Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kur'an-ı Kerim ders olarak okutulacak.

Vendy

Öne çıkan mesajlar

@ Sotto

Müslüman bir aile bunun telkinini çocuğuna yapmakla yükümlüdür. Yapmak zorundadır da. Kendi dinini gelenek ve göreneklerini anlatır. DAha önce de yazdım şimdide yazayım eğer bireye bu anlatılanlar mantıksız geliyorsa inanmak zorunda değil. Bakın hepiniz bu dersleri aldınız ancak aranızda inanmayanlar var. Demek ki zamanla fikirler olgunlaşıyor yada değişiyor.

Ben devletten çocuğuma din dersini vermesini isteyebilirim. Çünkü oradaki hocalar kadar bilgili olmayabilirim. Türkiyeyi sizin gibi okuyan insanlar olarak düşünürseniz aldanırsınız.
Sosyal ağlarda paylaş

O beni ilgilendirmiyor. O İslam'ın sorunu. Okulun, İslam dini böyle istiyor diye din eğitimi vermesi gibi bir durum yok.
Peki ben çocuğuma Buda'nın öğretilerini öğretmelerini istersem ne olacak. Bir ötekisi Hinduizm öğretmesini isterse ne olacak.
Fikirler elbette değişebilir. Maksat çocuklara, "zaten istemezlerse sonra inanmazlar" diye bir din empoze etmek değil ki. O dinin mutlak doğru olduğunu ve kişilere öğretilmesi gerektiğini kim söylüyor?
İnançları bir kenara koyarsak eğer, okulların Kur'an kursu vererek yanlış bir şey ima etmediklerini nereden bileceğiz. Bana kim bana kalkıp burada İslam'ın her dediğinin doğru olduğunu, müslümanlığın mutlak doğru oldunu iddaa edebilir. Kimse edemez değil mi?
Ama siz böyle inanıyorsunuz değil mi? Ha bak, yine inanca girdik. Salt sen böyle inandığın için İslam mutlak doğru olmaz, belki objektif bir açıdan birçok yanlışla doludur.
İşte bu yüzden sen okulda inanca dayalı bir eğitim veremezsin. Seçmeli veya değil. Bunu veremezsin. Çünkü bu, belki de yanlışlarla doludur. Seçmeli olması onun yanlışlarını hafifletmez.
Matematik, kimya, coğrayfa, biyoloji, fizik verirsin çünkü orada yanlış yoktur. Mutlak doğru vardır. (Tarihte yanlışlar olabilir ama bu çok farklı bir boyut sanırım, çünkü zaten Tarih'in inançla bir alakası yoktur)
Sosyal ağlarda paylaş

ohyeah said:

Aluriel said:

ohyeah said:

1 sayfa öncesine git ve yazdığını oku. Yazdığını copy paste ettim sadece. ACil şifalar bu arada, gözlerinle parmakların arasında ciddi packet loss var.

kafan mı güzel birader? nerde söyledim ben üniversitelerin %70inde bile yok seçmeli diye?

packet loss yok kimsede aslında ama sende başka bi sorun var orası kesin

bi de oh yeah.

Allah aşkına seçmeli ders deyip durma, bu ülkede üniversitelerin bile %70inde falan seçmeli dersler zorunlu (almayabilirsin tabi ama almazsan kredini dolduramadığın için mezun olamazsın, yerse). Şaka gibi yani sürekli seçmeli seçmeli demen. Lütfen deme.

16:35'de yazmışsın. İlaçlarını aldın mı ? Ben sana seçmeli ders yok demedim. Seçmeli dersi zorunlu verdikleri yerde sen eğer koyun gibi güdülüyorsan bu senin sorunun dedim. DAha yazdıklarımı okuyamıyorsun. Lütfen yazma

delimisin şizofrenmisin bilmiyorum ama öyle bi mesaj atmadım ben.

kimin ilaç alması gerektiği belli.

bi bak bakalım iyicen kim atmış o mesajı.
Sosyal ağlarda paylaş

ohyeah said:

@ Sotto

Müslüman bir aile bunun telkinini çocuğuna yapmakla yükümlüdür. Yapmak zorundadır da. Kendi dinini gelenek ve göreneklerini anlatır. DAha önce de yazdım şimdide yazayım eğer bireye bu anlatılanlar mantıksız geliyorsa inanmak zorunda değil. Bakın hepiniz bu dersleri aldınız ancak aranızda inanmayanlar var. Demek ki zamanla fikirler olgunlaşıyor yada değişiyor.

Ben devletten çocuğuma din dersini vermesini isteyebilirim. Çünkü oradaki hocalar kadar bilgili olmayabilirim. Türkiyeyi sizin gibi okuyan insanlar olarak düşünürseniz aldanırsınız.

5 yaşında ki kızlara aileler tarafından zorla türban taktıran bir ülkede yaşıyoruz.Bütün mesajlarında ki gibi bunada yok ben görmedim diyorsan kafanı kumdan çıkar derim. Neden devlet okulu? Birde hangi seçmeliden bahsediyorsun sen şaka mı yapıyorsun? Neyin seçmelisi?

Bende çocuğumun beyninin yıkanmasını istemiyorum. 5 yaşında ufacık kıza türban takılmasını istemiyorum. Bunun önünde hiçbir zaman engel olmadıki sözde seçmeli adı altında DEVLET OKULLARINA yükleniyor?
Sosyal ağlarda paylaş

Abi yok ben hata yaptım valla. 1 kez daha kişisele bişeyler karaladım o zaman bone beni uyarmıştı " mal mısın abi o bölüme yazılır mı " diye. Benim mallığım kusura bakmayın.

Bu arada nutella yerim adlı zeka küpüne de selam. Sallamadıkça mallıkta sınırları genişlettin helal.
Sosyal ağlarda paylaş

ohyeah said:

"Tatar Ramazan" said:

Din kültürü dersinde anlatılanlar kötü değil, ama masal ve gereksiz hikayeler

Abi bak işte bu sana göre böyle. Sana göre masalsa sallamaz yoluna devam edersin. Ama ülkede çoğunluk bir dine mensupsa bunu anlatmak eğitimin ve eğitimcinin görevidir. Sen ateist yada deist olabilirsin ama senin çocuğun senin aklından olacak diye birşey yok. Yada senin çocuğun da deist yada ateist olabilir ama verilen bilgiler sana göre "genel kültür" bana göre dinin gereği olabilir. En kötü ihtimalle masal dinlemiş olursun yani

Öyle değil işte küçücük çocuğun kafasını bir sürü safsata ile dolduruyorlar sonra temizle temizleyebilirsen. YAP SEÇMELİ isteyen çocuğuna aldırsın, ne demek masal dinlemiş olursun. Benim çocuğumun masal dinlemesini istersem dünya edebiyatı dinlesin isterim.

Dediğin gibi çoğunluk dindar ve inanıyorsa onlar zaten aldırır o dersi. bak şimdi kuran ve muhammet hayatı seçmeli diye kakıtıyorlar gör bak bakalım seçmeyebilecekmi ortaokul öğrencileri.
Sosyal ağlarda paylaş

ohyeah said:

Abi yok ben hata yaptım valla. 1 kez daha kişisele bişeyler karaladım o zaman bone beni uyarmıştı " mal mısın abi o bölüme yazılır mı " diye. Benim mallığım kusura bakmayın.

Bu arada nutella yerim adlı zeka küpüne de selam. Sallamadıkça mallıkta sınırları genişlettin helal.

baktın mı kim atmış o mesajı 16:35'te?
Sosyal ağlarda paylaş

Karea said:

ama sana benzin döküp yakmıyor en azından

Önceden insanlar kendileriyle aynı fikirde olmayan insanları öldürürdü, işkence ederdi, zindanlara atardı, kitaplarını yakardı hatta kimi zaman yanında yazarını da.

İnternet geldi çağ atladık.

Şimdi en fazla forumlarda fetocan, şakirt diye etiketleniyoruz. Arada sırada oksimoron diyen, ara sıra da yönetimdeki kankasına güvenip küfür edebiliyor. Ne de olsa herhangi bir şikayette arkasını toplayacak adamı var.

Buna da şükür diyoruz. Cidden gelişme var. En azından beni öldürmek istemiyorlar. lol
Sosyal ağlarda paylaş

"nutella yerim" said:

etiketleniyoruz mağduruz ühühühü

oksimoron küfür degil bu arada

Oksimoron, tezat söz sanatı. Birbiriyle çelişen ya da zıt iki kavramın, anlamı kuvvetlendirmek için bir arada kullanılmasıdır. Cümle bazında olursa paradoks adını alır.

oksimoronu küfür diye nitelendirmedim zaten boşuna kasmışsın. Oksimorondan sonra ayrıca küfür de ediyorlar dedim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...