Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mısır'a gidiyorum

cetoritto

Öne çıkan mesajlar

Bugün çok sıcaktı. 35-36 dereceydi Kahire'nin içi. 2 günde bu kadar sıcaklık değişikliği tabii ki ilginç ama burası için şaşırtıcı değil. Çünkü Temmuz ayında 50 dereceleri görüyorlar.
Trafik berbat. Ve bu asla değişmeyecek. 2 kere 2 eşittir 4 kadar gerçek bir durum bu.
13 başkan adayı varmış, dün birisi 11 demişti ama 13müş ve 1 aday bugün çekilmiş, sayı 12'ye düşmüş. Buradaki insanlarla konuştukça oyların bölünüp çok cüzi bir oy alan bir adayın başkan olacağına inancım arttı. Benim düşüncem Amr Musa başkan seçilir. İnsanların politikaya ilgisi inanılmaz, gittiğim her yerde herkes birbirine kime oy vereceğini soruyor. Bizdeki gibi siyasetten bıkma durumu henüz burada yok.
Bazı arkadaşlarımız aksini iddia etse de genel örtünme şekli baş örtüsü. Ve başörtülü bu hanımların çoğu el sıkışıyor erkeklerle. Zinhar günah yaklaşımı ile pek karşılaşmıyorsunuz. Ama insanların ibadet şekilleri evlere şenlik. Bizim dindarlar yatsın ve kalksın Türkiye'de yaşadıklarına, Türk olduklarına ve hepsinden önemlisi de Atatürk'e şükretsinler (şimdi buna da saran olur,varsın olsunlar, benim yaşadıklarımı, bu düşünceye sahip olmamın nedenini anlamalarını beklemiyorum). Abdest almadan namaz kılan adamlar bunlar. Sabah aldıkları abdesti akşama kadar JOKER olarak kullanıyorlar. Namaz vaktinde yanından kalkıp gidip namaza durup sonra da gelip oturuyorlar. İlginç değil mi bu?
Bol Japon arabası ve özellikle KIA var burada (ulan KIA Kore arabası mıydı yoksa? ).
Bu gecelik bu kadar....
Sosyal ağlarda paylaş

KapIKulu said:

Birde gülme diyorsunuz ya. Adam yazın sıcak patos, tırpan atılırken başörtemezler diye tuvalette bulduğu bir fikre inanmaya çalışıyor ve ben gülmeyeceğim. Bırak kadını erkekler bile o sıcakta baş örtüyor :D Başörtüsünün dinde olmadığına (ki tartışma bu değil) inanılmaz bir kanıt buldun. Bilimselliğinize sağlık. Doyamadım biraz daha güleyim :D:D:D

Sizin koy henuz sapka diye birsey gormemis herhalde,coluk cocuk,erkek,kadin turbanlami korunuyorsunuz gunesten.
Sosyal ağlarda paylaş

KapIKulu said:

Birde gülme diyorsunuz ya. Adam yazın sıcak patos, tırpan atılırken başörtemezler diye tuvalette bulduğu bir fikre inanmaya çalışıyor ve ben gülmeyeceğim. Bırak kadını erkekler bile o sıcakta baş örtüyor :D Başörtüsünün dinde olmadığına (ki tartışma bu değil) inanılmaz bir kanıt buldun. Bilimselliğinize sağlık. Doyamadım biraz daha güleyim :D:D:D

sor, konus oyle gel demistim ama tanidik birini bulamadin heralde soracak.
bilmiyorsan sor kardesim zor degil sormak. inatla ben en iyisini bilirim diye saldiriyosun smileylerinle.

eger gunesin altinda tarlada calisirken o resimdeki cocugun kafasina zulm ettikleri gibi sararsan kafani, belki 1 gun dayanirsin cok dayanikliysan.
koyde insanlarin kafalarina sardiklari basortusu "aman sacimin bir teli gorundu" derdiyle degil, tarlada toz toprak bortu bocek icinde calisirken saclarini korumak amacli. ayni varsa eger guzel kiyafetleriyle calismak yerine her gun ayni salvarla calismalari gibi.
erkeklerin bile calisirken kafalarini orttugunu biliyosun ama nedenini dusunemiyosun cok ilginc tabi bu da.
Sosyal ağlarda paylaş

Marty said:

KapIKulu said:

sor, konus oyle gel demistim ama tanidik birini bulamadin heralde soracak.
bilmiyorsan sor kardesim zor degil sormak. inatla ben en iyisini bilirim diye saldiriyosun smileylerinle.

eger gunesin altinda tarlada calisirken o resimdeki cocugun kafasina zulm ettikleri gibi sararsan kafani, belki 1 gun dayanirsin cok dayanikliysan.
koyde insanlarin kafalarina sardiklari basortusu "aman sacimin bir teli gorundu" derdiyle degil, tarlada toz toprak bortu bocek icinde calisirken saclarini korumak amacli. ayni varsa eger guzel kiyafetleriyle calismak yerine her gun ayni salvarla calismalari gibi.
erkeklerin bile calisirken kafalarini orttugunu biliyosun ama nedenini dusunemiyosun cok ilginc tabi bu da.

İkinizde ayni seyleri soyluyorsunuz,ama ceto reis gercekden efsane,,lslamla laikligi bagdastirmalar,basortulu giremeyecegi yere oglu sehit olunca girmeler falan,gecin bunlari ya,siz gidin ,tarikatta uyusturulmus,rabitayla beyin felci gecirmis tarikat zedelerii kandirin,gercek islam bu degil deyin ,ha suna katilabilirim,islamda sikma basin yeri yok,acik ve net soyluyorum,islamda muhim olan basi ortmek kadar dar giymemektir,yakinda sulandirma amacli,ustu turbanli alti bikinili:) guzeller gorursek sasirmam
Sosyal ağlarda paylaş

islamla laikliği ben bağdaştırmıyorum güzel çocuk? bağdaştıranların da kendi bilecekleri iş. düşünce özgürlüğü var, ileri demokrasi var ya, saygı duymak lazım.
oğlu şehit olan kadının üzerinden bile başörtüsü muhabbeti yapabilmek için ise ahlak kavramının içinin bomboş olması gerekir? vicdan sahibi olmak gerekir. bu düşmanlık, bu öfke senin gibi adamları er ya da geç duvara toslatacaktır yavru kurt (hani ben <> im ya, sana da yavru kurtluğu uygun gördüm, darılmaca yok).
islam'da sıkma başın yeri yok demişsin.
ne güzel, bozuk saat bile günde iki kez doğru zamanı gösterir diye boşuna dememişler.
Sosyal ağlarda paylaş

cetoritto said:

islamla laikliği ben bağdaştırmıyorum güzel çocuk? bağdaştıranların da kendi bilecekleri iş. düşünce özgürlüğü var, ileri demokrasi var ya, saygı duymak lazım.
oğlu şehit olan kadının üzerinden bile başörtüsü muhabbeti yapabilmek için ise ahlak kavramının içinin bomboş olması gerekir? vicdan sahibi olmak gerekir. bu düşmanlık, bu öfke senin gibi adamları er ya da geç duvara toslatacaktır yavru kurt (hani ben <> im ya, sana da yavru kurtluğu uygun gördüm, darılmaca yok).
islam'da sıkma başın yeri yok demişsin.
ne güzel, bozuk saat bile günde iki kez doğru zamanı gösterir diye boşuna dememişler.

İsiinize gelmedimi ahlakcilik,sizi gidi gulu gulucular sizi;)

İste sende o oglu sehit olan kadini almiyordun,orduevine,yada turban,yada sakal yada bilmem ne,oglunu bu orduevinin onundeki nizamiyede kahpe bir kursun sonucu sehit verebilirsin(ki sehitlik kavramida sulandirildi ,orasi ayri mevzuu) ama nobet tuttugu kurumun icine giremezsin,al 300-500 lira 20 sene el bebek gul bebek buyuttugun cocugunun bedelidir bu diyorlardi ,dune kadar heheyt be ne guzel babamiz var devlet baba :s
Sosyal ağlarda paylaş

işe gelip gelmeyen bir şey yok, gerçekleri söylüyorum. ne biçim bir kin varmış yahu sen de? demagojiyi de öğretiyorlar size herhalde ibni bilmem nenin külliyatında? ya da ışık evlerinde. e tabi o kadar ağlak-zırlak muhabbetinden siz de bir şeyler çıkarıyorsunuzdur kendinize. orduevinde nöbet tutan kaç tane asker şehit olmuş da annesini orduevine almazken cenazesinde almışlar? yani orduevine türbanla girmek neden bu kadar önemli senin için? neden kadınların haklarını savunur görünürken kadını 4 duvarın arasına ve o 4 duvarın arasında da sıkma başın içerisine hapsetmeyi savunuyorsun ey kadın hakları savunucusu yavru kurt?

yavru, boş konuşmayacaksın, dolu konuşacaksın. türban üzerinden siyaset yapa yapa memleketin anasını ağlattınız, aha memleket tüm kurumları ile elinizde, daha bu neyin öfkesi? hayır açık açık deyin, sizi öldüreceğiz, sizi süreceğiz, bilelim ona göre biz de size ona göre davranalım.

ayrıca kapıkulu ile birlikte güzelim Mısır başlığının altına, üstüne,ortasına ettiniz. bu nasıl bir izansızlıktır?
Sosyal ağlarda paylaş

Şaka bir yana demogojide, konuyla alakası olmayan şeyleri gündeme taşımada üstüne yok. Tartışmada resmen gerilla taktiği kullanıyorsun. Saçma sapan şeyler söyle vur, kaç.

Ayrıca evet güzelim gezi başlığı sabote etmemek için elimden geleni yaptım ama "Mars'a gittim sıkma baş buralara kadar gelmiş. Otelde ağlıyorum." muhabbetine sen girdin. Yazılanları okumuyor değilim ama cevap vermiyorum başlığın kirlenmesin diye merak etme. Sen de bir zahmet beni yad edip, edip durma.
Sosyal ağlarda paylaş

cetoritto said:

Soru basit: Türban sişyasi bir simge değilse neden SIKMA BAŞ ÖRTÜSÜ'nü savunuyorsunuz?

soru basit: biz senin saçma siyasi görüşlerine burada rastlarken ve sen o kendi görüşlerini burada açıklamanın en doğal hakkın olduğunu düşünürken (ki öyle) milletin siyasi simge olarak başına taktığı sıkma baş seni niye geriyor?

ayrıca kurduğun mantık o kadar komik ki ne desem bilemedim. ben saati çok severim, çeşit çeşit kol saatlerim vardır ve siyasi simge değildir benim için saat. şimdi saat benim için siyasi simge değilse ve sen saat takmamı istemezsen, hemen çıkartıp atmak zorunda mıyım saatleri? sen öyle istedin çünkü di mi? halkın ileri ve aydınlık yüzüsün ya sen, kim başına ne takar, kim koluna ne geçirir senin karar vermen lazım di mi?
Sosyal ağlarda paylaş

Ceto kafani govdenden ayiricaz kardes,bak ordu da elimizde kac kurtar kendini buralardan,yada ona gore davran,perincek gibi birilerine gul uzat,yada gazetene molotof felan atip bizlere acindir,hatta anitkabire git kendini yak ,tabii dikkat et benzini alacagin fikirdaslarin,uc kagitci demagog olmasin addddssdss
Sosyal ağlarda paylaş

KapIKulu said:

okunanın anlama ile ilgili sorunlar olmasına rağmen, kişilere hakaret etmekten de geri kalmayan bir zihniyet.

benim tuvalette bıraktığım fikrin(kendi fikrim), yanına yakalaşan bi argümanın da gelememesi ayrıca...

dinde yok diyede bir şey demedim ayrıca, baş örtüsünden bahseden kim,[u]SIKMA BAŞ[/u] dan bahsediyorduk orda...

boşuna demagoji yapmayın, yapacaksanız lise, orta okul önlerine gidin
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

cetoritto said:

Soru basit: Türban sişyasi bir simge değilse neden SIKMA BAŞ ÖRTÜSÜ'nü savunuyorsunuz?

soru basit: biz senin saçma siyasi görüşlerine burada rastlarken ve sen o kendi görüşlerini burada açıklamanın en doğal hakkın olduğunu düşünürken (ki öyle) milletin siyasi simge olarak başına taktığı sıkma baş seni niye geriyor?

ayrıca kurduğun mantık o kadar komik ki ne desem bilemedim. ben saati çok severim, çeşit çeşit kol saatlerim vardır ve siyasi simge değildir benim için saat. şimdi saat benim için siyasi simge değilse ve sen saat takmamı istemezsen, hemen çıkartıp atmak zorunda mıyım saatleri? sen öyle istedin çünkü di mi? halkın ileri ve aydınlık yüzüsün ya sen, kim başına ne takar, kim koluna ne geçirir senin karar vermen lazım di mi?

soru basit: siz kimsiiz? bir çete misiniz, bir grup musunuz, bir aile misiniz, cemaat misiniz? nesiniz? kendi adına konuş. hee varsa orada birileri "huun takma isimli komik adam bizim yerimize konuşuyor" diyen, eyvallah.
türban beni neden gersin, seni ve senin düşüncendeki adamları geriyor ki sürekli kadınların sırtından din sömürüsü, din istismarını savunuyorsunuz.
verdiğin örnek demagoji konseptine uyuyor şakirt-dinci tayfanın.
hep demagoji, hep demagoji. kol saati ile türbanı karşılaşltırman ne kadsar zeki olduğunu gösteriyor zaten. daha sana ne diyeyim?
benim saçma bir siyasi görüşüm yok evlat/çocuk/birader(artık hangisini alırsan, almazsan da umrumda değil).ama benim görüşüm sana saçma gelebilir. ahanda demokrasi dedikleri de bu işte. ama sen ancak kendi görüşüne saygı beklersin fakat başka görüşler senin için saygı göstermeye değmez, saçmadır çünkü o görüşler.
zavallı bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum. düşünüyorum'da ki "m" harfinin altını çiziyorum. ne demek(açıklayayım, anlayabileceğini sanmıyorum çünkü,aslında galiba burada ki "m" harfinin de altını çizmem gerekir sanırım, yoksa çizmem'de ki "m" harfinin de mi altını çizsem?)bu? bana göre demek, benim düşünceme göre demek.
yürü bakalım şimdi "ileri demokrat" huun takma isimli türbansever patidaş.

edit: şuraya Mısır ile ilgili birçok şey yazmak istiyorum, yazacaktım da hatta ama sen ve hepimizin bildiği arkadaşlarının sayesinde fırsat bulamadım, bulamıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Keşke klasik ve gereksiz tartışmalar bu başlıkta eksik olsaydı da Mısır hakkında birinci elden yorum okuyabilseydik.

Mısırda bir şey yok. Zavallı geri kalmış bir insan topluluğu. Dalış için arada giderim. Bu yaz da 10 gün Hurghada çevresinde olacağım.

Bu bahar olayından 1 ay önce (yılbaşıydı zannedersem) Sharmdaydım. Bir kaç kişiyle konuşmamda ortamın gerçekten çok kızıştığı belliydi. Biraz da ben gaza getirdim "Devrim şart" diye :P

Örtünün şekli de tek Türkiye'de tartışılıyordur herhalde. Bırakın isteyen istediğini, istediği şekilde, istediği amaçla giysin.
Sosyal ağlarda paylaş

Sabah saat 10:30 gibi İskenderiye'ye geldim. Denizin bir insanın ruh halini nasıl değiştirdiğinin ve bir ülke hakkındaki izlenimleri nasıl değiştirdiğinin en iyi örneği sanırım Mısır örneği. Çünkü sadece Kahire'ye giden bir kişinin Mısır hakkında söyleyecekleri üç aşağı, beş yukarı aynıdır:
-Çok pis bir şehir.
-Çok pis insanlar.
-Çok kalabalık.
-Çok sıcak (yılın yaklaşık 6 ayı çok sıcak, diğer 3 ayı bizim Haziran ayı ve Temmuz başlangıcı gibi, son 3 ayı ise bizim sonbahar gibi).
-Geri kalmış insan yığını.
-İğrenç bir trafik var, 10 km yolu 3 saatte gidebiliyorsunuz.
-Cehalet diz boyu.
-Tek değişen şey, artık burada da lüks otomobiller, jipler göze çarpıyor.

İşte İskenderiye'ye gelince önce Akdeniz'in o güzelim esintisi tüm benliğinize işliyor. İster istemez içinize çekiyorsunuz şöyle derin derin mis gibi deniz kokusunu. Yaşama sevinci doluyor(50'nin üzerinde Mısır seyahatim oldu ve her seferinde aynı şeyi yaşadım)insanın içine. O 3-4 gündür Kahire'de yaşadığınız stresi, karamsarlığı, size paket paket sigara içirten kasveti unutuyorsunuz.
5 sene önce 3 günlüğüne yaptığım Kahire-İskenderiye seyahatini saymazsak 10 senedir ilk kez geçen Şubat ayında gelmiştim Kahire-İskenderiye'ye. Bu ikinci gelişim bu sene içinde. O zaman da farketmiştim Kahire'de hiçbir olumlu değişim olmadığını, hatta şehrin pek çok noktasına kümelenmiş olan çöp dağlarının daha da yükseldiğini, trafiğin daha da berbatlaştığını. Ama sanki İskenderiye'de ortalık daha temiz, insanlar daha güleryüzlü. Zaten insanların görünüşleri de farklı. Kahire'de ki insanlar gerçekten genel olarak çirkin, eciş bücüş tipler. Kimse beni ırkçılık yapmakla suçlamasın, adamlar kendileri de her seferinde söylüyorlar bunu, "Türkler güzel insanlar, biz çirkiniz" diyorlar!!! Ama İskenderiye'de ki insanlar daha eli yüzü düzgün tipler. Benim kadar çok gelen kişilerin bileceği gibi Osmanlı'dan sonra burada kalan Türkler daha ziyade Tanta adı verilen bölgeye ve İskenderiye'ye yerleşmişler. Ve "ulan şu adam ne kadar bize benziyor" diye düşündüğünüz kişiye kökenini sorduğunuzda "my grand grand mother was Osman-0smanlı'ya Osman diyorlar-" veya "my grand grand father was Osman" deyiveriyorlar). Sanırım burada denizin, Akdeniz kültürünün bulaşıcı etkisi İskenderiye'nin, en azından Kahire gibi yerinde saymayıp daha yaşanır bir yer olmasını sağlamış ve sağlamaya devam ediyor. Sanırım burada ki belediyede iyi çalışıyor. En azından kesinlikle hiçbir yerde çöp dağları görmüyorsunuz. Özellikle kordon tabir edebileceğimiz uzun deniz kıyı şeridi oldukça temiz. İnsanlar bu kıyı şeridindeki kafelerde, restaurantlarda vakit geçiriyorlar.

Kahire'de standart yapılması/görülmesi gereken yerler
-Kahire Müzesi (kesinlikle 1 tam gün ayrılması gerekir)
-Han Halil adı verilen bizim Kapalı Çarşı'nın çok kötü bir "çakma"sı.
-Nil Nehri üzerinde ki restaurant gemilerde bir akşam yemeği.
-Mehmet Ali Paşa Camii.
-Kahire'ye 2 saat mesafede olan Giza şehri sınırları içerisindeki meşhur piramidler (Keops, Kefren,Mikerinos), buraya da 1 gün ayırmak gerekir.

İskenderiye'de ise çok fazla bir tarihi eser günümüze kalmamış ne yazık ki. Zaten yukarıda yazdığım gibi deniz kıyısında olması bence bu şehri başlı başına Kahire'nin önüne çıkarıyor. Burada görülmesi gereken yerler:
-Miami ve Maamoura Sahilleri.
-El Montaza ismi verilen Osmanlı zamanından kalma Kraliyet Bahçeleri.
-Şerafeddin Camii.
-Türk Şehitliği (gözleriniz dolacak).

Bugün sabah Kahire'den saat 7'de araba ile geldim. Henüz uyku sersemliği de var tabii, birden gözlerim 4 açıldı. Kahire'de Nil Nehri üzerindeki köprüden geçerken bir de ne göreyim? Köprünün kenarındaki aydınlatma direklerinin üzerlerine kocaman posterler asılmış. Belli ki bir TV kanalının reklamı yapılıyor, posterde Kıvanç Tatlıtuğ(Mısır kızları yanıyor bu çocuk için), Tuba Büyüküstün(Mısır erkekleri de bu hatun için deliriyorlar), bir de Murat Yıldırım(Suskunlar'da ki çocuk)...İnsanın tabi hoşuna gidiyor, itiraf etmek lazım. Zaten otelde hangi kanalı açsam bir Türk dizisi ve işin enteresan tarafı bu dizilerin çoğundan haberim bile yok. Ama Arap ülkelerinde (ve İran'da) artık Türk dizileri adamların yaşamlarının önemli parçası haline gelmiş.

Bilmeyenler için söyleyeyim; Kahire-İskenderiye arası otomobil ile 3 saat sürüyor. Yol düm düz, hiçbir yükseklik değişimi, viraj, vs. yok. Trenle ise trenin türüne göre 2 ile 3 saat arasında İskenderiye'ye ulaşıyorsunuz. Fakat 2inci seferdir buradaki dostlarım trenle gitmemi istemediler, geçen sene ki <> den sonra can güvenliğinin kalmadığını söylediler, tren yolculuğu yerine kendi verecekleri şoförle otomobil seyahati yapmam konusunda ısrar ettiler, ben de onları dinledim.

Ben Mısır'Da Hurghada ve Sharm El Sheikh'i görme şansına sahip olmadım. Çünkü hep iş için geldim ve işten arta kalan zamanlarımda da bulunduğum iki şehirdeki görülecek yerleri gezdim. Ama dünyanın dalıcılık için en uygun yerinin Hurghada olduğunu arkadaşlarımdan defalarca duydum. Umarım bir gün oraları görme şansım olur ve ölmez kalırsak burada sizlere anlatabilirim.

Şimdilik bu kadar dostlar.

Edit: Yukarıya yazmamışım. Eğer kaldığınız otelden yardım isterseniz size Kahire'den İskenderiye'ye gidecek otomobil ayarlıyorlar. Pazarlık gücünüze göre 180-300 Mısır Poundu'na araç tutabiliyorsunuz (1 Dolar yaklaşık 6 Mısır Pondu).
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...