Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Apple'in nakit stogu hakkinda

Giovanni

Öne çıkan mesajlar

Arkadaslar selam,

Bir odevim icin gorus toplamaya calisiyorum. Yardimlariniza ve fikirlerinize ihtiyacim var. Illa cok bilgili cevaplar istemiyorum. Bilimsel yaklasan cok makbule gecer ama yaklasmasaniz da tahminlerinizi rica ediyorum. Iki sorum olacak:

1) Apple'in nakit biriktirmesi ve tutmasinin avantajlari ve dezavantajlari nelerdir?

2) Sirket ve hissedarlari acisindan baktigimizda Apple bu parayla ne yapmali?

Tesekkurler simdiden yardimlar icin

Not: Apple'in nakit stogu yaklasik 100 milyar dolar.
Sosyal ağlarda paylaş

Elindeki nakit paradan bahsediyorum. Yakin tarihteki su makalede de bahsediliyor: http://www.bloomberg.com/news/2012-02-23/apple-ceo-cook-says-iphone-maker-s-cash-more-than-what-s-needed-to-operate.html

hmm evet ilginc Balance Sheet'lerinde oyle gorunuyor. Belki bagli sirketleriyle birlikte o rakama ulasiyordur.
Sosyal ağlarda paylaş

Hm evet haklisin pardon ben tabi bu islerden pek anlamiyorum o yuzden dersini aliyordum :D
"When Apple (AAPL) reported its monster Q1 results on Tuesday, the company revealed that its cash, short-term investments,and long-term investments totaled $97.5 billion" diyor
Sosyal ağlarda paylaş

uuu... hmmmm dersin öğretmeni tablo okumayı öğretmedi mi size? anlatmış olması gerekiyor ki böyle bir ödev vermiş ki bu rakamdan nakit miktarını çıkarıp yorulayuacaksın daha

yok nakit+duran varlıklar+yatırımlar olarak değerlendirmenizi istiyorsa o başka ama o da stratejik planlamaya giriyor

dersin içeriğini bilemediğimden ne desem yalan eheh
Sosyal ağlarda paylaş

Mesela soyle ilginc bir sey var:

Start a Private Equity Fund: Right now, Apple is earning less than 1% interest on its investments. If the company spun off its cash into a private equity fund, it would become the best capitalized private equity firm in the world. Since the company clearly cannot find profitable ways to use most of its cash internally, a move like this would unlock value for shareholders. Since the company's cash would be put to more productive use, it would be worth more than it is today.
Sosyal ağlarda paylaş

2011 sonuna doğru pek çok yerde haber çıkmıştı apple ın nakit parası USA den daha fazla diye, 75 milyar $ olduğu söyleniyor cash parasının.

şurda apple'ın raporundan bakabilirsiniz

http://files.shareholder.com/downloads/AAPL/1338903042x0x484701/6542e771-f256-4829-8135-0b1d88c7c2b2/AAPL_Q3FY11_10Q_07.20.11.pdf
Sosyal ağlarda paylaş

Hehe abi ogretti de valla pek iyi dinlemedim ya maalesef. Ama odevde 100 kabul etmemizi istiyor olacak ki verdigi yardimci makalelerde 100 gibi kabul etmisler. Ote yandan odev metninin icinde federal borclanma tavani artirilamdan once Apple'in "disposable cash" miktari US Treasury'sinden fazlaydi diyor. Bu durumda 100 kabul edecegiz diye vasayiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

100 kabul edin diyorsa o zaman incelemen gereken konu return of equity (ROE), elindeki parayı faize yatırmak mı yoksa mevcut elindeki "business" dahilinde değerlendirmen mi (yatırım gibi) daha kârlı. özetle dükkanı kapatıp parayı faize mi yatıracaksın yoksa dükkan işlemeye devame decek mi

apple, ROE, equity reserve gibi kelimeleri aratırsan yardımcı olacak makalelere ulaşırsın gibime geliyor
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

2011 sonuna doğru pek çok yerde haber çıkmıştı apple ın nakit parası USA den daha fazla diye, 75 milyar $ olduğu söyleniyor cash parasının.

şurda apple'ın raporundan bakabilirsiniz

http://files.shareholder.com/downloads/AAPL/1338903042x0x484701/6542e771-f256-4829-8135-0b1d88c7c2b2/AAPL_Q3FY11_10Q_07.20.11.pdf

buradaki rakamlar 3. çeyreğe kader geliyor ki apple yıllık (annual) raporunu yayınlamış orada zarar gösteren veriler de var rakam daha farklı o yüzden
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...