Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

mail cevaplama

forgiver

Öne çıkan mesajlar

İş yerinde mail atarken, her zaman "reply all" seçeneğini kullanmalısın. Ben şahsen, bir konuda attığım 5 kişiyi ilgilendiren maile yanıt geldiğinde sadece orda ben varsam sinirleniyorum. Çünkü bana fazladan iş çıkarmış oluyorsun, oturup müdürüme, yöneticime tekrar iletmem gerekiyor. oysa ki hem uygun davranış icabı hem de gereken bu olduğu için "tümünü yanıtla" kullanman gerekiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

eğer onları ilgilendirmiyorsa,

mesela patron senin levelındaki bütün herkesi koyup bireysel soru sorduysa

"bu hafta naptınız bakalım" gibi. Ve bu diğer iş arkadaşlarını ilgilendirmiosa, sadece gönderene dönebilirsin.
Hatta öle dön yoksa yaptığın kekoluk olur.

Ha yok onları da ilgilendiriosa reply all.

Bu gibi durumlarda beklemek en iyisi, eğer herkes cevap vercekse ve sana cevap gelmediyse 1-2 saat demek ki sadece reply yapman gerekio
Sosyal ağlarda paylaş

dışarıya tek mail adresi üzerinden mail atılır örn. [email protected]

bu mail adresine gelen mailler departmandaki çalışanların inboxlarına tanımlanır.

dışarıya mail atılırken kimden kısmına o mail, kime kısmına ilgili kişi ve bcc'ye departman konur.

CC'de 50 kişi olmaz. herkesin her şeyden haberi olur ve konu kapanır.
Sosyal ağlarda paylaş

açılışın mutlaka "merhaba falanca hanım/bey" diye yapman lazım. o gün ilk mailleşmen ise "öncelikle iyi günler diliyorum" diye başlamak puan kazandırır.
"daha önce belirttiğim gibi, zaten.." gibi kelimeler kullanmaktan kaçınmalısın. adam atar yapabilir.

mutlaka bitiriş ise
"Saygılarımla,
Lemurcan Kekelek
Boş İşler Müdürü"
şeklinde olmalı, hatta outlook kullanıyorsan falan imzanı tanımla, her mailin sonuna eklesin.

ben Merhaba diye başlamayan maillere gıcık oluyorum. destur la ayı. bi selam ver yani..

sanki emir veriyormuş gibi hissettiriyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Rerore said:

sürekli alt alta gelen reply lı yazışmalarda sıkıntı oluyor işte özellikle cevaplar kısaysa

hayır sıkıntı değil, gerçekten gerekli.
yazılmadığı zaman daha garip bence.

mesela info@hebele diye adrese atıyorsan, sadece "merhaba" yeterli, kişiye atıyorsan ismini de yazmalısın.

kısa replylarda ise, merhaba yazabilirsin isim belirtmeden ama ben yazıyorum özellikle.

benimle mailleşerek adap öğrenen müşterilerim var hehheh :)

---
üstteki mesajına cevap ise:
evet merhaba ile başlıyorum her zaman, ama bitirirken kullandığım imza farklı,
saygılarımla
ismim.

iş bilgilerim, ofis adresim, ofis logolarım falan olmuyor, 2 satır imza tanımladım. "reply" seçeneğinde onu kullanıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

bi yerden sonra kayış kopabilir ama ben asla koparmıorm.

Astla üst arasında ki ciddiyeti ast belirler zaten hep, öle bi durumda yukardaki canım cicim dese bile sen bu pozisyonu koru.

mesela ben naber kanka die konustugum adama bile yazarken resmi yazıorm, çok samimi bi büyügümse abi abla ekliorm.

resmi yazışma abi bunlar, delil yani =)
Sosyal ağlarda paylaş

ah evet çok doğru söylemiş, "tamam :D" diye mail atan müşterim var, ismini vermek istemiyorum ama gayet büyük bilinen bir firmada yetkili bu insan.
ben de "okitos amigo" diye devam edersem yarın öbür gün enseye şaplak olur.

çok samimi, iş dışı bir maili üstüne atıyorsan bile, saygı çerçeveni koruman lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

e evet,
1. mesajı atan
"merhaba ali bey,
bilmemne konusunda sorun yaşıyoruz bla bla bişiler

saygılarımla"

cevap ise

"merhaba mehmet bey
henüz bir gelişme yok, olduğunda sizi bilgilendireceğim
saygılarımla,
ali"

yani "henüz bir gelişme yok". çoook msn metni gibi, o şekilde yanıt saygısızca, emin olabilirsin.

sen kibarlığını koruduğun sürece, karşındaki de adam oluyor emin ol :)
Sosyal ağlarda paylaş

ahahah, merhaba iş hayatı.

adama gün vermişim, saat vermişim
hala "olmadı mı daha yauuv" diye mail atıyor.
sen sakin kalmalısın. yani lüksün yok o maile düzgün cevap vereceksin. kaliteli kalacaksın.

"eşek misin hemşerim, dedik ya cuma diye" cevap atmakla
"daha önce belirttiğim gibi, cuma yapacağım" arasında hiç fark yok.

bu konuda en güzel inceden dokundurma, önceli mailini ileti olarak ekleyip "merhaba, konuyu size iletmiştim daha önce ama mailim ulaşmadı sanırım, ekte gönderiyorum. sorununuz cumaya kadar çözülecektir"

demek.

yani, evet adam eşek ama sen ona eşek diyemezsin. eşek gibi de davranamazsın. :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...