Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kur'an-ı Kerim ders olarak okutulacak.

Vendy

Öne çıkan mesajlar

"nutella yerim" said:

benzetimler ve aslen felsefi aktarımlar üzerinden gerçek olayları sembolize eden kutsal kitabın kadınların toplumdaki yerini nasıl betimledigine ufak bir bakalım

- kadın aklen ve dinen eksiktir
- kadınların erkeklere secde etmesi
- hz. ayşe'nin gusülü öğretmek için yıkanması
- bana cehennem halkı gösterildi çoğu kadınlardı
- dayak olumlu etki gösterip kadını yola getirebilir
- erkeğini tatmin etmeyen kadına allah'ın küsmesi
- zinaya şehadet için kadının vajinasına bakılabilir
- kadın tek başına 90 kilometreden uzağa gidemez
- erini tatmin etmeyen kadını meleklerin lanetlemesi

ama bunların hepsi aslında sembolik ifadeler,birebir okursan elbet sacma gelir yani mana önemli olan,biz de ateism i yeni öğrenen liseli ergenleriz.

şunların hepsi ateist propagandaları. nası islam misyonerlerine gerizekalılar diyosanız bunlar da aynısı hiç bi farkı yok.

-cennet annelerin ayakları altındadır, ona göre ayağınızı denk alın diyo peygamber, ama üsttekilerin çoğu peygamberin öğretilerinin dışında gelişen olaylar, hatta peygamberin tepki gösterdiği ve üzerine ayet inen olaylar.

tek bakış, esnaf dini
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

emanet said:

din kitapları eski mitolojilerden, pagan dinlerinden etkilenmiştir, hatta çoğu yerleri direk alıntıdır. copyright olsa o zamanlar birilerinin canı çok yanardı. tevrat da incil de kuran da orjinal değildir, orjinal bir felsefe üzerinden üzerinden yazılmamıştır. bu yüzden esinlenilen diğer dinler/mitolojiler okunmadan hiçbirşey anlayamazsın. anladığını zanneden de karısının kızının kafasına çarşaf geçirip şuursuzca 5 vakit namaz kılar işte.

inanan insanlar bunu kesinlikle tartışmak bile istemez, adama gösterirsin bak kuranda yazan şey burda da yazıyo 3000 yıl önce yazmışlar. yok, ya şeytanın işidir ya da kötü niyetli insanların. böyle dogma, yalan yanlış, doldurma bir düşünce biçiminin okullarda ders olması resmen intellektüel katliamdır, beyni boş nesiller yetiştirmektir.

"pagan dinlerinden etkilenmiştir" diyorsun ama bahsedilen pagan dinlerin "öncesinde gelen peygamberden" etkilenmiş olması da mümkün.

örneğin "bak yunan mitolojisinde şöyle bir şey var, birebir kuran'da da yer alıyor" diyebilirsin,
ama zeus'un aslında tanrının yolladığı bir peygamber olması da olası.

bu konuda kesin bir şey bilmiyoruz, kesin bir şey bilmemiz de mümkün değil, o yüzden kesin şu şöyledir diye iddia etmek yanlış olur.

Bone kusura bakma ama bariz bir şekilde hakim olmadığın bir konu hakkında konuşuyorsun ve çok komik şeyler söylemişsin.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

Bone said:
kutsal kitapların fizik formül kitabı kadar net, kesin ve itiraz edilemez olmadığı bilinen bir şey.

Belli ki hiçbirini oturup okumamışsın ayrıca.

niye? "15 yaşında çocuk öldürürseniz 67 günah puanı alırsınız, 16 yaşında çocuk öldürürseniz 65 günah puanı alırsınız" felan gibi istatistiksel veriler var da ben mi kaçırdım?
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:
Bone kusura bakma ama bariz bir şekilde hakim olmadığın bir konu hakkında konuşuyorsun ve çok komik şeyler söylemişsin.

ha evet ad hominem vardı di mi.

karşıdaki kişinin yanlış/eksik olduğunu düşündüğün fikirlerine karşı bilgi sunmaktansa tümden yalanlayıp karşıdaki kişiye saldırmak oldukça kolay bir yöntem.
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi o netlikten değil eksiklikten. Kuran için konuşuyorum, bir çok konuda ayrıntıya girmediği için aradaki bilgi eksiklikleri hadislerle dolduruluyor. Ama kuranda yazanlar nettir ve reddetme gibi bir durum yoktur onda yazan herhangi bir şeyi. Tartışmalar tamamen çevirideki farklılıklar ve hadisler üzerinden çıkıyor yoksa kitabın kendi net.
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

karşıdaki kişinin yanlış/eksik olduğunu düşündüğün fikirlerine karşı bilgi sunmaktansa tümden yalanlayıp karşıdaki kişiye saldırmak oldukça kolay bir yöntem.

Valla yazdığın yazı neresinden tutsak elde kalıyor o yüzden wot yazmaya üşendim açıkçası, evet.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

Şimdi o netlikten değil eksiklikten. Kuran için konuşuyorum, bir çok konuda ayrıntıya girmediği için aradaki bilgi eksiklikleri hadislerle dolduruluyor. Ama kuranda yazanlar nettir ve reddetme gibi bir durum yoktur onda yazan herhangi bir şeyi. Tartışmalar tamamen çevirideki farklılıklar ve hadisler üzerinden çıkıyor yoksa kitabın kendi net.

o zaman yazdıklarımı anlamamışsın sen.

reddedilmez veya dogmalarla çevrilmiş meselesi tamamen apayrı bir mesele, sen bundan bahsediyorsun.

ben ise alakasız bir konu üzerine konuşuyorum.
kuran bir felsefe kitabı gibidir, sembollerle, örneklerle ve tarihsel olaylarla açıklar dediklerini.
öte yandan kuran bir fizik formül kitabı gibi soruların cevaplarını direkt olarak veren, sana test edilebilir, sınanabilir, farklı ortamlara aktarılabilir veriler sunan bir kitap değildir.

bunu dediğim mesajdan o "reddedilebilir bir kitaptır" lafını nerden çıkarttın merak ettim.
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

Valla yazdığın yazı neresinden tutsak elde kalıyor o yüzden wot yazmaya üşendim açıkçası, evet.

wot döşemek ayrı, hiç bir şey demeden sanki karşıdakinden üstünmüş gibi takılmak ayrı.

bak mesela yazı neresinden tutsak elde kalıyor diyerek gene hiç bir bilgi vermemişsin,
ama sanki karşıdakiden bilgiliymiş gibi bir havalara girmişsin.
aferin, böyle devam.

hep akp'den öğreniyorsunuz bunları tabii.
Sosyal ağlarda paylaş

kur'an ne felsefe kitabıdır, ne de bilimsel bir kitaptır. kendisinden önceki gökten indirildiği sanılan tüm kutsal kitapların özetidir ve dolayısıyla Sümer efsaneleri başta olmak üzere Anadolu ve Mezopotamya kültüründen her anlamda etkilenmiş bir kitaptır.
insanlar inanabilir, eyvallah, inanana saygım sonsuz ama insanlar inanmayadabilir, inanmayana da saygı sonsuz olmalı. inanmayan adam neden inanmadığını söylediği zaman da "hööö,sön bönüm dünüme küfrediyösünnnnkhkh" diyerek hönkürmenin anlamı yoktur.
nokta....
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

kuran bir felsefe kitabı gibidir, sembollerle, örneklerle ve tarihsel olaylarla açıklar dediklerini.

Kuran bir felsefe kitabı gibi değildir. Semboller ve tarihsel örneklerle çaıklaması da felsefe kitabı özelliği gösterdiği anlamına gelmez.

Bone said:

öte yandan kuran bir fizik formül kitabı gibi soruların cevaplarını direkt olarak veren, sana test edilebilir, sınanabilir, farklı ortamlara aktarılabilir veriler sunan bir kitap değildir.

Kuran aynen bir fizik kitabı gibi sana bazı soruların cevaplarını direkt verir ve sana bunları test etmemeni, sınamamanı, bu konuda felsefe yapmamanı ister. Olay bundan ibaret.
Sosyal ağlarda paylaş

bu arada myshkin bi post daha yazıp gidecem.

- "bariz bir şekilde hakim olmadığın bir konu hakkında konuşuyorsun" diyorsun,
şu an dünyada yaşayan kim hakim ki o konuya?
mesela zeus'un kim olduğunu ne olduğunu gören var mı, onun döneminden kalan kim var?
zeus hakkında bildiğimiz tek şey, antik yunanistandan kalan hikayelerden ibaret.

emanet orda demiş ki, "tek tanrılı dinler hep pagan efsanelerinden gelme".
ben de diyorum ki, "pagan efsaneleri ve mitolojilerin kaynak noktasının aslında gene tek tanrılı dinlerden gelmesi olası, çünkü kuran'da hz. adem'den beri sürekli peygamber yollandığı belirtiliyor".

bunu karşısında "bariz bir şekilde hakim olmadığın bir konu" diyorsan, bunu dedirtecek bir bilgi veya bir delil olması gerek elinde. ama bu varsa bile sunmuyorsun.

- "Belli ki hiçbirini oturup okumamışsın ayrıca."

kuran okudum, incil veya tevrat okumadım. gerçi onlar direk olarak "tanrı'nın sözleri" değiller, risale-i nur gibi toplama bilgilerden oluşuyor. bu yüzden dinlerden bahsederken kuran'ı referans olarak gösteririm. ha incil ve tevrat gibi risale-i nur okumuşluğum da yok, gerek de duymadım çünkü.

öte yandan kuran'da ben bilimsel alanda kullanılabilecek matematiksel kesinlikte olan veriler görmedim hiç.

daha önceki sayfalardaki postlarımı okusaydın orda yazmıştım,
altın örneği vermiştim, günah örneği vermiştim, bunların matematiksel hesaplamalarının yapılamıyacağından bahsetmiştim.
ben böyle bir formül kitabı olmadığını düşünerek yazdım o postu.

halen o lafımın arkasındayım, "belli ki hiçbirini okumamışsın" diyecek kadar kesin konuşmanı gerektirecek maddeler varsa kuran'da (matematik, fizik formülleri gibi şeyler) o kadar laf edeceğine yazsaydın ya.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...