Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kur'an-ı Kerim ders olarak okutulacak.

Vendy

Öne çıkan mesajlar

ohyeah said:

Seçmeli ders olayında da eğer çocuğunun bu dersi almasını istemiyorsan dilekçeyle halledebiliyorsun.

İtiraz hakkı beraberinde adilliği getirmiyor, ülkenin çoğunluğu bu dersin eksikliğini hissetmeyen ama konulduğu zaman da itiraz etmeyecek insanlardan oluşuyor. Ayrıca "Ben Kuranı Kerim dersine itiraz ettim girmiycem" demek de büzük ister.
Sosyal ağlarda paylaş

ohyeah said:

Şu an derse gidiyorum döndüğümde bu yazına cevap vereceğim.

eyvah!

ahah, saka bi yana baktim verdigin linke, kaynak verdigi recep kaymakcan 1988 yillarindaki toplu ibadetlerden vs. bahsediyo.
hani "bakin ingilterede var o zaman iyi birsey" mantigini zaten gectim de, bir de gidip kendi kaynagindan baktim olaya.
http://www.education.gov.uk/schools/teachingandlearning/curriculum/primary/a0064886/religious-education-in-english-schools-non-statutory-guidance-2010

senin incil dersi dedigin, bizdeki din kulturu ve ahlak dersinin tam tersi. ingilterenin %90 i hristiyan diyip dayamamislar isayi incili, tam tersine diger dinleri, diger dinlere inanan insanlari, inanmayanlari, cesitliligi ogretiyolar.

said:
Good-practice examples include schools providing opportunities for:
 exploring controversial religious issues in the modern world –
including media misrepresentations of religion
 representatives of ‘seldom heard’ religious communities to work
with the school and develop confidence that their traditions are
respected
 pupils with strong commitments to share their experience in a safe
context and see that their religion or belief is valued and respected
 learning outside the classroom and inviting visitors to it, giving
pupils the chance to interact with different religions and nonreligious groups locally
 theme days or assemblies related to, for example, Holocaust
Memorial Day – often working in partnership with other subjects,
most notably citizenship.

37
Unless otherwise stated, the quotations from pupils in this section are reproduced courtesy
of the National Association of Teachers of Religious Education (NATRE). 33
Examples of particularly effective practice include:
 One headteacher saw RE as a context for analysing patterns of
religious diversity in the area, forging links with local mosques and
between mosques and local churches, and using these links to
develop extended school and family learning opportunities.
 A school with a mainly white mono-cultural intake twinned with a
school with a high percentage of pupils from the Muslim tradition to
extend the curriculum enrichment opportunities for RE.
 Some schools use focused RE theme days to extend opportunities
for pupils to explore cultural diversity in more depth, inviting in
visitors, such as Indian dancers.
 A school with a mainly white ethnic intake investigated the range of
parents with ‘global’ experience and invited them to contribute to
RE and beyond. Another built links through a local inter-faith
network project.
Schools should encourage pupils to play a full part in their own learning in RE,
for example:
 as learners, by deploying skills, asking questions and exploring
answers
 as individuals, using their own experience and background to
reflect on questions of truth and morality and deeper meanings of
life and death
 as citizens, promoting debate and dialogue, celebrating diversity,
taking appropriate action, putting principles into action, for example
as members of young person’s SACREs

adamlarin din dersi mantigi cesitlilik, hayatin anlami vs.
bizdeki gibi muhammedin hayati, sunni islam ve kuran degil.

adamlarin okul cocuguna verdigi din dersini tbmmde de vermek lazim.
baska dine inanani, inanmayani, kendisinden farkli olani tanisin ogrensinler.
Sosyal ağlarda paylaş

ohyeah said:

Seçmeli dersten bahsediyorum yani.

bi de oh yeah.

Allah aşkına seçmeli ders deyip durma, bu ülkede üniversitelerin bile %70inde falan seçmeli dersler zorunlu (almayabilirsin tabi ama almazsan kredini dolduramadığın için mezun olamazsın, yerse). Şaka gibi yani sürekli seçmeli seçmeli demen. Lütfen deme.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi 5 kişiye ayrı cvp yazmak ağır geldi şu an. Sınavlara da çalışmam lazım bi yandan.

@Marty

Bahsettiğin olay normal okullarda tabi katolik okullarını falan saymıyoruz değil mi ? Bizdeki imam hatip mantığı orada da var. Ayrıca bizde okutulan din kültürü dersinde diğer dinleri, nasıl geldiklerini ve olayları tamamen işliyor. En azından ben okuduğumda öyleydi sonra ne oldu bilmiyorum. Seçim olarakta hala aynı yerdeyim İNANMAK İSTEMEYEN İNANMAZ. Büyük olarak yazıyorum ki fikrimi herkes anlayabilsin. Kıçından element uydurmasın sonra.

Seçmeli derslerin zorunluluğu sizin ses çıkarmamanız kaynaklı dayatma oluyor. Ben 4 sene aldığım tüm seçmeli dersleri istediğim ders olarak aldım. FArklı bir ders dayattıklarında yönetmelikle adamların karşısına çıktım çatır çatır verdiler o dersi. İnsanlar seni koyun gibi güdüyorsa yapacak bişey yok.

Türkiyede bu dersi seçmemek g*t ister diyenler de vardır eminim. Bu dersi almak istemiyorum diyebilir öğrenci. Ha alırsa zarar nerde hala buna cvp verebilen yok. Ama öğrenci hristiyan yada musevi ise o zaman tabikide zorla okutulmasına karşıyım.

Başından beri tek anlayamadığım nokta bu dersin okutulmasındaki zararın ne olduğuydu. Onu da açıklayabilen çıkmadı. Tek derdiniz anladığım kadarıyla seçmeli de olsa zorunlu olacak diyorsunuz. Bende zorunlu olsa dahi - inanmasan bile- genel kültür olarak kalır diyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

ohyeah said:

Abi 5 kişiye ayrı cvp yazmak ağır geldi şu an. Sınavlara da çalışmam lazım bi yandan.

@Marty

Bahsettiğin olay normal okullarda tabi katolik okullarını falan saymıyoruz değil mi ? Bizdeki imam hatip mantığı orada da var. Ayrıca bizde okutulan din kültürü dersinde diğer dinleri, nasıl geldiklerini ve olayları tamamen işliyor. En azından ben okuduğumda öyleydi sonra ne oldu bilmiyorum. Seçim olarakta hala aynı yerdeyim İNANMAK İSTEMEYEN İNANMAZ. Büyük olarak yazıyorum ki fikrimi herkes anlayabilsin. Kıçından element uydurmasın sonra.

Seçmeli derslerin zorunluluğu sizin ses çıkarmamanız kaynaklı dayatma oluyor. Ben 4 sene aldığım tüm seçmeli dersleri istediğim ders olarak aldım. FArklı bir ders dayattıklarında yönetmelikle adamların karşısına çıktım çatır çatır verdiler o dersi. İnsanlar seni koyun gibi güdüyorsa yapacak bişey yok.

Türkiyede bu dersi seçmemek g*t ister diyenler de vardır eminim. Bu dersi almak istemiyorum diyebilir öğrenci. Ha alırsa zarar nerde hala buna cvp verebilen yok. Ama öğrenci hristiyan yada musevi ise o zaman tabikide zorla okutulmasına karşıyım.

Başından beri tek anlayamadığım nokta bu dersin okutulmasındaki zararın ne olduğuydu. Onu da açıklayabilen çıkmadı. Tek derdiniz anladığım kadarıyla seçmeli de olsa zorunlu olacak diyorsunuz. Bende zorunlu olsa dahi - inanmasan bile- genel kültür olarak kalır diyorum.

iyi forumlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Dersi okutulmasının sorununu ben sana açıklayayım. Bir kere dinler bir inançtır ve kişilere özgüdür dedik. Bu yüzden toplumların, ülkelerin, miletlerin dini olmaz. Bu sebeptendir ki dinin bir eğitim kurumunda öğretilmesinin bir anlamı yoktur çünkü o inanca mensup insanlar için kaynaklar belirtilmiştir, isteyen belli bir yaşa gelince, dünyayı daha iyi kavramaya başlayınca gider o kaynakları kullanır. Bir eğitim kurumunda öğrenciler eğitim-öğretim alırlar, tamamen inanca bağlı bir olgunun belli bir yaşa gelmemiş insanlara gösterilmesi de anlamsız olur. Burada demek istediğim gerek matematik olsun, gerek fizik, gerek biyoloji, kimya, tarih, coğrafya ne dersen de bu derslerin inançla ve bireye bağlı olmakla bir ilgisi yoktur. Bu yüzden tamamen kişiye bağlı olan inanç olgusunun okullarda bir yeri yoktur. Çünkü kişi istediği şeye inanabilir, ve sen okullarda herkesin inancına göre bir eğitim veremezsin. O zaman seçmeli Kur'an kursu da koyamazsın.
Sosyal ağlarda paylaş

yok anlatabilmenize imkan yok adam. mümkün değil yani hala katolik okulu vs diyor.

hangi lisede yada orta okulda dediğin gibi dilekçe ile ders değiştiriliyorsa söyle de biz de öğrenelim. üniversiteden bahsediyorsan eğer zaten konuyla alakası yok orda istemeyen almaz o dersi olur biter. hala masal anlatıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

Dersi okutulmasının sorununu ben sana açıklayayım. Bir kere dinler bir inançtır ve kişilere özgüdür dedik. Bu yüzden toplumların, ülkelerin, miletlerin dini olmaz. Bu sebeptendir ki dinin bir eğitim kurumunda öğretilmesinin bir anlamı yoktur çünkü o inanca mensup insanlar için kaynaklar belirtilmiştir, isteyen belli bir yaşa gelince, dünyayı daha iyi kavramaya başlayınca gider o kaynakları kullanır. Bir eğitim kurumunda öğrenciler eğitim-öğretim alırlar, tamamen inanca bağlı bir olgunun belli bir yaşa gelmemiş insanlara gösterilmesi de anlamsız olur. Burada demek istediğim gerek matematik olsun, gerek fizik, gerek biyoloji, kimya, tarih, coğrafya ne dersen de bu derslerin inançla ve bireye bağlı olmakla bir ilgisi yoktur. Bu yüzden tamamen kişiye bağlı olan inanç olgusunun okullarda bir yeri yoktur. Çünkü kişi istediği şeye inanabilir, ve sen okullarda herkesin inancına göre bir eğitim veremezsin. O zaman seçmeli Kur'an kursu da koyamazsın.

Abi herkesin inancı dediğin şey nedir? Ben bu kadar arkadaş ortamı ve öğrencilik ortamımda dahil olmak üzere ineğe tapıyorum diyenini görmedim. Hayır varsa bile yukarıda yazdım farklı bir dine mensub birinin din dersi almasına KARŞIYIM. Ancak dini müslüman olana bunun okutulmasında zarar nedir?

Ben müslüman olan insanın bu seçmeli dersi almasında zarar göremiyorum diyorum. Sizde sanki liseler ortaokullar hristiyan musevi kaynıyor yada ateist deist yuvasıymış gibi konuşuyorsunuz.

Öğrenci bu eğitimi alır ve dediğin gibi mantıksız geliyorsa ne zaman isterse farklı bir din yada felseye geçebilir. Yine dediğin gibi akıl ve irade sahibi olan her insan bunu yapabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

yok anlatabilmenize imkan yok adam. mümkün değil yani hala katolik okulu vs diyor.

hangi lisede yada orta okulda dediğin gibi dilekçe ile ders değiştiriliyorsa söyle de biz de öğrenelim. üniversiteden bahsediyorsan eğer zaten konuyla alakası yok orda istemeyen almaz o dersi olur biter. hala masal anlatıyorsun.

Allah aşkına seçmeli ders deyip durma, bu ülkede üniversitelerin bile %70inde falan seçmeli dersler zorunlu

Bu yazdığın cümleye ithafen yazdım onu. DAha yazdığını bilmiyorsun. Seçmeli ders ulan adı üstünde seçmeli. Sen çocuğunun almasını istemiyorsan aldırma. Yok zorla alıyorlarsada, sana göre anlatılanlar hikaye ise, çocuğunu da bu şekilde büyüt o zaman. Yada git dava aç zorla bu dersi aldırıyorlar diye. Sanki bu yeni bişeymiş gibi konuşuyorsunzu bu da beni yoruyor
Sosyal ağlarda paylaş

Farketmez ki. Sen insanları direk müslüman, hristiyan veya ateist diye etiketliyorsun. Toplumun sorunu bu. Salt bu topraklarda doğduğumuz için otomatik müslüman oluyor herkes ve daha kötüsü sırf bu olgudan dolayı da kendini üstün veya büyük görüyor. Halbuki alakası yok. TR'de doğmasaydı da bir çocuk 12-13 yaşında ben müslümanım deseydi mesela Brezilya'da, katolik bir ailede. Sence mantıklı mı?
Değil neden, çünkü dinlerin algılabilmesi için kişinin belli bir olgunluğa erişmesi gerekir. Sen bana 12-13 yaşında bir çocuğun dinleri kavrayıp, inceleyip sonra kendi için doğru olanı seçtiğini filan mı iddaa ediyorsun. Yok öyle birşey. O zaman dinler tamamen kişiye özel kalmalıdır. Toplumun çoğunun ben müslümanım demesi beni pek ilgilendirmez, çünkü çoğu insan takım tutar gibi din mensubudur, dediğim şartlardan dolayı. O zaman daha belli olgunluğa erişmemiş kişilere sen müslümansın o yüzden sana Kur'an dersi koyduk diyemezsin. Ama bu zaten genel bir sorun.
Senin 12-13 yaşında birini iyi insan yapmak için din kurallarını veya Kur'an'ı değil, eğitim-öğretim'in eğitim kısmını kullanman gerekir. Okulların görevi de budur.
Sosyal ağlarda paylaş

ohyeah said:

Aluriel said:

Allah aşkına seçmeli ders deyip durma, bu ülkede üniversitelerin bile %70inde falan seçmeli dersler zorunlu

Bu yazdığın cümleye ithafen yazdım onu. DAha yazdığını bilmiyorsun. Seçmeli ders ulan adı üstünde seçmeli. Sen çocuğunun almasını istemiyorsan aldırma. Yok zorla alıyorlarsada, sana göre anlatılanlar hikaye ise, çocuğunu da bu şekilde büyüt o zaman. Yada git dava aç zorla bu dersi aldırıyorlar diye. Sanki bu yeni bişeymiş gibi konuşuyorsunzu bu da beni yoruyor

götünden element uydurma. ben üniversitelerin %70inde seçmeli ders yok diye bişey söylemedim. bide ayar vermeye kalmışsın ki orası ayrı komik.
Sosyal ağlarda paylaş

@ ohyeah
katolik okullarini falan da sayiyoruz.
adamlar yazmis iste, katolik okulu da olsa devletin koydugu ders programina uyulucak diye.
devletin koydugu ders programinda da oyle incil dersi falan yok.

ingilteredekinde de din dersi diye koyduklari mukemmel bir dersmis resmen. linkini de verdim yukarda, ac oku. adamlar din dersinde cocuklari diger dinlere inanan ya da hic inanmayanlarla konusturarak, bulusmalar ayarlayarak insanlari birbirine tanitiyolar. din dersi degil insanlik dersi resmen
bizdekinde de diger dinler ogretiliyo demissin, oyle bisey yok.
bikac sayfa musevilik ve hristiyanlik, gerisi islam tarihi, islam ve dua ezberlemece.
genel kultur falan demissin, ben de orda pes ediyorum kardes. sana genel kultur bana cop. ha beni agnostik yapti din dersi cok basariliydi ama neyse.

sunu da ekliyim dayanamadim, ortaokulda lisede dunyadan haberi olmayan, sirf cevresi neyse o dinden olan cocuga kuran dersi vermek beyin yikamaktir baska birsey degil.
bunu yapacak da cok fazla yer, kurum var. birak da devlet okullarinda olmasin bari.
Sosyal ağlarda paylaş

Sotto said:

Farketmez ki. Sen insanları direk müslüman, hristiyan veya ateist diye etiketliyorsun. Toplumun sorunu bu. Salt bu topraklarda doğduğumuz için otomatik müslüman damgası yiyor herkes ve daha kötüsü sırf bu olgudan dolayı da kendini üstün veya büyük görüyor. Halbuki alakası yok. TR'de doğmasaydı da bir çocuk 12-13 yaşında ben müslümanım deseydi mesela Brezilya'da, katolik bir ailede. Sence mantıklı mı?
Değil neden, çünkü dinlerin algılabilmesi için kişinin belli bir olgunluğa erişmesi gerekir. Sen bana 12-13 yaşında bir çocuğun dinleri kavrayıp, inceleyip sonra kendi için doğru olanı seçtiğini filan mı iddaa ediyorsun. Yok öyle birşey. O zaman dinler tamamen kişiye özel kalmalıdır. Toplumun çoğunun ben müslümanım demesi beni pek ilgilendirmez, çünkü çoğu insan takım tutar gibi din mensubudur, dediğim şartlardan dolayı. O zaman daha belli olgunluğa erişmemiş kişilere sen müslümansın o yüzden sana Kur'an dersi koyduk diyemezsin. Ama bu zaten genel bir sorun.
Sen 12-13 yaşında birini iyi insan yapmak için din kurallarını veya Kur'an'ı değil, eğitim-öğretim'in eğitim kısmını kullanman gerekir.

Yav din konuşuyoruz şurada. Ateist, deist, müslüman, hristiyan demeyeceğim de ne diyeceğim. Etiketlemiyorum kimseyi sadece söylediğimi açıklıyorum o kadar.

Benim söylediklerimi söylüyorsun aslında ama yazdıklarımı okumuyorsun tam anlamıyla sanırım. Çocuğa verilen din eğitiminde sorumlu ailedir. Aile de bu olayı ancak okullarda yapabilir zira herşeyi bilen bir aileye pek rastlamadım din konusunda. Okullarda müslüman olan bir ailenin çocuğuna din dersi aldırmasında nasıl bir sakınca olabilir ki ? Çocuk eğer bunu sevmiyorsa, ki senin mantığına göre o yaştaki çocuğun sevmemesi de idrak edebileceği birşey değil, istediği zaman istediği dini seçebilir yada ateist olabilir. Bu da onu bağlar.

Ha bu arada tekrar ediyorum daha 1 tane çocuk görmedim ki " bana zorla din dersi veriyorlar" desin. Bu bahsettiğiniz çocuklar nerde yaşıyor?
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

ohyeah said:

Aluriel said:

götünden element uydurma. ben üniversitelerin %70inde seçmeli ders yok diye bişey söylemedim. bide ayar vermeye kalmışsın ki orası ayrı komik.

1 sayfa öncesine git ve yazdığını oku. Yazdığını copy paste ettim sadece. ACil şifalar bu arada, gözlerinle parmakların arasında ciddi packet loss var.
Sosyal ağlarda paylaş

ohyeah said:

1 sayfa öncesine git ve yazdığını oku. Yazdığını copy paste ettim sadece. ACil şifalar bu arada, gözlerinle parmakların arasında ciddi packet loss var.

kafan mı güzel birader? nerde söyledim ben üniversitelerin %70inde bile yok seçmeli diye?

packet loss yok kimsede aslında ama sende başka bi sorun var orası kesin
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

ohyeah said:

kafan mı güzel birader? nerde söyledim ben üniversitelerin %70inde bile yok seçmeli diye?

packet loss yok kimsede aslında ama sende başka bi sorun var orası kesin

bi de oh yeah.

Allah aşkına seçmeli ders deyip durma, bu ülkede üniversitelerin bile %70inde falan seçmeli dersler zorunlu (almayabilirsin tabi ama almazsan kredini dolduramadığın için mezun olamazsın, yerse). Şaka gibi yani sürekli seçmeli seçmeli demen. Lütfen deme.

16:35'de yazmışsın. İlaçlarını aldın mı ? Ben sana seçmeli ders yok demedim. Seçmeli dersi zorunlu verdikleri yerde sen eğer koyun gibi güdülüyorsan bu senin sorunun dedim. DAha yazdıklarımı okuyamıyorsun. Lütfen yazma
Sosyal ağlarda paylaş

ohyeah said:

"Tatar Ramazan" said:

O zaman tüm dinlerin dersleri seçmeli olsun, hatta evrim teorisi de kitaplarda adam gibi anlatılsın.

Hem din dersi verip Ademden geldik ilk insanlar ensestti ama hem de mübarektiler diyip, hem de sonraki derste canlıların gelişimini anlatmak biyoloji falan öğretmek komik oluyor zaten

Ben böyle bi ülke hatırlamıyorum. Ama din dersinin mecburi olduğu ülkeler var Türkiye dışında. Almanya, Belçika, Finlandiya, İspanya, İrlanda, Kanada, Polonya, Danimarka, İsveç ve Norveç incil dersinin olduğu ülkeler misal.

http://www.zeit.de/2009/18/B-Religion

Anlıyamıyorsan tercüme edebilirim.

Ethik dersi var, din dersi seçmeli berlin için.
Sosyal ağlarda paylaş

GEd said:

ohyeah said:

"Tatar Ramazan" said:

O zaman tüm dinlerin dersleri seçmeli olsun, hatta evrim teorisi de kitaplarda adam gibi anlatılsın.

Hem din dersi verip Ademden geldik ilk insanlar ensestti ama hem de mübarektiler diyip, hem de sonraki derste canlıların gelişimini anlatmak biyoloji falan öğretmek komik oluyor zaten

Ben böyle bi ülke hatırlamıyorum. Ama din dersinin mecburi olduğu ülkeler var Türkiye dışında. Almanya, Belçika, Finlandiya, İspanya, İrlanda, Kanada, Polonya, Danimarka, İsveç ve Norveç incil dersinin olduğu ülkeler misal.

http://www.zeit.de/2009/18/B-Religion

Anlıyamıyorsan tercüme edebilirim.

Ethik dersi var, din dersi seçmeli berlin için.

Almanca bilmiyorum pek. Yani makale okuyacak kadar :) Ama yanlışı düzelttiğin için teşekkür ederim. Aklımda kalan ve okuduğum ülkeler bunlardı. Ha bu arada şöyle de bişey buldum

http://www.hristiyangazete.com/2012/03/hristiyanlar-icin-secmeli-din-dersi-getirilecek/

En azından mantıklı olur
Sosyal ağlarda paylaş

Bir kere şunu bir daha tekrarlayayım. Din kişiye özeldir dedim inançtır dedim. Bu yüzden ailenin din eğitimi filan diye de bir görevi yoktur, bunu bir kenara yazın. Yani ailede din eğitimi verilmeyen çocuk kötü insan olur filan bunlar tamamen insanların saçma saplantılarıdır, ama buraya daha fazla girmeyeceğim. Birçok insanın bu konuda katı düşündüğünü biliyorum.
Din bir inanç biçimidir ve eğitimle bir ilgisi yoktur. Çocuğun ailesi veya toplumu için iyi bir birey olması için belli bir din eğitimine gerek yoktur zaten bu da din eğitiminin anlamsız olduğunu gösteriyor.

E kişiye özel bir olgu için, ailenin çocuk adına karar vermesi de zaten bu yüzden sakıncalı oluyor. Çünkü o yaşta bir çocuk neyin doğru neyin yanlış olduğunu, neye inanması gerektiğini kavrayamaz. E buna ailenin karar vermesinin doğru olduğunu düşünüyorsan, o zaman dinin kişiye özel olma durumuyla çelişiyorsun demektir.

Okullarda din eğitiminin neden verilmemesi gerektiğinin altını bir daha çizeyim. Çünkü kişi istediği şeye inanabilir, ve sen okullarda herkesin inancına göre bir eğitim veremezsin. Okullar bir eğitim kurumudur, ve buradaki öğretiler inançlardan bağımsızdır ve öyle olmalıdır.

Okulların görevi daha inançlı bireyler yetiştirmek değildir. Okullar, akıllı, topluma ve kendisine faydalı olacak, daha aydın, iyi bireyler yetiştirmek için vardır. Din eğitimi bunların hiçbirine girmiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...