Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Param Çalındı (Capsli)

imamizer

Öne çıkan mesajlar

yılda 5-10 işlem için hesap açarsanız emerler böyle.
ya tanıdık bir şuben olacak, ya hesabına otomatik ödeme talimatı, öğrenci hesabı, maaş hesabı gibi şeyler tanıtıp ödemeyeceksin o parayı. detaylar için bankan ile görüşeceksin.
mesela akbank hesabına 2 adet otomatik ödeme talimatı verirsen almıyorlar o parayı. gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

vaperon said:

Ah yazık. İlk kez hesap işletim ücreti ödemiş... Yasal adamların alması. Geçmiş olsun.

/ciddipost
Değil.
Koyun olmuşsunuz hepiniz, üstelik daha önce bunu bolca ödemiş olmakla da övünenler var lol.

Tüketici Hekem Heyeti yakın olduğu için bizzat giderek sordum. Bankacılık Kanununda yapılan değişiklikten sonra artık onlar bankalara ilişkin şikayetlere bakmıyorlarmış. Direk mahkeme diyorlar ve paranı geri alırsın diyorlar. Biraz daha araştırdım, bu konudaki yasal dayanak 4077 Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun.

Kanunu okuyordum az önce ve ilgili madde diyor ki:

said:
Madde 6- (Değişik: 6/3/2003-4822/7 md.)
Satıcı veya sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu, tarafların
sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine
dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır.
Taraflardan birini tüketicinin oluşturduğu her türlü sözleşmede yer alan haksız şartlar tüketici için
bağlayıcı değildir.
Eğer bir sözleşme şartı önceden hazırlanmışsa ve özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle
tüketici içeriğine etki edememişse, o sözleşme şartının tüketiciyle müzakere edilmediği kabul edilir.

Sözleşmenin bütün olarak değerlendirilmesinden, standart sözleşme olduğu sonucuna varılırsa, bu
sözleşmedeki bir şartın belirli unsurlarının veya münferit bir hükmünün müzakere edilmiş olması, sözleşmenin
kalan kısmına bu maddenin uygulanmasını engellemez.

Yani sözleşmeye bile bile imza atmış olsanız dahi söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış, özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle içeriğine etki edilemeyip; müzakere edilemediğinden haksız bir şarttır. Ayrıca bankalar bu ücreti Türk Ticaret Kanununda geçen: “tacir olan veya olmayan bir kimseye, ticari işletmesi ile ilgili iş veya hizmet görmüş olan tacir, münasip bir ücret isteyebilir” hükmüne dayanarak talep ediyor. En azından İş Bankası için bu böyle sadece ona baktım diğer bankaları bilmiyorum. Fakat buradaki kesinti hizmet bedeli olarak geçiyor fakat ortada aldığım bir hizmet yok. Bu konuda tüketici lehinde birsürü mahkeme kararına netten ulaşılabiliyor.

Şöyle diyeyim; evinizde kullandığınız suyun elektriğin parasını kullandığınız zaman ödersiniz. Fakat evinize elektrik kablosu çekildiği için para vermezsiniz. Bankalarda kredi kullandırmak, eft, havale, fatura ödemesi, kredi borcu tahsilatı gibi milyon tane işlemi yapabilmek için bankamatik kartları oluşturup bu altyapı sistemini kurmak zorunda. Ayrıca bunun için sizden hizmet bedeli adı altında ücret alması yanlıştır. Eğer zaten yapılan bu doğru bir işlem olsaydı emin olun hesabınızda para olmadığı zamanlarda da sizden alacak olarak bunu tahsil ederler kapınıza haciz memurlarıyla dikilirlerdi.

Az önce dilekçe yazarak genel müdürlüğe postalattım. Sadece yukarıdaki kanuni tutarsızlıkları ve yaptıklarının kanauna aykırı olduğunu belirterek tutarın geri iadesini, tekrar tahsil edilmemesini aksi takdirde mahkemeye vereceğimi ihtaren bildiren dilekçemi yolladım. Uğraşmayacaklardı benimle.

http://i.imgur.com/k1YxD.jpg

Sosyal ağlarda paylaş

imamizer;

banka ile yoğun bir çalışma trafiğin varsa belki alırsın da ama yukarıda yazdığım gibi yılda 3-5 bin liralık işlem gören hesapsa alaman o parayı. :)
koyunlukla alakası falan da yok bu işin. keşke en başta okusaydın o ücret ile ilgili bilgileri, ona göre önlemini alırdın hiç çekilmezdi. ama o para bir kere çekildiği zaman geçmiş olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

alırım ben o parayı.

ben meblağya takılmıyorum hocam. bu öyle bir kesinti ki bana 2 fatura getir almayım, yok işte öğrenci kimliği getir almayım, yok işte şu kadar alışveriş yap almayım diye hava attıkları tüketiciye artislik yaptıkları bir kesinti bu. kestikleri zaman müşteri hizmetlerini arayıp cırlarsan veya kapatırım kartı ha dersen geri yatırdıkları bir para.

ciddi ciddi alacaklı olsa bu banka, sizde 1 lirasını bırakmaz. kanunda bile keyfiyete bırakılmış bir durum ve banka bunu milletten kesip 2 fatura ver, şu kadar alışveriş yap, hesaba şu kadar para koy geri vereyim paranı vs. diye koz olarak kullanmak üzere kesiyor resmen. kabul edemediğim bu. yoksa içinde para olmayan hesaptan bu parayı alamayınca neden borç yazmıyor? veya hesaba para geçer geçmez kesmiyor hiç düşünmediniz mi? aynı şekilde bu kesim tarihlerinde hesabı boşaltırsan yine alamıyor.

çünkü atıl bekleyen para varsa bunu keserek o müşteriyi resmen dürtüyor. reaksiyon gelirse paranı kullan alışveriş yap, fatura öde geri vercem diyor, reaksiyon yoksa sakala sürüp kestiği aidatı cebine koyuyor.

ocak söndüren milleti intihara sürükleyen borçları çatır çatır tahsil eden banka senin altına imza koyduğun alacağı almaktan mı çekinecek? üstteki postta dediğim gibi öyle bir durum olsaydı her sene 80 lira borç yazar 5-10 sene sonra kullanmayıp açık bıraktığın bi bankamatik kartına faiziyle şu kadar borç etti diye karşına dikilirdi emin ol.
Sosyal ağlarda paylaş

dur lan bu arada bende otomatik ödeme koydum diye kesmicez dediler 3-5 ay önce. para koymadım sonra hesaba öyle durdu fatura ödenmedi parada kesmişler şimdi gideyim lan faturayı ödeyince paramı geri verin diyeyim bakalım nolack anlatırım lol.

olmadı öğrenciye geçeyim dicem de oda 10 lira farkediyor yine kesiolar para
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 yıl sonra ...
Benımde bir iş bankası hesabım vardı. 10 senedir sıfır lira ila duruyordu. Son 2 aydır bu hesaba para aktarılmaya başlandı bir baktım 2012 ve 2013 için 44 tl den 2 kere işletim masrafı çekmişler.

Türkiye'de böyle çalışmayan başka bir banka var mı?

Almanya'da yılda 1 euro kesiliyor hesabımdan işletim masrafı, kart masrafı olarak. Adamların müşterisi olalım diye ücretsiz kredi kartı sunuyorlar vesaire.

Ben böyle soygun görmedim hayatımda.

Tam bir enayi yerine koymaca insanı.
Sosyal ağlarda paylaş

Dediğim gibi hesabın yıllardır aktivitesi yoktu. Yurtdışında yaşıyorum zaten. Şimdi her ay ama belirli bir para yatacak.

Ne yapmak lazım bu durumda?

Yıllardır yurtdışında daha kaliteli hizmete 1 euro hesap işletim masrafı veren birisi olarak 100 tl vermeyi enayilik olarak görüyorum.

Önerisi olan?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...