Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Yılmaz Erdoğan'ın açıklamaları

sipeyskeyk

Öne çıkan mesajlar

sipeyskeyk said:

Papyon takıp balo yapmayı, içki içmeyi, türk halk müziğini yasaklayıp halka devlet radyosundan zorla klasik müzik dinletmeyi, insanların yaşam tarzına (giyim kuşama kadar) kendi dogmalarını dayatmayı, muhalefet edenleri de asmayı MODERNLİK olarak gören bir toplumuz. ( Yani en azından Atatürkçüyüm diyenlerin bir çoğu böyle.)

Devrim iyidir, güzeldir. Ama halk tabanından gelirse güzeldir. Eğer yönetici kadrosu tarafından halkın iyiliği için bile olsa bazı şeyler dayatılıyorsa, hepsinin temeli sağlam olmaz. Bazıları iyi oturur, bazıları havada kalır.

Atatürk anadoluyu işgal edilmekten kurtardı, anadolu halkının iyiliği için UYGUN GÖRDÜĞÜ bir çok alanda devrim yaptı.
Ve bunları yaparken halkın İYİLİĞİNİ düşünüyordu, bir şüphem yok bu konuda.

Ama BAZI devrimlerin sonuçlarını görecek kadar yaşayamadı, bizim bile bugün yeni yeni gördüğümüz, sancılarını hala hissettiğimiz bazı yanlışlar var.

Olay din değil kesinlikle. En azından benim için.

Modern giyinmeyi, içki içmeyi, klasik müziği, batı edebiyatını seviyorum. Neden? Çünkü ben böyle yetiştirildim. Ama halkın bir çoğu böyle yetiştirilmedi, zorla da olmadı ve hala da durum aynı. Zorla güzellik olmaz diye boşa dememişler.

fransız devrimi de kötü o zaman? o da halk tabanından gelmedi?

ya devrimle modernliğin ne alakası var? devrim zamanı kan dökülür, kelleler havada uçar, darağaçları gıcırdar. kafanızdaki boş entellektüel kavramlarla gerçek dünyayı karıştırmayın. bana sorarsan atatürk çok az kan dökmüştür, yaptığı hatalardan biri de budur. şaklabanın biri(!) çıkıp oo faşist falan der şimdi kendi hayali pembe dünya görüşüne dayanarak. şu karşı gelenleri astı argümanını bırakın artık, napacaktı adam çicek mi verecekti devrime engel olmaya çalışanlara?

diyelim zorla dayatılmadı bunlar. halk şeriat istiyordu, hilafet istiyordu. padişah hala allah'ın gözdesiydi halkın gözünde. atatürk'ün en yakınında olan isimler bile vardı bunların içinde. bıraksaydık halk istediğini yapsaydı kaç sene daha ayakta kalabilirdi bu devlet? 5? 10?

sen yüzyıllarca cahil bırakılmış ve iplenmemiş halkın eline nasıl bırakabilirsin koca ülkenin kaderini? throine gibi adamların hayranı olduğu osmanlı bu cahilliğe terketti halkı. savaşalım kurtaralım ülkeyi, sonra dünyadan bi haber halk sıçsın içine herşeyin gene, bu mu doğru yol yani?

o dönemde ülkenin çoğunun yüzyıllarca dinle beyni yıkanmış. meleklerin bacaklarına mı bakacanız diye gözlemevi kapattırıyor bu zihniyet, matbaa 200 yıl sonra gelmiş. hangi halktan bahsediyorsun sen kendi kaderine kendi karar verebilecek?

zorla güzellik olmaz demişsin de, tarih aksi örneklerle dolu. kendi çevremize kısaca bakarsak; türkler ZORLA müslüman oldu, osmanlı balkanların bi kısmını ZORLA müslüman yaptı, türki cumhuriyetler ZORLA rus kültürünü kabul edip asimile oldu. demek ki zorla güzellik oluyormuş değil mi?
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

sipeyskeyk said:

Bizi de linç edecekler hiç bulaşma bence.

Biz yine iyiyiz. Bu zihniyetin ataları insanları gerçekten öldürüyorlardı, canlı canlı yakıyorlardı, düzmece mahkemelerde yargılayıp ipe götürüyordu.

Bu zihniyetin 2012'deki temsilcileri ancak forum köşelerinde milleti "vatan haini" diye etiketliyor, feto rereöre diyor en fazla.

Hep söylerim gerçekten çağ atlamışız diye. :)

senin zihniyetin faşist almanyada insanları topluca katlediyordu
hadi buyur burdan yak
Sosyal ağlarda paylaş

hozceri said:

Yılmaz Erdoğan, Kültür Bakanlığı'ndan 500 bin TL alınca 'muhafazakar' oldu.

''Organize Suçlar'' adlı filmi için Kültür Bakanlığı'ndan 500 bin TL alan Yılmaz Erdoğan, ''muhafazakar'' kesimin hoşuna gidecek sözler etmeye başladı. Erdoğan, "Filmlerde neden ezan yok?" diyerek AKP'li Kültür Bakanlığı'na mesaj yolladı. Erdoğan, tiyatroların kapatılmasının protesto edildiği gösterilere de katılmamıştı.

tamam belli oldu, boşuna çene yorduk gene.

aferim size, böyle hainlerin görüşlerini desteklemeye devam.
Sosyal ağlarda paylaş

emanet said:

sipeyskeyk said:

Papyon takıp balo yapmayı, içki içmeyi, türk halk müziğini yasaklayıp halka devlet radyosundan zorla klasik müzik dinletmeyi, insanların yaşam tarzına (giyim kuşama kadar) kendi dogmalarını dayatmayı, muhalefet edenleri de asmayı MODERNLİK olarak gören bir toplumuz. ( Yani en azından Atatürkçüyüm diyenlerin bir çoğu böyle.)

Devrim iyidir, güzeldir. Ama halk tabanından gelirse güzeldir. Eğer yönetici kadrosu tarafından halkın iyiliği için bile olsa bazı şeyler dayatılıyorsa, hepsinin temeli sağlam olmaz. Bazıları iyi oturur, bazıları havada kalır.

Atatürk anadoluyu işgal edilmekten kurtardı, anadolu halkının iyiliği için UYGUN GÖRDÜĞÜ bir çok alanda devrim yaptı.

Ama BAZI devrimlerin sonuçlarını görecek kadar yaşayamadı, bizim bile bugün yeni yeni gördüğümüz, sancılarını hala hissettiğimiz bazı yanlışlar var.

Modern giyinmeyi, içki içmeyi, klasik müziği, batı edebiyatını seviyorum. Neden? Çünkü ben böyle yetiştirildim. Ama halkın bir çoğu böyle yetiştirilmedi, zorla da olmadı ve hala da durum aynı. Zorla güzellik olmaz diye boşa dememişler.

ya devrimle modernliğin ne alakası var? devrim zamanı kan dökülür, kelleler havada uçar, darağaçları gıcırdar. kafanızdaki boş entellektüel kavramlarla gerçek dünyayı karıştırmayın. bana sorarsan atatürk çok az kan dökmüştür, yaptığı hatalardan biri de budur. şaklabanın biri(!) çıkıp oo faşist falan der şimdi kendi hayali pembe dünya görüşüne dayanarak. şu karşı gelenleri astı argümanını bırakın artık, napacaktı adam çicek mi verecekti devrime engel olmaya çalışanlara?

diyelim zorla dayatılmadı bunlar. halk şeriat istiyordu, hilafet istiyordu. padişah hala allah'ın gözdesiydi halkın gözünde. atatürk'ün en yakınında olan isimler bile vardı bunların içinde. bıraksaydık halk istediğini yapsaydı kaç sene daha ayakta kalabilirdi bu devlet? 5? 10?

sen yüzyıllarca cahil bırakılmış ve iplenmemiş halkın eline nasıl bırakabilirsin koca ülkenin kaderini? throine gibi adamların hayranı olduğu osmanlı bu cahilliğe terketti halkı. savaşalım kurtaralım ülkeyi, sonra dünyadan bi haber halk sıçsın içine herşeyin gene, bu mu doğru yol yani?

o dönemde ülkenin çoğunun yüzyıllarca dinle beyni yıkanmış. meleklerin bacaklarına mı bakacanız diye gözlemevi kapattırıyor bu zihniyet, matbaa 200 yıl sonra gelmiş. hangi halktan bahsediyorsun sen kendi kaderine kendi karar verebilecek?

zorla güzellik olmaz demişsin de, tarih aksi örneklerle dolu. kendi çevremize kısaca bakarsak; türkler ZORLA müslüman oldu, osmanlı balkanların bi kısmını ZORLA müslüman yaptı, türki cumhuriyetler ZORLA rus kültürünü kabul edip asimile oldu. demek ki zorla güzellik oluyormuş değil mi?

Öncelikle insan gibi tartıştığın, fikir alışverişinde bulunmaya çalıştığın için teşekkür ederim. Bu forumda az bulunan bir şey oldu bu çünkü.

Dediklerinin bir kısmına katılıyorum. Osmanlı'nın son zamanlarındaki bağnazlığını, halkın bilinçli cahil bırakıldığını biliyorum.

Ama burada çok ince bir nokta var. O noktada ayrılıyoruz zaten. Modern siyaset bilimi, insan hakları, düşünce özgürlüğü, kendi kaderini tayin hakkı gibi kavramlar var artık. Senin savundukların sonuna kadar doğru ama 20.yy ve öncesi için doğru.

Geçmişteki bütün örnekler dediğin gibi, seve seve yapılan devrimlerden ibaret.

Halkı cehaletten kurtarma kalkışmasına ben de karşı değilim. Ama bunun yöntemi hala eski kanlı uygulamaları savunmak olmamalı.

Avrupa da dediğin gibi modernleşti, protestanlar reformistler çatır çatır kan döktü. Keza karşı reformistler ve katolikler de öyle. Çünkü işler öyle yürüyordu o zaman. Ama şimdi ben 2012 yılında, kusura bakma ama, bu yöntemi savunamayacağım.

1930'larda sistem öyle yürüyordu, yapıldı. Ben yapılmış olmasını haklı görüyorum, benim derdim günümüzde bu yapılanlar hala sonun kadar savunulmasında, durup da ulan bir hata yapılmış olabilir mi acaba? diye düşünülmemesinde.

Diyeceksin ki e tamam hoş konuşuyorsun da ne yapılmalıydı o zaman?

Bilmiyorum. Ama insan haklarına tecavüzü, dayatmayı, kültürel değerlere, inançlara hakareti, yaşama hakkına bile yapılan saldırıları şu andaki aklımla mantığımla haklı göremiyorum.

Ben neden Atatürk'ün annesi, Latife Hanım vs. baş örtülüyken smokinlerle kıyafetlerle balolar, davetler verdiğini anlayamıyorum.

Neden 1940'larda CHP'nin radyolarda türk müziğini yasaklayıp klasik müzik yayını yaptığını da anlamıyorum.

Bana göre modernleşmek kafada başlar, dış görünüşte, üniformada, kafadaki şapkada, dinlenen müzikte değil. Benim sorunum bu.

Kendi kültürümüze, edebiyatımıza, şiirimize, yaşam tarzımıza sahip çıkıp aynı anda modernleşseydik keşke.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

sipeyskeyk said:

Soris bana iyi bir şey mi söyledin? :)

yok onun sorunu benimle merak etme. ehe

sipeyskeyk said:

Kendilerine Atatürkçü diyenlerin anlamadıkları da bu.

Papyon, şapka takıp modern olduklarını ve içinde yaşadıkları yüzyılın standartlarını karşıladıkları sanrısı içindeler. Bu tıpkı bir maymuna şapka ve papyon takıp onun artık daha üstün bir canlı olduğunu iddia etmek gibi bir şey.

Yaşadıkları yüzyılın demokrasi, düşünce, inanç ve vicdan özgürlüğü gibi daha en temel standartlarını karşılayamadan sırf şapka, papyon takmanın, klasik müzik dinlemenin kendilerini modern insan yaptığını iddia ediyorlar.

Oysa bu demokrasi, düşünce, inanç ve vicdan özgürlüğü gibi konularda baya gerideler. Ama bir türlü bunun farkında da değiller.

Bu ülkede zamanında modernlik diye yapılan çoğu şeyin aslında ne olduğunun tanımını siyaset bilimi çoktan yaptı. Tabi anlayana. :)

iyide ne giyecez arabı şalvarınımı?

niye arabın şalvarını giyiyoruz. pantolon, ceket, boyun bağı asyadan beri, hatta asyadan çıkan giyim kuşamlar.

habunu senin özelinde de demiyorum, ama ecdadımız ecdadımız, tarihle bağımız diye ortada dolaşılması çok düşündürücü

ve belki siz olmaya bilirsiniz ama uzun süredir görmediğim ve malum yerlerden dolduruşa gelmiş arkadaşımın ağzından seneler önce bu lakırtıları duyduğum için, kaşıntı yapıyor bende şimdi
Sosyal ağlarda paylaş

Okudum simdi.

Dilin degismesinin edebiyatta vs duraklatici bir etkisi olmustur bence de bunun tersini iddia etmek icin iyi bir sebep lazim. sonucta farkli bir dile geciyorsun.

Fakat mesela bilimin dili olmaz buna ragmen Turkiye bilimde hala geri hehe dil degisti o yuzden edebiyatta sinemada bu kadar geriyiz gibi bir cikarim yetersiz kalir. ya sig dusunuyor ya yaranma cabasinda bilemedim. bunu bir yerlere baglamak istersen taa turklerin yazilidan ziyade sozlu aktarimi tercih etmesine kadar gidebilirsin. iran dedigin ulkenin tarihi edebiyat gelisimi ve kulturu ile turklerin ki ayni sey mi ki tek olay dilde olsun.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

2012 yilinda tabi savunmayacaksin kani vahseti. ama zaten 100 yil onceki olaylara 2012 kafasiyla bakamazsin.

hala birilerine kul kole olmak icin hazir bekleyen insanlarin karsisinda masaya oturup, bakin beyler bu boyle olmaz, artik devrim yapiyoruz, kendi kendimizi yoneticez, kolelik bitti diyip mi yapicakti adam devrimi?
umut sarikaya karikaturu gibi.

ki su anda bile birilerinin kulu kopegi olan bu kadar insan var, dogru duzgun oturup konusamiyosun, adam bildigin tapiyor baska bir insana. 100 yil oncesini dusun bir de.
Sosyal ağlarda paylaş

emanet said:

ya devrimle modernliğin ne alakası var? devrim zamanı kan dökülür, kelleler havada uçar, darağaçları gıcırdar. kafanızdaki boş entellektüel kavramlarla gerçek dünyayı karıştırmayın. bana sorarsan atatürk çok az kan dökmüştür, yaptığı hatalardan biri de budur.

bu çok doğru, halbuki şanlı ecdadımız -ki suçlamıyorum burada yavuzu- yavuz sultan selim gibi kelleri ellerine verseydi ve şimdi amerikandan bildirenler ve davamın yerleştirildiği gibi, balkan ve yunan göçmenlerini yerleştirseydi bazı vilayetlere zaten bu tarz kuyruk açılı laflara muhattap olunmayacaktı

sizi sevgi pıtırcıkları
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

emanet said:

sipeyskeyk said:

Öncelikle insan gibi tartıştığın, fikir alışverişinde bulunmaya çalıştığın için teşekkür ederim. Bu forumda az bulunan bir şey oldu bu çünkü.

Dediklerinin bir kısmına katılıyorum. Osmanlı'nın son zamanlarındaki bağnazlığını, halkın bilinçli cahil bırakıldığını biliyorum.

Ama burada çok ince bir nokta var. O noktada ayrılıyoruz zaten. Modern siyaset bilimi, insan hakları, düşünce özgürlüğü, kendi kaderini tayin hakkı gibi kavramlar var artık. Senin savundukların sonuna kadar doğru ama 20.yy ve öncesi için doğru.

Geçmişteki bütün örnekler dediğin gibi, seve seve yapılan devrimlerden ibaret.

Halkı cehaletten kurtarma kalkışmasına ben de karşı değilim. Ama bunun yöntemi hala eski kanlı uygulamaları savunmak olmamalı.

Avrupa da dediğin gibi modernleşti, protestanlar reformistler çatır çatır kan döktü. Keza karşı reformistler ve katolikler de öyle. Çünkü işler öyle yürüyordu o zaman. Ama şimdi ben 2012 yılında, kusura bakma ama, bu yöntemi savunamayacağım.

1930'larda sistem öyle yürüyordu, yapıldı. Ben yapılmış olmasını haklı görüyorum, benim derdim günümüzde bu yapılanlar hala sonun kadar savunulmasında, durup da ulan bir hata yapılmış olabilir mi acaba? diye düşünülmemesinde.

Bilmiyorum. Ama insan haklarına tecavüzü, dayatmayı, kültürel değerlere hakareti, yaşama hakkına bile yapılan saldırıları şu andaki aklımla mantığımla haklı göremiyorum.

Şimdi, derin postlar attığımız zaman trollükten başka birşey bilmeyen camia direk topukladığı için ciddi yazmak pek cazip gelmiyor artık(dilersen eski postlarımı aç bak, nasıl oluyor ciddi ciddi yazınca). Samimi değil çünkü bazı insanlar.

Cumhuriyet devrimi boyunca edilen zulüm, ittihatçi zorbalığı, bunların hepsini führer RTE'den önce söyleyenler oldu. Bunu söyleyenlere o zaman RTE talebe iken, üye olduğu kuruluşlar(MTTB) taramalı tüfeklerle ve baltalarla saldırdılar.(6 Mayıs/Kızıldere vb.)(MSP, iktidar ortağıydı yani Erbakan başbakan yardımcısıydı bunlar olduğu esnada)
Yine 68 kuşağı tarafından Filistin'e direnmek için silahlanan gençleri tevkif eden, dahası güneydoğu'da yollarını kesip operasyon yaptırıp öldüren de bu hükümetlerdi

Lakin, diyelim ki bu kadar "masumane" söylenmiş olsun bu sözler. Yani Y.Erdoğan çok samimi bir şekilde, cebini doldurmak ve avanta sağlamak için değil de, gerçekten inandığı için söylemiş diye varsayalım.

Birincisi, imamları ve dindarları filmlerinde en çok alay konusu yapan kişilerden biri kendisidir, Cumhuriyet dönemine kadar gitmesine hiç lüzum yok.
İkincisi, bu pis batılılar kafası çok komik bir kafa. İran çok güzelmiş de cart curt. Buna şerefiyle haysiyetiyle inanan kimse var mı? Öyleyse niye her sene İran'a değil de o batı ülkelerine göçmen/öğrenci/işçi olarak gitmek için büyükelçiliklerin önünde on kilometre kuyruk oluyor?
Üçüncüsü, nedir bu batı düşmanlığı? a. Kemalizm nasıl batılı bir fikir akımı oluyor, bu tanımlamayı kim yapıyor? throine gibi tipler her gördüğü fötr şapkalıyı batılı mı sanıyor? b. Despotizmin batılı türü kötü de doğulu türü iyi mi? Başbakanın sarmaş dolaş gezdiği pek doğulu devlet adamları daha düne kadar elli bin insanın ölüm kararını verdirmedi mi, muhalif köylere uçakla napalm bombası attırmadı mı?(sudan devlet başkanı)
Dördüncüsü, madem bu kadar doğulu bu dümbükler, niye her sene batıdaki etkinliklere katılmak için elli tane başvuru gönderiyorlar? Neden yüz bin dolara fransız/alman arabası alıyorlar? Nedir bu takkiye?
Beşincisi, Yılmaz Erdoğan dindar mıdır, islamcı mıdır, necidir? Her akşam Reina'da viski içen o değil de ben miyim? Kızı köpüklü partiden çıkıp ayakta duramayan, magazincilerle cebelleşen kim? Yılmaz Erdoğan'ın, bizim bildiğimiz en az 30 tane evlilik dışı ilişkisi, kadınlarla yiyişirken yayınlanan görüntüleri olmadı mı? Daha geçen hafta çok batılı bir galada klasik müzik eşliğinde şampanyasını içmedi mi?

Neyse, itin götüne sokarım ama devam etmeyeyim. Biraz namus, ar, vicdan ve tutarlılık olmalı insanda. Ha oyunculuğuna dediğim yok, linç de etmesinler kimseyi, ama sen böyle yırtık dondan çıkıp üç para etmeyen laflar edersen eleştirilirsin, o da işin doğası.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

Bilmiyorum. Ama insan haklarına tecavüzü, dayatmayı, kültürel değerlere, inançlara hakareti, yaşama hakkına bile yapılan saldırıları şu andaki aklımla mantığımla haklı göremiyorum.

Ben neden Atatürk'ün annesi, Latife Hanım vs. baş örtülüyken smokinlerle kıyafetlerle balolar, davetler verdiğini anlayamıyorum.

Neden 1940'larda CHP'nin radyolarda türk müziğini yasaklayıp klasik müzik yayını yaptığını da anlamıyorum.

Bana göre modernleşmek kafada başlar, dış görünüşte, üniformada, kafadaki şapkada, dinlenen müzikte değil. Benim sorunum bu.

Kendi kültürümüze, edebiyatımıza, şiirimize, yaşam tarzımıza sahip çıkıp aynı anda modernleşseydik keşke.

abi sorun orda ama, kendi kültürümüz değil ki baştan o. yüzyıllar önce bize kılıç zoruyla dayatılmış olan arap kültürü.

atatürk türk tarihine çok önem verdi biliyorsun. türk tarih kurumunu, tdk'yı kurdu. önemli çalışmalar yaptırdı, yurtdışından ünlü türkologlarla bağlantılar kurdu. neden? arap kültüründen öncesine döndürmek istiyordu çünkü toplumu. meşhur ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapacaktır sözü var ya işte bunu kastediyor adam. ecdaddan kasıt osmanlı değil tabiiki.

dili değiştirdi evet. önceki dil neydi, arapça-farsça-türkçe karışımı ucube bir dil. şu an kullandığımız dil hangi dile yakın? konuşulan eski türkçeye. adam aslında orjinal kültürümüze daha yakın hale getirdi dili, kılıç zoruyla beynimize kazılana değil.

bizim kültürümüze uymuyor abi islam kültürü. islam kültürü biat kültürü demektir. allah'ın kulusundur sen, kul o kadar. orta asya'da yaşayan atalarımızın en önem verdiği şey özgürlüktü, adamlar göçebe yaşıyor zaten kafadan. kısıtlandıkları bölgelerde ya savaşıyorlar ya terkediyorlar. en uzun hapis cezası bile bilmemkaç gün (hapis dediğim zincire vurulma tabii). sen özgürlüğe alışmış topluma biat kültürünü dayatırsan olmaz o iş, böyle saçma sapan bi toplum doğar.

zate atatürk'ün amacı kendi asıl kültürümüze, edebiyatımıza, şiirimize, yaşam tarzımıza sahip çıkmaktı ki aradan yüzyıllar geçtiği için kolay bir iş değil bu tabii ki. adam iyi niyetle elinden geleni yaptı, gerisi ondan sonra gelenlerin sorumluluğundaydı.

ha ama ne oldu? ismet inönü ve ondan sonra gelen hainler yapılan bütün devrimlerin altını oydu. geldik bugünkü noktaya. ben senin samimi olduğuna inanıyorum ama yapmayın abi bu heriflerin ekmeğine yağ sürmeyin, sıçtılar herşeyin içine zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

paçadan yapışınca da bırakmayalım, aman daha sıkı yapışalım.

ya adam memlekete buda olsun, millet bunu da görsün diye bir şeyler yapmaya çalışmış, onun zamanında onun emrinde ne yasaklanmış?

CHP yapmış, onların kafa ortada zaten ne sıfatta adam oldukları

ama paçadan yapıştık ya, tırmanacaz yukarlara

herşeyi geçtim 50 sene önce nerdeydiniz işinize mi geliyordu bütün bunlar?

isyan edeydiniz, yürüyüş yapaydınız.

10-15 sene önce "yahudi işbirlikçileri müslüman öldüryorsunuz" diye tekbirlerle her cuma yürünürdü ne oldu onlar?

yani kendi fikirleriniz olsa, nerden çıktığını, niye söylendiğini bilmesem bu söylemlerin diyecem adamlar hakklı
Sosyal ağlarda paylaş

emanet said:

abi sorun orda ama, kendi kültürümüz değil ki baştan o. yüzyıllar önce bize kılıç zoruyla dayatılmış olan arap kültürü.

atatürk türk tarihine çok önem verdi biliyorsun. türk tarih kurumunu, tdk'yı kurdu. önemli çalışmalar yaptırdı, yurtdışından ünlü türkologlarla bağlantılar kurdu. neden? arap kültüründen öncesine döndürmek istiyordu çünkü toplumu. meşhur ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapacaktır sözü var ya işte bunu kastediyor adam. ecdaddan kasıt osmanlı değil tabiiki.

dili değiştirdi evet. önceki dil neydi, arapça-farsça-türkçe karışımı ucube bir dil. şu an kullandığımız dil hangi dile yakın? konuşulan eski türkçeye. adam aslında orjinal kültürümüze daha yakın hale getirdi dili, kılıç zoruyla beynimize kazılana değil.

bizim kültürümüze uymuyor abi islam kültürü. islam kültürü biat kültürü demektir. allah'ın kulusundur sen, kul o kadar. orta asya'da yaşayan atalarımızın en önem verdiği şey özgürlüktü, adamlar göçebe yaşıyor zaten kafadan. kısıtlandıkları bölgelerde ya savaşıyorlar ya terkediyorlar. en uzun hapis cezası bile bilmemkaç gün (hapis dediğim zincire vurulma tabii). sen özgürlüğe alışmış topluma biat kültürünü dayatırsan olmaz o iş, böyle saçma sapan bi toplum doğar.

zate atatürk'ün amacı kendi asıl kültürümüze, edebiyatımıza, şiirimize, yaşam tarzımıza sahip çıkmaktı ki aradan yüzyıllar geçtiği için kolay bir iş değil bu tabii ki. adam iyi niyetle elinden geleni yaptı, gerisi ondan sonra gelenlerin sorumluluğundaydı.

ha ama ne oldu? ismet inönü ve ondan sonra gelen hainler yapılan bütün devrimlerin altını oydu. geldik bugünkü noktaya. ben senin samimi olduğuna inanıyorum ama yapmayın abi bu heriflerin ekmeğine yağ sürmeyin, sıçtılar herşeyin içine zaten.

Abi tamam haklısın da sence bir toplumu 1000 yıl öncesine döndürmek nasıl mümkün olabilir?

Ben de sevmiyorum biat kültürünü, keşke orta asyadaki atalarımız gibi mert, yiğit, özgürlüğü için canını veren bir toplum olsaydık.

Ama oyun hamuru mu abi bu, nasıl öyle bir toplum sıfırdan şekillendirilir?

Atatürk hiç mi düşünmedi ölümlü olduğunu, en fazla 10-20 sene yaşayacağını?

İstismara çok açık bir yerde bıraktı hareketini, ömrü yetmedi.

Sonradan gelenler de içine etti. Bu kadar basit.

Eğer ki Atatürk bunları ben 200 yıl yaşarım diye yaptıysa o zaman ağzımı açmam.

Ama öyle değil işte. 100 sene sonra hala birbirimizi yiyoruz bu yüzden, yarım bırakılan ve tamamlamaktan aciz insanların eline kalan bir süreçten dolayı.
Sosyal ağlarda paylaş

sipeyskeyk said:

bu kismi anlamadim ben. bizim de annelerimiz vs. kapali diye utanalim mi smokin giyerken? alternatif olarak ne yapmaliydi?

gayet guzel bir standart getirmis oldugunu dusunuyorum ulkeye. diger toplumlardan gelen hersey kulturumuzu yok edecek diye bir sey yok. bunlar gorsel olarak onemi kanitlanmis ve bircok toplum tarafindan kabul edilmis seyler. o zaman yapilmamis olsa su an devletin basindaki insanlar ne giyerlerdi, neler yaparlardi cok merak ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...