Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Orhan Pamuk: Türk burjuvazisi beni tiksindiriyor.

sipeyskeyk

Öne çıkan mesajlar

Ha Cetintas mi? Su yuzsuz, kimsenin sevmedigi adam mi? Manchild. Ataturk karsitlarinin Ataturkculere karsi tek kozu resmen. Boyle vardir ya, ayni takimi tutarsiniz ama, o kadar sacma konusur ki, saglam argumanini zayiflatir, takimin haksiz duruma duser. O adam iste bu adam. Sevilmek gerekmiyor tabii bir yerde durmak icin, ama sevilmedigi yerde kalma durumunu "gururla gogus germe" olarak algilamak gibi bir hata yapiliyor saniyorum. Yerinden yurdundan kovulmama metaforuyla duruyorlar sanirim. Halbuki durum kimsenin sevmedigi arkadas grubundaki yuzsuz adam olmak.

İyi bayramlar :)
Sosyal ağlarda paylaş

Spidee said:

Gene Paticik anti-kotusanatci timi is basinda. Orhan Pamuk kotu yazar olarak taslanmis gene, taslayan ustadlara bakalim. Ha pardon sgfsfgdnf. Ay cok tatlisiniz lan gene. Ozgurluk ne guzel sey.

Güzel olsa güzel derük beyim. Göz var nizam var.
Ayrıca iki tuşuna birden basılmış Zangief gibi savrularak yıkmışsın her tarafı.

İyi bayramlar too xPP
Sosyal ağlarda paylaş

cihant said:

cihangir beyefendisinden türk burjuvazisi halkı küçümsüyor eleştirisi (tu)

Orhan Pamuk Robert yıllarından beri bunu savunur. O okuldan da sırf bu "Beyaz Türklerden" nefret ettiği için bu okulu da sevmez.

Cihangir beyfendisiymiş, daha dün farklı düşünüyormuş şimdi değişmiş diyenler Orhan Pamuk'u hiç mi hiç tanımıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

adamın en basitinden yaşam alanı belli yahu, adam elit. madem türk burjuvazisinden tiksiniyor, madem halkla bütünleşmek istiyor e o zaman kendini değiştirerek başlasın, gitsin bağcılarda otursun canım benim. yemeklerini michelin yıldızlı restorantlarda değil esnaf lokantasında yesin. daha halkla iç içe geçmiş bir hayat yaşasın. bunların hiçbirini yapmaz değil mi? işte ondandır bu lümpen türk entelinin laflarının hiçbir ağırlığının olmaması. alman gazetesi nobeli var diye röportajını yayınlar belki ama türkiye sınırları içinde halktan yalova kaymakamı muamelesi görür
Sosyal ağlarda paylaş

cihant said:

adamın en basitinden yaşam alanı belli yahu, adam elit. madem türk burjuvazisinden tiksiniyor, madem halkla bütünleşmek istiyor e o zaman kendini değiştirerek başlasın, gitsin bağcılarda otursun canım benim. yemeklerini michelin yıldızlı restorantlarda değil esnaf lokantasında yesin. daha halkla iç içe geçmiş bir hayat yaşasın.

Michelin yıldızlı restoranda yemek yemek her zaman kişinin bir elitist burjuva olduğunun göstergesi değildir, yalnızca oradaki hizmeti satın almak için gereken paraya sahip olduğunu gösterir.

İş premium hizmet satın almaya, cihangir'de oturmaya kalsaydı bir an için ben de kraliyet ailesi mensubu olduğumu falan düşünürdüm.

cihant said:

işte ondandır bu lümpen türk entelinin laflarının hiçbir ağırlığının olmaması. alman gazetesi nobeli var diye röportajını yayınlar belki ama türkiye sınırları içinde halktan yalova kaymakamı muamelesi görür

Orhan Pamuk bu ülkede lümpen diyebileceğin en son kişilerden biridir. Neye dayanarak bunu söylüyorsun ki?

Türkiye'de Orhan Pamuk'a çemkiren kitlenin ne tür insanlardan oluştuğu zaten belli, pek umrunda olacağını sanmam.

1933'te Naziler Brecht'in, H. G. Wells'in, Helen Adams Keller'in kitaplarını yakarken aslında onları yücelttiklerinin farkında değillerdi. Bu da aynı hesap.
Sosyal ağlarda paylaş

adışardaki oryantalistlere nasıl şirin görünürüm derdinde. çoktan yenisi gelmiş burjuvanın eskisiyle uğraşıyor...

tutuklu yazarlar, üni öğrencileri, gazeteciler var, bizim nobel ödüllü yazarımızı anca bu rahatsız etmiş. o da zaten bitmiş bir kesim... çok ucuz kahramanlık...
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...