Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sokak köpeği saldırısı / Bir turist öldü

GERGE

Öne çıkan mesajlar

şu hayvanlar uytulsun, şehir dışına atılsın v.s diyen insanların çok bencil, empati yoksunu, vicdansız, ve insanlık ve dünya için son derece gereksiz, zararlı mahlukatlar olduğunu düşünüyorum. adım gibi eminim ki, sokaktaki tinerci çocuklar, serseriler çoğalıp, ona buna sataşmaları artsa, çok rahatsız edici boyutlara ulaşsa varlıkları, başta sözünü ettiğim kişilerin, bu çocuklar konusundaki çözüm önerileri tamamiyle aynı olacaktır. hitler de muhtemelen, yahudilere karşı, kimilerinin sokak köpeği(hatta kedisi)ne duyduğu rahatsızlığın aynını duyuyordu, aynı ölçüde nefret ediyordu onlardan. çözüm yöntemlerini biliyoruz.

şu anda türkiye'de ve dünyanın diğer pek çok gelişmemiş ülkesinde, sokak hayvanları sorunu vardır. gene sözünü ettiğim ülkelerde sokak çocuğu sorunu da vardır. -aslında küresel, kendini aşmış bencil bakış açısının yarattığı pek çok sorun gibi-, bunlar da olmaması gereken sorunlardır.

köpekler, rahat sıcak yuvalarında yaşayan, karınlarını öyle ya da böyle doyuran canlılar olsaydı, sokaklarda aç, susuz, sefil, hasta, yaralı, hiçbir korunağı, barınağı olmadan dolaşanlar da insanlar olsaydı neler olabilirdi düşünebiliyor musunuz? insanlar, birbirini ve güçlerinin yettiği tüm köpekleri acımasızca parçalar, her türlü canlıya saldırır, yaşamlarını devam ettirebilmek adına ve içinde bulundukları sefaletin dayanılmaz acısı nedeniyle oluşan ruh hali sonucu her türlü vahşeti yaparlardı. dolayısıyla köpeklerin -daha çok ta sahipli köpeklerin- zaman zaman gerçekleştirdiği saldırılar, aynı şartlar altında yaşamaya çalışan insan ırkının yapabileceklerinin yanında çok basit kalıyor.hayvanlar tüm dayanılması gerçekten çok güç olumsuz kuşullara karşın, inanılamayacak derecede efendi, pek çok insana göre daha vicdanlı ve duyarlılar.

zavallı adamın ölümü feci olmuş. ama ne yazık ki, kimi zaman bu sefil hayvanlar, özellikle sürü halindeyken, bu tür olaylar olabiliyor.adamcağız, tenha bir yerde 12 kişilik bir tinerci gurubuyla karşı karşıya geldiğinde de benzeri bir olay yaşanabilirdi. köpekler insan ırkı kadar vahşi olsalardı, içinde bulundukları sefalet göz önüne alındığında, her gün bu tür onlarca olayın yaşanması gerekirdi.

şurada işte ''hayvanlara su mama vermeyin onun yerine belediyelerle iş birliği yapın'' diyen insanlar, hayvanlara yardımcı olmaya çalışan insanları bir çeşit suçlu gibi görüyor aslında. bunların pek çoğu için sokak hayvanına mama, su veren insan, o sinir olduğu hatta nefret ettiği köpekle aynı değerde onun gözünde. bu nedenle engellemeye çalışıyor mama, su verenleri. bilmiyor ki sokakta hayvanlara yardımcı olmaya çalışan insanların pek çoğu hayvan haklarıyla ilgili derneklere, konuyla ilgili stk lara üye oluyor, barınaklara v.s, elinden geldiğince, gücü yettiğince yardımcı olmaya çalışıyor. ''ha ben bilmem ne barınağına şu kadar bağış yaptım, o zaman şu sokaktaki hayvanın yaşam koşullarını az da olsa değiştirebilmek için çaba sarfetmeyeyim'' demiyor, o şekilde de yardımcı olmaya çalışıyor, çünkü hayvan sevgisi böyle bir şey. bu tür eleştirilerde bulunan çokbilmişler, sokak hayvanları konusunda parmaklarının ucunu oynatıyor mu acaba? sonra da gelip elini taşın altına koyanları takdir edeceklerine, eleştiriyorlar. hadi bi b. yapmıyorsunuz, hiç değilse yapanı eleştirmeyin, hırlamayın sokaktaki hayvana yardım elini uzatana hiç değilse.

çoğu kimse sokak hayvanlarının yaşam hakkı olduğuna inanmıyor, dünyanın yalnızca insanlara ait olması gerektiğini düşünüyor düşünebilemeyen beyniyle. ''ölsünler, beslenemeyecekleri bölgelere atılsınlar, itiş, kakış barınaklarda yaşasınlar, yeter ki bize görünmesinler'' gibi vicdansız, düşüncesiz, bencil bakış açılarını, üstelik çoğu zaman hayvanseverleri domine etmek, yıldırmak amaçlı kusuyorlar ulu orta. ama biraz geliştirebilmiş olsaydık beyinlerimizi, ''sokak hayvanları sorunu'' açısından çözüm önerileri getirmeye çalışırdık. ama biz ''sokak çocuğu'' sorununu bile halledememiş insanların oluşturduğu bir milletiz. ''sokak hayvanı sorunu'' konusunda insancıl çözümler üretmeye çalışmak bizim neyimize? keşke ülkenin, ve dünyanın ve insanlığın daha güzel ve iyi olabilmesi için, önce kendimizin güzel olabilmesi gerekliliğine inansak!
Sosyal ağlarda paylaş

quel cons idilik (tu)

insan ırkı kadar gereksiz bi ırk yok ya. sen her yere beton dök, güzel ve canlı herşeyi kirlet ve öldür bi de üstüne bunu norm olarak, olması gereken buymuş gibi sun. bunun adına da modernlik de, medeniyet de. evrende bu kadar embesil (şu anki haliyle) bi ırk var mıdır acaba.

hayvan konuşabilse diyecek, lan dallama ben 1000 generasyondur burdayım, geldin benim yaşam alanıma beton döktün, kokoş kaltaklar kürk giyecek diye çoluğumu çocuğumu kestin, bari rahat bırak da yarattığın yeni ucube ortamda hayatta kalmaya çalışayım.

bi ton fabrika, maden vs. ile dünyanın bütün değerlerine tecavüz et. ne için? şımarık yaşam formları bunlardan kendilerine gereksiz oyuncaklar yapıp çöpe atsınlar diye. ürün yapıyorsan dayanıklı yap 100 yıl gitsin. yok illa aç gözlü hayvanlar daha çok kazanacak diye içinde yaşadığımız habitatı yok ediyoruz. götüne pamuk yerine para tıkayacak herhalde ölünce, bu kadar açgözlülüğün başka açıklaması yok. ulan sığır sen içinde yaşadığın çevreden bağımsız değilsin, ona bişey olursa sana da olur. en beyinsiz canlı bile kendini bile bile öldürmez ya.

bi de uydurma dinler yaratıyor bunlar kendilerine, neymiş efendim dünyadaki herşeyi allah bizim için yaratmışmış, sömür sömüre bildiğin kadar. bak bak. allahın gözbebeği insan ırkı. alet yapabilme/kullanabilme yetin var diye adam mı oldun lan? allah sinirlendimi insanların canına okuyor, insanlar da hayvanların bitkilerin. ortanca kardeşin abisinden dayak yiyip, küçük kardeşini dövmesi gibi. kimin kime güce yeterse. allahı da tokatlayan vardır da yazdırmamıştır kitaba.

hayır bu kadar talandan tecavüzden sonra süper bi ortam yaratsak kendimize gene tamam diyecem de. o da yok. insanların yarısı sefil gibi aç susuz yaşıyor, hemen hemen hepsi neden olduğunu bilmeden haftanın 6 günü sevmediği boktan işlerde kölelik yapıyor, osuruktan sebeplerle birlerini boğazlıyor. hayattan keyif alma sıfır. bunun için miydi onca şey?

neyse çok offtopic oldu, /rant
Sosyal ağlarda paylaş

km2'ye kareye düşen insan sayısı / serbest gezen hayvan sayısına bir limit getireceksin öncelikle. sonra bu alan içerisinde kalan hayvanları etiketleyip, kısırlaştırıp öyle bırakacaksın. kedi olsun, köpek olsun

bu sayının üstüne çıkıldığını farkedersen öldürecek yahut başka alana nakledeceksin.

oldu bitti.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
hayvan konuşabilse diyecek, lan dallama ben 1000 generasyondur burdayım, geldin benim yaşam alanıma beton döktün, kokoş kaltaklar kürk giyecek diye çoluğumu çocuğumu kestin, bari rahat bırak da yarattığın yeni ucube ortamda hayatta kalmaya çalışayım.

hayvan konuşabilse diyecek, "hey bana o çubuğu atsana! hadi bana o çubuğu at! hadi ama! bana o çubuğu at!"

hayvanların sebep sonuç ilişkisini net bir şekilde kurma yetisi yok brolar.

sayılarını vs kendi yaşam alanlarımız içinde "biz" kontrol altında tutmalıyız. bu hayvan sevmemek değil, yaratılan dengeyi herkes için uygun seviyede korumaktır sadece. 12tane tinerci mesela yasaların sorunudur ve yargılanması, önüne geçilmesi için kararlar alınması gereken şeylerdir. zamanında gasp,kapkaç yaygınken yasaların değişmesi ve sertleşmesi ile o keş elemanlar bile olayın vehametini anlamış ve olay sayıları azalmıştı.

şimdi köpeğinize gidip de şunu söyleyin "bak olm, yeni yasalara göre sen hatalı bir yere işersen sen kaynar suda kaynatmaları gerekiyor" ve suratınıza alık alık bakarke kuyruğunu sallamasını izleyin.

evet sizi anlamıyor. evet çünkü o bir köpek. ona insan yetileri atamaya kasmanız köpek olduğu gerçeğini değiştirmiyor. onunla nasıl ilgileniyorsanız dışarıdaki köpeklerle de ilgilenmeniz gerekiyor.

ha deseniz ki, "köpekleri sokağa bırakanların canına ot tıkayalım!" tamam olm derim, gidip topunun topunu inşaat sahasına atalım da bir daha yapmasınlar.

ancak.. diğer tarafta köpek sayılarını limitli tutmak için gereken ne ise yapılması lazım.
+bak Lassie, bitliste köpek sayısında eksiklik var. oraya tayinin çıktı senin
-Hav hav
+akıllı köpek, akıllı lassie
Sosyal ağlarda paylaş

eheh dasaa :)

yok abi çok primitif şekilde sebep sonuç ilişkisi kavramı var köpeklerde. eski itimden biliyorum, türkiyenin en az %5'inden daha çok çalışıyordur kafası yani. o mantıkla gidersek ileri derece retardları falan da sırf zevkine dövelim, suratlarına osuralım. nasıl olsa anlamıyorlar?

düşünsene böyle bizim bi üst levelımız canlılar geliyor dünyaya ama çok ayrı bi yapıları var, interdimensional varlıklar falan. biz onları göremiyoruz bile, beynimiz kavrayamıyor onların konseptlerini. bunlar aralarında konuşuyor lan bu salaklar anlayamıyor bizi frekans aralıkları yetmiyor, biz bunlar için kararlar verelim gerekirse kısırlaştırırız yeraltına süreriz vs. hoş olmaz di mi?

köpekleri başka yerlere kaydırmak çok güzel bi çözüm olur ama belediye hayatta uğraşmaz onla. onun masrafını cebine atar, köpekleri de öldürüp araziye atar "götürdük" diye.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Eryaman'da (Ankara oluyor) 12 tane sokak köpeği emekli bir öğretmene saldırmış bu hafta. Turist olarak gelen İranlı bir emekli öğretmene. Öğretmeni parçalamışlar, sanırım bir kısmını da yemişler. Öğretmen olay yerinde ölmüş.

Sonra sokak köpekleri saldırmaz, onların gitmesini isteyenler cani diye zırlıyorsunuz. Bir kere bana da saldırmışlardı epey kötü bir şekilde oralarda 6-7 köpek, esnaf yardıma koşmasa ne olurdu bilmiyorum. Lisedeydim, o günden beri korkunç korkuyorum sokak köpeklerinden, karşı kaldırıma geçiyorum görünce.

Belediye bu köpekleri toplamış. Hepsini toplamalı bence, sokakta köpek kalmasın.

Hayvan lan sonuçta bunlar, mantıklı bir hareket beklemenin imkanı var mı hayvanlardan? Aç kalınca ısırır da, kovalar da,parçalar ve yer de. Ben de Gerge gibi düşünüyorum, bu sokaklarda başıboş gezen tüm hayvanlar toplanmalı, öncelikle kısırlaştırılmalı, sonra da bakımevlerinde bakılmalı. Bakacak kişiler de hayvansever olduklarını söyleyen gönüllülerden seçilmeli (zaten birkaç yerde sanırım böyle uygulamalar var). Aksi takdirde Eryaman gibi dağın başı bir yerde olduğu gibi (1 sene kalmıştım orada, o zamanlar herhalde daha da dağbaşıdır, bundan 13 sene önce) kendi halinde zavallı bir adamcağıza saldırırlar, parçalarlar, yerler.
Sosyal ağlarda paylaş

devletin, belediyelerin sokak hayvanları konusunda bir politikları olsa, gündemlerinde onlara da yer olsa, insanlar ve sivil toplum örgütleri duyarlılık gösterip, gerek bağış gerekse konuyla ilgili organize olma konusunda işbirliği yapsalar, o kadar çok (insani) çözümler üretilebilinir ki....

ama önceki postumda belirttiğim gibi, insana değer vermeyenin, hayvana değer vermesini beklemek oldukça ütopik ne yazık ki...
Sosyal ağlarda paylaş

ITT: kopekten korkan apartman cocukları

GERGE said:

Herkesin bir köpek kovalama, saldırı ya da ısırma öyküsü var. Köpekler sorunlu.

benim yok abi, ve gayrettepede yaşıyorum kac senedir, bilen bilir gayrettepenin kopeklerini

cok rastladım çete gibi dolastıklarına, bi haltta yapmıyolar sakin sakin yürümyeye devam edersen

kopek abi bunlar, alien degil, 5 senede bir birisini yiyolar arada boşver, olur. O 5 senede milyar insan milyar insanı öldürmüş, bunu garipseyen yok

kopek insan öldürünce unacceptable oluyo
Sosyal ağlarda paylaş

İdilik falan isyan etmişte boşuna olmuş biraz, modern toplumda başıboş sokak hayvanına yer yok hele köpek gibisine, bunu kalkıp insanla kıyaslaması da ayrı gereksizlik

Kısa vadede mutlaka büyük kısmını uyutmaları lazım, cidden kalabalık çete gibi geziyorlar çok yerde ve tehlikeliler

Önce biz onların yaşam alanını çaldık vs geyiklerinin şu çağda hiç bir anlamı ve mantığı yok, evrim ve gelişim dünyayı buraya getirmiş bikere bunun önünde durulamaz
Sosyal ağlarda paylaş

O hayvanları evcilleştiren evrim değil insan. Önce evcilleştir doğada yaşayamaz hale gelsinler sonra al evine sıkılınca sokağa at. Kalabalık şehirlerde çöp karıştırıp yemek bulmaya mahkum bırak sonra saldırınca bunlar saldırıyor diye uyut. Pis bir ırkız da bu kadar belli etmemize gerek yok ya.
Sosyal ağlarda paylaş

olm, en yukarı basamakta kim var? insanoğlu...
o zaman en değerli varlık = insan.
doğayı, hayvanları yakalım, yıkalım, yok edelim demiyorum ama durum budur. O yüzden elbette 12 tane adam saldırıp 1 tane köpeği öldürdü haberi yerine 12 tane köpek saldırıp 1 tane adamı öldürdü haberi üzerinde daha çok düşünülmesi gereken bir haberdir. Ne olacak yani, her gün 3-5-10-20 insanı köpekler parçalayıp yerlerse mi önemsenecek bu olay?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...