Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hemşireler Doktor Olabilecek !!

guksot

Öne çıkan mesajlar

bu haber 1 nisan şakası
ama gaza gelen hemşireler ve hemşirelerle ilgili fantazileri olan arkadaşlar için üzgünüm.

ne avrupada ne amerikada hemşireler hasta bakıp ilaç yazamaz. sağlık sektöründe herkesin yaptığı iş değerlidir ve hemşirelerimizin katkıları göz ardı edilmez. ama hastanın ve yazılan reçetenin sorumluluğu almak ciddi bir eğitim gerektirir. ne hemşire arkadaşlar ne de hastalar beynini kranyumdan çıkarıp gaza gelmesin. kimse hastaneye gidince doktor varken ben hemşire muayene olacağım demez.
Sosyal ağlarda paylaş

mardox said:

ne avrupada ne amerikada hemşireler hasta bakıp ilaç yazamaz.

Reçete yazma yetkileri var. Tabi her hemşire bunu yapamıyor belli bir deneyim + eğitimle kazandığı uzmanlık sayesinde kendi alanlarında reçete düzenleme hakları var.

Haberde bunu abartıp doktor olmayı sadece reçete düzenlemeye indirip hemşireler doktor olacak gibi bir yargıya varmışlar nedense?
Sosyal ağlarda paylaş

oldun said:

doktorlar gene rage acmıs cok mnatıkszı deil

şaka en iyi 1 nisana şakalrından. hem dr hem hemşire hm halktan efsane sazan yakaladı ama,
kendin tercih etmiceğin şeyi niye savunuyorsun ki? lol

throine said:

mardox said:

ne avrupada ne amerikada hemşireler hasta bakıp ilaç yazamaz.

Reçete yazma yetkileri var. Tabi her hemşire bunu yapamıyor belli bir deneyim + eğitimle kazandığı uzmanlık sayesinde kendi alanlarında reçete düzenleme hakları var.

Haberde bunu abartıp doktor olmayı sadece reçete düzenlemeye indirip hemşireler doktor olacak gibi bir yargıya varmışlar nedense?

redeagle'ın dediği olay var amerikada. bizde de sistem ilerde değişirse normal lisansın üzerine 3 sene uzmanlaşacağın tıp bölümünü okursun. zaten yeterli eğitimi aldıktan sonra np, sonuçta gökten zembille inmedik,

onun için önce ortak müfredat falan çıkarılması gerek vs..
neyse şakayı oturup burda gerçekmiş irdeliyoruz, işsizliğe gel arkadaş :P
Sosyal ağlarda paylaş

Redeagle'ın dediği çok farklı bir olay. Zaten bütün itfaiyeciler meslekleri gereği aynı zamanda EMT 1 eğitimine sahiptir bu haliyle en fazla CPR ve ilk yardım yapabilir. Ama aldığı eğitime göre yetkileri artıyor EMT 2-3-4 diye gidebilir 4. ile de paramedic oluyorlar en fazla.

bu arada cidden şaka mı bu? ahah
Sosyal ağlarda paylaş

throine
itfaiyeyi geç de,
amerikada tıp okurken önce bir lisans yapıyorsun 3 senelik sonra tıbba başlıyorsun. yani başka fakülteden de girebiliyorsun (tabii belli fakülteler var). sonraki 3 sene uzmanlığına göre gidiyor dersler.

eğitim tıpta kalitesizleşecek çünkü hükümetimiz fakültelerin kapasitesinin üzerinde öğrenci alması için baskı yapıyor.
---------------------
edit: gerçekten şaka çünkü kaynak yok, bu haber ilk bir dr forumunda ve medikal haber sitesinde paylaşıldı 1 nisanda. tabi olay 3 günde biraz hız aldı. artık şakayı yapan bile acaba gerçek mi demeye başladı :)
Sosyal ağlarda paylaş

mardox said:

throine
itfaiyeyi geç de,
amerikada tıp okurken önce bir lisans yapıyorsun 3 senelik sonra tıbba başlıyorsun. yani başka fakülteden de girebiliyorsun (tabii belli fakülteler var). sonraki 3 sene uzmanlığına göre gidiyor dersler.

ileride orada tıp eğitimi almayı düşünüyorum her ne kadar imkansız gibi gözükse de şimdi şöyle oradaki sistem;

orada tıp bir nevi grad school gibi olduğu için evet önce lisans mezunu olman gerekir ama bölümünün hiç bir önemi yok biyoloji mezunu ya da tarih, mühendislik mezunu olman fark etmiyor. ne mezunu olursan ol pre-req dersleri (chem, orgo chem, bio, phy, ve tüm lab + okuluna göre değişen bir kaç ders (calc, biochem, english vs. gibi) almışsan sorun yok. mcat + volunteering ve shadowing deneyimi + mülakatta yardırmak kalıyor geriye sonra ya red ya kabul geliyor işte.

4 sene sürüyor bu haliyle normal tıp eğitimi alıyorsun. uzmanlık okul bittikten sonra tr'deki gibi uzun seneler residency başlıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

aynen öyle throine hem merak edenler de görsün. amerikada doktor olmayı düşünüyorsan sana bir kaç site önerebilirm bir de tavsiyem iyice araştır çünkü onlar yabancı doktorları biraz pis branşlara gönderiyorlar aklında olsun. gözde branşlara kabul edilen yabancılar az.

ardeth ben pek inanmıyorum :P sadece 4 sene içinde mezun olduğum fakültede kontenjan sayısı 4 katına çıkmıştı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...