Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Afyonkarahisar' da cephanelikte patlama

Tatar Ramazan

Öne çıkan mesajlar

Marty said:

kanalize said:

Asker lan bu asker,saka amacli arkadasina pimi cekip firlatmistir.sonuc 25 sehit...

Bunu da goz ardi etmeyin olabilir...

her postunda oldugu gibi bunda da gercekten mantik fiskiriyo.

bu arkadaşın dediğini savunmak için değil ama... izlediğim bu işi bilen kişilerin yaptığı yorumlara göre şaka için değil aksine bir arkadaşından veya komtanından intikam için, cinnet geçirdiği için veya yanlışlıkla bir askerin bu işe neden olmuş olabileceğine inanıyorum. tabii pkk sempatizanı bir asekrin de bunu yapmış olma ihtimali olabilir diye düşünüyorum. nitekim emekli generalin açıklamaları da bu yönde bir şüphe olduğunu gösteriyor.

http://webtv.hurriyet.com.tr/2/37744/21396474/1/patlamada-buyuk-supheyi-acikladi.aspx
Sosyal ağlarda paylaş

Absolut said:

Bahsettiğimiz yer cephanelik yani ateşle yaklaşma sigara içme uyarılarının LORDu. Yok yuksek ısı gerekir falan şaka mı yapıyorsunuz anlamıyorum. Barut veya tiner veya benzin varsa açıkta sigara değdimi parlar gerisine gerek yok zaten.

abi afedersinde, cephanelikte cıplak duran barutmu var? napıyo asker barutu? nizami ceditmi bu adamlar?
cephanelikte neden tiner olsun neden benzin olsun? varsa olmasın zaten.

hayır yanı top mermisi bile kovanından cıkmadan cekicle vurunca bile patlamıyan bişi artık. sigare izmaritle neden patlasın top mermisi el bombası patlamaz yanı.

ya patlayıcı malzemeyi düşürmüşlerdir etmişlerdirki, onlarında hepsi patlamaz öle düşünce, yada cürümüş paslanmıs mühimmat vardı ordan sakatlık cıktı.

neden acıkta patlayıcı yanıcı madde var cephanelikte?
Sosyal ağlarda paylaş

Teodor said:

şimdi ben size saçmalığı söyleyeyim.

bu el bombası öyle kolay patlamıyor. bunu savaşta yanında taşıyorsun yanı sistemini patlamaya kurmadığın müddetçe kurşun geçse bile içinden bir el bombası fünye takılmadan patlamaz.

şimdi işin anlaşılamayan tarafı burası.

iglo tipi yani üstü toprakla örtülmüş ve birbirlerine hiç bir şekilde ulaşamayan bir sistem kullanıyorlar. tüm fünyeler patlasa bile kendi odası içerisinde olup bitiyor ve diğer odalara sıçrama ihtimali yok.

ihtimal olmamasına rağmen mühimmat depo komutanlığını tümden havaya uçurdular.

eğer bir salağın hatası olsa 20 şehit-12 yaralı 32 tane adamın atlayabileceği türden bir salaklık değil çünkü el bombasını patlamaya hazır hale getirmişler ve mühimmat odalarına tek tek sallamışlar. eğer bir hata olsa tek oda patlar öbür odalara sıçrayamaz ve bu yüzden kasıtlı olduğu gerçeği var.

aha adam benim dediğimi demiş.

http://webtv.hurriyet.com.tr/2/37744/21396474/1/patlamada-buyuk-supheyi-acikladi.aspx
Sosyal ağlarda paylaş

Ben askerlik yapmadim ama muhimmat deposunda bulunmustum bi is sebebi ile.

Oyle rastgele yerlerde degildi, ama mesela bizde gezerken yanimizda asker vardi, sonra gitti. Isciler calisiyodu orada, denetleyen asker yoktu.

Bi vurdum duymazlik vardi yani o zamanda.

Komik ve mantiksiz gorunuyo ama bende patlamanin turklugumuzden ileri geldigini dusunuyorum. orada bir askerin gereksiz bir hareketinden, sorumsuzlugundan oldu. Yani saka bile bunun icinde olabilir, ya da ne bileyim iki kilo tasicakken, delikanlilik yapip 5 kilo tasiyodur vs. Kisacasi insan hatasi ama bize has bi hata daha cok.

O yuzden ne kadar aptalca olsa da o benzetme, pakistan hindistan benzetmesi, o anlamda uyuyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Gecen 10 askerin olmeside ayni bize has. Ben eminim soforun o arabayi nasil kullandigina, sorumsuzca. Ben cok iyi bilirim havasinda.

Karabuk e gitmistik arkadaslarla kanyon a gidiyoruz, minibus cu daracik tek seritlik yollardan goturuyo bizi tek yol, kenari ucurum. Adam nasi basiyo gorseniz, bi de bizle konusuyo gencler vs diye. Artislik yapio kisacasi. Biz bi de heyecanlanip korktukca o daha da havaya giriyo. Ucuruma 10 cm var yok cogu virajda.

Zaten genel olarak trafik kazalarida ayni okuzlukten oluyor, olumlerimizde oyle. Cok farkli bisi beklemiyorum.

Tabii bi de biz kurumlari sorgulamayiz, adettir, gelenegimiz. Asker ya, gecen dedigim gibi, isteyen istedigi gibi at kosturuyor, kimse hesap sormuyo cunku. Kol kirilir hesabi.
Sosyal ağlarda paylaş

ihmahkarlıktan deildir demiyorum bende zaten, ama 20lik bıckın delikanlığı ihmarkarlığından oldu demek abzürd.

saklanırken patlamasın diye bilmemkac failsafe'i olan muhimmat, patlayıcı, korunsun diye basıan bişey gelmesin diye özellikle tasarlanmıs yapılmıs cephaneliğin içinde, hala patlyıor böyle bişey oluyorsa "biri sigara icmiştir, biri elbombası atmıstır" falan diye acıklanmamalı.

komutanınmıdır, orda bulınmıyan subayınmıdır, bu akdar ihmahkarlığın mesru olmasına imkan kılan yönetim kademesindemidir, genel kurmaydamıdır? kabaca hepsinindir bu suc, ama öle 20 lik askerin değildir.

vur diyince vurucaksın, öl diyince ölüceksin diye zorlunlu askere aldığın adamın üstüne sorumluluk yıkamazsın, suc yıkamazsın. yok öle bi dünya.
Sosyal ağlarda paylaş

Teodor said:

Teodor said:

şimdi ben size saçmalığı söyleyeyim.

bu el bombası öyle kolay patlamıyor. bunu savaşta yanında taşıyorsun yanı sistemini patlamaya kurmadığın müddetçe kurşun geçse bile içinden bir el bombası fünye takılmadan patlamaz.

şimdi işin anlaşılamayan tarafı burası.

iglo tipi yani üstü toprakla örtülmüş ve birbirlerine hiç bir şekilde ulaşamayan bir sistem kullanıyorlar. tüm fünyeler patlasa bile kendi odası içerisinde olup bitiyor ve diğer odalara sıçrama ihtimali yok.

ihtimal olmamasına rağmen mühimmat depo komutanlığını tümden havaya uçurdular.

eğer bir salağın hatası olsa 20 şehit-12 yaralı 32 tane adamın atlayabileceği türden bir salaklık değil çünkü el bombasını patlamaya hazır hale getirmişler ve mühimmat odalarına tek tek sallamışlar. eğer bir hata olsa tek oda patlar öbür odalara sıçrayamaz ve bu yüzden kasıtlı olduğu gerçeği var.

aha adam benim dediğimi demiş.

mantıklı olan bu çünkü,

havacılar gibi hassas ve tahrip gücü yüksek mühimmat olsa anlarım veya batılıların enginer dediği adamların mühimmatları olsa anlarım ama (gerçi ne deposu imiş bir bilgi var mı)
Sosyal ağlarda paylaş

valla tek emin oldugum su ki olayin uzeri cok guzel ortulecek, kapatilacak, kaza oldu denilecek, hic bir bilimsel arastirma sorusturma yapilmiycak, yapilsa da birilerinin basinin yanmamasi icin manipule edilecek, kriminal incelemeden bulunulmuycak ve biz gercekte ne oldugunu asla bilemeyecegiz, ogrenemeyecegiz, elim bi kaza oldu vatan saolsun deyip kapaticaklar. 1 hafta sonra kimse hatirlamiycak bile, tipki olan diger olaylardaki gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi elektronik aletin kendi fail safe su bu yu olabilir. Insan onemli olan.

Irak'ta sivil olumleri neden bu kadar cok olmus biliyo musunuz. Adamlarda son teknoloji fuzeler sunlar bunlar var. GPS li sistemler her sey muhtesem. Ama yanlis yeri vuruyolar. Hep insan hatasindan oluyomus. O yuzden unlu bi adam, CIA de mi calisan yada bi asker mi yazmis. Diyo teknoloji ne kadar gelisirse gelissin tikaniyoruz artik. Cunku onu opere eden insanlarin hatalari anlamsiz kiliyor. Yani tam 5000 km den toplu igne basini vuran fuze olsun, bisi farketmiyo, sen koordinati yanlis girdigin surece.

O yuzden insan unsuru cok onemli halen. Saka olmustur demiyorum, ama insan hatasi ve gereksiz bi hata, yani bize has bi hata anlaminda soyledim. Benim tahminim tabii, cokf arkli bisilerde cikabilir, ama boyle cikarsa hic sasirtmaz.

Dedigim gibi, muhimmat deposunda yanimda asker olmadan bulundum. Bu tip vurdum duymazlik oluyor.

Ha komutanda olabilir tabii, illa erdir demiyorum, ama bize has bi hatadir gibi geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

abi 2 ay egitim verip adamdan profesyonel asker gibi davranmasını,o disiplini/yaşam tarzını benimsemiş olmasını beklemek 2 ay hızlandırılmış tıp eğitimi verip adamdan açık beyin ameliyatı yapmasını beklemek gibi bir şey,tsk bunu ne zaman anlayıp pro. orduya gececek merak konusu,bizim millet vatan sagolsun dedikce peynir ekmek gibi er harcamaya devam ederler.
Sosyal ağlarda paylaş

Binbaşı olmak üzere olan bir arkadaşımın facebook'ta olay ile ilgili yazdığı yorum. Biplenecek yerleri bipliyorum...

"Ulan
-gece sayım yapılmaz,
-acemi er mühimmat depoya sokulmaz,
-başında sayman olmadan sayım olmaz,
-el bombası gövdesi ile tapaları emir gereği ayrı depolarda muhafaza edilir.Gövde, tapa olmadan ve takılmadan ...ksen patlamaz..
-Gece depolar nöbetçi amir nezaretinde ve 3 kişilik heyet ile açılır ki saymanın olduğu yerde heyet kurulamaz.

Amaaan kaza işte yahu..."
Sosyal ağlarda paylaş

akp, kedi sözünü dinleyen paşalar vasıtası ile cephanelikten alınan ve bir yerlere gönderilen cephanenin, hesabını vermemek için kaza süsü ile cephaneliği patlatmak ister ama en ufak bir işi bile yapacak kalifiye elemanları olmadığı için, kundaklamayı bile yapamamışlar, olan gariban ve her hangi bir nedenden ötürü orada veya yakınlarda bulunan erlere olmuştur.

dersem, gerçek olmayabilir belki ama, çok da uçmuş olmam
Sosyal ağlarda paylaş

Kimse artık sayı bilmiyor, kaç bomba mermi vb. Patladı???

Kimsenin aklına burada kaybolan mühimmatı aktarmak isteyebilegimiz bir komşumuza saldıran terör örgütü biliyor mü?

Ben başka türlü gecenin bir saati sayım anlamdiramiyorum...
Askerliğimde defalarca mermi sayım yapmış biri olarak.

Artık ne hükumete nede onun kulu ve kölesi olan genel kurmay başkanlığına güvenmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

hamsilipilav said:

kanalize'de altttan alttan iyi dayıyor "kaza işte yawww ne mantığı olur öyle" diye

Hacut bak ciddi konusmak gerekirse komplo teorisi filmii,bu tarz konularda bas ucu kitabim gibidir.ben kaza sonucu olduguna inanmiyorum.suriye,iran,amerika,rusya hatta cin satranc tahtasinin son 2 ayda icine .ictilar.suriye haric halkin geneline yayilmayan bir savas var devletler arasinda...bu tr de 500 kiside olse savasi cikarmaz,ama savas rusya ya amerikaya sicrarsa sen o zaman gor gumburtuyu...son 2 ayi kronolojik olarak siraliyayim mobildeyim,pc ye geciyorum...
Sosyal ağlarda paylaş

birde abi hiç farkettiniz mi bilmiyorum rastlantı mı tesadüf mü emin değilim ama her şehit sayısı çok olan bir olayın ardından genelikle onu unutturacak büyük çaplı olaylar oluyor.iskenderun da faili meçhul şekilde askerler şehit edildi(israilin yağtığı falan söyleniyordu hatta) mavi marmara basıldı,yine şehit verdik deprem oldu böyle böyle bir sürü olay var bilmiyorum saçma gelebilir bazılarımıza ama..
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
Nasil arastirip neden oldugunu ogrenecekler bilmiyorum ama kaza da olabilir, planlanmis bir saldiri da.

Askerde kostebek cok var. Intihar saldirisi yapan bir pkk'li pek tabi de askerdeyken benzer bir sey gerceklestirebilir. Kafasi atmis bir asker bir anlik sinirle bir sey yapmis olabilir.

25 kisi orada ne yapiyor diyorlar da, ben askerdeyken daha ilk gun giyeceklerimizi almaya muhimmat deposuna gitmistik. Toplamda 20 kusur kisiydik de deponun dibinde kutulari acip giyinmistik. Havaya ucsa hepimiz olmustuk yani o kadar yakindik. Benzer ve daha tehlikeli yaklasimlar her yerde oluyor askerde.

Denyo da cok var. Dendigi gibi sigara yakip artistlik yapayim derken olmus da olabilir.

Nereden baksan gayet mantikli 10 tane farkli neden sayabilirsin. Ha arastirsinlar bakalim sonucu neye baglanacak? Verilecek rapor da ne kadar guvenilir olur orasi da belli degil.

Insan hayati cok ucuz. Neden oldu? niye oldu diyoruz buna vakit harciyoruz da bir kere ders aldigimizi gormedim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...