Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Troy - Truva

ghaldszar

Öne çıkan mesajlar

Arkadaşlar 9 sayfayı birden okuyamadım sorumun cevabı için ama Paris i oynayan adam legolasmıydı? Filmin sonunda ok çekerkenki bakışından tanıdım keratayı emin olamadım ama.[signature][hline][b]Any man is capable of driving a blade into another man's chest. Anyone who thinks otherwise is a fool and won't live long. Killing is not a bad thing in and of itself; it is the intent behind the action that counts.[b]

[b]Umrae[b]
Sosyal ağlarda paylaş

Saolasın çekirge gerçeği bilmeden gözüme uyku girmedi, azönce geldim de filmden, yarım yamalak bildiğim tarihçeyi burda pekiştirmiş oldum. Muhteşem olmasada güzel bi 2 saat + lık bi filmdi.

Hector un özentisiyim bundan böyle =)[signature][hline][b]Any man is capable of driving a blade into another man's chest. Anyone who thinks otherwise is a fool and won't live long. Killing is not a bad thing in and of itself; it is the intent behind the action that counts.[b]

[b]Umrae[b]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
theKingpin, 16 Mayıs 2004 22:44 tarihinde demiş ki:
said:
Gallant, 16 Mayıs 2004 22:34 tarihinde demiş ki:
İyi de para veriyorsam, gidiyorsam, eleştirmek hakkım.
Sonuçta ben sinema seyircisiyim bişi söylemem için illa oyuncu, yönetmen vs. olmak gerekmez kanımca.

ben kimseye eleştirmeyin vesayre demiyorum ki .. bir kaç kez dikkatimi çekti sadece söyledim.. ancak şöle bir durum var hak eden filmi bende eleştiririm olumsuz yönde mesela van hellsing gerçekten kötüydü ya.. ancak troy'un hakkını yemem yani .. gaza gelmedim de değil :)

Bana görede van helsing güzeldi hakkını yemıyım sımdı ne olacak?sende hak yemıyorsun bende allah işimizi ras getire
Bu arada filmden çıkarılacak ders herşeyin bir sonu vardır ahahah
[signature][hline]battle.NET TFT ¹.aka
battle.NET TFT ².aka
battle.NET TFT ¹.aka ==>>Active

[Bu mesaj Lind3r0th tarafından 17 Mayıs 2004 03:09 tarihinde değiştirilmiştir]
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Dariel, 17 Mayıs 2004 02:24 tarihinde demiş ki:
Saolasın çekirge gerçeği bilmeden gözüme uyku girmedi, azönce geldim de filmden, yarım yamalak bildiğim tarihçeyi burda pekiştirmiş oldum. Muhteşem olmasada güzel bi 2 saat + lık bi filmdi.

Hector un özentisiyim bundan böyle =)

o tarihe fazla güvenme. on seneyi bi haftada bitiriyo :)[signature][hline] Porcelain? Yuck. I HATE porcelain!
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Lind3r0th, 17 Mayıs 2004 03:08 tarihinde demiş ki:
Bana görede van helsing güzeldi hakkını yemıyım sımdı ne olacak?sende hak yemıyorsun bende allah işimizi ras getire
Bu arada filmden çıkarılacak ders herşeyin bir sonu vardır ahahah

Sen Van Hellsing i beğenip Troy'u beğenmiyorsan film izleme film seni izlesin..[signature][hline][b]KinGpiN
the striked sazan
Müslüm Gürses: Yumurtaya can veren Allah'ım yeşil biberi nasıl yarattın ?
Sosyal ağlarda paylaş

van helsing te surukleyicilik vardi bos sahne yoktu troy da cok bos sahne vardi neyi anlattigini ben anliyamadim yani arch.. imi anlatiyo paris-helen mi anlatiyo savasimi anlatiyo belli degil..kurgu olarak pek guzel fim olmamis bana gore.. van helsing te kurgu vardi en azindan..ama savas sahneleri falan guzeldi ama yuzuklerin efendisindekyle falan karsilastiramazdi..
hector abimizin karizmasi o arch.. in karizmasini2 ye katlayip 10 la capicak cinsten di bana gore :)
Sosyal ağlarda paylaş

filme bu akşam gittim biraz geç de olsa izledim we bnm görüşüm çok olumlu yönde. ilyada'nın özetinin özetini okumuştum önceden ama tamamen unutmuşum o yüzden destanla karşılaştırma yapmadan izledim we o yüzden de beğendim filmi

burdan sonrası spoiler içerebilir

ilyadayı önceden okuyup unutmuş olduğum için senaryoyu deil direk sawaş sahnelerini eleştiricem.

aşil-hector kapışması dışında sawaşlarda koreografi ii deildi bence. sdc önemli karakterlerin yaptıkları hareketler birbirinden farklıydı. daha dorusu 1 önemli karakterin yaptığı hareket diğerininkinden farklıydı, onun dışında her karakter kendi hareketlerini tekrar edip durdu

ama aşil-hector kapışmasında koreografi çok iidi. bi sahnede hector aşilin bacağına doğru hamle yaparken aşil ayağını çok şık bi hareketle kaçırdı.
yine aşil kendi kalkanını önüne aldı we mızrağını kafasının arkasında yatay şekilde tutup kalkanının da üstüne dayayarak hectora saplamaya çalıştı. özellikle bu hareketine taptım aşilin.

aşilin düşmana koşup kılıcını hızla saplama olayı da çok hoşmuş tamamen unutmuşum onu. çok başarılı bi şekilde yapabilmiş brad pitt o zor sahneyi. zıpladıktan sonra bacağını ne zmn ne tarafa hareket ettiriceği ne zmn kılıç saplama hamlesini yapıcağı. hepsi çok gzl olmuş

said:
Bıshop, 16 Mayıs 2004 02:53 tarihinde demiş ki:
Spoiler

ordular ilk truva ya yürüdüklerinde ön safhalardaki çullanma cok iyiydi şimdi aklıma geldi. hepsi mızraklı oldugu için orda bi kargaşa cıkıyordu ve uzaktan kürdanlık gibi gözüküyordu.
ilk çarpışanlar direk karşıdakilerin üstüne cıkıyordu cok güzeldi oralar

ewt burası hakkaten çok hoştu mızraklılar birbirine girerken ilk çarpışan yunanlılar truwalıların tepesine uçuyodu. çok gerçekçi yapmışlardı sahneyi

we geldik sawaş sahnelerinde gördüğüm en büyük hataya.
film sawaş sahnelerinde gladiatör we braveheart gibi benzerlerine göre çok yetersizdi. bunu bi nedeni de demin dediğim gibi koreografinin yetersizliğiydi ama esas neden bence müziklerin fazla ön planda olmasıydı.
sawaş başladığı anda öle bi müzik sesi geliodu ki kılıç kalkan seslerini zor duyabilioduk. e bu da tabi bütün atmosferin içine sıçıodu. ne bi adam inlemesi bağırması ne başka bişe hiç bişe duyulmuodu yüksek sesli müzikten

spoiler bitti

sonuç olarak ben filmi çok beğendim ama bana sawaş koregorafisinde beklediğim keyfi wermedi. senaryoyu ztn unutmuştum o yüzden senaryosu problem olmadı ama sawaşların kısa sürmesi we aksiyonun sürekli olarak kesilmesi beklediğim keyfi almamı engelledi[signature][hline]a.k.a "bay bomba"
Sosyal ağlarda paylaş

said:
horacegoesskiing, 16 Mayıs 2004 17:22 tarihinde demiş ki:
artık spoiler demeye gerek yok heralde bu sayfadan sonra...

ehe
said:
ghaldszar 16 Mayıs 2004 tarihinde horacegoesskiing' e demiş ki:
Hayır var

* * * * Ghaldszar' ın Uyarısı: [/i]Dikkat Spoiler içeriyor * * * *[/i]

uzun zaman sonra ilk kez sinemaya gittim. ilk olarak şunu söyliyim, eğlenceli bi filmdi. verilen paraya değdi. fakat çok sinir bozucu bulduğum yerleri vardı. yorum yapmaktan hiç kaçınmamaları mesela.

said:
eldar, 16 Mayıs 2004 15:00 tarihinde demiş ki:
topugundan tutulup olumsuzluk suyuna batırıldıgı için topugundan oluyo

demiş. filmde tanrılardan eser yok. ve her fırsatta bunun saçmalığından bahsediyo karakterler, ki bi inanan olmasına rağmen hector bile, ve her bokluk onların lafının dinlenmesinden çıkıyo. ve onun için yorum getirmiş senarist, öbür okları çıkarıyo aşil, sadece ayağındaki kalıyo onun için bu efsane oluyomuş meğer. sinir bozucu buldum bunu. tanrısız bi troy filmi fikri çok saçma geldi bana.

neyse uzatmak istemiyorum fazla. oyunculuklara geleyim.

paris feciydi. çok kötüydü orlando gollum. :) overacting vardı ziyadesiyle. tamam ipne gibi bi adamsın ama bu nedir arkadaş. hayır bi de filmin sonlarına doğru legolas oldu iyice çileden çıkardı beni.

hectoru beğendim. gayet iyi bi iş çıkarmış. flawless.

priam mükemmeldi. özellikle hector yerlerde sürüklenirken aşilin yanındayken ve troyun yıkılışını izlerken.

kıyafetler dandikti, kareografi iyiydi. senaryo rezildi. sinematografi gayet iyiydi.müzikler maksada uyuyordu.

Tamamen +1...

******SPOİLER*********

+O Topuk olayını filme koymamışlar,gitmeden önce bilmiyordum -1
+Tanrıları koymaları daha iyi olurmuş spoilerları okuduktan sonra anladım :P -1
+Bizim Legolas yine iş başı yaptı sonlara doğru
+Hector delikanlıymış,indi aşağı kale kapılarına tek başına..

yukarda kim demişti? :)
Daha çok bence tarihe dökmek istemişler..
Hiç yenilmeyen Achilusu,askerler oraya geldiğinde ölü ve topuğundan vuruk görünce efsane çıkmış işte :P...

güzel güzel...
gidin :)

10 üzerinden 8 veriyorum...

HELEN İÇİNDE 1 EKLİYORUM!

9 Puan :P[signature][hline]Dream as u never die,live as you can die tomorrow
Always remember;death is only a Begining

UYARI!:Evcil yaşayanlar için uygun değildir!
[29.04.2002-29.04.2004]
Sosyal ağlarda paylaş

Açık söyliyim teke tekler gladyatörden sonra beni en cok etkileyen sahneler oldu...Bir an kendimi koyunca film koptu gitti bende parisin korkaklıgını hektorun endişesini arşilin kesin kazanırım havasını tek tek hıssettım..tmm muh. bi film degil ama bende helalınden 9/10 veriyorum...[signature][hline]Magic.Yes,I know you think you know what it is,and how it works.You don't.You are an ignored fool,just like all the others.

Khelben 'Blackstaff' Arunsun
Sosyal ağlarda paylaş

Ben gittim beğendim acayip. Hatta bu sene izlediğim en güzel filmdi bence. Hector baba acayip karizmaydı. Filmin karakterleri çok güzeldi. Mesela Helen'i gördüğümde
ÇÜşşşş Oha O ne Lan dedim resmen yanımdakine. Achilas bi küfrediyom bide yazık lan diyodum . Bence film harbiii güzeldi[signature][hline]...steal,hide,stealth,runaway,sell...
Sosyal ağlarda paylaş

öncelikle homeros'un bu muhteşem destanının uyarlamasını görmek gerçekten güzeldi. ama üzücü olan bunun destansı yanının değilde daha çok gerçek yüzünün filme yansıtılmasıydı. yani yaşanmış olan truva savaşı.
bilmiyorum wolfgang nasıl bir düşünceyle çekti bu filmi ama eğer bu destanı okumuş olsaydı veya söyle diyelim okumuş olan herhangi biri bu filme kesinlikle tanrıları da sokardı. mitoloji sonuç olarak tanrılardır; tanrılarda mitolojidir yani ayrılmayan bir bütündür kanımca. bunları cekerseniz filmden, hikaye söner. olayların çoğunun havada kalması bundandır. hatta uzun olan filmin bazı kişilere sıkıcı gelmesinin de nedeni bundandır.
truva savaşını düşündüğümüzde bile burada ares'i, apollon'u,afrodit'i görmemiz gerekirdi diye düşünüyorum. sonuçta bu savaşta ares de savaşmış, apollon truva'ya yardım etmiş ve afrodit de paris'i bu hengameden kurtarmış ve güzeller güzeli helen'in yanına götürmüştür. savaşsal açıdan bakarsak bu böyledir.(tabi şuan çok yüzeysel geçiyorum olayları).bana kalırsa wolfgang biraz da peter jackson'ın gazını almış bu çekimlerde. çünkü peter jackson'da kitaba göre filmde bir çok değişiklik yapmış veya olan şeyleri filme koymayarak tepki toplamıştı ama sonradan yeni bir hikaye yaratmasından dolayı ilgi ve ödülleri toplamıştı.şimdi tanrılar olayına yeniden dönelim ayrıca filmin başı yine havada başlıyor. paris ve hektor sadece bir antlaşma gereği spartalılarla olduğu gösteriliyor ve tanrıların yaptığı güzellik yarışması ve paris'in afrodit hera athena gibi tanrılar arasından helen'i secmesi hiç mi hiç anlatılmıyor. bence aralarındaki tutku ve aşk asıl burda patlak veriyor ki bu da film daha bir tutku ekleyebilirdi yine de taviz verilmeden sadece achilles in annesi thetis karşımıza tanrıça olarak çıkıyor(bu bile tam olarak belli edilmiyor.)
neyse mitolojiden konuşmakla bu iş bitmez bildiğiniz üzere ilyada binlere mısradan oluşmakta ve her mısra hakkında sayfalarca konusulabilecek nitelikte bir eserdir.
şimdi mitolojiden biraz uzaklaşalım ve holivuda dönelim. wolfgand 200milyon$ harcamıs ve bize bu filmi sunmuş. baktığımızda fazla bir efekt göremiyoruz zaten bu da paranın nereye gittiğini bize gösteriyor. malta adasına bir mini ege kurulmuş. ordularda efekt göremedim fazla genelde figüran kullanılmış sanırım ve 200milyon$ oldukça olumlu bir şekilde harcanmış. tabi yarattığı etki bakımından 200milyon$ ye değer miydi bilemem ama yine de saygı duydum.
filmde kafama takılan bir kaç yer oldu. birincisi büüüyüük şu efsanevi atina donanması. bana çok büyük geldi bu donanma biraz efsaneden yararlanılmış tabi. çünkü hangi imparatorluğun hayatı böyle bir donanmayı yapmaya yetebilir ki ? bir diğer aklıma takılan şey ise bu biraz da filmin hatası oluyor. güneşin denizden doğup ve batmasıydı. malta'nın azizliğine uğrandığını görüyoruz burda, truvayı düşündüğümüzde deniz ege'de olduğundan sadece batışı izleyebilmemiz gerekirdi.
son söz olarak bu filme gidin. hele ilyada'yı okuduysanız kesin gidin. benim için hektor'u eric bana'nın süper oyunculuğuyla görmek hakikaten zevk vericiydi. izlerken truva savaşını izlediğinizi düşünerek olayları anlamaya çalışın size tavsiyem.çünkü mitolojiyi düşündüğünüzde film tatmin edici gelmiyor size daha fazlasını istiyorsunuz...

( biraz baştan sağma bir yazı gibi geldi bana yazım yanlışlıklarım, anlatımda hatalarım olmuşsa lütfen anlayışla karşıyayın :) )[signature][hline]iyi olmak kolaydir, zor olan adil olmaktır.
Mach en Deth
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...