Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

TC vatandaşı olmayanlar için oturum + çalışma izni ?

Cute

Öne çıkan mesajlar

şöle bi göz gezdirdim..

"şehirden az dışarıda evde oturmaya götüm yok, öyleyse -sadece bu sebepten dolayı- türkiye'de yaşamalıyım. çünkü türkiyenin kalan her şeyi çok kötü ve sadece ev benim için yeterli."

ne kadar içtim bilmiyorm ama benim anladığım tek şey bu yani şu ana kadar.

başka bişi var mı?
Sosyal ağlarda paylaş

Gurbet kolay bisi degil, mevzu ev falan degil aslinda. Nerden baksan 10'dan fazla turkiyeye gelip yerlesip yasayan isvecli/norvecli/alman arkadaslarim var. Sosyal hayat farkliligi en buyuk etken.

Orda makine gibi kurulmus calisirken buraya cuzi bi birikim yapip gelip 2-3 arkadas bi tatil ilcesine yerlesiyolar. Sonra boktan bi is bulup (restoranda olur, plajda olur, tur sirketlerinde olur) calisiyolar öyle. Hepsine detaylica oturup aciklamasini yaptirmadim "niye tasiniyosunuz lan buraya?" diye. Ama hepside hayatin turkiyede daha keyifli ve eglenceli oldugunu savunuyo. Rutinlikten, sistematik yasamaktan bikmislar. Hos gerci bi kismi ya dayanamayip geri dönuyo, ya da duzen tutturup baya kaliyolar.

Neyse demem o ki istatiklere bakip "övröpödökö röföh sövöyösö törköyöyö bösör" demekle bitmiyo mevzu. Hayattan beklentisi farkli herkesin.
Sosyal ağlarda paylaş

avrupa ülkeleri ile demokrasi, insan hakları, adalet, eşitlik hak hukuk vs. eşit olsa türkiye tamam derim burası eglenceli olabilir, yasanilabilir. ama öyle olmadigina göre ve bunu inkar edemeyecegimize göre avrupadan buraya yerlesen adam bilgisizin allahidir ya da salaktir bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

avrupa ülkeleri ile demokrasi, insan hakları, adalet, eşitlik hak hukuk vs. eşit olsa türkiye tamam derim burası eglenceli olabilir, yasanilabilir. ama öyle olmadigina göre ve bunu inkar edemeyecegimize göre avrupadan buraya yerlesen adam bilgisizin allahidir ya da salaktir bence.

şu saydıklarının hepsiyle alakalı birer örnek verde gecemiz şenlensin be fistan
Sosyal ağlarda paylaş

iarwain said:

adam almanyaya giden ilk gurbetçi tayfası gibi bize anlatıyor oraları.arkdsm burdakilerin yarısı oralarda yaşıyor yarısı oralarda eğitim gördü tey allam

Herkes prof dimi zaten bu konuda? Almanlar bile dogru almanca konusamiyo. Hatta bizim 8. sinifta gördügümüz matematigi onlar 13. sinifta filan görüyolar.
Sosyal ağlarda paylaş

oncekendimi said:

Fistan said:

şu saydıklarının hepsiyle alakalı birer örnek verde gecemiz şenlensin be fistan

sen bana okumayı bildigin halde bana okumayı ogretir misin diyorsun öyle mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

E kesinlikle esit degil turkiye ile bu saydiklarin. Bende mesajimda bunlari arayarak geliyolar, burda sartlar cok daha iyi demedim. Sosyal yasam daha iyi sadece. Oradaki mesafeli iliskilerden sonra burdaki lacka aptal saptal insan iliskilerini seviyo bi cogu, daha iyi oldugundan degil, farkli oldugundan ilgi cekici sadece.

Biz oturup burda detayli olarak turkiyeyi karsilastirip "burasi yasanabilir, surasi yasanamaz" diyoruz ama onlar bunu dusunerek gelmiyolarki zaten turkiyeye? Seviyo turkiyeyi, nebiliyim denizini seviyo, tatil beldelerindeki varos turk erkeklerini seviyo, yasam sartlarini kötu olsa bile seviyo. Nekadar yasanabilir bi ulke, adalet hak hukuk insan haklari demokrasi nasil demiyo iste. Zaten bu saydiklarimiza dogduklarindan beri sahip olduklari icin bizim kadar oturup bunlari da sorgulamiyolar.

"Ben turkiyede mutluyum, turkiye guzel bi ulke" kafasinda geliyolar. Biz istedigimiz kadar salak diyelim, dönmek icin herzaman bi sanslari var :)
Sosyal ağlarda paylaş

Bosver madem :)

Cute said:

OHOOOOOOOOOOOOOOO beyler.

33 mesaj gördüm dedim bitirdik olayı :)

Evlilik falan yok,arkadaş bir yer açcak buraya her konuştuğu almancı aklını çelmiş sonuç bu.

Bilen yok galiba ^^, yine kuyruklar bizi bekler.

Haci yabancilar dairesini arasan ya, en saglikli bilgiyi ordan alirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Fly said:

maasinizin %40 ile kalabildiginiz yer hapishane hucresi, metropol kafasindaki baskentlerin cogu boyle

No Offense kasiyer olarak mi calisiyorsun ?

Ev kiralarinin biraz pahali oldugu dogru gerci ama maasin 40% i ona yetiyorsa seni kaziklamis sirketin.

Ogrenciysen zaten turkiyede ki ogrenci evlerini gordukten sonra kusmak geliyor ama calismayca baslayinca isler degisiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

GEd said:
...

yok, ulkedeki kisi basi gelirin ustunde bir rakam.
hucre tabirini abartmisim ama evet, ev ilanlarina atarliydim dun oyle bir ruh haliyle yazmistim baya eksik olmus mesajim

20-30 m2 evler 700-1000 euro arasi
tutabilmek icin de kiranin 3-4 kati gelir ve bir kefil istiyor ev sahipleri ortalamada, ogrenci degil calisansa bazen kendi kazandigina tav olabiliyor (isin suyunu cikarip toplamda kira bedeli x 10 euroluk kapasitede 2 kefil + kendi gelirin diyeni de var)

yeni mezun master seviyesi muhendisin alacagi rakam az bucuk belirli, onunla da tutabilecegin yer ustte dedigim sekilde

ulke sehir farki var sanirim

stajyer olarak da aldigimin yarisini dedigim turde bir yere veriyorum, masraflar sonrasi 5-6 ayda macbook alacak kadar para kaliyor ustune

ama kendimi 3 4 sene burada homelesstan hallice calisirken hayal edemiyorum, mesele buydu yarim kesmisim sacma olmus
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...