Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mikrofon nasıl yapılır?


behran

Öne çıkan mesajlar

istanbulda oturuyorsan yazıcıoğlunun yanındaki hana git, elektrikçilere teker teker sor yapabilecek var mı diye. "ben yaparım" diyene de "abi parasını veriyim, yap ama yaparken bana da anlat. elektronik ödevi verdi hoca, anlatamazsam kalıcam" de.[signature][hline]en ince yerim bileğim..!?!

[Bu mesaj Mum_Chamber tarafından 10 Kasım 2004 11:58 tarihinde değiştirilmiştir]
Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

olayin temeli suydu sanirim (bu ilk mikrofon da olabilir baya eski teknoloji ehe)

diyelim bi kutun var, bi silindir seklinde, yassi ama, bunun ustu acik sadece, bi de iki yanindan birer tel giriyo icine. kutunun ici komur tozu ile dolu, ustunde de gergin esnek bisi var.

ses geldikce bu gergin esnek yuzeye [strec film? ;p], komuru sıkıştırıyor, komurun direnci degisiyor.


simdi, eski teknolojiden baska. herhangi bi kulakligin mikrofon olaarak kullanilabildigini dusunursek, komurden daha iyi alternatiflerin var :)


sargi telin nin icinde ileri geri hareket eden miknatisli cubugun yaratcagi manyetik alandan cikiyordu olay sanirim, tel ustundeki etkisinden.

su sekilde mantik; sarmak bi telin var, yani, bilmemkac kere dolanmis bi cember seklinde. bunun icinden gecen bi miknatisli cubuk var, miknatisli cubugun bi ucu, o esnek yuzeyin ortasina dik olarak baglaniyo (esnek yuzey dediim sey de bi yerlere gerdirilmis olmali yani sonucta ;p). ses geldikce esnek yuzeye [ay cok sevdim bu lafi ;p], miknatis hareket edio onun titresmesiyle, induksiyon akimi olusuyo, sonra onu amplifike ediyosun[signature][hline]wastiee | PHPNotepad

[Bu mesaj wastiee tarafından 10 Kasım 2004 12:49 tarihinde değiştirilmiştir]
Link to comment
Sosyal ağlarda paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...