Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kizilay'dan HIV'li Kan Skandali

Laurelin

Öne çıkan mesajlar

Gallant said:

Adama kagidi 3 ay sonra yollayan kizilay in, oturup bagisciyla konustuguna pek inanasi gelmiyor insanin.

Konustuysa da konustuk demesi lazim, adami durduk yerde itham ediyorlar gibi bir goruntu var ortada.

tamam biraz uzun ama okuyun abi ahaha lol

Aynı bağışçı yaklaşık 6 ay sonra, 28 Eylül 2011 tarihinde de ikinci defa kan bağışında bulunmuştur. 29 Eylül 2011 tarihinde bağışa ilişkin serolojik testlerin pozitif çıkması üzerine sırasıyla doğrulama laboratuvarında 3 Ekim 2011'de test pozitifliği doğrulanmış, alınan numune İl Sağlık Müdürlüğü Referans Laboratuvarına gönderilmiş ve pozitif sonuç 14 Ekim 2011 tarihinde kesinlik kazanmıştır. Kesinlik kazanan pozitif sonuç 24 Ekim 2011'de Kuzey Marmara Bölge Kan Merkezine ulaştığında bağışçıdaki ciddi, istenmeyen olayın Sağlık Bakanlığına sunulması amacıyla bölge kan merkezi tarafından D-86 isimli raporlama formu doldurularak İl Sağlık Müdürlüğüne bildirilmiş ve bağışçı bölge kan merkezine davet edilerek durum kendisine aktarılmıştır.'
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Ardeth said:

"HIV virüsü taşıyorsa iki seçenek var ya eşcinsel ya da evlilik dışı ilişkiye girmiştir" diye düşünerekten de olabilir. belki adam evli olduğunu söylemiştir, onu eleyip bu sonuca varmışlardır heh

aklına gelen ilk şey bu yani? hiç bağışçıya ulaşılıp konuşulduğu değil?

Hayır ben onu kızılayın yaptığı açıklamayı eleştirmek için yazdım. Sence "kan bağışı yapan kişi bize cinsel hayatı ile ilgili eksik bilgi verdiği için" demek yerine "biseksüel olduğunu gizledi" demek nasıl bir söylem? Bence nefret söylemine çok yakın bir söylem, arada oldukça ince bir çizgi var.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

said:
“Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda bir açıklama yapmasını bekliyoruz. Tek söyleyebileceğimiz, donörün kan vermeden önce anketteki bilgileri doğru yanıtlaması gerektiğidir. Verici bazı bilgileri gizlerse, HIV bulaşıp bulaşmaması şanstır

açıklamaya bak.

viktor gibi sen de sıvamaya başladın.

bu arada tamam mevlana yüz bin defa tövbeni bozmuş olsan da yine gel demiş olabilir ama sen kredini bitirdin be abi. lol
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

Gallant said:

Adama kagidi 3 ay sonra yollayan kizilay in, oturup bagisciyla konustuguna pek inanasi gelmiyor insanin.

Konustuysa da konustuk demesi lazim, adami durduk yerde itham ediyorlar gibi bir goruntu var ortada.

tamam biraz uzun ama okuyun abi ahaha lol

Aynı bağışçı yaklaşık 6 ay sonra, 28 Eylül 2011 tarihinde de ikinci defa kan bağışında bulunmuştur. 29 Eylül 2011 tarihinde bağışa ilişkin serolojik testlerin pozitif çıkması üzerine sırasıyla doğrulama laboratuvarında 3 Ekim 2011'de test pozitifliği doğrulanmış, alınan numune İl Sağlık Müdürlüğü Referans Laboratuvarına gönderilmiş ve pozitif sonuç 14 Ekim 2011 tarihinde kesinlik kazanmıştır. Kesinlik kazanan pozitif sonuç 24 Ekim 2011'de Kuzey Marmara Bölge Kan Merkezine ulaştığında bağışçıdaki ciddi, istenmeyen olayın Sağlık Bakanlığına sunulması amacıyla bölge kan merkezi tarafından D-86 isimli raporlama formu doldurularak İl Sağlık Müdürlüğüne bildirilmiş ve bağışçı bölge kan merkezine davet edilerek durum kendisine aktarılmıştır.'

Tamam Kizilay cagirdik adami, durumu aktardik diyor. Adam biseksuel oldugunu ve formu yanlis doldurdugunu itiraf etti demiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

kızılay açıklama yaparken AKP taktiği kullanmış. yani dikkati başka yere çekmiş.

nasıl o dandik sanayi bakanı da van depreminden sonra deprem vergilerinin deprem için kullanılmamış olmasına rağmen "bir maaşını deprem yardımına verdim" diyerek safları kandırdıysa bunlar da aynı taktiği deniyor işte.

Kızılay akp kuklasıdır gibi bir mantıkla demiyorum bunu çok da bilmiyorum aslen hükümetle ilişkilerini. sadece ülkenin genel havası bu artık, kötü bir olay olduğunda gösterilen bu umursamaz ve pişkin tavır yani AKP dönemiyle birlikte iyice tavan yaptı bence. insanlarda en ufak bir sorumluluk veya pişmanlık belirtisi yok.
Sosyal ağlarda paylaş

neyse abi bu olaydan isterseniz AKP'yi suçlayın, RTE deyin, fethullah gülen deyin, vakit gazetesi, taraf deyin, bdp deyin hatta illuminatidir sorumlusu deyin hiç bir şey bu bağışçının sorumsuz bir insanın teki olup insanların hayatlarıyla oynadığı gerçeğini değiştirmeyecek.
Sosyal ağlarda paylaş

ben şahsen kimin gerçekten suçlu olduğunu görmek için beklemeyi tercih ediyorum. en nihayetinde evet, bir takım testler yapılıyor ve bu testler mükemmel değil. ama kızılayın olaya yaklaşımı ve açıklamaları beni şüphelendirdi açıkçası. bir şeyleri örtmeye çalışır gibi aceleci ve parmakla gösterici bir tavırları var.
Sosyal ağlarda paylaş

Buradaki sorun bir devlet biriminin butun sucu vatandasin uzerine yikip, escinsellik yuzunden oldu, escinsellik kotudur gibi bir mesaj vermeye calismasi.

Halbuki ne adamin biseksuel oldugu belli ne de formu yanlis doldurdugu. Bari adamin avukati ciksin bir aciklama yapsin da, ogrenelim neyin ne oldugunu.
Sosyal ağlarda paylaş

abi sadece bağış yapanın söylediklerine güvenerek nasıl iş yapılabilir? adam belki nasılsa ben gitmişim, bi kaç kişi daha götüreyim diyebilir rahatlıkla.

öyle yada böyle ortada bi ihmal var, olayın halka saçma sapan bir şekilde duyurulması var. ve her zamanki gibi üstü kapatılmaya çalışılıyor bir şekilde. anlamak istemediğin nokta orası. ayrıca dikkat edersen hiç kimseyi suçlamadım şu topicte kızılay haricinde.
Sosyal ağlarda paylaş

kızılayda en son HIV vakası ne zaman oldu bilen var mı? senede yaklaşık 800000-1000000 bağış alıyormuş (kendi sitelerinde yazıyor).

ps: ben 2-3 senelik bir zaman diliminde öyle bir haber hatırlamıyorum ve eğer yoksa "istatiksel" olarak bu sıkla gerçekleşmesi ihmal yüzünden olmak zorunda değil o yüzden sordum
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

@gallant

ikinci ölen hastanın avukatı yapmış zaten bi açıklama. martta kan verilmiş adama. temmuzda anlaşılmış hiv pozitif olduğu. kızılay anca 30 kasımda uyarı yazısı göndermiş. ihmal değil de nedir bu? o arada belki başka birilerine daha verilebilirdi kan.

Orasi dogru. Benim takildigim nokta Kizilay in kan veren adamin biseksuel oldugu iddiasi ve formu yanlis doldurarak, yalan beyan verdigi iddia etmesi. Burada donor e de soz hakki duser.

Bu arada olay cok ciddi olmasina ragmen, cogu gazetenin ana sayfasini terk etmis.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...