Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

yeni iş kanunu, işten ayrılma

Trias

Öne çıkan mesajlar

Şöyle bi şey:

"1475 sayılı eski İş Kanunu'nun yürürlükte kalan tek maddesi olan 14 üncü maddesine göre, 4857 sayılı İŞ Kanunu'na tabi çalışanların 15 yıllık sigortalılık süresi ve en az 3600 günü tamamlamaları şartıyla, en son çalıştıkları işyerinde en az bir tam yıl çalışmış olmak diğer koşuluyla işlerinden kendileri ayrılarak kıdem tazminatı alma hakları var." said:

Sosyal ağlarda paylaş

15 yıllık sigortalı olamk ve çaloışılan yere en az 1 yılı tamamlamış olmak gerekiyor yani değil mi?

mesela atıyorum 17 yıl boyunca çeşitli şirketlerde çalışmış ol 17 yıllık da primi (3600+ gün) yatmış olsun ve son bir yıldır da bir yerde çalışıyor ol, burada bir yılı doldurup da çıkmak istediğinde tazminat ödüyorlar öyle mi?

çok saçma lan çok spesifik bir iş olamdıkça 15+ yıllık sigortalı adam almam ki işe daha genç birini alırım yada primi daha az yatmış birini
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

15 yıllık sigortalı olamk ve çaloışılan yere en az 1 yılı tamamlamış olmak gerekiyor yani değil mi?

mesela atıyorum 17 yıl boyunca çeşitli şirketlerde çalışmış ol 17 yıllık da primi (3600+ gün) yatmış olsun ve son bir yıldır da bir yerde çalışıyor ol, burada bir yılı doldurup da çıkmak istediğinde tazminat ödüyorlar öyle mi?

çok saçma lan çok spesifik bir iş olamdıkça 15+ yıllık sigortalı adam almam ki işe daha genç birini alırım yada primi daha az yatmış birini

şöyle abi, 15 yıllık total çalışma süren olsa da son çalıştığın şirkette ne kadar kaldığına göre kıdemin hesaplanıyor.

Yani, kıdem tavanı 3,033 TL; sen 2 yıldır y şirketinde çalışıyorsun, total çalışma süren de 15 yıldan fazla olduğunda; şirketten istifa edip ayrıldığında şirketin sana 3,033x2 = 6,066 TL ödeme yapması gerekiyor kıdem tazminatı olarak.

17 yıllık ödemiyorlar yani
Sosyal ağlarda paylaş

Trias said:

Türkiye'de bir işte 10 yıldan fazla çalışan birisi, "ben yarın işten ayrılıyorum" dese. 10 yıl için firma tazminat ödemek zorunda mı? yeni kanunla böyle bir şey gelmiş diye duydum, ama kaynak bulamadım.

Define: Tazminat

Kıdem
İhbar
İzin var

İznini istifa etsen de işten çıkarılsan da alıyorsun. İstifa durumunda ihbar kesinlikle söz konusu değil çünkü sen işverenine ihbarda bulunuyorsun "ben istifa ediyorum" diye.

Geriye bir tek kıdem kalıyor, istifa ettiğinde kıdem tazminatını alabilmek için de benim bildiğim 15+ yıl olayı var (birkaç koşulda da alabiliyorsun kıdemini ama senin dediğin gibi bir şeyi duymadım henüz, benim kulağıma gelmemiş olabilir)
Sosyal ağlarda paylaş

Yazdım ya lan yukarıda istifada hangi ödemelerin gerçekleşebileceğini

İşten çıkartma apayrı bir konu, işten çıkartma olayında yukarıdakilere ek olarak (ki yeteri kadar önceden haber verirse ihbar tazminatı da ödemeyebilir işveren) ayrı bir ödeme daha yapılabilir.

Çünkü: İşe iade davalarında çalışanın haklı bulunma yüzdesi daha yüksek, bunun karşılığında da işverenin çalışanı tekrar işe alması ya da 8-12 maaş arası bir tazminat ödemesi gerekebiliyor. İşten çıkartma durumlarında da bunu kompanse edip, işten ayrılan çalışanı dava açmaktan caydırma amacıyla belli bir miktar para ödenebiliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Abicim saçmalamışsınız yok istifa edince direk gider falan fistan. İhbar tazminatının sorumluluğu hem işvereni hem işçiyi bağlar.
4857/17 sayılı İş Kanunu gereğince iş sözleşmesini fesih etmek isteyen taraf; feshi yazılı olarak ve çalışma süresinin gerektirdiği bildirim süresine bağlı kalarak diğer tarafa iletmekle yükümlüdür.
İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra feshedilmiş sayılır.
İş sözleşmesini belirlenen bildirim sürelerine uymaksızın fesih eden taraf, söz konusu sürenin ücretini ihbar tazminatı olarak diğer tarafa ödemek durumundadır. Bildirim süreleri bölünemez, kısmen uygulanamaz.

Trias ben yrn gidiyorum diyen adama firma para vermek zorunda değil. Aksine ihbarda bulunmazsa tazminat bile alır. Fakat yukarıda belirtilen 15+ yıl olayı geçerli.Orda zaten firma tazminat değil işçinin hakkı olan kıdemini ödüyor.
Ayrıca iş kanunu bırakda işçileri korusun. Şu halde bile işverenler kanunu sallamıyo oda olmazsa çin'e döner buralar.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...