Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Türkiye'de medya yandaşlığı

liberal

Öne çıkan mesajlar

Buarada çok komik noktalardan başlayıp çok alakasız yerlere geliyorsun throine, bunu belirtmek isterim. geçen tartışmalardan birinde "millet neden diktatörlüğü kötü bişey olarak algılıyor ki sorun orda bence" deyip bir kaç sayfa sonra diktatörlüğü türkiye üzerindeki ırkçı ve faşist bir canavar formuna soktun. yine "türkiye nazi almanyası ile birdi" diye başlayıp "icraat olarak olmasa bile kafa olarak aynıydı, hitler kazansaydı biz de nazi almanyası olurduk" gibi bir noktaya geldin. amacını anlamakta zorlanıyorum, ya da kafan karışık.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

o dönemim ideolojik rüzgarları karışık. devletin sistematik olarak yaptığı şey bence sadece hala ideolojik baskı. fakat tartıştığımız şey senin o dönemin Türkiyesini sadece ırkçılık yapan bir ülkeyle değil ırkçı bir soykırım yapan ülkeyle bir tutman. Bir soykırımla, Türk olmayanın memur olamamasını (doğru mu bilmiyorum ama doğru olsun diyelim) bir tutman nasıl bir bakış açısı?

Daha önce de dedim hatta 3. söyleyişim olacak. O yıllarda zihniyet olarak bir tuttuğumu belirttim Hitler kadar ileriye götürmediler. Bunu zaten dedim ama dönüp dolaşıp bu ırkçı hareketleri sırf yahudileri gaz odalarına atmadılar diye bir aklama girişimi içindesin ya da bana öyle geliyor ama görünen bu kusura bakma.

Bütün olanları, yaşanan bütün o havayı yine indire indire devlet memuru olamamaya indirdin yine 100leri bulan okuldan atılmayı 1-2 kişiye indirdiğin gibi.

Keşke tek derdimiz devlet memuru olamamak olsaydı bu ülkede. :) Ona bile razıydım.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Buarada çok komik noktalardan başlayıp çok alakasız yerlere geliyorsun throine, bunu belirtmek isterim. geçen tartışmalardan birinde "millet neden diktatörlüğü kötü bişey olarak algılıyor ki sorun orda bence" deyip bir kaç sayfa sonra diktatörlüğü türkiye üzerindeki ırkçı ve faşist bir canavar formuna soktun. yine "türkiye nazi almanyası ile birdi" diye başlayıp "icraat olarak olmasa bile kafa olarak aynıydı, hitler kazansaydı biz de nazi almanyası olurduk" gibi bir noktaya geldin. amacını anlamakta zorlanıyorum, ya da kafan karışık.

amaç alakasız her konuda bir şekilde bir yolunu bulup vatan hainliği yapmak, kemalizme saldırmak ve ismet paşa'ya saldırmak.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Buarada çok komik noktalardan başlayıp çok alakasız yerlere geliyorsun throine, bunu belirtmek isterim. geçen tartışmalardan birinde "millet neden diktatörlüğü kötü bişey olarak algılıyor ki sorun orda bence" deyip bir kaç sayfa sonra diktatörlüğü türkiye üzerindeki ırkçı ve faşist bir canavar formuna soktun.

Dikatatörlüğü bir hakaret olarak görmelerini eleştirdim ben orada dikkat edersen. Hatta ekledim siyaset bilimine ait olan bir tanımı insanlar hakaret olarak görüyor dedim.

Çok yanlış anlıyorsun ya da cümlenin gerisini okumuyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:

http://i52.tinypic.com/2dujr9.jpg

konjenktür fln denmiş de, şu habere bakıp faşist demeyelim de mahmut mu diyelim?

20 sene sonra yeni şafak gazetesinden bi haber al foruma koy aha Türkiye o zamanlar müslüman olmayanların sokakta her gün öldürüldüğü haberlerde hedef gösterildiği bir ülkeydi de. Olmayan şeyler değil, ama bütün ülkeyi ve meclisi karakterize eden bir olay değil. O zamanın devletinin, gücü yüzünden Almanya ve taraftarlarına sempatisi de vardı sanırım ama o yanaşma isteği daha ziyade "aman Türkiye'ye girmesinler iyi ilişkiler kuralım" eksenine daha eğikti. Dediğiniz kadar faşist bir devlet olsaydı zaten Almanya Rusyaya girmeden önce Türkiye Almanya yanında savaşa girerdi.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Bunu zaten dedim ama dönüp dolaşıp bu ırkçı hareketleri sırf yahudileri gaz odalarına atmadılar diye bir aklama girişimi içindesin ya da bana öyle geliyor ama görünen bu kusura bakma.

said:
Ha bunu dedim diye ikincisinin iyi ya da hafif bir şey olduğunu savunduğumu sanma.

? Daha açık olamazdım herhalde. Olaya tarafsız ve bilimsel bir şekilde yaklaşamıyorsun.

said:
Bütün olanları, yaşanan bütün o havayı yine indire indire devlet memuru olamamaya indirdin yine 100leri bulan okuldan atılmayı 1-2 kişiye indirdiğin gibi.

En az yirmi kere falan da böyle bir şey yapmadığımı söyledim. Benim 10u geçmez dediğim senin şapka ile bahsettiğin olaylar. Hatta en az yirmi kez falan darülfünun olayı ile ilgili yeterli kaynak bulduğumu ve o konuda olan olayların büyük skalada olduğunu ama bunların ideolojik bir baskı olduğu, ideolojik ya da ırkçı bir katliam olmadığını söyledim. Bulduğum bir kaynağı bile koydum. En az yirmi kez falan. Sen de en az yirmi kez aynı şeyi söyleyip duruyorsun. Kim kimin yazdıklarını okumuyor merak ediyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

hamsilipilav said:

calimero said:

http://i52.tinypic.com/2dujr9.jpg

konjenktür fln denmiş de, şu habere bakıp faşist demeyelim de mahmut mu diyelim?

Il Duce nasıl iktidara gelmiş, uluslararası arenada nasıl karşılanmış bir araştır bakalım ondan sonra konuş

Churchill said:

What a man! I have lost my heart!... Fascism has rendered a service to the entire world... If I were Italian, I am sure I would have been with you entirely from the beginning of your victorious struggle against the bestial appetites and passion of Leninism.

Lenin said:

What a waste that we lost Mussolini. He is a first-rate man who would have led our party to power in Italy.

Reagan said:

Fascism was really the basis for the New Deal. It was Mussolini's success in Italy, with his government-directed economy, that led the early New Dealers to say "But Mussolini keeps the trains running on time."

Roosevelt said:

There seems to be no question that [Mussolini] is really interested in what we are doing and I am much interested and deeply impressed by what he has accomplished and by his evidenced honest purpose of restoring Italy.

Throine ve cahil saz arkadaşlarının kafasına göre bu adamların hepsi ırkçı faşistler yani. He koçlar he vallaha üzülüyorum sizin için

yazmış bide
yeni şafak = cumhuriyet

no more questions...

hey yavrum mesaja bak zeka fışkırıyor calimerodan
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Dikatatörlüğü bir hakaret olarak görmelerini eleştirdim ben orada dikkat edersen. Hatta ekledim siyaset bilimine ait olan bir tanımı insanlar hakaret olarak görüyor dedim.

Çok yanlış anlıyorsun ya da cümlenin gerisini okumuyorsun.

valla senin tavrının yanıltıcılığı o. o dönemin ideolojik baskılarını ırkçı bir katliamla karşılaştırarak olayı hakaret boyuna çekmeye çalışıyormuş gibi duruyorsunn. ha istersen et beni ilgilendirmez hiç umursamam. Ben önemli bir olay tartışırken tarafsızlığını yitiren ve ideolojik rage'lere giren herkesi eleştiririm, gerek ulusalcı olsun gerek senin gibi düşünenler olsun. Bu tavrım yüzünden de çok kez ulusalcıdan tut fetocuya kadar sıfatlarım oldu.

Durum aynen şu, bir sosyoloji hocasına gidip "kadın ve erkek arasındaki farkları incelerken bence fizyolojik farkları da dikkate almak lazım onların da etkisi olabilir" dediğin zaman "ırkçı faşist ögenist rörörö" diye rage'e giriyor bazıları. Aynen o kafalardasın. Ben diyorum olaya daha bilimsel yaklaşılmalı, her türlü farkın üzerine düşünülmeli, sen bana diyorsun ki o dönemki ideolojik baskıları haklı mı çıkarmaya çalışıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:

yeni şafak = cumhuriyet

no more questions...

medya medyadır, her birini yöneten bir grup var. O zaman 20 sene sonra, bugün TRTden bir örnek belgesel koyup (rus deniz altını kullanan cinler), hükümetin ülkeyi cinlerle ve dualarla yönettiğini söyleyebiliriz. Oldu mu şimdi?
Sosyal ağlarda paylaş

hamsilipilav said:

amaç alakasız her konuda bir şekilde bir yolunu bulup vatan hainliği yapmak, kemalizme saldırmak ve ismet paşa'ya saldırmak.

ben öyle bir şey söylemedim, olayı kişisel boyutta hakarete çekmeye çalışmayın bence. Zaten kemalizme saldırmak vatan hainliği yapmak gibi saçma sapan terimlerin bu tartışmada ne işi var?
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:
Bu tavrım yüzünden de çok kez ulusalcıdan tut fetocuya kadar sıfatlarım oldu.

ilginç ben hiç denk gelmedim. genelde insanların nickinin altında TW yazan kişilerin attığı postlara yaklaşımı farklı oluyor.

bunu yaşadım ben mesela aynı konuda hem nickinin altında TW yazan başka bir üye ile bana ayar vermeye çalışıp TW'den ayar yiyip acısını benden çıkaran adamlarla dolu forum. sdf

hatta bu forumda küfürler bile eden ve dilene göre değerlendiriliyor. yani aynı küfürden biri uçarken (roket adam) bir diğerinde sadece mesaj editlemekle kalınıyor.

durum böyleyken yazılarından dolayı senin etiketlenebileceğini sanmıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Ardeth said:
Bu tavrım yüzünden de çok kez ulusalcıdan tut fetocuya kadar sıfatlarım oldu.

ilginç ben hiç denk gelmedim. genelde insanların nickinin altında TW yazan kişilerin attığı postlara yaklaşımı farklı oluyor.

Buyur bir örnek

http://forum.paticik.com/read.php?62,5318669,5595089#msg-5595089

Feto dersanesinden gecmisim. Daha en az böyle 3-4 tane bulabilirdim söyleyenlerin ismini hatırlasam. Biraz daha tartışırsak sen de beni ırkçılığı haklı çıkarmaya çalışan bir ulusalcı yapacaksın o yolda gidiyoruz heh.
Sosyal ağlarda paylaş

Olay çok basit, 1-2 olay üzerinden tarih yapılmaz.

1- Darülfunundan yüzlerce kişinin atılması, şapka takılmayanların tutuklanması devletin sistematik şekilde ideolojik baskı yaptığını gösterir.

2- Şapka takmayan bir kaç insanın bazı mahkemeler tarafından idama mahkum edilmesi, devlet başkanının italyaya gittiğini söyleyen bir adet haber, Türkiyenin o dönemde ülkede faşist katliamlar yapma kafasında olduğunu göstermez (bırakın öyle katliamlar yapmış olmasını). Olay basit yani. Hrant Dink'in ölüm yıl dönümünde insanlar yürürken, içlerinden bir iki kişinin etrafa taş atmaya başlaması, o insanların olay çıkarmak istediğini, PKK sempatizanı olduğunu falan göstermez. Ama bunu iddia eden insanlardan farkınız yok şu an.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

hamsilipilav said:

ben öyle bir şey söylemedim, olayı kişisel boyutta hakarete çekmeye çalışmayın bence. Zaten kemalizme saldırmak vatan hainliği yapmak gibi saçma sapan terimlerin bu tartışmada ne işi var?

sen söyledin mi dedim?

amacının ne olduğunu sormuşsun söylüyorum. vatan hainliği adamın yaptığı şey zaten sürekli olarak. kemalizm'e saldırması da yaptığı şey. kemalist olmana gerek yok bunu görüp söyleyebilmek için. okuma yazman olsa yeter. kemalizme saldırmak teriminin nesi saçma sapan? böyle bir ideoloji var, adam da buna saldırıyor. kötü veya iyi bir şey yapıyor olabilir ama saçmalık nerede onu anlayamadım?
Sosyal ağlarda paylaş

Bu ülkede olayı tartışmak yerine kişileri tartışmaktan hiç bir yere gelemiyoruz da ondan sinirleniyorum öyle yorumlara. Senelerdir tonlarca insan öldü hala PKK adına gösteri yapanlara terörist denmeli mi denmemeli mi, PKKlılara terörist mi denmeli gerilla mı denmeli bunları tartışıyoruz.

Sen tarih hakkında bir tartışmayı, kemalizme saldırı diye nitelendirdiğin an o tartışma biter. Saçma çünkü artık bu ülkenin düşünen insanlarının bir tartışma sırasında beğenmediği bir şey olduğu an "KÖMÖLÖZMÖ SÖLDÖRDÖN" demek yerine, karşıdakinin bir yanlışı varsa, bunu fikir ve bilgilerle gösterecek seviyeye gelmesini bekliyorum.

Benim o soruyu sormamdaki amaç bilgi mi paylaşıyoruz yoksa insanları ikna etmek için farklı yollar mı denemek amaç? gibi bir fikir belirtmekti.
Sosyal ağlarda paylaş

throine'in ne yaptığı belli aslında...

atatürk'ün kurduğu cumhuriyet'le kavgalı bir kitle var, onların çocukları şimdi akp'yi destekliyor.
throine de bu kitleden gelme, ve lafı her defasında 20li, 30li yıllara getiriyor.

akp yıllardır takiye yaparak kendi düşüncelerini gizleyerek iyi şeyler söylüyormuş gibi yapıp aslında olayları kendi düşüncelerine çevirmekle uğraşıyor.
throine'in de bu şekilde davrandığını görüyorum.
akp'li mi onu kendisi bilir de, adeta şakirt gibi davranıyor.

hani lafa gelince eşitlikçi ve özgürlükçü bir arkadaşımız,
ama pratikte bunu kanıtlayacak hiç bir aktivitesini görmedim.

başbakan inönünün bıyığını hitlere benzetip adamı nazizmle özdeşleştirmişti.

throine de her konuyu önce 1920lere, 1930lara, sonra chp'nin faşist olduğuna, ardından nazizme ne kadar benzer olduğuna getiriyor.

güncel örnek, "puşi taktı diye tutuklandı" haberinde "e atatürk de şapka takmadı diye adam öldürüyordu, akp'yi o yüzden seviyorum, artık olmuyor öyle şeyler"e getirdi.
daha güncel örnek, "türkiye'de medya yandaşlığı" topiğinde "e 1930lar hükümeti nazizmi destekliyordu" meselesine getirdi.

örnek gösterdiği gazete de belki vakit'ten beter ve daha az okunan bir gazetedir, ırkçı bir gazete olduğu başlığında da yazılı,
ama nedense bir anda "hükümetin resmi ideolojisini yansıtan gazete" halini aldı.
Sosyal ağlarda paylaş

calimero said:

@hamsilipilav

sallama alıntılarla entelektüel olunuyormuş, öğrendiğim iyi oldu.

cehaletimi görmezden geliniz lütfen, fskhjakfnadfafa

ah kardeşim ah keşke bir şey demeden gitseydin de rezil olmasaydın bu kadar. aç biraz oku faşizm nedir, mussolini kimdir, ben kimim niye dünyada yaşıyorum diye.

Churchill'in Mussolini'ye yazdığı mektubu ifşa eden Ron Terpening'dir. Kendisi şuan Arizona Uni'de profluk yapan bir adam. İnanmıyorsan araştırırsın sallama olduğunu ispatlarsın adam yaşıyor hala sor.

Freud ve Einstein Warum Krieg?'de de zaten ırkçı faşist propagandası yapıyorlardı.

Lenin'in kaynağı, "Third World Ideology and Western Reality" - Carlos Rangel sf:15.

R.R bunu Time'a söylemiştir ve Roosevelt'in kaynağı da "Three New Deals : Reflections on Roosevelt's America, Mussolini's Italy, and Hitler's Germany, 1933-1939."

Hadi bunlar yalan, Gandhi'nin övgüleri yalan diyelim herşey yalan da be kardeşim insan hiç mi bilmez ağzını açmadan Faşizm nasıl ortaya çıkmıştır, neydi, şuan nedir, Mussolini nasıl iktidara gelmiştir vs. Madem bilmiyorsun sus be adam.

Mussoliniden zerre haz etmem ama bir şeyi konuşuyorsan doğru konuşacaksın. Neymiş 30larda Türkiye Nazi Almanyasıyla aynı şekilde yönetiliyormuş bak sen ya vay anasını arkadaş.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

Bu ülkede olayı tartışmak yerine kişileri tartışmaktan hiç bir yere gelemiyoruz da ondan sinirleniyorum öyle yorumlara. Senelerdir tonlarca insan öldü hala PKK adına gösteri yapanlara terörist denmeli mi denmemeli mi, PKKlılara terörist mi denmeli gerilla mı denmeli bunları tartışıyoruz.

Sen tarih hakkında bir tartışmayı, kemalizme saldırı diye nitelendirdiğin an o tartışma biter. Saçma çünkü artık bu ülkenin düşünen insanlarının bir tartışma sırasında beğenmediği bir şey olduğu an "KÖMÖLÖZMÖ SÖLDÖRDÖN" demek yerine, karşıdakinin bir yanlışı varsa, bunu fikir ve bilgilerle gösterecek seviyeye gelmesini bekliyorum.

Benim o soruyu sormamdaki amaç bilgi mi paylaşıyoruz yoksa insanları ikna etmek için farklı yollar mı denemek amaç? gibi bir fikir belirtmekti.

Hocam haklısın tamam eyvallah ama bu adamın amacı allah aşkına tarih tartışmak mı? Adamın attığı postlar belli, başka açtığı konular belli vs. art niyet olmadığına inanmıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

@Ardeth

Senin gözünde İllaki ırkçı olmaları için yahudileri kesmeleri gerekiyorlar gibi bir sonuç çıkarıyorum her yazından.

Varlık Vergisi deniyor. Mesela neler oldu da böyle bir sürece girildi de bu varlık vergisi denilen şey yapıldı? Bir günde mi düşünüldü sanıyorsunuz?

O yıllardaki rejim o ana kadar yahudi, rum dostuydu da bir anda mı ırkçı oldu da böyle bir vergi getirdiler?

Bu süreç en az 10-12 yıllık bir sürecin ürünü. 1930'ların başında artık ırkçı bir politika izlemeye karar vermenin sonucu.

Bir anda ülkedeki azınlıkların servetinin "göze batması", haraç vermeyeni toplama kampına yollama. Bu uygulamalar nereden araklandı sanıyorsunuz?

Bunları savunuyorsun demiyorum ama "Deutschland den Deutschen" diyen ırkçı oluyor da "Türkiye Türklerindir" deyince "ideolojik baskı" mı oluyor bunun adı?

Sosyal ağlarda paylaş

tamam anladık 1930lar çok çok çok çok çok kötüydü, hitlere parmak ısırtacak kadar şeytani olaylar oldu, hükümet her vatandaşı tek tek toplayıp işkence edip evine yolluyordu, şapka takmayanlar anında kellesi uçuruluyordu, sakalı 3 santimden uzun olanların eller kesiliyordu, dine inananların bacakları kesilip kendilerine yediriliyordu. insanlar sokağa çıkmaya korkuyordu çünkü sokaklar kan gölüydü, cesetler etrafa saçılmıştı.
bunların hepsini gizlemek için resmi tarih yalanı uydurmuşlardı.

iyi de, bunun günümüze ne faydası var?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...