Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mısır'a gidiyorum

cetoritto

Öne çıkan mesajlar

cetoritto said:

Nigger_of_the_sand said:

Sen de ne kadar abidik gubidik ülke varsa hepsine gidiyon he. Bi kere de Finlandiya'ya İsveç'e falan git.

ah be kardeşim, yarama parmak bastın :)

Fistan said:

pislik götürüyo mu mısırı hala ?

evet, geçen sene ki <> den sonra daha da berbat. iskenderiye nispeten daha temiz (ne de olsa deniz şehri) ama kahire her zamankinden daha da pis.

Goruyomusun bak,keske mubarek kalsaydi da her taraf gul koksaydi,cicekler acsaydi :) bu arada ceto hala oglu el ezher mezunu,10 sene onceki misirla simdiki misir arasinda,iranla amerika kadar fark var dediydi
Sosyal ağlarda paylaş

cetoritto said:

Ya işin aslı tırsıyorum biraz. Baştan seçim olduğunu bilseydim ertelerdim bu seyahati ama ne yazık ki tüm ziyaret programımı yaptım.
Perşembeyi Cumaya bağlayan gece İskenderiye'den döneceğim. Sanırım o gün işim biter bitmez otelden valizimi alıp havaalanına gideceğim. Çünkü daha sonra yollarda gösteri ve taşkınlıklar olmasından çekiniyorum.

Niye tırsıyosunki mısıra demokrasi gelmemişmiydi :D Bu arada iran izlenimlerini yazacaktın yoksa yazdında benmi görmedim
Sosyal ağlarda paylaş

Bütün gün müşteri gezdik. Otele yeni geldim.
İlk izlenimlerim bir itirafla başlayacak. Evet, sonunda sıkma baş türban Mısır'a da gelmiş.
Çarşamba ve Perşembe günü yapılacak olan başkanlık seçimleri sokaklara başkan adaylarının kampanyalarını yürüten gençleri doldurmuş. Gecenin 11inde arabanın içine "filanca adayı destekleyin" yazan el ilanları, posterler atıyorlar araba ile yanlarından geçerken.
Halk geçen sene Müslüman Kardeşler'e verdikleri oyları sorguluyor, en azından bana anlatılan bu, burada konuştuğum insanların çoğu geçen sene onlara oy vermiş ama bu seçimlerde onların adayına kesinlikle vermeyeceklerini söylüyorlar. En çok öne çıkan aday yılların kurt politikacısı Amr Musa. Eski Mısır Dışişleri Bakanı ve eski Arap Birliği Genel Sekreteri.
3 ay önceki ziyaretimde gördüğüm düzensizlikler yine dikkat çekiyor. Anlatılanlara göre artık gece sokağa çıkmak tehlikeli. Silahlı kişiler sizin yolunuzu kesip soyabiliyormuş.
1 Dolar 6 Mısır Pound'u ediyor.
Piyasa kötü, vadeler çok uzun. Alacaklar tahsil edilemiyor.
Erdoğan burada çok seviliyor.
Hava sıcak. Bugün Kahire içi 28 dereceydi ve gittikçe daha da sıcak olacak. Bugün önemli bir süre çöldeydik, zaten Kahire çölün ortasında bir şehir ve sanayinin olduğu 10th of Ramadan ve 6th of October şehirleri (bizim Çorlu ve Çerkezköy gibi organiza sanayilerin olduğu şehirler) hep çöl üzerinde. Çölde sıcaklık tabii ki daha fazla, termometre yoktu ama sanırım 33-34 derece civarı vardı.
Bu 10th of Ramadan (Ramazan'ın 10uncu günü) ve 6th of October(Ekim'in 6sı) şehirlerinin hikayeleri ilginç. Bu Mısır ve İsrail'in birbirleriyle yaptığı savaşlar var. 6 Ekim 1973'te Mısır-Suriye birlikte aniden İsrail hava üssüne saldırmışlar, İsrail'in daha önce ele geçirdiği Sina Yarımadası ve Golan Tepeleri'nde İsrail'e büyük kayıplar verdirip kaybettikleri toprakların önemli bir kısmını geri kazanmışlar. Tabi ayın 25ine kadar süren bu savaşta İsrail karşı atağa geçmiş ve Şam'ın 60-70 km, Kahire'nin 100 km kadar yakınına kadar gelmişler. Devreye ABD ve SSCB girmiş. ABD her zaman ki gibi İsrail'i ve SSCB'de Mısır-Suriye'yi desteklemişler. Bakmışlar ki durum kötüye gidiyor çünkü İsrail bir taraftan ilerlerken bir taraftan da diğer Arap ülkeleri de Mısır-Suriye'ye desteklerini bildirmeye başlamışlar; bunun üzerine ABD-SSCB'nin devreye girmesi ile ateşkes ilan edilmiş. Bu 6 Ekim tarihi aynı zamanda Ramazan'ın 10uncü gününe denk geldiği için ve o tarihte yapılan saldırılarda İsrail'e büyük kayıplar verdirildiği için Mısırlılar bu tarihi çok önemsemişler (hala önemsiyorlar, başarı olarak görüyorlar) kurdukları bu iki şehre aslında aynı tarihi ifade eden bu isimleri vermişler. İşin enteresan tarafı Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat'ta 6 Ekim 1981 tarihinde bir suikaste kurban gitmiş ama şehrin adı dediğim gibi ilk 6 Ekim'den adını almış, Sedat'ın öldürüldüğü tarihten değil.
Kebaplar ve mezeler muhteşem. Ama her yemeğe fazlasıyla kuyruk yağı karıştırdıkları için ve bol kepçe porsiyonlar olduğu için alışmayana çok ağır gelecektir.
Otellerde içki var. Ama dışarıda içkili restaurant bulmak eskiden zaten zordu, şu son dönemde neredeyse imkansız hale gelmiş.
Kahire Havaalanı'nı Türk firması 2 ya da 3 sene önce yapmış, nihayet modern bir Havalanı'nı Kahire'ye kazandırmışız. İskenderiye'deki havaalanı da geçen sene(yanılmıyorsam) yenilenmiş, onu da Japonlar yapmış.
Bu gecelik bu kadar...
Sosyal ağlarda paylaş

Bundan 3 ay önce gitmiştim. Önümüzdeki 3-4 sene de sık sık gidecek gibi duruyorum.

Kahire'deki sefalet içler acısı. Her 10 evden 3-4'ünün penceresi yok. Evlerde sıva yok. Çatı çok, öyle demir filizleri duruyor meydanda. İnsanın içi acıyor gerçekten.

Trafik facia, İstanbul'un trafiği halt etmiş. Arabalar çarpışan araba gibi birbirine sürterek ilerliyor trafikte. Trafik kuralına uyan yok zaten, welcome to the jungle.

Yemekleri ben bayağı beğenmiştim.
Sosyal ağlarda paylaş

cetoritto said:

İlk izlenimlerim bir itirafla başlayacak. Evet, sonunda sıkma baş türban Mısır'a da gelmiş.

Hadi ya? Kahretsin. Aslında biraz geç kalmış. Geçen dediğim gibi 5 sene önce Endonezya'ya gitmişti. Hatta kendimi bildim bileli Kabe'de çekilen fotoğraflarda "türban" var. Bırakın Türkiye'yi dünyada laiklik gitti.

Bu arada yazılarına resim ekle biraz. Yemekleri falan çek. Etrafı bir çek kuru kuru gezi yazısı olmuyor. İyi gezmeler.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya dünyanın her yerinde müslüman kadınlar saçları ve gerdanları görünmeyecek şekilde örtünmeye çalışıyor. Adı ne olursa olsun. Bizimkilerin "başörtüsü olsun beaaaa" diye yorum yaptıkları şapkadan bozma biçim değil doğrusu. Lakin bizim ülkede bu şekilde örtünmeye çalışan kadın "türbanlı" damgası yediği için problem çıkıyor. Art niyetliler elbette var ama gerçekten inanışlarından gelen (ki doğrudur değildir tartışması ayrı bir konu) istekle kapananlar var. Bunu anlatmaya çalışıyoruz.

Mesela bizim standartlarımıza göre bu kız türbanlı ve siyasi simge taşıyor :D

Sosyal ağlarda paylaş

11-12 yy kadınları din dışımı şimdi, onlar baya başörtüsü dediğimiz gibi takıyormuş.

birde şu var sıkma baş dediğimiz olay zaten köylük yerde, veya çalışan kadının kullanamayacağı bir olay, anca hafif işlerde çalışan kadınlar veya sokakta boş gezen kızlar takıyor.

yani demek istediğim geçmiş yy. da bu yüzden pek kullanılması olası bir uygulama değil

zaten tesettürün ilk uygulamaları pres haremlerinde ortaya çıkmış, islamada iran şehirlerinden girmiştir.

tarlada çapa yapan, veya ne bileyim başka bir iş yapan kadının sıkma baş yapacağı düşünülüyor mu gerçekten ?
Sosyal ağlarda paylaş

KapIKulu said:

Mesela bizim standartlarımıza göre bu kız türbanlı ve siyasi simge taşıyor :D

bu kızın bu şekilde giydirilmesi elbette siyasi bir simge taşıdığının göstergesi değil. yalnızca ona bunu reva gören din ve ahlak anlayışının ve de bu anlayışı içselleştirmiş sistemin, onursuzluğunun, vicdansızlığının, iğrençliğinin göstergesi.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

11-12 yy kadınları din dışımı şimdi, onlar baya başörtüsü dediğimiz gibi takıyormuş.

birde şu var sıkma baş dediğimiz olay zaten köylük yerde, veya çalışan kadının kullanamayacağı bir olay, anca hafif işlerde çalışan kadınlar veya sokakta boş gezen kızlar takıyor.

yani demek istediğim geçmiş yy. da bu yüzden pek kullanılması olası bir uygulama değil

zaten tesettürün ilk uygulamaları pres haremlerinde ortaya çıkmış, islamada iran şehirlerinden girmiştir.

tarlada çapa yapan, veya ne bileyim başka bir iş yapan kadının sıkma baş yapacağı düşünülüyor mu gerçekten ?

Miş, muş açıklayıcı değil. Kaynak lazım. Köyde bunu takamazlar zor da saçma bir açıklama. Ayrıca hem topic konusu bu değil hem de bu tartışma kişilerin inançlarını sorgulamaya başlayınca benim için biter. Neden takıyorlar, Allah yok, din yalan tartışması ayrı bir günün tartışması.
Sosyal ağlarda paylaş

KapIKulu said:

Feamer said:

Miş, muş açıklayıcı değil. Kaynak lazım. Köyde bunu takamazlar zor da saçma bir açıklama. Ayrıca hem topic konusu bu değil hem de bu tartışma kişilerin inançlarını sorgulamaya başlayınca benim için biter. Neden takıyorlar, Allah yok, din yalan tartışması ayrı bir günün tartışması.

mantık gelince hemen kaçın...
Sosyal ağlarda paylaş

KapIKulu said:

:D Evet belli mantık gelince kimin kaçtığı. Cümle içinde kullanayım :

Feamer kaynak sorulduğunda hemen kaçıyormuş. Yani öyle duydum. Yoksa kitapta mı okumuştum? Rüyamda mı görmüştüm...

buda çamura yatmanın en güzel örneği,

ekin zamanı elinde orak veya tırpanla, güneşin altında çalışmak nasıl bir şey kafanda kuramıyorsan, nasıl bir referans istiyorsun onu anlamadım.
Sosyal ağlarda paylaş

Haha evet tırpanda adet genelde çırılçıplak tırpan yapmaktır :D Millet başına güneş geçmesin diye örtünür zaten.

Edik : Bu konuyu daha fazla konuşmak istemiyorum. Adamcağızın gezi konusunu yeterince sabote ettik. Neye inanmak istiyorsan sen böyleymiş diye ne anlattılarsa ona inan.
Sosyal ağlarda paylaş

Birde gülme diyorsunuz ya. Adam yazın sıcak patos, tırpan atılırken başörtemezler diye tuvalette bulduğu bir fikre inanmaya çalışıyor ve ben gülmeyeceğim. Bırak kadını erkekler bile o sıcakta baş örtüyor :D Başörtüsünün dinde olmadığına (ki tartışma bu değil) inanılmaz bir kanıt buldun. Bilimselliğinize sağlık. Doyamadım biraz daha güleyim :D:D:D
Sosyal ağlarda paylaş

Şu
KapIKulu said:

Hadi ya? Kahretsin. Aslında biraz geç kalmış. Geçen dediğim gibi 5 sene önce Endonezya'ya gitmişti. Hatta kendimi bildim bileli Kabe'de çekilen fotoğraflarda "türban" var. Bırakın Türkiye'yi dünyada laiklik gitti.

Bu arada yazılarına resim ekle biraz. Yemekleri falan çek. Etrafı bir çek kuru kuru gezi yazısı olmuyor. İyi gezmeler.

ve şu

KapIKulu said:

Şimdi ne diyeyim? Ben her hangi bir kapının, adamın, şeyhin, cemaatin kulu değilim canım kardeşim...Senin gibi adamlar daha hala neyin kavgasını veriyorsunuz, neyi tartışıyorsunuz. Soru basit: Türban sişyasi bir simge değilse neden SIKMA BAŞ ÖRTÜSÜ'nü savunuyorsunuz?
Alıntıladığın resimlerle ilgili yorumumu yazdım, başk arkadaşlarda leyhte ve aleyhte görüş belirttiler. Hala daha benim ve başka bazı arkadaşların kabul etmediği bir şeyi doğru kabul ederek yazmaktaki ısrarın nedir? Bildiğim şeyi mi değiştireceğini sanıyorsun bu şekilde?
Ağlakzade efendi neden Uganda'ya, Nijerya'ya, Endonezya'ya, Malzezya'ya, dünyanın bilmem kaç tane ülkesine okullar açıyor? Ve neden Rusya'ya, İran'a, Özbekistan'a okul açması yasak? Ve neden bu ülkenin Kardeniz'inde, Akdeniz'inda, İç Anadolu'sunda, Güneydoğu Anadolu'sunda, Doğu Anadolu'sunda bu kadar okulsuz köy, kasaba varken milyarlarca Dolar başka ülkelerin insanlarını AYDINLATMAYA harcanıyor? Yahu bu kadar mı kendinizi akıllı, başkasını aptal sanıyorsunuz? Ya da gerçekten göremiyor musunuz bunun nedenini?
Neyin kanıtını istiyorsun? Hemen hepimizin kökeni Anadolu, hemen hepimiz köyde kadınların örtünme şeklinin ne olduğunu biliriz? En azından 25 sene önceki şekli biliriz. Gözümüzle gördüğümüzün kanıtı nedir ki? Gözümüzden başka...

KapIKulu said:

Edik : Bu konuyu daha fazla konuşmak istemiyorum. Adamcağızın gezi konusunu yeterince sabote ettik. Neye inanmak istiyorsan sen böyleymiş diye ne anlattılarsa ona inan.

Heh...Bak bunun farkında olman bile ne güzel.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...