Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yurtdisinda yasayanlar icin yurt icinde emeklilik

reyou

Öne çıkan mesajlar

yurtdisinda yasamis, calisiyo olup turkiyede emeklilik ile ilgili hic bir adimda bulunmamis bir kisi icin emeklilik adina atilacak en iyi adimlar nelerdir?

sgk falan mi? yoksa hani sac sac paralari diye bi emeklilik reklami var, ozel bireysel emeklilik sanirim o mudur?

bu konuda bilgilerinizi/onerilerinizi paylasabilirmisiniz?
Sosyal ağlarda paylaş

özel bireysel emeklilik ile ilgili işlemleri yurt dışındada yapabilirsin. bulunduğun ülkedeki sigorta firmalarını bir incele.

sonuçta mantığı belli bir miktar para birikmesi ve o biriken paranın işletilen kısmı/faizinin sana dönmesi.

türkiyedede para gelir, yurt dışındada para paradır.
Sosyal ağlarda paylaş

SGK tarafından pek anlamam da Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) karar kılarsan birkaç şey söyliyim; BES faiz vs. gibi garanti getirisi olan bir sistem değil, senin adına fonlara yatırıyorlar paranı sadece. Bu işi yaparken de senden bir bedel alıyorlar, Yönetim Gideri Kesintisi (YGK) deniyor buna. Bu YGK bedeli yasada max. 8% olarak belirlenmiş durumda, ama 2%'den fazla olan hiçbir BES paketine girme, değmez, git kendin değerlendir daha iyi.

Sırf bu kesinti düşük diye çok küçük firmalara da bulaşma ama, çünkü genelde fonları iyi yönetemiyorlar. Büyük bir firmaya (Anadolu, Garanti vb.) yeterince yüksek bir aylık katkı payı ile girersen YGK da düşecektir, veya varsa tanıdık vasıtasıyla "grup planı" adı verilen bir plana dahil olabilirsin, genelde YGK'ları çok düşük olur bunların da.

"BES'in ne avantajı var lan o zaman" dersen de, şimdilik vergi matrahından indirim yapılıyordu, yılbaşından itibaren ise devlet direk senin yatırdığının %25'i kadar ek para yatıracak teşvik olsun diye. Bir üst limiti var tabii, ayda yaklaşık 240 TL'ye kadar devlet katılıyor. Bir de parayı emekliliğin gelmeden çekersen ettiğin kardan %15 kesinti yapılıyor stopaj vergisi olarak, dolayısıyla birikimi bozmak çok daha ciddi bir karar haline geliyor ve zırt pırt yemiyorsun böylece içinden.
Sosyal ağlarda paylaş

Fiyat/performans olarak SGK tamamen yerlerde sürünüyor zaten de. BES'in güzel tarafı, senin bireysel paranla elde edemeyeceğin karların elde ediliyor olması. Yani senin oraya yatırdığın parayı gidip repo yapma durumun yok, getirisi en fazla vadelide faizle alacağın para. Ama BES dahilinde, agresif olarak, diğer portföylerle birleştiği için paran, birçok fona girme şansın oluyor ve çok güzel kar elde edebiliyorsun.

Ama ben o parayı daha iyi kullanırım diyorsan girmeyecen tabi...
Sosyal ağlarda paylaş

yurtdışında yaşıyosan ve BES yatırımı yapıcaksan bence hiç Türkiye'ye bulaşma. bulunduğun ülkeye bağlı olarak ordaki fonlara daha çok güvenirim ben.

sonuçta BES dediğin, temelde para toplayıp senin paranla şirket hissessi alıp satan bir kurum. yurtdışında hem yatırım çeşitliliği hem de yeterlilik açısından fonlar çok daha iyi durumda bence. ben paramın türkiye'de bir şirkete yatmasındansa bavarian motor'a, air france'a, ryanair'e falan yatmasını tercih ederim.

corporate governance, fuck yeah
Sosyal ağlarda paylaş

BES'te kullanılan fon havuzu ortak ve devlet kontrolünde, şirketler sadece bunlar içinden portföy oluşturuyor. Hisse senedi alamıyorlar yani, genel bir "Hisse Senedi Fonu" var onu alırlar anca, o da şirket hisselerinden ziyade borsanın geneline göre ilerliyor.

Bu seçimi belirli risk profillerinde şirkete bırakman da mümkün, en ince detayına kadar kendin belirlemen de. Aylık 200 TL yatırıp 184'ü işleme gireceğine, gidip en basit internet bankacılığından aynı fonları kendin de alabilirsin. Devlet katkısı büyük teşvik ama, güzel oldu o.
Sosyal ağlarda paylaş

BES sgk gibi sağlık güvencesi vermiyor yalnız

emeklilikten kastın nedir? ne gibi avantajlar olsun?

BES de ölene kadar değil havuzda biriken para bitene kadar ödeme yapıyorlar yada toptan çekiyorsun parayı

sgk da ise ölene kadar emekli maaşı alıyorsun+sağlık güvencesi var

buna göre karar verilmesi daha sağlıklı olur

ben sırf şirket benim yatırdığım kadarda kendisi yatırıyor diye BES e girdim. yoksa 40 ımda girmeyi planlıyorum keza 10 yıl ödedin üstüne bir de yaşının gelmesini beklemek gerekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

bugun gittim sgk ile konustum,

adam dediki, gunluk ortalama 10.40 liralik bi odeme oluyo..

yurtdisinda calistigin donemi belgeleyip burda gelip devlete borclanman gerekiyo, mesela dedi 4 seneden beri disarida isen kaba hesapla 14 milyar kadar parayi simdi gelip yatirirsan o zaman sigortani baslatmis oluyosun.

bunu dedi ister simdi baslat istersen 55 yasina gelince toplu halde yatir, 60-65 yasina gelince artik odemeyi birakiyorsun sana maas bagliyolar.

yani 25 yasindada 55 yasindada odesen farketmez dedi. sadece odeyecegin miktar degisecek dedi.

bunun disinda yasalar bununla ilgili surekli degisiyor, yasalari takip etmen gerek simdiki durum budur falan dedi.

bide orda bana laf cakti, bole yurtdisinda calisip calisip burda toplu odeme yapiyolar havadan sigortaya konuyolar, ulke ekonomisine zarar falan diye bisiyler soylendi :)

bende patiden okudugum bilgilerle, ula benim parami isletmiyomu devlet onun faizi gibi bisey degilmi bu dedim, gak guk falan etti sdfsdf

en azindan adamin bana anlattigi benimde anladigim bu sekilde, bide bi arkasimin arkadasi (oehh) ozel sigortada calisiyodu, sgk daha ii gibi en azindan saglik hizmetlerindende faydalaniyosun her ozel sigorta onu karsilamiyomus falan dediydi

simdilik durum bu yani..

edit; amma cok "dedi" demisim yahu, ama adam dedi napiyim
Sosyal ağlarda paylaş

Sgk da saglik da var, ama senin istedigin sey zaten ozel sigorta degil, ozel emeklilik. Onun adi da bireysel emeklilik.

Sigortanin normalde mantigi su, calisan herkesden x lira kesiliyor, ortalama yasam 75 yil, 65 ten sonra devlet 10 yil oduyor. 45 yil keaip faizde islettigi icin kar ediyor.
Sosyal ağlarda paylaş

tüm mesajları okuyamadım ama Bireysel Emeklilik sistemine sakın ola bulaşmasın her kimse. Yurtdışında çalışıp da o günlerini belgeleyebiliyor ise, SGK'ya günlerini saydırabiliyorsun. Eğer buradaki yasal şartları da tamamlarsa kişi, direkt emekli oluyor.

Geçen yıl sanırım gün başına 9 lira hesaplanıyordu. Herhangi bir SGK şubesi hemen yardımcı olur. SGK vergi dairesi gibi sallapati iş yapmıyor artık. Oradaki uzmanlar gerçenten "uzman"lar konularında.

Bireysel emeklilik dediğimiz şey temelde "ben şu parayı biriktiremiyorum, al sana her ay vereyim de sen bana biriktir. yaşlanınca geri alırım. Eğer sistemden erken kaçarsam (ki insanların çoğu erken kaçıyor :) )paranın % bilmem kaçını kes hocu" demek.
Sosyal ağlarda paylaş

Baggio said:

SGK tarafından pek anlamam da Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) karar kılarsan birkaç şey söyliyim; BES faiz vs. gibi garanti getirisi olan bir sistem değil, senin adına fonlara yatırıyorlar paranı sadece. Bu işi yaparken de senden bir bedel alıyorlar, Yönetim Gideri Kesintisi (YGK) deniyor buna. Bu YGK bedeli yasada max. 8% olarak belirlenmiş durumda, ama 2%'den fazla olan hiçbir BES paketine girme, değmez, git kendin değerlendir daha iyi.

Sırf bu kesinti düşük diye çok küçük firmalara da bulaşma ama, çünkü genelde fonları iyi yönetemiyorlar. Büyük bir firmaya (Anadolu, Garanti vb.) yeterince yüksek bir aylık katkı payı ile girersen YGK da düşecektir, veya varsa tanıdık vasıtasıyla "grup planı" adı verilen bir plana dahil olabilirsin, genelde YGK'ları çok düşük olur bunların da.

"BES'in ne avantajı var lan o zaman" dersen de, şimdilik vergi matrahından indirim yapılıyordu, yılbaşından itibaren ise devlet direk senin yatırdığının %25'i kadar ek para yatıracak teşvik olsun diye. Bir üst limiti var tabii, ayda yaklaşık 240 TL'ye kadar devlet katılıyor. Bir de parayı emekliliğin gelmeden çekersen ettiğin kardan %15 kesinti yapılıyor stopaj vergisi olarak, dolayısıyla birikimi bozmak çok daha ciddi bir karar haline geliyor ve zırt pırt yemiyorsun böylece içinden.

Ek bilgi. 56 yaşına kadar yatırırsan emekli olursun. 10 yıl sonra toplu paranı alıp çıkabilirsin. Erken çıkmak istiyorsan ana para üzerinden kesinti yapılmaz kar üzerinden kesinti yapılarak paranı alır çıkarsın. Ama erken çıkmada paranın tamamını hemen alamıyorsun.Kar ettiğin kısmı belirli aralıklarla alıyorsun. O aralıkları net hatırlamıyorum şimdi.
Paranı tl, döviz, borsa(riskli tabi) altın gibi seçeneklerlede değerlendirebiliyorsun. Yurtdışında yaşayan vatandaşlar için ve ev hanımları için pek karlı bir sistem değildi önceden. Vergi indiriminden yararlanamıyorlardı. Ama %25 devlet desteği sayesinde onlar için baya faydalı oldu.
Sosyal ağlarda paylaş

Teknik tarafa çok girmeden genel bilgi vermekti amacım da, bilgi kirliliği olmasın yine de, düzelteyim bazı şeyleri;

Kar üzerinden kesildiğini zaten söylemiştim de erken çıkarsan paranı taksitle alırsın diye bir şey yok, 5 (veya 7, tam hatırlamıyorum) iş günü içinde çat diye hesabına yatar paran.

Emeklilikte 56 yaş "VE" 10 sene şartı var, yani 53 yaşında girersen anca 63 yaşında emekli olursun, ama 40 yaşında da girsen 56'ya kadar beklemen lazım. Aksi takdirde yine biraz fazla kesinti var. Mesela 40'ta girip 50'de çıkarsan 15% yerine anca 10% stopaj kesilir, tam emekli olmuş gibi olmaz. Emeklilikte sadece 3.75% kesiliyor.

Ayrıca bu "10 sene" dediğimiz şey sadece zaman değil, 120 aylık prim ödemek anlamında. Ödemeye ara verip 10 seneye tamamlarsan da emekli olmuyorsun veya stopajın azalmıyor yani.
Sosyal ağlarda paylaş

fizban said:

Sgk da saglik da var, ama senin istedigin sey zaten ozel sigorta degil, ozel emeklilik. Onun adi da bireysel emeklilik.

Sigortanin normalde mantigi su, calisan herkesden x lira kesiliyor, ortalama yasam 75 yil, 65 ten sonra devlet 10 yil oduyor. 45 yil keaip faizde islettigi icin kar ediyor.

Sgknın kar ettiği fln yok sırf bütçeden sgk ya aktarılan rakama bakarsanız ne kadar zararda olduğunu anlarsınız.Zamanında yapılan erken emeklilik vs sonucu millet 40 yaşında emekli olduğu için vede yüksek enflasyon döneminde kurumun birikimi eridiği için. Şu anda çalışanlardan toplanılan primler emekli maaşlarını ödemeye yetmiyor. Yüksek kayıt dışı istihdamda cabası.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...