Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

1 Mayıs Kutlu Olsun!

Giovanni

Öne çıkan mesajlar

emanet said:

baharın gelişi/pagan bayramı origin olarak aslında 1 mayıs. goministler niye hijack etti bu günü? eski bayramları alıp değiştirdiler hep saçma sapan şeylerle.

kutlamıyorum işçi gününü falan banane bana mı çalışıyor işçiler, onları köle gibi sömüren patronları kutlasın.

alıntı

İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler. 1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago(Şikago)'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı[1]. Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı. Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi. Zamanla sekiz saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs'ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır. [1]

bilgin olmadan fikrin olmasın
Sosyal ağlarda paylaş

bende biraz önce döndüm , bu sene geçen seneye göre çok daha kalabalıktık, kortej in sonunu göremedim, diğer katılan siyasi parti ve örgütler gibi uzun ve kalabalık bir kortejimiz vardı, halkla iletişimde çok güzeldi , camlarda insanlar beşiktaş diye bağırdı, alkışladı. gerçekten çok kalabalıktık bu sene, çok sıcak olduğu için konserlere kalamadım meydan çok kalabalıktı.

en çok

sivası yakanlar akp yi kuranlar
biiiiiiiip cocuğu fetullah gülen
faşist yıldırım demirören faşist
tek yol devrim tek yol beşiktaş

sloganları alkışlandı.

kortejden bir resim sonu görünmüyor daha birde bunun başı var

Sosyal ağlarda paylaş

SNA1L said:

emanet said:

baharın gelişi/pagan bayramı origin olarak aslında 1 mayıs. goministler niye hijack etti bu günü? eski bayramları alıp değiştirdiler hep saçma sapan şeylerle.

kutlamıyorum işçi gününü falan banane bana mı çalışıyor işçiler, onları köle gibi sömüren patronları kutlasın.

alıntı

İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler. 1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago(Şikago)'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı[1]. Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı. Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi. Zamanla sekiz saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs'ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır. [1]

bilgin olmadan fikrin olmasın

ABOVvv

sermayeder oğlu kızı olsanız dahi gerek yok abi böyle düşüncelere valla bak
Sosyal ağlarda paylaş

yav kızma da şimdi..

meydanlarda çıkıp halay çekmekle, türkülerle sloganlarla işçilerin eline ne geçiyor? tamamen boş. farkındalık falan deme sakın.

akp yaptığı değişikliklerle işçi haklarının canına okumadı mı? nerde ülke çapında grevler? sendikalar nasıl bu kadar kolay sindirildi? taksimde bağırdın çağırdın halay çektin rahatladın belki ama o kadar, daha fazlası yok.

romantik pasif tatlı su solculuğuna zerre saygım yok kusura bakma.
Sosyal ağlarda paylaş

benim de yok fakat insanlar 1 mayista napsin istiyosunuz akil erdirmek zor. mesela soyle bir 10.000 kisilik toplu taksim meydani intihari yapsalar helal diyebilcek misiniz ancak?

klavye basindan olmuyor boyle iste, az cikin halay cekin siz de orda arada derede bunu tartiscak gercek bir ortaminiz olur belki.
Sosyal ağlarda paylaş

e tamam abi boş işte. git halay çek bağır çağır, ertesi gün sefil işine geri dön. niye halay çektiniz abi çok mu memnunsunuz işçi haklarından? çok neşeli gördüm ben emekçileri.

toplu greve gidilsin, gerekirse iş yeri çalıştırılamaz hale getirilsin, gerekirse polisle karşı karşıya gelinsin. hangi sendikanın dötü yer buna?

böyle sömürülüyorsa işçiler bu devletin değil sendikaların ve örgütlerin suçudur. tarihte çok çok ender görünen örnekler hariç hiçbir otorite halka kendiliğinden hak vermemiştir, taa ki zorla alınana kadar.

protesto, yürüyüş, sloganlar, yayınlar vs boş iş hepsi. hiçbir işe yaramıyor ve yaramayacakta.
Sosyal ağlarda paylaş

pagan bayramini kendilerine ic etmisler sefiller zaten bastan fail adamlar. yerlerinde oturup forunlardan atip tutmalilar ismis gibi meydanlari doldurup bir oluyo o kadar fraksiyon. saka gibiler yav. beraber sarki turku soylemek nedir abi? ulkemizin 1 gunluk gsmh ni kismis oluyorlar kokusmus sefiller. otursunlar internetten status yazip tivit atsinlar sikiyorsa. sen kimsin kortejler olusturup bir araya geliyosun, hem de pagan bayraminda. cik cik cik
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...