Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

yetmez ama evet they said, it will be fine they said

Sparkcaster

Öne çıkan mesajlar

Ardeth said:

tabuları yok derken de mesela git bi eşcinseller konusunda konuş amerikada çeşitli eyaletlerde sfsdcx

tabu konusunda neyi kast ettiğimi sen de iyi biliyorsun. devlet eliyle tabulaştırılan şeyler.

bahsettiğim şey ufak sosyal tabular değil. yoksa en liberal toplumda da eşcinselliğe karşı fikirler bulunur. heh.
Sosyal ağlarda paylaş

eşcinselliğe karşı fikirler değil bu eşcinsellik meselesi bazı eyaletlerde baya baya türbanlı meselesi kadar ağır bir durum orda yanılmıyorsam, en azından orda bulunan arkadaşlardan dinlediğim şeyler.

devlet tarafından tabulaştırılan şeyler de vardır eminim özellikle devletin dolaylı olarak yarattığı bir "müslümanlar teröristtir" imajı var ve bunu sürekli paranoya ile destekliyorlar metrolarda 5 dakkada bir "sahipsiz çanta görürseniz bize bildirin" duyuruları ile.

onun dışında sosyal hizmet kavramına karşı çok büyük önyargıları var orta kesimin bile var. sosyal hizmet gelirse iş olanağı ve maaşları azalacak diye korkuyorlarmış falan zamanında buna karşı nasıl doldurduysalar insanları.

Yani throine dediğin şey mümkün değil. Uluslararası boyutta hayvani olaylara karışmış bir devletten bahsediyorsun. Kendi vatandaşının desteğini alabilmek için tabi ki bazı tabular ve imajlar yaratması lazım, milliyetçiliği ya da ulusalcılığı bir şekilde köklemesi lazım. Yoksa ülkesindeki her vatandaş isyan ederse Amerikanın ortadoğu ülkelerine girmesine işleri çok daha zorlaşır.

hadi kendi halinde bir devletten bahsetsen kanada gibi anlayacağım da Amerikadan bahsediyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

devlet tarafından tabulaştırılan şeyler de vardır eminim özellikle devletin dolaylı olarak yarattığı bir "müslümanlar teröristtir" imajı var ve bunu sürekli paranoya ile destekliyorlar metrolarda 5 dakkada bir "sahipsiz çanta görürseniz bize bildirin" duyuruları ile.

tabu dediğimde anladığın bu mu cidden? olsa olsa önyargı derim ben buna.
polislerin metroda kavruk tenlilere kimlik sorması gibi.

Ardeth said:

onun dışında sosyal hizmet kavramına karşı çok büyük önyargıları var orta kesimin bile var. sosyal hizmet gelirse iş olanağı ve maaşları azalacak diye korkuyorlarmış falan zamanında buna karşı nasıl doldurduysalar insanları.

bunda soğuk savaş dönemini yaşamış babyboomerların korkusu, biraz da benim paramla neden başkası tedavi olsun diye düşünüyor bunlar da biraz klasik liberalizmden esinleniyor bunu söylerken.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi isimlere takılmayalım bence, amerika sonuçta kendi yaptığı bazı işleri haklı çıkarmak için halkının beynini yıkamaya çalışıyor mu çalışmıyor mu? çalışıyor, bitti.

yani öyle yapmayan ülkelere de örnek bulabilirsin yok değil, bence kanada ve başka çeşitli avrupa ülkeleri bu konuda ideal model olabilir. ama amerika olamaz.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

tabu dediğimde anladığın bu mu cidden? olsa olsa önyargı derim ben buna.
polislerin metroda kavruk tenlilere kimlik sorması gibi.

Bu da tam da aynı çeşit tabuların sonucu. Bu ülkede bazı insanların kavruk tenlilere karşı önyargısı büyük ölçüde kürt türk ayrımı ve kavgası yüzünden. Amerikada da bazı insanların müslümanlara karşı benzer önyargıları var. Ne fark var arada?
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Abi isimlere takılmayalım bence, amerika sonuçta kendi yaptığı bazı işleri haklı çıkarmak için halkının beynini yıkamaya çalışıyor mu çalışmıyor mu? çalışıyor, bitti.

ama bunun tabulaştırma ile arasında dağlar kadar fark var.
her ülke icraatleri için halktan destek almaya bakar, politikacıdır yalan söyler gerekirse. sonuçlarına da kendisi katlanır.

Ben konuda amerikan toplumunu, yönetimini siyaset biliminin kavramlarıyla irdelerken sen ırak'a girdi, müslümanı terörist yaptı diyorsun. ben bunları tartışmıyorum ya da yok hayır öyle bir şey olmadı da demiyorum zaten ama cidden konu bu değil.
Sosyal ağlarda paylaş

amerikan toplumunu nitelendirmişsin ben de yaptığın nitelendirmenin yanlış olduğunu iddia ediyorum. politikası devlet yönetimi hakkında söylediğin şeylere değinmedim bile daha.

Amerikan halkı özgür demişsin, politikacıların ülkenin çıkar emelleri için halkı kandırmaya çalıştığı ve bir nebze de olsa başarılı olduğu bir ülkede halk nasıl fikirsel olarak özgür oluyor? Bu hareketleri birer beyin yıkama olarak belirtmemin sebebi senin dediğin bu özelliğe ters düşüyor olmasından ötürü.

İslama ve müslümanlara karşı bu önyargıyı da yine de Amerikanın yüceliği, allahın tek işinin Amerikayı kutsamak olduğu, Amerikanın ulusal güvenliği vs gibi tabulaştırılmış kavramlarla harmanlayarak oluşturuyorlar. Mesela Amerikan devletinin, ulusal güvenlik adına yaptığı şeyleri sorgulamaya başlarsan orda da bu tarz tabulardan etkilenen insanlar tarafından vatan haini olarak ilan edilmen olası.

Verdiğim cevabı beğenmeyince "konu bu değil", "ben bunu tartışmıyorum". Yoo demişsin işte amerikan halkı özgür, ben de fikirsel olarak o kadar özgür değil diyorum. beyin yıkama var mı yok mu onu söyle?
Sosyal ağlarda paylaş

Roqq said:

Bir dönem napolyonn'du, şimdi de throine mi ?

Niye böyle günah keçileri ilan ediliyor lan dönem dönem ?

işte birinin ömrü dolunca cemaat başkasını yolluyor, son yıkılmaz kale paticik kalmış net aleminde

dolaylı yoldan throinea şakirt dedim ama pardon o meritokrasi yolunda and içmiş bir nefer
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Amerikan halkı özgür demişsin, politikacıların ülkenin çıkar emelleri için halkı kandırmaya çalıştığı ve bir nebze de olsa başarılı olduğu bir ülkede halk nasıl fikirsel olarak özgür oluyor? Bu hareketleri birer beyin yıkama olarak belirtmemin sebebi senin dediğin bu özelliğe ters düşüyor olmasından ötürü.

amerikan halkı özgür değil diyorsan söyleyeyim.
buluşların, patentlerin çoğunun amerikadan çıkmış olması bir tesadüf değil bu düşünce özgürlüğü ortamının sonucu.

düşünmenin suç olduğu, tabularla boğuşan bir ülkede yaratıcılık da olmaz, özgün fikirler de ortaya çıkmaz.

Ardeth said:

Verdiğim cevabı beğenmeyince "konu bu değil", "ben bunu tartışmıyorum". Yoo demişsin işte amerikan halkı özgür, ben de fikirsel olarak o kadar özgür değil diyorum. beyin yıkama var mı yok mu onu söyle?

beyin yıkayan ideolojiler deyin benim akkıma kozey kore, türkiye gibi ülkeler geliyor kusura bakma.
Sosyal ağlarda paylaş

çift parti sisteminin olduğu ülkede ne demokrasisi ne özgürlüğü. az milliyetçi muhafazakar cumhuriyetçiler vs az liberal demokratlar. adamlar öyle bir sistem kurmuş ki yıkılmasına imkan yok. başkan kim olursa olsun belli başlı politikalarda değişiklik bile yapılamıyor.

demokrasi arıyorsanız belki avrupa'da bir kaç devlette bulursunuz. yönetim olarak türkiye'deki parlementer sistem bile amerikan sisteminden özgürdür. hiç olmazsa seçim kampanyasında para yardımı yapmış işadamlarının keyfine göre davranmayan 3-5 adam oluyor mecliste. amerikada o da yok.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...