Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kpss ve Bir Sürü Soru

kzpmaza

Öne çıkan mesajlar

Son sınıf uluslararası ilişkiler öğrencisiyim. Bu yaz kpss'ye girmek istiyorum ve sorularım;

1) Mezun olur olmaz bi işe atanıp (çok iyi olmasa da) çalışmaya başlayınca yüksek lisans yapmak istiyorum. Sizce bu mantıklı mı?

2) Şu an Kpss'nin nasıl bir sınav olduğu hakkında hiçbir fikrim yok biraz genel bilgi verirseniz sevinirim. Bölümlere göre çözdüğümüz sorular değişiyor mu ya da girmek istediğimiz işlere göre vs vs.

3) Kursa gitmeden bi set alıp çalışmak istiyorum, kursa gidenlere göre kazanma şansım çok mu düşük? Yani bu Öss gibi bir sınav mı? Dershaneye gitmessen kazanamassın türünden.

4) Son olarak hangi yayını önerirsiniz? Murat yayınları iyiymiş doğru mu?

Çok soru sordum ama bilgili patiler cevaplarsa çok sevinirim.
Sosyal ağlarda paylaş

kzpmaza said:

Son sınıf uluslararası ilişkiler öğrencisiyim. Bu yaz kpss'ye girmek istiyorum ve sorularım;

1) Mezun olur olmaz bi işe atanıp (çok iyi olmasa da) çalışmaya başlayınca yüksek lisans yapmak istiyorum. Sizce bu mantıklı mı?

2) Şu an Kpss'nin nasıl bir sınav olduğu hakkında hiçbir fikrim yok biraz genel bilgi verirseniz sevinirim. Bölümlere göre çözdüğümüz sorular değişiyor mu ya da girmek istediğimiz işlere göre vs vs.

3) Kursa gitmeden bi set alıp çalışmak istiyorum, kursa gidenlere göre kazanma şansım çok mu düşük? Yani bu Öss gibi bir sınav mı? Dershaneye gitmessen kazanamassın türünden.

1) Bu gireceğin işe bağlı biraz, kamuda kariyer meslek olarak tabir edilen işlere zaten KPSS siz giremezsin (Sayıştay hariç), KPSS den sonra diyorsan, yine işe bağlı ama başlangıçta kendi eğitimini veren bir iş ise, bu dönemde (1-2 yıl) yüksek lisansa izin vermeyebilirler. Bundan sonra istediğini yapabilirsin. Ama genelde bu dönemlerde bile sıkıntı çıkarmıyorlar.

2) KPSS Genel Yetenek (Matematik - Türkçe), Genel Kültür (AB, vırt zırt, güncel bilgiler, biraz İnkılap Tarihi vb.), İngilizce ve Alan Bilgisi testlerinden oluşuyor. Alan Bilgisi testleri iki farklı oturuma ayrılmış durumda, Hukuk - İktisat - Muhasebe - Maliye bir de bişi daha ilk oturumda, Uluslararası İlişkiler - İstatistik vb. ikinci oturumda, bu oturumlardan hangilerine girdiğine bağlı olarak yüzü geçik puan hesaplanıyor senin için (KPSSP92 - KPSSP93 filan diye), gireceğin işler bunlardan hangisine baktığını ilan ediyorlar. (Bunlarda değişik alanların bileşenleri farklılaşıyor, misal KPSS106 65% yabancı dil puanı, %20 genel yetenek vb. ama diğeri %20 yabancı dil %50 hukuk vb. olabiliyor, kurumlar kendi işlerine yarayacak puan türünü ilan ediyorlar)

3) Son iki sorunu beraber yanıtlarsak, ben kursa gitmedim, ilk 100 de filandım heralde çoğu puan türünde, Murat Yayınlarının kitaplarından çalıştım ama bu kişiden kişiye çok değişen bir şey, net bir şey söyleyemem kursa gidip gitmeme konusunda.
Sosyal ağlarda paylaş

devlette çalışırken yüksek lisans yapabilmen, müdürünle alakalı bir şey, iyi biriyse havadan izin verirse yapabilrsin ya da derslere gitmeden geçebiliyosan öyle
yasal izinlerin, ders saatlerini karşılamıyor

http://ilan.memurlar.net/
şurdan bak mesela, düz memurdan daha fazla maaş almak istiyorsan senin branşında ilan veren uzman yrd. kadrolarına girmen lazım

yarım gün evde ders çalışabiliyorsan, kursa gitmene gerek yok ama genelde disiplinli çalışılmıyor
Sosyal ağlarda paylaş

kzpmaza said:

eğer çalışman şart değilse yani borç harç yoksa, ailen vs. zorda değilse işe girme. kursa git diğer zamanlar derslere aban. işte çalışırken kpss ye çalışmak çok zor. hiç olmazsa sınava bi kaç ay kala işten ayrılmanı şiddetle tavsiye ederim.

ilk sınavda çuvallarsan sonrakine daha da körelmiş, isteksiz halde gireceksin.

bu arada geçen yıllarda düzenli gelire göre hayatını şekillendirmiş, gelirini giderini, borcunu harcını ayarlamış bir insan olup, 1 ay bile maaş gelmese düzenin sarsılacağı için eve kapanıp ders çalışmayı da zor göze alamayacaksın.

sonrada evleneceksin. bırak dersi kendine bile ayıracak vaktin azalacak. sonra aman bizden geçti diyerek özel sektörden emekliliğe kasacaksın.
Sosyal ağlarda paylaş

forgiver said:

devlette çalışırken yüksek lisans yapabilmen, müdürünle alakalı bir şey, iyi biriyse havadan izin verirse yapabilrsin ya da derslere gitmeden geçebiliyosan öyle
yasal izinlerin, ders saatlerini karşılamıyor

aynen.
ben yapıyorum y.lisans ama tamamen müdürün, müdür yardımısı nın insiyatifiyle aldığım kafa izinleriyle haftada 1 gün derse giderek.

ama çoğu kurum bu konuda zorluk çıkarmıyor. kamuda çalışırken y.lisans yaparsın yani.
Sosyal ağlarda paylaş

sağolun bilgiler için. şu an herhangi bir işte çalışmayı düşünmüyorum zaten sadece kpss'ye çalışıcam ve okul dersleri. ama onlar zor değil. işte çalışırken yapmak istediğim şey yüksek lisans sadece. ona da çoğu kişi olur demiş zaten.

edit: site çok iyimiş bu arada forgiver
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...