Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türkiye de 10 kişiden 9 u evrime inanmıyor

fenn

Öne çıkan mesajlar

Bilmiyorum, fazla iyimser geldi bana. Yani düşünseler mantıklı sonuca ulaşabilirler mi demek istiyosun anlamadım ? Bence adamların düşünmüş taşınmış hali bu, düşünmüşler ve evrim saçma gelmiş onlara, yani "angut" diye tabir ettiğimiz kısma dahiller. Özellikle şu universite öğrencisi tipler.
Ama haklı da olabilirsin. Belki bir çoğuna adam gibi evrimi anlatsan (ya da kendileri araştırsa) beeeelki fikirleri değişir.
Sosyal ağlarda paylaş

yumy said:

Bilmiyorum, fazla iyimser geldi bana. Yani düşünseler mantıklı sonuca ulaşabilirler mi demek istiyosun anlamadım ? Bence adamların düşünmüş taşınmış hali bu, düşünmüşler ve evrim saçma gelmiş onlara, yani "angut" diye tabir ettiğimiz kısma dahiller. Özellikle şu universite öğrencisi tipler.
Ama haklı da olabilirsin. Belki bir çoğuna adam gibi evrimi anlatsan (ya da kendileri araştırsa) beeeelki fikirleri değişir.

hocu bence zaten evrime inanmak baştan saçma bir şey.güneşin olduğuna inanıyormusun gibi.insanımızında evrim hakkında fazla bilgisi yok(sağdan soldan duydukları dışında).maalesef insanımızın evrime bakışı bu:

Sosyal ağlarda paylaş

Güzel bir başlık olmuş. herkese,düşüncelerine katılmadıklarım da dahil herkese teşekkürler. bazı görüşler ile ilgili düşüncelerimi topluca ifade edeyim.

hamsilipilav said:

tek yol evrim

devrim de zaten bir evrimleşme süreci gerektirir.

Akhlaur said:

Her şey bir yana aziz iyi konuşmuş.

muhteşem bir insandı. korkusuzdu. evirmeden,çevirmeden bu kaypak,bu yalancı,bu korkak,bu içten pazarlıklı insanlarla dolu ülkede doğru bildiğini söylerdi. aydın sorumluluğunun gereğiydi çünkü bu. ayakta öldü ve bu ülkede onu yakmak,linç etmek istedi sivas ilinin binlerce ahalisi. 1 tanesi bile pişman mıdır ya da vicdan azabı duyuyorlar mıdır acaba o "şeytan aziz" diye bağırıp madımak'ı yakanlardan? ne yazık ki hiç sanmıyorum ve bu yüzdendir ki bu ülkenin bir arada yaşamaya devam edeceğine artık inanmıyorum.

HikmetHoroz said:

Maymun düşmanlığını anlamıyorum ben, muhteşem bir herif lan.

kim lan? :)

Sotto said:

Hadi bakalım üstteki mi insana daha çok benziyor, alttaki mi. Hadi dinciler bunu da açıklayın1!!!1111!!!...

http://www.mucizecanlilar.com/wp-content/uploads/2012/02/toprak.jpg

çok iyi :) ama emin ol dinciler alttaki der.

fenn said:

muhteşem :)-D

clownbaby said:

herkes evrim konusuna yoğunlaşmış, araştırmalar içinde bulunmuş bilim adamıysa bilemiycem de 'evrime inanmak' nedir aga? ben ne evrimle nede öyle bir durumla ilgili araştırmada bulunmamış biri olarak sadece okulda üstün körü birşeyler dendi ve günümüz popüler, saygı duyulan medya, kişilikler tarafından doğru görülüyo diye bilmeden bir şeye neden inanayım.
böyle tutkulu evrimcileri bana evrimi savunmaktan çok ''benim değer verdiğim ve alternatifsiz gördüğüm kültürde evrim genelgeçer yapılmaya çalışılıyor ve bunu benimseyen insan çok fazla. bu yüzden seni dışlamamam için benim gibi olmalısın'' diyor gibi geliyor.

sırf annen-baban Kur'an-ı Kerim diye bir kitabın Muhammed isminde bir adama Cebrail ismindeki bir melek tarafından indirildiğine inanıyorlar diye neden inanıyorsun?Her inandığın şeyi aynı titizlikle araştırıyor musun....aga ?

Aluriel said:

israyilin suçu yok bu sefer, onlara da giriyor ucu

her şeyin sebebi israil...ciddiyim.

dasaaa said:

ahahahahah....

dasaaa said:

abi kimse üstüne alınmasın ama beli başlı şeyler bariz aptallık gibi geliyor bana. cahillik falan değil. 10'da 9'un evrime inanmadığına inanmıyorum ben.

bence adamların ne olduğu konusunda bi fikirleri hiç olmadı ve şimdi sadece düzen öle olduğu için "evet evrim yok whatever!" tadında takılıyorlar.

çok iyi niyetlisin ya da harbi kafan kıyak dostum,daha önce de yazdım. eğer dediğin gibi olsa bu ülkenin hali ne böyle? bak yukarıda birisi paylaşmış,"ufo tarikatı için ne düşünüyorsunuz?édiyorlar dedeye,"iyi bir şey" diyor. "niye?" diyor adam,"memleket iyiye gidiyor, kastamonu"diyor herif...tek bir örnek değil o adam,hepimiz biliyoruz bunu.
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

sırf annen-baban Kur'an-ı Kerim diye bir kitabın Muhammed isminde bir adama Cebrail ismindeki bir melek tarafından indirildiğine inanıyorlar diye neden inanıyorsun?Her inandığın şeyi aynı titizlikle araştırıyor musun....aga ?

annem küçükken öldü bilemiycem ama babam gayet ulusalcı, laik ve açıkça deist olduğunu söyleyen biri. ben 1 seneden biraz fazladır müslümanım ve evet çocuğum olursa ona cebrailin indirdiği kitabı anlatırım hatta okumasını da sağlarım. inanır veya inanmaz (muhtemelen inanır) ama müslüman olmak için kuran doğrudur demek yetmiyor. çünkü bu islam dediğin; her olay, fikir ve toplum davranışı karşısında kurana uygun tepki vermeyi gerektiriyor. 5 vakit namaz kılanların bile çoğu namaz kılarken söylediklerinin anlamlarını bilmeyen kişiler görünüşe göre. müslüman olmak babadan oğula geçen birşey değil bunu insanların aklından çıkarması gerekiyo. insanın belli bi yaştan sonra neden yaşadığını, amacını, evreni dikkatlice düşünüp karar vermesi, mantıkla hareket etmesi lazım. ya bu işi doğru düzgün yapar yada toplumda kabul gören bir batıl görüşü seçer, hatta bazen bu konular hakkında fikri olmasını bile istemez. burdaki ateist bağnazlığı iyice boka dönmüş durumda bazı yönlerde müşrik müslümanım diyenlerin bile ötesine geçiyosunuz fanatiklik konusunda.

ps: yeryüzünde müslümanım diyenlerin ezici çoğunluğunun müslüman olmadığını düşünüyorum. mezhebim yok sadece müslümanım
Sosyal ağlarda paylaş

bence dasaaa haklı.

sokaktaki adama "eşcinsellike yasaklansın mı" deyince,

"eşcinsellik yasaklanırsa bu türkiye komunist devlet olur o zaman, büyük kaos olur"

"yok bence yasaklanmasın, erkekle kadının arasındaki eşcinsellik olayına kimse karışamaz yani"

falan diyorlar sfsd
Sosyal ağlarda paylaş

said:
"ufo tarikatı için ne düşünüyorsunuz?édiyorlar dedeye,"iyi bir şey" diyor. "niye?" diyor adam,"memleket iyiye gidiyor, kastamonu"diyor herif...

aynı şey işte.

adamların umrunda bile değil ki ufotarikatıymış, evrimmiş.

adam düşünmemiş. böledir denilmiş o da ok. demiş geçmiş.
ya da bişi denilmemiş, adam bildiğinden bahsediyor.
ekmek peşinde herif.
başka bi ilgilisi yok, bilgisi yok, bilgi edinme ihtiyacı da yok.

yani şunu diyorum, evrimi inceledim ve yok diyen, art niyet de içererek değil, gerçekten inanarak yok diyen adam sayısı o kadar azdır ki.

çünkü bunu diyebilmek inanılmaz zor bişi.
kolay hale getirmek istersek eğer domates falan olmanız lazım. en azından beyninizin domates kadar düzgün ve parlak olması lazım yani.

adamlara otursan, basicten girip uzun uuuzun anlatsan kendisi diyecek "oha lan BUNLAR DEĞİŞİYOR OLM!"u.
Sosyal ağlarda paylaş

Akito said:

>omnipotent
>has angels to do his job
>meme arrows asdfasdfweraas

meleklerin saatine para vermediği ve meleklerin olması ondan birşey eksiltmediğinden bi hata görünmüyor onu sormadan önce insanları yaratmasına ihtiyacı mı vardı diye sorsaydın bile daha iyi konuşmuş olurdun. eğer evren denen şeyin, ilk olan birşey olup olmadığının varsa ne zamandan beri var olduğunu yoksa nasıl şuanda birden fazla varlığın dünya adlı gezegende bile mevcut olduğunu biliyorsan söyle de değerlendiriyim.
Sosyal ağlarda paylaş

clownbaby said:
KuddusiMavra said:
annem küçükken öldü bilemiycem ama babam gayet ulusalcı, laik ve açıkça deist olduğunu söyleyen biri. ben 1 seneden biraz fazladır müslümanım ve evet çocuğum olursa ona cebrailin indirdiği kitabı anlatırım hatta okumasını da sağlarım. inanır veya inanmaz (muhtemelen inanır) ama müslüman olmak için kuran doğrudur demek yetmiyor. çünkü bu islam dediğin; her olay, fikir ve toplum davranışı karşısında kurana uygun tepki vermeyi gerektiriyor. 5 vakit namaz kılanların bile çoğu namaz kılarken söylediklerinin anlamlarını bilmeyen kişiler görünüşe göre. müslüman olmak babadan oğula geçen birşey değil bunu insanların aklından çıkarması gerekiyo. insanın belli bi yaştan sonra neden yaşadığını, amacını, evreni dikkatlice düşünüp karar vermesi, mantıkla hareket etmesi lazım. ya bu işi doğru düzgün yapar yada toplumda kabul gören bir batıl görüşü seçer, hatta bazen bu konular hakkında fikri olmasını bile istemez. burdaki ateist bağnazlığı iyice boka dönmüş durumda bazı yönlerde müşrik müslümanım diyenlerin bile ötesine geçiyosunuz fanatiklik konusunda. ps: yeryüzünde müslümanım diyenlerin ezici çoğunluğunun müslüman olmadığını düşünüyorum. mezhebim yok sadece müslümanım

"Bende sizin gibi atayizdim doğru yolu buldum" modeli.

Evrim nedir hiç bilmeyen de, evrim maymunun insana dönüşmesidir diyen de, bilimsel bilgi sahibi olup yinede kabul etmeyenler de mevcut.

God Delusion'da vardı yine bilimsel bir konuda evrim miydi değil miydi hatırlamıyorum dindar bir "bilim" adamı bilim kanıtlasada kitaba tersse ona inanırım gibi birşey demişti. Richard Dawkins'de bu tarz adamlar için insanlığın yüz karası yorumunu yapmıştı.
Sosyal ağlarda paylaş

clownbaby said:

Akito said:

>omnipotent

meleklerin saatine para vermediği ve meleklerin olması ondan birşey eksiltmediğinden bi hata görünmüyor onu sormadan önce insanları yaratmasına ihtiyacı mı vardı diye sorsaydın bile daha iyi konuşmuş olurdun. eğer evren denen şeyin, ilk olan birşey olup olmadığının varsa ne zamandan beri var olduğunu yoksa nasıl şuanda birden fazla varlığın dünya adlı gezegende bile mevcut olduğunu biliyorsan söyle de değerlendiriyim.

evreni hiç bişey yaratmadı, evren herşeyden önce vardı ve herşeyden sonra da olacak, bütün bildiğimiz varlıkların sadece dünyada olmasının sebebi ise evrenin öyle istemiş olması.

tanıdık geldi mi sfsd
Sosyal ağlarda paylaş

dasaaa said:

said:

yoksa nasıl şuanda birden fazla varlığın [i]dünya adlı gezegende bile[/i] mevcut olduğunu biliyorsan söyle de değerlendiriyim.

COS OF FUCKKKING EVOLUTION!

[i]dünya adlı gezegende bile[/i] demişim. sana resmini koyduğun şeyi çağrıştırmışım. buna mütaakip böyle bi resim görüyorum. buraya kadar anladım. evolotion'la ciddi bir alaka saptayamadım. açıkla lütfen
Sosyal ağlarda paylaş

clownbaby said:

Akito said:

>omnipotent

insan neden var tarzı bir şey sorsaydım daha tanrısını sorgulamayan insanların kendi varlıklarını sorgulamasını bekleyerek en başından hata yapmış olurdum. omnipotent bir varlığın ihtiyaç duymadığı halde "ihtiyaçlarını yerine getirmesi için" bir şeyler yaratması neden yarattığını sorgulayabilmemizi sağlamalı en azından. daha fazla konuşmadan şu soruyu sormak istiyorum: evrenin varlığına inanmıyor musun yani ?
Sosyal ağlarda paylaş

Akito said:

insan neden var tarzı bir şey sorsaydım daha tanrısını sorgulamayan insanların kendi varlıklarını sorgulamasını bekleyerek en başından hata yapmış olurdum. omnipotent bir varlığın ihtiyaç duymadığı halde "ihtiyaçlarını yerine getirmesi için" bir şeyler yaratması neden yarattığını sorgulayabilmemizi sağlamalı en azından. daha fazla konuşmadan şu soruyu sormak istiyorum: evrenin varlığına inanmıyor musun yani ?

işte onu diyorum o hatayı yapmanı daha anlaşılır bulurdum. çünkü melekler allah'a yardımcı değil. burada bir eksikliğini tamamlama olayı yok. tanrı bir işin yapılması için bu yolu seçiyor, adına melek denen varlıkları yoktan varediyor ve oluyor. yani yardım alma olayı yok. birşeyi yoktan var edip o şeyle bir iş görüyorsan bu senin acizliğini göstermez. hatta o şeyi yaratmadan o işi göremeyeceğini de göstermez
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...