Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Şemdinli mevzusu-2 ve Aygün'ün kaçırılması

cetoritto

Öne çıkan mesajlar

Forumunuza miciim bu ne lan perincheki koklayan herif bas taci etmissiniz anladikda seviyorsaniz vatan haini oldugu icin sevin vatan sevici oldugu icin degil cunku o cok sanli cumhuriyeti fiilen bitti dunku yol kontroluyle iste neden anlamiyor?insaallah syria da girer isek al sana buyuk trololo devleti ve yurtta sulh cihanda sulh :) ne demekse aschxbfswej
Sosyal ağlarda paylaş

Saat 19:00'da diğer kanalları da gezdim; ULUSAL KANAL hariç hiç birinde bdpli vekiller ile pkklıların kucaklaşmalarının görüntülerini göstermedi. sorsan şimdi, "terör örgütü propagandası yapmamak için vermiyoruz" derler ama aslında şu an yaptıkları halktan gerçekleri gizlemek, halkın haber alma hakkını gaspetmek.
Sosyal ağlarda paylaş

Şunu tavsiye ederim. Yazıda baya dikkat çekici bir nokta var.

said:
Sözleşmeli erlerle ilgili bölgedeki söylentiler TBMM gündemine de taşındı. Hakkâri Milletvekili Adil Kurt’un Millî Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a yönelttiği soru önergesinde, sözleşmeli erlerin sözleşme metninde, ölüm haberlerinin medyaya iletilmesi halinde ailelerinin tazminattan men edileceği ibaresinin bulunup bulunmadığı da yer alıyor. Kurt’un naklettiği anlaşmaya göre, eğer sözleşmeli er çatışmada hayatını kaybederse, basın ve dolayısıyla Türkiye, bundan haberdar olamıyor. Bir tür sözleşmeli şehitlik sistemi yani… İsmet Yılmaz, Kurt’un bu sorusunu yanıtsız bırakarak iddialarda gerçek payı olduğu hissini kuvvetlendiriyor.

İnternetten arama yaptım ama bulamadım bundan başka kaynak. Bilgisi olan?

Edit: Şunu buldum TBMM sitesinden, fakat cevapta net açıklama yok yönetmeliğe referans vermiş.
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

cetoritto said:

-PKK terör eylemlerine başlıyor.
Kürtleri öldürüyor, kadın-çocuk-yaşlı demeden.

deme yahu

80 sonları 90 başlarında neler olmuş, o dönemlerde orda yaşayıp da kaçmak zorunda olan birileriyle konuş bakalım. bulursun illa birini, çok insan var çünkü varını yoğunu bırakıp batıya kaçan

böyle cahil yorumlar yapmazsın sonra
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

Yıllardır doğu'da yaşayan bir kürt vatandaşımız olarak bunu söylesen belki oturup dinlerdik şimdi seni.

aydınlık gibi bir gazeteyi okuyup, Mustafa Yıldırım gibi ulusalcı kurgu yazarlarını referans alan birinin kürt olma ihtimalini geçtim, "benim de kürt arkadaşlarım var" diyebilecek konumda bile değildir.
Sosyal ağlarda paylaş

Tabii mevzu yalnizca pkk degil. Jitem de baya bir koy yakti o zamanlar benim dinledigim aksam pkkli kiliginda girip zorla yardim alip sabah askerlerin gelip sizin koy pkkya yardim yapiyor diye tutuklanan insanlari yakilan koyleri unutmamak gerek. Tek tarafli bakilirsa olaya cok yanlis olur. Hatta hakarili bir arkadastan ki kendisi pkkya zerre sempati duymayan bir insandir kontrgerillalarin koylerine geldigini erkeklerin daga cikip saklandigini koydeki kadin ve cocuklarinda tum kapiyi bacayi kapayip kiler gibi yerlerde pusarak saklandiklarini anlatmisti ki yalnizca bu durum hakkari ile sinirli da degil.

Ayni mevzular bir cok yerde yasaniyor agrili bir arkadas da koylerinin kontrgerilla tarafindan yakilmasindan sonra buyuksehire goc etmek zorunda kaliyorlar ki bir cok akrabasi da yanarak can veriyor. Devlet adeta yore insanlarinin pkkli olmasi icin tum caba ve gayreti gostermis.
Sosyal ağlarda paylaş

emanet said:

yav said:

cetoritto said:

-PKK terör eylemlerine başlıyor.
Kürtleri öldürüyor, kadın-çocuk-yaşlı demeden.

deme yahu

80 sonları 90 başlarında neler olmuş, o dönemlerde orda yaşayıp da kaçmak zorunda olan birileriyle konuş bakalım. bulursun illa birini, çok insan var çünkü varını yoğunu bırakıp batıya kaçan

böyle cahil yorumlar yapmazsın sonra
sen de haklısın şimdi tabi
hani yeniyetme üniversiteli kürtçü solcu argümanlarıyla çıksam boy göstersem forumda evet haklısın da
öyle bişey de yapmıyorum
son derece şüpheciyim
yok o öyle değildir bak böyle bunlar var diye arada bir dokunmakla yetindiğimi sanıyodum
hepimiz cahiliz tabi bir yerde
kendinden çok emin olanı adam yerine koymak pek makul değil bu devirde
neticede iş takım tutar gibi siyaset konuşmaya çıkıyor
hoş değil

türk-kürt sürtüşmesinin arkasında siyasi sebepler kadar bölgede hakimiyet süren kürt kökenli ve TC yanlısı silah tacirleri, uyuşturucu kaçakçıları mevcut olabilir
ama ben tüm her şeyin bu pis işleri yapan kürt'lerin kendi halklarını katletmeye başlayarak durumu bu noktaya getirdiklerine ı ııh inanmıyorum
çünkü TC'nin de yaptığı belli başlı şeyler belli
direkt TC böyle yaptı demesek de müthiş elverişli bir ortam hazırlamış ülkemizi yönetenler şimdi olan bitenin gerçekleşmesine
o yüzden muktedir taraftaysak çomağı kendimize sokmamız gerekir
eğer kendimiz sokarsak hem ne kadar soktuğumuzu da kontrol edebiliriz böylece
yoksa başkaları sokacak çomağı o da daha kötü olacak
ya olacak ya olacak yani
kimsenin sinceği yok

süreç başarılı olursa ingiltere-irlanda, ispanya-katalunya benzeri olacağız

başarısız olursa da yugoslavya benzeri olacağız

ve bu da şu an türklerin daha fazla elinde
yani süreci yönetme işi

öte yandan ben cahilliğimi gidermek için daha okuyayım gezeyim konuşayım farklı insanlarla tabii
haklı bir tavsiye
Sosyal ağlarda paylaş

NiccoloMachiavelli said:

yav said:

Yıllardır doğu'da yaşayan bir kürt vatandaşımız olarak bunu söylesen belki oturup dinlerdik şimdi seni.

aydınlık gibi bir gazeteyi okuyup, Mustafa Yıldırım gibi ulusalcı kurgu yazarlarını referans alan birinin kürt olma ihtimalini geçtim, "benim de kürt arkadaşlarım var" diyebilecek konumda bile değildir.

neyi okuyalım,tr de aydınlıktan daha tarafsız haber yapan 1 tane gazete söyle
Sosyal ağlarda paylaş

Ciddiye alıp çetorittoya bunları yazmak istemezdim ama kısaca deyineyim.

Bilmiyorum hayatında hiç frankfurt okulu/eleştirel teori duydun/okudun mu?
Bu konuyla ilgili teorik bir açıklama yapacak olursam;

Gerek alman faşizmi gerek sovyet despotizmi(devlet kapitalizmi) gerek ise günümüz liberal/neo-liberal kapitalist anlayışının temelinde rönesans aydınlanmacı fikrinin temel diğeri vardır. O da rasyonalite temelinde oluşturulmuş bir pürlük ve öjenidir.
Yani, anlaşılacak gibi söylemek lazımsa; dünyayı siyah/beyaz, iyiler/kötüler, bilimi ise kesin doğru/kesin yanlış vb. ayrımlarla tanımlamasıdır.

İşte çetoritto ve dünya nüfusunun büyük çoğunluğunun(ve onun MHP'li, AKP'li, CHP'li vs. türevlerinin) ve hatta faşistlerin, sovyet-tipi komünistlerin vs. hepsinin beslendiği teori budur. Birileri çok iyi, birileri çok kötüdür vs.

PKK konusuna da girer girmez bu basit ama yaygın fikir yumurtlanabilir; "PKK şurda adam öldürdü" vb.

Anlayamadığınız şey, gerçeklik böyle değil. Kimse de PKK kusursuzdur, hata yapmaz, kötülük yapmaz dememeli zaten. Zor olan şey şunu görebilmek: Dünyada siyah ile beyaz yok, gri tonlar var.
Yani, PKK kötü şeyler de yapmıştır/yapmaktadır. Bunu inkar eden yok. Fakat daha kötü şeyleri devlet ve onun değişik örgütleri de yapmıştır/yapmaktadır. Hatta peşmerge/yabancı servisler, falan filan herkes kötü birşeyler yapmaktadır Kürt sorununda. Tam da bu yüzden "bu kirli savaş bitsin" deniyor senelerdir. Kirli bir savaşın hiçbir aktörü tamamen temiz kalamaz. Eğer dönen mücadele kirli ise temiz kalarak devam edemez hiçbir örgüt.

Siz(genel çoğunluk) bu gerçeği görüp, BÖBÖK KOTÖLLÖRÖYLÖ MOSOYO MO OTOROCOZ LON edebiyatını bıraktığınız anda barış mümkün olur.

Ha bir de, aydınlık, lol.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de, bölgede işlerin iyice karışmasının elbette ki suriyeyle alakası vardır. Esad rejimi toparlanmaya başladığı andan itibaren PKK saldırıları başlamıştır.

Bu sorunu zamanında biz demokratik ülkeler gibi, biraz kafayı kullanıp kendi aramızda çözebilseydik, böyle uluslararası alanda dansöz konumuna düşmeyecektik. Bugün artık Kürt meselesi her devletin kaşıyabileceği bir konudur. Bu açıdan, eskiden var olan barış ihtimali için artık çok geç olduğunu düşünüyorum ben.

Kürdistan'ın kurulmakta olduğu görülüyor. Irak'tan sonra Suriye ve İran'da da böyle bir hareketlenme var. Türkiye'deki bölge de bu imkan ve ahval içerisinde oraya katılmak isteyecektir yavaş yavaş.
Klavye delikanlılığında mangalda kül bırakmayan milletimiz de ne kadar feysbuktan yardırırsa yardırsın işe yaramaz. İçimiz acısa da cenazeler gelmeye devam edecek.

Oraya girelim buraya bonba atalun gibi teorilerle değil, aklı selim düşünebilirse belki çözerdi Türkiye bu meseleyi, fakat, zaten bizde o kapasite olsa baştan bu duruma da gelmezdik.

Bizden ayrılan devletlerin bayası bizden iyi durumda, belki Kürdistan kurulursa vize başvurusunda falan bulunur turistik geziye gideriz.
Allah sonumuzu hayır etsin.
Sosyal ağlarda paylaş

pirvan, "böbök kotöllöröylö bık bık bık" demeyi bırakırsak diyorsun da bu durumda bile barışın mümkün olacağını düşünmüyorum artık ben. oraya giden trenleri çoktan kaçırdık.

zaten artık işin ilk patlak verdiği zamanlardaki anlayışa dönmeye başladık ufaktan. bi aralar hafiften dile getirilmeye başlanmıştı "kavgalı olduğun tarafla oturursun barış masasına" türünden düşünceler. ama ömrü kısa oldu. şimdi insanlar yine hepsini tek tek avlayıp başını ezerek bitirmekten yana çevirdiler fikirlerini.

yani benim tahminim herkes için can yakıcı bi arbede çıkmadan "bu meseleyi nasıl hallederiz" diye tekrar oturup düşünmeye başlayamıycaz. evet kötümserim, iyimser olmak için sebep yok.
Sosyal ağlarda paylaş

yav said:

sen de haklısın şimdi tabi
hani yeniyetme üniversiteli kürtçü solcu argümanlarıyla çıksam boy göstersem forumda evet haklısın da
öyle bişey de yapmıyorum
son derece şüpheciyim
yok o öyle değildir bak böyle bunlar var diye arada bir dokunmakla yetindiğimi sanıyodum
hepimiz cahiliz tabi bir yerde
kendinden çok emin olanı adam yerine koymak pek makul değil bu devirde
neticede iş takım tutar gibi siyaset konuşmaya çıkıyor
hoş değil

türk-kürt sürtüşmesinin arkasında siyasi sebepler kadar bölgede hakimiyet süren kürt kökenli ve TC yanlısı silah tacirleri, uyuşturucu kaçakçıları mevcut olabilir
ama ben tüm her şeyin bu pis işleri yapan kürt'lerin kendi halklarını katletmeye başlayarak durumu bu noktaya getirdiklerine ı ııh inanmıyorum
çünkü TC'nin de yaptığı belli başlı şeyler belli
direkt TC böyle yaptı demesek de müthiş elverişli bir ortam hazırlamış ülkemizi yönetenler şimdi olan bitenin gerçekleşmesine
o yüzden muktedir taraftaysak çomağı kendimize sokmamız gerekir
eğer kendimiz sokarsak hem ne kadar soktuğumuzu da kontrol edebiliriz böylece
yoksa başkaları sokacak çomağı o da daha kötü olacak
ya olacak ya olacak yani
kimsenin sinceği yok

süreç başarılı olursa ingiltere-irlanda, ispanya-katalunya benzeri olacağız

başarısız olursa da yugoslavya benzeri olacağız

ve bu da şu an türklerin daha fazla elinde
yani süreci yönetme işi

öte yandan ben cahilliğimi gidermek için daha okuyayım gezeyim konuşayım farklı insanlarla tabii
haklı bir tavsiye

abi ona kimse yanlış demiyor zaten, 80 darbesi ve sonrasıyla resmen PKK'ya zemin hazırlandı. bilerek, planlanarak yapılan şeyler bunlar.

benim anlamadığım kısım "türkler kürtleri yüzyıllardır eziyor" kafası. yok öyle birşey. sen istediğin tavizi ver (bütün vatandaşlar zaten eşit, bunlara verilen hak değil taviz), bu olay bitmeyecek.

bi kere bunu planlayanlar bitirmez. ikincisi dediğin gibi bu işten ekmek yiyenler bitirmez.

PKK lider kadrosunun kürt halkının haklarıyla yakından uzaktan alakası yok, katılan insanlar ayrı tabii. tüm kürtler PKK'yı benimsiyor gibi bir durum zaten söz konusu bile değil ki burda bazı sivrizekalı arkadaşlar sürekli "adamlara kart kurt dersen ayaklanırlar tabii" gibi basit bir mantıkla hareket ediyorlar. bulgaristanda yıllarca ezilmiş türk nüfusunu örnek gösterince susuyorlar tabii.
Sosyal ağlarda paylaş

Pirvan said:

Ciddiye alıp çetorittoya bunları yazmak istemezdim ama kısaca deyineyim.

Bilmiyorum hayatında hiç frankfurt okulu/eleştirel teori duydun/okudun mu?
Bu konuyla ilgili teorik bir açıklama yapacak olursam;

Gerek alman faşizmi gerek sovyet despotizmi(devlet kapitalizmi) gerek ise günümüz liberal/neo-liberal kapitalist anlayışının temelinde rönesans aydınlanmacı fikrinin temel diğeri vardır. O da rasyonalite temelinde oluşturulmuş bir pürlük ve öjenidir.
Yani, anlaşılacak gibi söylemek lazımsa; dünyayı siyah/beyaz, iyiler/kötüler, bilimi ise kesin doğru/kesin yanlış vb. ayrımlarla tanımlamasıdır.

İşte çetoritto ve dünya nüfusunun büyük çoğunluğunun(ve onun MHP'li, AKP'li, CHP'li vs. türevlerinin) ve hatta faşistlerin, sovyet-tipi komünistlerin vs. hepsinin beslendiği teori budur. Birileri çok iyi, birileri çok kötüdür vs.

PKK konusuna da girer girmez bu basit ama yaygın fikir yumurtlanabilir; "PKK şurda adam öldürdü" vb.

Anlayamadığınız şey, gerçeklik böyle değil. Kimse de PKK kusursuzdur, hata yapmaz, kötülük yapmaz dememeli zaten. Zor olan şey şunu görebilmek: Dünyada siyah ile beyaz yok, gri tonlar var.
Yani, PKK kötü şeyler de yapmıştır/yapmaktadır. Bunu inkar eden yok. Fakat daha kötü şeyleri devlet ve onun değişik örgütleri de yapmıştır/yapmaktadır. Hatta peşmerge/yabancı servisler, falan filan herkes kötü birşeyler yapmaktadır Kürt sorununda. Tam da bu yüzden "bu kirli savaş bitsin" deniyor senelerdir. Kirli bir savaşın hiçbir aktörü tamamen temiz kalamaz. Eğer dönen mücadele kirli ise temiz kalarak devam edemez hiçbir örgüt.

Siz(genel çoğunluk) bu gerçeği görüp, BÖBÖK KOTÖLLÖRÖYLÖ MOSOYO MO OTOROCOZ LON edebiyatını bıraktığınız anda barış mümkün olur.

Ha bir de, aydınlık, lol.

pirvan yagilamis.
Sosyal ağlarda paylaş

Türkler kendilerini Kürtlerin yerine koyamıyor. Bop, amerika, israil, cia gibi ulusalcı komplolarıyla kendini avutan bir kitle var.

Şimdi düşünelim;

Türkler Kürdistan diye bir ülkede yaşasalardı,

Ülkedeki herkes Kürt olarak kabul edilselerdi, "Türk diye bir şey yoktur, onlar yürürken tak tuk diye ses çıkaran Kürtlerdir, Balkan Kürdüdür" deselerdi,

Alp, Cengiz vs. gibi isimleri yasaklasalardı,

Hapishane işkencelerden geçirip sırf Türksün diye bok yedirip cop soksalardı,

Kürtçe müzik dinlemek, Kürtçe yazmak zorunda kalsalardı,

Benim dilim, kültürüm var ben Türküm dediğinde DGM'de yargılansaysın,

Sırf Türksün diye istedikleri her an ensenden tutup götürme hakları olsaydı,

Mecliste sırf Türkçe konuştun diye seçilmiş Türk milletvekilini hapse atsalardı,

Daha sayılacak çok şey var.

Şimdi böyle bir ülkede yaşayan bir Türk olarak isyan etmez miydin?
Sosyal ağlarda paylaş

5-6 sene falan öncesinin konusuydu aradım da bulamadım. soran ya bendim ya da sir'dü. soru aslında görmezden gelinmişti de 1 kişi cevap vermişti sanırım. o da şu anlama gelicek bişeyler demişti:

"ırk temeline dayanmayan bir kürtlüğü kabul ederdim ve kendimi kürt olarak adlandırırdım, sorun da etmezdim bunu"

beyan esastır dedik inandık.
Sosyal ağlarda paylaş

buldum. hatırladığımdan biraz farklı ama söylediğim doğrultuda:

Sufi said:

peki atatürk kürt kökenli olsaydı, kurulan ülke kürdistan adını alsaydı ve meclis mustafa kemal paşa'ya atakürt soyismini verseydi... "ne mutlu kürdüm diyene" sözü ulusal bir söylem olsaydı ve "kürt kavramı etnik bir ifade değildir; türk, laz, çerkez ve bu vatanda yaşayan herkes kürttür" denseydi... aynı ısrarı etnisite anlatmayan kürtçülük için yapacak mıydık?

cevap da şuymuş:

x isimli pati said:

Kürt kavramının arka planı türk kavramınınki kadar güçlü olsaydı ve onlar 600 sene bu coğrafyanın hakimi ve de avrupaya korku salan bir imparatorluğun kurucuları olsalardı şüphesiz ki aynen şu an olduğu gibi kabul edilmesi gerekirdi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...