Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Amerika - İngiltere Transit Vize ?

Lopeth

Öne çıkan mesajlar

Şimdi biletimi alırken londra aktarmalı almışım.

Uçuş Şöyle

Los Angeles - Londra > American Airlines

Londra - İstanbul > THY

Londraya inip 2 saat bekleyip İstanbul uçağına bineceğim. Usa de 6 aydan fazla kalınca sorun çıkıyor transit vize lazım vs diye bazı şeyler okudum netten.

Bunun aslı var mıdır ? Transit vize lazım mı ? Böyle çat diye uçağa binip Londraya insem ne gibi sorunlarla karşılaşırım ?

Teşekkür ederim
Sosyal ağlarda paylaş

Farklı iki havayolunun yolcusu olacagın icin soylenenin dogru olma olasılıgı yuksek.

Londra'ya indiginde border'dan gecmen, valizlerini alman ve tekrar THY kontuarına gidip check-in yapman gerekecek. Bunun icin de UK vizesine sahip olman lazım.

Transit yolcu olarak gelirsen (yani aktarmalı bir ucus secersin, farklı iki ucus değil) border'dan hic cıkmadan direkt bir sonraki ucusa yonlendirilirsin.

Soylediklerimin dogruluk oranını bilmemekle birlikte mantık yuruterek kendi dusuncelerim oldugunu da belirteyim :)

Ha ama bileti sen tek seferde aldıysan (yani aktarmalı ucus bileti) THY ve AA anlasmalı ucuyorsa o zaman sıkıntı olmamalı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
Iki tip transit olayi var:

You will transit airside if you arrive on a flight, remain in the arrival lounge of the airport without passing through immigration control, and then depart on another flight from the same airport.

You will transit landside if you arrive on a flight, pass through immigration control and then leave the UK within 48 hours (or 24 hours if you are travelling under the 'travel without visa' concession).
Sosyal ağlarda paylaş

@toggie

direk expedia'dan aldım bileti.

Los Angeles (LAX) to London (LHR) 04/24/12 7:50 PM - 2:15 PM +1 day American Airlines 136
London (LHR) to Istanbul (Ataturk Intl.)04/25/12 4:30 PM - 10:15 PM Turkish Airlines 1986

Direk böyle uçuş, 15 ay amerika'da kaldım ve 5 yıllık vize.
Sosyal ağlarda paylaş

Lopeth said:

@toggie

direk expedia'dan aldım bileti.

Los Angeles (LAX) to London (LHR) 04/24/12 7:50 PM - 2:15 PM +1 day American Airlines 136
London (LHR) to Istanbul (Ataturk Intl.)04/25/12 4:30 PM - 10:15 PM Turkish Airlines 1986

Direk böyle uçuş, 15 ay amerika'da kaldım ve 5 yıllık vize.

expedia'dan aldın ama iki farkı ucus icin mi odeme yaptın? ucusu gerceklestiren havayolu sirketi hangisi? thy mesela abd'nin her yerine direkt ucmuyor. jfk'den aktarma yapılıyor, anlasmalı baska havayolu ile gidiyorsun kalan yolu.

eger tek ucus ise (sanırım anlatmak istedigimi anlamıssındır, ben pek acıklayıcı olamadım) border'dan gecmeden binaya girer girmez seni transit yolcu diye ayrı bir tarafa yonlendirecekler. bagajlarını aktarma yapacagın ucaga tasıyacaklar. yani sanki hic londra'ya gelmemis gibi devam edeceksin. bu durumda vize falan gerekmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Sorun olmamalı o halde.
İlk ucagın rotar yapması durumunda aktarma yapacagın ucagı kacırsan bile seni oraya tasımak zorundalar. Benim basıma geldi bir kere. Zurich aktarmalı Malaga'ya gidiyordum. İstanbul'dan kalkan ucak rotar yaptı, Zurich'teki ucak kactı. Malaga'ya giden bir sonraki ucak Barcelona'dan aktarma yapıyordu ve ucakta yer olmadıgından first class'ta gitmistim superdi ehuehe.
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
zaten 24 de ucuyorsun. vize basvurusu yapacak olsan bile zamanin yok :)

rastgele...

eger transit vize gerekiyo bidi bidi derlerse haa bilmiyordum sordugumda gerek yok dediler. zaten bugun biten ogrenci vizem var ve havaalanindan cikis yapmayacagim ucagim 2 saat icinde diyip agzin az laf yaparsa bu tip durumlarda istisnai uygulama da yapiyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

• 4 ay sonra ...
sonuc ne oldu bu arada?

aynisini ben istanbul-uk-dublin ucusu icin yapicam. irlanda vizesi varsa 24 saat icindeki ucusum icin landside transit yapabiliyorum degil mi?

bir de bunun belcika-almanya-yunanistan uzerinden olmasi ihtamalinde bilgisi olan var mi? yani farkli havayollarindan farkli check in li ucuslar icin transit vize almak mi gerekiyor? gerekmiyora bu transit vize veya air transit vizelerin anlami nedir?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...