Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Sigortası olmayan 213 lira ödeyecek

DoruK

Öne çıkan mesajlar

adam hala 100% diyor ya halen 100% diyor ya. ulan ne cahil adamlarsınız ahahahaha. 30 kere açıkladık.

bak canım bak ciğerim.

primini ödemezsen sigortadan yararlanamıyorsun. 1tl bile borcun olsun cebinden ödeme yapman gerekiyor.

Ödemediğin primlere faiz biniyor ve daha sonra devlet haciz getiriyor evine. Ama sen borçlu olmana rağmen hizmet alamıyorsun. Sosyal devlet değil mafya oluyor bunun tanımı.

primlerini ödesen bile muayene parası + reçete parası + 10% ile 20% arasında değişen ilaç katılım payı ödeyeceksin. Ancak yatarak tedavi gerektiren hastalıkların belirlenmiş ilaçları için bu katılım payı ödenmeyecek.

Her hastaneye giden insanı yatırmıyorlar. Her insan kanser değil. Kanser olursa beleşe tedavi olacak diye adamın zaten sahip olduğu 3 kuruş paraya göz dikmek sosyal devletlik değil. Bu paralarla ama çok güzel duble yol yapılır.
Sosyal ağlarda paylaş

anlattığını okumamak imkansız çünkü postlarında başka bir şeyden bahsetmiyorsun ki hiç. :)

neden zorunlu olduğunu tartıştık, devlet bir şekilde herkesi sigortalı sistemine dahil etmek istiyor bunun için de kriter belirlemiş kimilerinin sigorta primini devlet verecek kimileri ise geliri kadar prim ödeyecek olay bu. her vatandaşın güvence altına alınması desteklenecek bir şey.

belki primleri yüksek bulursun, sigorta yine zorunlu olsun ama şöyle yapılsın diyebilirsin.

ama sen tam tersi sebze yedirilmek istenen çocuk gibi her şeyi reddediyorsun tükürüyorsun. ben şekerle, çikolatayla mutluyum diyorsun ama biliyorsun ki o şekerleme de zararlı.
başka nasıl anlatayım bilemedim. :D

özel sigortayı devletin sosyal güvencesiyle bir tutmak, muadilimiş gibi göstermek zaten büyük cehalet örneği. zaten neden hiç bir zaman olamayacağını bir önceki postumda açıkladım.
gerçi tilkinin (sgk'yı beğenmeyenler?) yine dönüp dolaşacağı yer kürkçü dükkanı (sgk) ya neyse. lol
Sosyal ağlarda paylaş

hayır vergi vermese insanlar yıllardır anlarım.

elektrik faturasından TRT payı kesiliyor.

yıllarca satın alınan televizyonlardan TRT pul parası alındı.

su içiyorsun vergisini veriyorsun.

Özel tüketim vergisi veriliyor eşek yüküyle.

170tl elektrik faturası geliyor kullanım ücreti 70tl 100tl si vergi.

Kullanmadığın telefonun parasını ödettiler yıllarca.

her alışverişte bi yerlere katkı payı ödedin.

Nereye gidiyor lan bu vergiler. Yol desen ortada yol yok adam gibi. Fizana yol yaparsın yıllarca ödediğin bu vergilerle. Deprem desen deprem için yapılan kuruş harcama yok. Sağlık desen devlet gözünü malvarlığına dikmiş soymakla meşgul. Halen elinizde tuzluk koşturuyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

mani said:

Nereye gidiyor lan bu vergiler. Yol desen ortada yol yok adam gibi. Fizana yol yaparsın yıllarca ödediğin bu vergilerle. Deprem desen deprem için yapılan kuruş harcama yok. Sağlık desen devlet gözünü malvarlığına dikmiş soymakla meşgul. Halen elinizde tuzluk koşturuyorsunuz.

Doktorların, avukatların gelir olarak asgari ücret beyan ettiği ülkede yaşıyorsun genç. lol :)

Paticik'te bir arkadaş daha vardı sigortasız çalışıp pişkin pişkin devlet ve vergilerden bahseden, sgk'dan bahseden ondan soracaksın sen bu vergilerin hesabını benden değil. :)
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

anlattığını okumamak imkansız çünkü postlarında başka bir şeyden bahsetmiyorsun ki hiç. :)

neden zorunlu olduğunu tartıştık, devlet bir şekilde herkesi sigortalı sistemine dahil etmek istiyor bunun için de kriter belirlemiş kimilerinin sigorta primini devlet verecek kimileri ise geliri kadar prim ödeyecek olay bu. her vatandaşın güvence altına alınması desteklenecek bir şey.

belki primleri yüksek bulursun, sigorta yine zorunlu olsun ama şöyle yapılsın diyebilirsin.

ama sen tam tersi sebze yedirilmek istenen çocuk gibi her şeyi reddediyorsun tükürüyorsun. ben şekerle, çikolatayla mutluyum diyorsun ama biliyorsun ki o şekerleme de zararlı.
başka nasıl anlatayım bilemedim. :D

özel sigortayı devletin sosyal güvencesiyle bir tutmak, muadilimiş gibi göstermek zaten büyük cehalet örneği. zaten neden hiç bir zaman olamayacağını bir önceki postumda açıkladım.
gerçi tilkinin (sgk'yı beğenmeyenler?) yine dönüp dolaşacağı yer kürkçü dükkanı (sgk) ya neyse. lol

başka gideceği yer olmadığı için olmasın o son dediğin. istese de ödeyecek o parayı istemesede. ödemezse borç birikecek. hizmeti alıp almaması farketmiyor.

said:

hiç bir geliri olmayan adam, ailesiyle yaşıyor. ailesi ona bakmakla yükümlü değil. sen bu adama zorla 106 lira prim ödetiyorsun aylık, seçme şansı dahi vermeden hem de. nasıl ödesin bu adam bunu? he dersin ki ödemezsen yararlanamasın hizmetten, onu anlarım. ama almak istemediği sigortayı zorla satıp üstüne bi de evine haciz yollarım diyorsun.

şunun mantığını da bi anlatıver hazır başlamışken, kaynamasın arada. bu adam parayı ödemezse ne olacak sonucu bi söyle bana? sadece hizmetten yararlanamamakla mı kalacak yoksa borçlanmaya devam mı edecek?

neden zorunlu olduğunu anlattın kendince ama onun çözümü de gayet basit. bakmakla yükümlü olduğu insan varsa zorunlu yaparsın. öyle bi durum yoksa seçme hakkı verirsin adama, olur biter.

iyi niyetli olsan zorla paket satıp, ödeyemeyince de hem hizmeti kesip, hem de haciz yollamazsın evine. zaten hizmeti alamıyor ama hala borçlanmaya devam edecek. mantığa bak.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

şunun mantığını da bi anlatıver hazır başlamışken, kaynamasın arada. bu adam parayı ödemezse ne olacak sonucu bi söyle bana? sadece hizmetten yararlanamamakla mı kalacak yoksa borçlanmaya devam mı edecek?

Müneccim değilim ne olacağını ilerleyen günlerde görürüz.
Aluriel said:

neden zorunlu olduğunu anlattın kendince ama onun çözümü de gayet basit. bakmakla yükümlü olduğu insan varsa zorunlu yaparsın. öyle bi durum yoksa seçme hakkı verirsin adama, olur biter.

her tc vatandaşı 18 yaşına kadar anne babasının sigortalı olup olmamasına bakılmaksınız zaten devlet tarafından güvence altında. bunun farkında değil misin?

seçip seçmeme hakkı ne pardon? neyi seçip seçmeyecek? yasanın ne anlamı kaldı? zorunlu tutmasa kaç kişi gidip sigortalı olacak ileride ihtiyacı olacağını bildiği halde?

deprem sigortası örneğini verdim. bu neden zorunluysa o da bu nedenden dolayı?
eviniz canınızdan daha mı değerli?

Ben hasta olmam kafasında olan adamdan bahsediyoruz biz.

adamın sgk'ya karşı çıkışındaki tek argümanı bu "ben hasta olmam ki" lol

devlet ne diyecek afferin çok doğru düşünmüşsün sen sigortalı olma mı diyecek?
Sosyal ağlarda paylaş

mani said:

bi doktor bi avukat gelir olarak asgari ücret beyan edemez. okadar düşük ücret beyan edip yakalanmıyorsa gidip devlete soracaksın senin memurların ne bok yemeye iş yapıyor diye.

Bal gibi de asgari ücret beyan edersin özelde. CEO bile varmış bunu yapan SGK başkanı açıklamıştı.

Devlet her doktorun avukatın başına memur mu dikecek bakacak kaç lira muayene ücreti almış diye? Adam minareyi çalıyor kılıfını da uyduruyor merak etme.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

kıvır bakalım her zaman yaptığım gibi. neyse kabahat ben de ciddiye alıp tartışıyorum seninle.

somut argümanın kalmayınca her zaman yaptığın gibi konuyu kişisele çevirip şakirt, trolololo demeni bekliyordum. iamdisappoint.jpg

Aluriel said:

kıvır bakalım her zaman yaptığım gibi.

doğru söze ne denir haklısın.
Sosyal ağlarda paylaş

para kazanmayla vergi vermenin ters orantılı olduğu bir ülkede yaşıyoruz. gidin bi işletmelere bakın kaç para vergi veriolar.özellikle vergi levhalarına falan bakın.bizim kösedeki bakkala baktım daha geçen gün 3 yıldır gelir gider 0 görünüo. şaka gibi herkes ölümüne vergi kaçırıyor. verginin büyük kısmı çalışanlara ve tüketim maddelerine bindiriliyor böyle olunca. aylık kazancı 15-20milyar alan doktor bile cidden asgari ücretten vergi veriyor yani. türkiyenin baştan sona vergi sisteminin değişmesi gerek.
Sosyal ağlarda paylaş

throine said:

mani said:

Doktorların, avukatların gelir olarak asgari ücret beyan ettiği ülkede yaşıyorsun genç. lol :)

Paticik'te bir arkadaş daha vardı sigortasız çalışıp pişkin pişkin devlet ve vergilerden bahseden, sgk'dan bahseden ondan soracaksın sen bu vergilerin hesabını benden değil. :)

pişkin pişkin bahseden sanırım burada ben oluyorum. şimdi küfür etsen banlanacam zaten küfür etmeye değmez bir insansın o yüzden benim durumuma düşte gör tersinden hayatı emi. Pişkin pişkin sanki 5k para alıyoruzda üstünde birde işsizlik parası alıyoruz birde yeşil kartımız var diye ağlıyoruz sanacaklar.
Sosyal ağlarda paylaş

Bir insan düşün ki;

Kayıt dışı, kaçak çalışıyor ve bunu forumlarda dile getirmekten çekinmiyor.

Sonra bu adam forumlarda bu durumda şikayetçi gibi görünüp dolaylı vergilerden dolayı devleti suçluyor, sosyal güvence istiyor. Devlet niye denetlemezmiş diyor Alo Maliye Kaçak istihdam hattı var diyoruz ara diyoruz ses soluk yok kılını kıpırdatmıyor.

Ciddi bir vergi kaybına neden oluyor, kendisi gelir vergisi ödemiyor bunca çalışan insan çatır çutur öderken.
Yani bu adamın tüm yükü vergi ödeyenlerin üzerinde.

Sonra bunca şeye rağmen bu insan kalkıp dolaylı vergilerden şikayet ediyor ve sosyal güvenlik benim hakkım devlet bedava versin diyebiliyor.:)

Bu durumu eleştirince de başlıyor küfürler, duygu sömürüleri, beddualar falan filan.

Gerçekten komik.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya bi dakika şimdi ben bu olayı tam anlamadım

Diyelim ki ben bu genel sağlık sigortasına para ödemeye başladım aylık prim ödüyorum, 1. 2. aylar ödedim, 3. ay ödemedim sigortam kesildi. Aradan 5 ay daha geçsin, 8. ay borç ödemeye gittim.

Ben sigortasız geçirdiğim 5 ay dahil toplam 6 aylık primi mi ödemek zorunda kalıcam yoksa sadece ödemediğim 3. aydaki bedeli mi?
Sosyal ağlarda paylaş

hayır bence işin abzürt tarafı şu tasarıyı, ödeyemediğin zamanlarda senden faiz a.k.a haraç alan bir projenin mantıklı olduğunu savunuyorlar.

ben senden ne aldım ki benden faiz istiyorsun, ödemezsen bozuşuruz diyorsun?

bunun devlete para kaynağı yaratmak için bir proje olduğunu anlayamamış garibim, hala devlet bizi seviyor, bize bakacak ekiki diyor.

29 sayfa boyunca beyni şunu alamamış adamlar bu yaşlarına kadar nasıl survive ediyorlar, ibretlik.
Sosyal ağlarda paylaş

6- 18 yaşın üzerindeki çocukların durumu ne olacaktır?

18 yaşın üzerindeki erkek çocuklar, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi durumunda ise 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayanlar, ana veya babasının sağlık güvencesinden yararlanmaya devam edecektir. Yani, bu kişilerin her yıl öğrenci belgelerini sosyal güvenlik il müdürlüğü/sosyal güvenlik merkezine göndermesi yeterli olacaktır.

1/10/2008 öncesi bakmakla yükümlü olunan kişi olarak sağlık yardımlarından faydalanan kız çocukları ise 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren de sağlık yardımlarından, daha önce olduğu gibi sigortalı veya evli olmadığı sürece yaş şartı aranmaksızın faydalandırılacaktır.

Nedir kardesim kiz cocugunun olayi, hani kadin erkek esitti.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...