Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kanada'nın batı açıklarında deprem

Mr_Hand

Öne çıkan mesajlar

onu diyorum olm işte, ikili geldiğinde daha boktan olabiliyo. Hangi senedeki tsunamiydi hatırlamıyorum da iki yer plakası kırılıp bir diğerinin altına giriyodu analize göre. (bu 2004'teki sanıyodum da değilmiş galiba) onda iki ardışık tsunami dalgası oluşuyodu, biri kırılma sonucu çöken kara parçası yüzünden, diğeri de o kara parçasının diğerinin altına girerek üsttekini yükseltmesi yüzünden...

Sonuç olarak tsunami endonezyada mı ne (yeri de hatırlamıyorum sdf) önce nispeten "sakin" bi su baskını gibi oluyodu ama ikinci dalga geldiğinde karada normalde olacağından daha da içlere giriyodu bi anda. Önceki dalga sürtünmeyi azaltmış oluyodu çünkü...

Lan galiba bu 2004 tsunamisi o da, şu animasyon yüzünden emin olamıyorum, neyse sdf

edit: o dediğin dalga ayrı zaten. uuu beybi.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
onu diyorum olm işte, ikili geldiğinde daha boktan olabiliyo.

abi bilim adamlarının yüzyıllardır bulamadığı şeyi buldun lan!!!

yok yok şaka bulamadın elbette.

tek kırılmada zeminin yaptığı displacement dikey olarak aşırı büyük olur ve inanılmaz uzun bi hat üstünde gerçekleştirir mesela. derinlik de uygundur etc. tek kırılma ile süper büyük dalgalar çıkartır.

ikili vs tekli gibi bi durum yok yani. aktarılan enerji ve zeminin durumu vs gibi binbir türlü parameter var ama.

ha ona rağmen kimse "evet abi dalga boyu şu olacak" diyemiyor.

zor ve yeni bi dal keza bunlar. onu bırak earthquake engineering bile çok yeni bişi.
Sosyal ağlarda paylaş

goldbären said:

@dasaaa

mr hand yoldan geçen adamdan fazla bilmediği konuda iki paragraf döşeyip haklı çıkarmak istemiş kendini ki namı bozulmasın.

işte böyle poser adamlar götürüyor kızları, biz de araksından tsunami dalga sistemidir diyip izliyoruz...

ney?

adam akademik olarak ilgileniyo olm konuyla, heralde benden çok şey bilecek sdfdsf
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...