Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bilgi Teknolojileri Sertifika Programi

allahless

Öne çıkan mesajlar

Selam

Odtu'lu ogretim gorevlilerinin 8 farkli dersten olusan ve uzaktan egitimle duzenledikleri bir sertifika programina denk geldim ve bu konuda fikirlere ihtiyacim var.

Program

I. Dönem : Ekim 2012 - Aralık 2012
1. Bilgisayar Sistemleri ve Yapıları
2. C ile Bilgisayar Programcılığına Giriş
Yüz yüze Eğitim: Aralık 2012
Sınavlar : Aralık 2012

II. Dönem : Aralık 2012 - Şubat 2013
3. C ile Veri Yapıları ve Algoritmalar
4. Unix ile İşletim Sistemleri
Yüz yüze Eğitim : Şubat 2013
Sınavlar: Mart 2013

III. Dönem : Mart 2013 - Mayıs 2013
5. Veri Tabanı Yönetim Sistemleri
6. Yazılım Mühendisliği
Yüz yüze Eğitim: Mayıs 2013
Sınavlar : Mayıs 2013

IV. Dönem : Mayıs 2013 - Temmuz 2013
7. Web programlama
8. Yazılım Geliştirme Projesi
Yüz yüze Eğitim : Temmuz 2013
Sınavlar : Temmuz 2013

Ders icerikleri

BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ VE YAPILARI (BSY)

Bu derste bilgisayar sistemlerinin yapıları, yazılım, donanım ve bunları oluşturan parçalar işlenecektir. Giriş düzeyinde olacak olan kursta donanım ile ilgili olarak merkezi işlemci, bellekler, giriş/çıkış prensipleri anlatılacak ayrıca yazıcılar gibi çevre elemenları da işlenecektir. Yazılım konusunda işletim sistemleri ve genel uygulama yazılımlarıyla programlama dillerinden söz edilecektir.

Kitap:

"Bilgisayar Sistemleri", Fatoş Yarman-Vural, Murat Erten, Türk Bilişim Vakfı-Akademi Yayınevi, 2000.

Haftalık Program:

1. Hafta: Giriş
2. Hafta: Bilgisayar Mimarisi
3. Hafta: Bilgisayar Mimarisi
4. Hafta: Çevre Elemanları
5. Hafta: Yazılım
6. Hafta: Algoritmalar ve Veri Yapıları
7. Hafta: Algoritmalar ve Veri Yapıları
8. Hafta:Veri İletişimi

Öğretim Üyesi:
Prof. Dr. Fatoş Yarman Vural

C İLE BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞINA GİRİŞ (CPG)

Bu dersin amacı, daha önce hiç programlama bilgisi olmayan öğrencilere, C dilini kullanarak bilgisayar programları yazmayı öğretmektir. Temel programlama kavram ve uygulamaları, örneklerle gösterilecek ve öğrenci dersin bitiminde, değişik C programları yazabilecek düzeye gelmiş olacaktır. Dersin belli başlı konuları şöyle özetlenebilir : Seçeneğe dayalı işleme (karar yapıları), döngüler, işlevler, dizinler ve kütükler.

Kitap:

Problem Solving and Program Design in C, Hanly and Koffman, Addison-Wesley
Haftalık Program: :

1.Hafta: Programlamaya Giriş
2. Hafta: C Programlama Diline Giriş
3. Hafta: Karar Verme Yapıları
4. Hafta: Döngü Yapıları
5. Hafta: Modüler Programlama
6. Hafta: Diziler
7. Hafta: Karakter ve Karakter Dizileri (Strings)
8. Hafta: Sırasal Erişimli Kütükler

Öğretim Üyesi:
Dr. Ayşenur Birtürk

C İLE VERİ YAPILARI VE ALGORİTMALAR (VYA)

Bu dersin ana amacı, bütün programcıların birçok uygulamada ihtiyaç duyacakları temel veri yapılarının ve algoritmaların öğretilmesidir. Bu temel veri yapılarının ve algoritmaların öğretilmesinin tek amacı sadece bu özel veri yapılarının ve bunların bazı problemlerin çözümünde nasıl kullanıldıklarının öğretilmesi olmayıp, bunun yanında öğrencilere ileride karşılaşacakları problemlerde çözüm üretebilmeleri için gerekli yaratıcılığı da vermektir.

Kitap:

Data Structures Using C and C++, Langsam, Augenstein, Tanenbaum

Haftalık Program:
1. Hafta: Göstergeçler(Pointers) ve Diziler(Arrays)
2. Hafta: Parametre Geçisi (parameter passing), Bos Bellek Alimi (Free Storage Allocation)
3. Hafta: Özyineleme (Recursion) ve Algoritma Analizi
4. Hafta: Yığıtlar (Stacks)
5. Hafta: Kuyruk Veri Yapısı (Queues)
6. Hafta: Listeler (Lists)ve Ağaçlar (Trees)
7. Hafta: Sıralama Algoritmaları ( Sorting Algorithms)
8. Hafta: Temel Arama Metodları ve Doğrama Yöntemi (Basic Searching Methods and Hashing)

Öğretim Üyesi:

Prof.Dr. İ.Hakkı Toroslu

UNİX İLE İŞLETİM SİSTEMLERİ (UİS)

Bu derste, işletim sistemleri ile ilgili kuramsal temellerin oluşturulması ve Unix’in örnek bir çoklu kullanıcı işletim sistemi olarak anlatılması amaçlanmaktadır.

Kitap:

A. Tanenbaum, 'Modern Operating Systems', Prentice Hall,Second Edition.

Haftalık Program:

1. Hafta : İşletim Sistemleri Kavramları
2. Hafta : İşlemler
3. Hafta : Yarış Durumuna Çözümler
4. Hafta : İşlem Çizelgeleme
5. Hafta : AnaBellek ve Sanal Bellek Yönetimi
6. Hafta : Sayfa Değiştirme
7. Hafta : Dosya Sistemleri ve Yönetimi
8. Hafta : Girdi/Çıktı

Öğretim Üyesi:
Prof. Dr. Faruk Polat

YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ (YM)

Yazılım geliştirme projeleri genellikle Yönetim Bilimleri (Management Sciences), Sistem Mühendisliği (System Engineering) ve Yazılım Mühendisliği (Software Engineering) alanlarını ilgilendiren metodların kullanımlarını gerektiren projelerdir. O nedenle bu ders yazılım sistemlerinin geliştirilmesinde gerekli olan tüm kavram ve metodolojilerin verilmesi amacını taşımaktadır. Bu amacın gerçekleştirilmesi için konular çeşitli örneklerle desteklenecektir.

Kitap:

Yazılım Muhendisligi, Ali Arifoglu, Ali Dogru SAS Bilisim Yayinlari

Referans Kitaplar:
Software Engineering Roger S Pressman McGraw Hill

Haftalık Program:

1. Hafta: YAZILIM MÜHENDİSLİĞİNE GİRİŞ
2. Hafta: TAHMIN VE PLANLAMA
3. Hafta: GELENEKSEL ÇÖZÜMLEME VE TASARIM
4. Hafta: NESNEYE YÖNELİK ÇÖZÜMLEME VE TASARIM
5. Hafta: KODLAMA, BÜTÜNLEŞTİRME VE TEST
6. Hafta: BİLGİSAYAR DESTEKLİ YAZILIM ARAÇLARI (CASE)
7. Hafta: BAKIM VE ONARIM
8. Hafta: KALİTE VE KURUM YÖNETİMİ

Öğretim Üyesi:
Doç. Dr. Ali Hikmet Doğru

VERİ TABANI YÖNETİM SİSTEMLERİ (VTYS)

Veri tabanı ile ilgili bir projenin geliştirilmesinde gerekli olabilecek temel veritabanı kavramlarını, veri tabanı sistemlerini, ve en önemli modellerini öğrenmek.

Kitap:

Fundamentals of Database Systems,R. Elmasri ve S.B. Navathe, The Benjamin Cuming Pub.

Referans kitap:
Database Management Systems, R. Ramkrishnan, McGraw-Hill.

Haftalık Program:

1. Hafta: Veri Tabanı Sistemine Giriş
2. Hafta: Veri Tabanları için Kavramsal Modelleme
3. Hafta: Fiziksel Veritabanı Modellemesi
4. Hafta: İlişkisel Veri Modelleme
5. Hafta: VTYS Dili
6. Hafta: Veri Tabanı Tasarımı
7. Hafta: Kavramsal Modelin Mantıksal Modele Dönüştürülmesi
8. Hafta: Örnek VTYS'ler

Öğretim Üyesi:
Prof. Dr. Adnan YAZICI

WEB PROGRAMLAMA (WP)

Bu derste amaç web programlama kavramları öğrencilere vermektir. Son teknolojiler hakkında bilgiler sunmak ve web programla mantığını katılımcılarda oluşturmaktır.

Kitap:

Internet & World Wide Web How to Program, H.M. Deitel, P.J. Deitel.

Referanslar:
İnternet sayfalarında ilgili konularla birçok referans link ders verilirken temin edilecektir.

Haftalık Program:

1. Hafta: Web mimarisine giriş, HTML Formları
2. Hafta: PHP ve Oturum yönetimi
3. Hafta: Web Programlama, Applet geliştirme, Java Server Pages
4. Hafta: Web Sayfası Oluşturma, Temel protokoller, Çoklu-ortam ve Uluslararasi sayfa gelistirme, Frontpage
5. Hafta: Web Sunucularo ve Web Teknolojileri, Unix, Windows
6. Hafta: Apache Server
7. Hafta: Doküman İşaretleme Dilleri, XML, XSL, DTD
8. Hafta: Java/Php programları ile XML dokümanlarını işleme

Öğretim Üyesi:
Doç Dr. Ahmet Coşar

YAZILIM GELİŞTİRME PROJESİ (YGP)

Bu derste amaç öğrencilerin kendi dönemlerinde öğrendikleri kavramlar ve teknikleri yazılım geliştirme projesi çerçevesinde kullanarak pekiştirmeleri ve deneyimlerinin artmasıdır. öğrenciler kendi seçtikleri bir konuda tek başlarına ya da grup olarak yazılım geliştirecekler ve geliştirdikleri yazılımı belirli standartlara uygun olarak belgeleyeceklerdir.

Kitap:
Bu dersin belirli bir kaynak kitabı yoktur.

Referanslar:
Öğrenciler Yazılım Mühendisliği kitaplarından ve öğretim üyesinin dağıtacağı belgeleme standartlarından yararlanacaklardır. Bunun dışında yapacağı proje konusunda kaynaklar belirlemek ve edinmek öğrencinin kendi sorumluluğundadır.

Haftalık Program:

Projelerin belgelenmesi ve sunumu konusunda uygulanacak standartların tanımlanması
Öğrencilerin problem tanımlarını yollaması
Birinci faz (tasarım) çalışmalar ve ara raporun teslimi
Ikinci faz (gerçekleştirim, sınama) çalışmalar ve sonuç raporunun teslimi
"Peer review" ve demolar

Öğretim Üyesi:
Doç. Dr. Veysi İşler

Bu dersleri aldiktan sonra neler yapilabilinir veya yanina hangi programlama dilini/dillerini eklmek daha anlamli olur?

Acikcasi programlamaya ilgisi olan fakat bilgisi pek fazla olmayan bir ogrenciyim. Web uzerine yogunlasmak gibi bir istegim yok. Isletim sistemlerine karsi da dogrudan bir ilgim yok. Daha cok boyle kompleks projeler yapabilecek, kendi basima bir seyler uretebilecek veya kismen de olsa bir projede developer olabilmeyi mumkun kilacak sekilde bir rota cizecek olursam, nasil hareket etmeliyim?

Soyle de sorabilirim, yukaridaki ders iceriklerini aldiktan sonra hangi alanda yeni programlama dili ogrenmeye devam etmekte fayda var, genel olarak eldeki bilgiden faydalanmak icin?
Sosyal ağlarda paylaş

sosyal bilimler mezunu insanları bilgisayar açmayı kapamayı biliyor diye yetiştirilmek üzere "iş analisti" diye alıyorlarsa BT kısmınında da "tuvalet temizleme" seviyesinde iş yükü var demektir

kaldı ki sertifika programına katılan adamla değil 4 yıllık 2 yıllık okul mezununu bir tutamayız, ha sertifika programını alır işin temelini görür üstüne kendisini geliştirir bir şekilde kendini kanıtlar o ayrı mesele

ders programına bakıyorum çok aman aman bir şey yok, hocalar burada fark yaratan husussa iş değişir, bence arkadaş dersleri veren hocaları aratsın internette
Sosyal ağlarda paylaş

BabacumMostors said:

kaldı ki sertifika programına katılan adamla değil 4 yıllık 2 yıllık okul mezununu bir tutamayız, ha sertifika programını alır işin temelini görür üstüne kendisini geliştirir bir şekilde kendini kanıtlar o ayrı mesele

Boyle bir kiyasa ihtiyacim yok benim. Tamamen uzun vade planlarin bir parcasi olarak bunlari ogrenmek istiyorum. 2 yil lisans 2 yilda tahmini yuksek lisans sureceginden bu surede anlamli bi butun olusturacak sekilde birseyler ogrenmek istiyorum. Asil sorum da bu surecte izlecegim yol haritasiyla ilgiliydi zaten, neleri ogrenmeli diye.

Ayrica bilmiyorum nereden kaniya varildi ama yukaradaki icerikle "yazilim muhendisi yapiyoruz herkesi" gibi bir motto yok, en azindan benim beklentim o degil. Sadece fena olmayan bi base veriyor gibi gozukuyor. Hatta gene babacum'un dedigi gibi 2 ayda anca fikrin olur bir derse karsi, nereye nasil ulasacagina dair bilgin olur diye tahmin ediyorum ben de.

Deacon said:

Okumadim ama ingilizcen varsa gereksiz. Cunku coursera, edx, ocw, udacity falan varken bakma bile bence.

Ingilizce var zaten de kaynaklar cok iyiymis. Tesekkurler.
Sosyal ağlarda paylaş

müşteri (daha çok diğer departmanlar) ile it arasındaki bağlantıyı sağlıyor

mesela üretim raporu çekmişiz ama raporda bir sorun var yada rapora eklemek/çıkartmak istediğimiz şeyler oldu biz bunu direk it deki elemanlara değil bu iş analistlerine söylüyoruz onlarda ne istediğimizi anlayıp it departmanına iletiyor

çevirmen gibi aslında, işi iki tarafın karşılıklı anlayabileceği hale getiriyor
Sosyal ağlarda paylaş

Bu yüzden patron değilsin sanırım.

Birisi başkasının yaptığı işe kıytırık diyorsa, önce genelde, gerçekten kıytırık mı değil mi diye bakarsın. Sonra iletişim problemi mi var aralarında diye bakarsın. vs. vs. Tazminatını, işten attığın adamın hayatını, firmanın çıkarlarını vs. göz önünde bulundurarak düşününce heralde adamı kapının önüne koymak yapacağın ilk on listesine girmez.
Sosyal ağlarda paylaş

Boşversene sen. Bu tarz adamlar bireysel adamlardır. Bir ekibin içinde bulunmakta zorluk çekerler. Başarabilseler bile kompleks içine girer bu tarz adam.
Mesela şöyle birşey duymuştum zamanında bir programcıdan "arkadaşlar teknik işler her zaman önemlidir biz mesela grafikerlerden çok maaş alırız onların yaptığı hiçbir halt değil" Şimdi bu adam profesyonel mi sence?
Bence yakınından geçemez. Profesyonel adam böyle salakça şeylerle uğraşmaz hedefe kitlenir ve ekiple birlikte hareket eder görev adamı böyle olur. Grafikere bir halt yapmıyor de analiste bir halt yapmıyor de yarın birgün programcımız çok kötü ondan böyleyiz e doğru gider bu iş. Yani yenilen spor takımlarında da bu mantık vardır hep.
En azından bu temeli bildikten sonra şunu demek mümkündür X kişisi bence işini iyi yapmıyor. E o demezlermi adama a sınıfı insanlar a sınıfı kişilerle çalışır diye. Gereksiz iş yok ama o işi kötü yapan ve gereksiz işgücünü gereksiz yerde kullanan işini kötü yapan yönetici var.
Sosyal ağlarda paylaş

Bu bakis acisiyla workflowda optimizasyon yapamazsin.
Haklilik payin tabii ki var ama Bence bu kadar keskin ifadeler kullanmak dogru degil. Bunu diyen adamin neden boyle dusundugunu ogrenerek analistleri daha islevsel yapabilir, gelistirebilirsin. Muhtemelen digerlerinin gormedigi bir seyler goruyordur.
Ayrica bazi kurumlarda analistlik tam olarak oturmus degil. Bu nedenle soyluyor bile olabilir. 3. Olarak da patron olarak isin bu kadar icinde degilken isin icindeki insanlarin gorusu senin icin altin degerindedir.
Son olarak da eger analistler hakkinda firma icinde boyle bir gorunum varsa, facalarini kurtarmak icin bu adam acik sozlu oldugu icin senin icin yine altin degerinde. Aldigin aksiyonlarin dev takimini nasil etkiledigini birebir olcumleyebilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...