak hatalarını söyleriz.

bu başlık altında da <> olduğunu görüyorum.
en büyük neden Türk ordusunun dünyanın en güçlü ordularından birisi olduğunu bile tartışmaya açabilme cesaretini gösteren arkadaşlardır. millet-halk kavramının bu kadar uzun tartışılmasına o kadar takılmıyorum çünkü bunu siyasiler halledemiyorlar yıllardır ve hatta aynı üniversitenin ders veren profesörleri aynı tartışma programında anlaşamıyorlar...yalnız Türk ordusu en güçlü ordulardan birisi değildir demek için harbiden aşırı derecede şartlanmış olmak lazım. bütün bu ergenekon neyin neden yapılıyor a benim benimle dalga geçtiğini sanan patidaşım?
türk ordusunu kıbrıs'ta işgalci olarak gören ve "yıllardır kimse bizim haklı olduğumuzu kabul etmiyor" diyen ya teslimiyetçi, ya da zır cahil adamın (benim aklıma 3üncü ihtimal gelmedi,kusura bakmasın)söylediklerine buradaki pek çokları gibi "ya boş ver, kim ne derse desin,bana ne yav" diyemiyorum işte. ben de böyle bir adamım,huyum kurusun.

edit: kavram kargaşası zaten çok sık rastladığımız bir durum pati'de. ancak bir ordunun çok güçlü olması ile hükümetin bilerek ya da bilmeyerek(ki bana göre bilerek,genel görüşe uygun olsun diye öyle yazıyorum)uyguladığı politikalar yüzünden tank modernizasyonunu veya uçak program updatelerini ve daha türlü savunma sanayi bağımlılığını birbirine karıştırmamak lazım. Aksine ordumuz güçlü olduğu için bağımsız hareket etmesi istenmiyor ve bu nedenledir ki işte senin haklı olarak zayıflık diye nitelediğin şeyleri ordumuzun boynuna bağlıyorlar. bağımsızlıkçı ve milli bir hükümet için senin o söylediklerin akşamdan sabah değişecek işlerdir. yine yukarıda yazdıklarıma neden olan arkadaş gibileri bilmezler ya da bilirler de işlerine gelmediği için yazmazlar...kıbrıs barış harekatından sonra amerikanın uyguladığı her trlü ambargoya karşılık ecevit ne yapmıştır? silah fabrikalarını, tank tesislerini ve başka savunma sanayi kuruluşlarını kurmuş ya da teşvik etmiştir. amerika'ya olan 90%lık bağımlılık ambargo döneminde 80% oranında karşılanmıştır. bu nedenledir ki işin ucunun türklerin kendi uçaklarını yapmaya kadar gideceğini gören amerikan senatosu ambargoyu derhal kaldırmıştır. çok uzun ve ayrıca tartışabileceğimiz, zamanında da bayağı okuduğum bir mevzu. istersen konuşuruz.
Sosyal ağlarda paylaş

arkadaşım, o başka bir tartışma konusu. boşuna mı demiş adam "savaşlar masalarda kazanılır ve kaybedilir" diye? elma ve armut tartışmaktan yordunuz beni. ben türk ordusu güçlüdür diyorum, sen "abi kontrolsüz güç,güç değildir" diyorsun-ki doğru diyorsun.
hükümet türk ordusunun gücünü frenledi, sınırladı. tabii bana göre bunu yaptıran güç belli,amerika...neyse. çok uzadı.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi kacirdigin bir nokta var, ABD orduyu deli gibi besliyor, bizim kullandigimiz catal bicak bile ABD maliydi ki Iran sinirindaydik biz. Kullandigimiz obusler 1944 yapimiydi, yedek parcasi yok, asiri agir. Araclardan bir tanesi 1934 yilinda yapilmis, Alman mali bir aracti. Yani bir nevi 2. Dunya Savasi muzesinde askerlik yaptim. Subaylarin egitimi sanildigi kadar iyi degil, kitaptan okuyarak daha cok sey ogrendim. Bize tek yaptiklari sey bizi ezmekti. Ciddi anlamda bir egitim soz konusu degil, askerin sagligi pek dikkate alinmiyor. Hareket kabiliyeti agir, dogal olarak refleks yavas. Kullandigin piyade tufegi de yeteri kadar iyi degil. Yani tepeden tirnaga oyle buyutulecek bir ordu degil. Suru mantigi ile hareket var. Sistem erlerin fedakarligi uzerine kurulu. Istihbarat kismina deginmiyorum bile. Cok gizli ibareli dosyalar yazicilarin elinde dolasiyor, teroristler yanindan gecip gidiyor, 2 gun sonra haber aliyorsun. Vs vs.
Sosyal ağlarda paylaş

Kaliko said:

Abi kacirdigin bir nokta var, ABD orduyu deli gibi besliyor, bizim kullandigimiz catal bicak bile ABD maliydi ki Iran sinirindaydik biz. Kullandigimiz obusler 1944 yapimiydi, yedek parcasi yok, asiri agir. Araclardan bir tanesi 1934 yilinda yapilmis, Alman mali bir aracti. Yani bir nevi 2. Dunya Savasi muzesinde askerlik yaptim. Subaylarin egitimi sanildigi kadar iyi degil, kitaptan okuyarak daha cok sey ogrendim. Bize tek yaptiklari sey bizi ezmekti. Ciddi anlamda bir egitim soz konusu degil, askerin sagligi pek dikkate alinmiyor. Hareket kabiliyeti agir, dogal olarak refleks yavas. Kullandigin piyade tufegi de yeteri kadar iyi degil. Yani tepeden tirnaga oyle buyutulecek bir ordu degil. Suru mantigi ile hareket var. Sistem erlerin fedakarligi uzerine kurulu. Istihbarat kismina deginmiyorum bile. Cok gizli ibareli dosyalar yazicilarin elinde dolasiyor, teroristler yanindan gecip gidiyor, 2 gun sonra haber aliyorsun. Vs vs.

yazdıklarının çoğu doğru fakat bizim ordumuzun ateş gücü tabii ki iran sınırında görev yapan sizlerin obüslerinden ibaret değil.türk ordusunun en önemli gücü zaten sadece ateş gücünden gelmiyor, senin o söylediğin erlerin fedakarlığı-vatan sevgisi-nden geliyor(en azından son döneme kadar böyleydi). özel kuvvetler komutanlığı tugayları, komando tugaylarımız, kandarma özel kuvvetler komutanlığı tugayları, jandarma komando tugayları (yani muharip kuvvetler) en yeni silahlarla donatılmış durumdalar. umarım tüm askerlerimiz aynı şekilde (sadece silahları kastetmiyorum,kullandıkları çatal bıçağa kadar tüm askeri araç gereçlerde)donatılırlar. askerini ezen subay da hoş değil. ama yine bir önceki mesajımdaki gibi elma ve armutu tartışıyoruz. ben başka bir şey diyorum, yazdıkların türk ordusunun sorunları.

edit: en güçlü ordu olarak kabul edilen amerikan ordusunda ne sorunlar var? 2 gün önce gazetelere yansıdı, koskoca general emrinde çalıştırdığı kadın subayları seks kölesi yapmış, gittiği her ülkede aynı durum varmış, kadın subaylardan birisi itiraf edince ardı ardına adamın 6 kadın subayı seks kölesi yaptığı çıkmış. astlara karşı güç kullanmak,işkence,dayak,kötü muamele amerikan ordusunun da en çok şikayet edilen yönleri. ancak bu onların en güçlü ordu olarak nitelendirilmesine engel değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim demek istedigim Iran'la ilk takismada ilk karsi karsiya gelecek birlik boyle olmamali. Teror bolgesinde gorev yapan kac askerin zirhi var? Irak'ta, Afganistan'da gorev yapan ABD askerlerinin ustune basina bir bak abi, sonra karsilastir. Gerci zaten ABD ordusu ile Turkiye ordusu karsilastirilamaz. Birisi Dunya'nin her yerinde, digeri keni bolgesinde cebellesiyor.

Ayrica ben neyleyim tehdit altinda olmayan bolgede ki yeni ekipmani. Zamaninda bizim kullandigimiz ekipmanda yeniydi. Botlarimin biri 45, digeri 46 numaraydi. Normalde 44 giyerim. Cektigimiz yokluga bak, harbi yerine ayakkabi bagi kullaniyorduk, sobada battaniye, yirtik ekipman yakiyorduk. Sen de hala cok gucluyuz diyorsun. Anlamiyorum ki.
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

"roket adam" said:

ben kıbrıs barış harekatının askeri başarısızlık olduğu konusuna takıldım açıkçası. neresi askeri başarısızlık tam olarak? cidden merak ediyorum

(tu)

şööleki azerbaycandan bosnaya makedonyadan türkmenistana bir allahın kulu tanımıyor kıbrısı. ve kıbrıs icin amerikayla savaşacak noktaya gelindi o tarihte. ve sonrasında amnbargoylan falan ekonomi çöktü 80 darbesine yol açıldı
Sosyal ağlarda paylaş

Şehitlerimizin haberine çok üzüldüm, allah rahmet eğlesin

Türk ordusunun ne başarısı var diyenlere; Kıbrıs Barış Harekatı ve Güney Kore Savaşını hatırlatmak isterim. Ayrıca bir ordunun başarısı sadece savaşla gözükmez. Ordumuz Bosna da ve dünyanın bir çok yerinde Cumhuriyetimizi başarı ile temsil etmişdir. Ordumuzla ne kadar gurur duysak azdır, kaldı ki bu ordu 1000 yıllık bir geçmişede sahiptir. Terör ile mücadelesi başarılı bulunmayabilinir ama bunun nedenleri sadece askeri değildir.
Sosyal ağlarda paylaş

erdalz said:

KuddusiMavra said:

"roket adam" said:

ben kıbrıs barış harekatının askeri başarısızlık olduğu konusuna takıldım açıkçası. neresi askeri başarısızlık tam olarak? cidden merak ediyorum

(tu)

şööleki azerbaycandan bosnaya makedonyadan türkmenistana bir allahın kulu tanımıyor kıbrısı. ve kıbrıs icin amerikayla savaşacak noktaya gelindi o tarihte. ve sonrasında amnbargoylan falan ekonomi çöktü 80 darbesine yol açıldı

kulaktan duyduğun bilgilerle buraya tartışmaya gelmişsin, bu o kadar belli ki şu yazdıklarından. ve senin gibi o kadar çok adam var ki bu forumda. kıbrıs için amerika ile savaşacak noktaya hiçbir zaman gelmedik, amerika türkiye'ye ambargo uyguladı çünkü "girmeyin" dediği halde kıbrıs'a girdik ve 1 hafta gibi kısa bir sürede tüm adaya barışı getirdik. ekonominin çökmesinin amerikan ambargosu ile ilgisi yok, daha önceden amerika'ya verilen tavizlerle ilgisi var. darbeye yol açan ekonomik çöküntü değil,amerika'nın sözünü dinlemeyen ecevit'in başında olduğu hükümettir. zaten bu yüzden darbe yapıldıktan sonra cia ankara istasyon şefine your boys have done it ve daha sonra aynı mesaj jimmy carter'a(amerikan başkanı)our boys have done it şeklinde iletilmiştir. kıbrıs'ın tanınmamasının nedeni ne yazık ki Türk hükümetlerinin ecevit'ten sonra bu işe önem vermemesi ya da önem vermeye maçalarının sıkmamasındandır. yani anlayacağın bir şeyler öğrenmişsin ama bilgi karmaşası var.

ÇUVAL OLAYI'ndan beri devam eden Türk Ordusu'nu itibarsızlaştırma operasyonunun ne yazık ki oldukça başarılı olduğunu pati'deki bazı arkadaşlardan görüyorum. Bizzat Soros'un dediği sözü söyleyerek bu arkadaşları selamlıyorum,"Türkiye'nin dünya standartlarında ihraç edeceği en önemli kalemi ordusudur."...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...