Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hasta acil değilse eczanede ek para ödeyecek

NolaxThensbane

Öne çıkan mesajlar

Kesinlikle böyle birşey gerekliydi, acil olmadığı halde gidipte acili meşgul edenlerin önüne geçer bir nebze. kalk sabah git polikliniğe, alışkanlık olmuş. bende dahil hemen acile koşuyoruz. yerinde bir uygulama fakat doktorun karar verirken çevredeki etmenler ve hastanın ve yakınlarının asabiyetini göz önünde bulundurarak kafasına göre karar vermesi kaçınılmaz :/
Sosyal ağlarda paylaş

acillerin daha efektif çalışması için güzel bir icraat olmuş.
Myshkin said:

Doğru bir karar tabi ama bu devlette çok geçe randevu verildiğinden oluyor. Geçen gün özelde sabah 8 de aradım hastaneyi 9.15 e randevu aldım. Hasta başına düşen doktor oranının, insan başına düşen hastane oranının arttırılması gerekiyor.

bunun için gelen yabancı doktorların sadece özelde çalışabilirler hükmünün kaldırılıp, devlette ve özellikle ihtiyaç bölgelerinde çalışmalarının sağlanması gerek.
Sosyal ağlarda paylaş

bir meslektaşım türkiyede olması muhtemel bir senaryo yazmış :)
"doktor hasta karşı karşıya gelecek sen hastaya acil değil ibaresi koyacaksın sıstemden hasta eczaneye gidecek eczacı ek para isteyecek bu sefer eczacı doktor sana acıl değilsin demiş para vereceksın dıyecek bu sefer hasta o psikolojiyle hastaneye gereı gelecek doktoru acillik hale getirecek."

benim anladığımı Jeeztro'nun bahsettiği olay bu galiba
Sosyal ağlarda paylaş

eaahhh ama yani sizde herşeye laf ediyorsunuz acilleri kapatalım komple ona da laf edersin.

Tınısının tınısı yani bahsettiğin olay bizde acile gidiyoruz adam bana acillik işin yok şuraya git dediğin neşter mi çekiyoruz peki haklısınız bilmiyordum diyip uzuyorum. 100kişiden 5şi öyle davrandı diye karara laf etmek saçma olmuş. Madem o kadar texas gibi diyorsunuz güvenliği arttırılır.
Sosyal ağlarda paylaş

ama mevcut durumda aciller efektif çalışamıyor.
tabii ki söylediğimiz zaman eyvallah diyip acili olmadaığı zaman poliklinik veya aile hekimine gidenler var ama halkımızın bir kesimi para ödeme gibi yıldırıcı bir şey koymazsan acili suistimal ediyor.
Sosyal ağlarda paylaş

jaffa said:

bir hekim olarak düzenlemeyi hastanın aleyhinde olduğu için yanlış buluyorum. Bu tamamen insanlardan daha fazla nasıl para söğüşleyebiliriz mantığıdır. başka birşey değil.

bir hekim olarak acillerdeki durumu pek gözleme fırsatın olmadı sanırım. acil doktorlarının zamanı "hafta içine randevu al" demekle geçiyor.
Sosyal ağlarda paylaş

jaffa sana katılmıyorum acilde hakkaten burnum aktı sudafed yaz tarzında giden insanlar var çünkü randevu alınmadan gidiliyor bu tarz insanları uzak tutmak için yerinde bir uygulama olduğunu düşünüyorum.

edit üstteki mesaj:

acilde doktor gördün mü sen!acayip şanslısın ben en son gördüğümde iki tane hemşireye kolunu atmış kanepede fingirdeşiyorlardı.
Sosyal ağlarda paylaş

çok dolambaçlı bir yol olur ve iki kuruş fark için aciller boşalmaz zira grip ilaçları ve antibiyotikler 7 8 lira farkı olsun 1 lira. amaç hastayı caydırmakmış gibi gösteriliyor fakat değil. hastanın acile gelmemesini acilin suistimal edilmemesini isteseler gerçekten acil kapısında doktor değerlendirip muayene edemeyiz acil hastası değilsiniz der ve hastane dönerden mahrum kalır.
Sosyal ağlarda paylaş

mardox said:

yok niye kusura bakayım canım, ama anlamadım neden komik?

Bir düşünsene devlet hastanesi ve ihtiyaç olan yerleri. Yabancı doktor hastaya hasta doktora bakacak, insanlar diyalog eksikliği ve yanlış teşhisten sapır sapır ölmeye başlar.

Babam doktor, bazen hastaların ne demek istediğini anlayamıyor. Yabancı doktorun anlaması imkansız.
Sosyal ağlarda paylaş

triaj ne yazık ki türkiyede uygulanamıyor,
senelerdir dr'lar bu durumdan şikayetçiyiz, insanlar sivilcesi için acile başvuruyor bakmadıkları zaman 184'e şikayet edilip ertesi gün savunmaları isteniyor.
bu aslında sağlık bakanlığının yürüttüğü politikaların kontolsüzlüğünün sonucu ve evet jeffa sana katılıyorum şu an sistemi uygulamada görmediğimiz için teoride konuşuyoruz, bu iş pratiğe dökülünce sekonder kazançları neler göreceğiz.

ben size bir süre önce aile hekiminden katkı payı alınıp acilden alınmıyorken ne yapıldığını anlatayım. insanlar aile hekimine ilaçlarını düz kağıda yazdırıp, acilde reçete ediyorlardı. ne yazık ki türkiyede herşey suistimal ediliyor.
şu an için ilaçların halka en düşük maliyetle dağıtılması konusunda aynı fikirde olsam da (bunun aksini düşünen hekim yoktur zaten :) ) acillerin biraz adam olması için gerekli bir düzenleme gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

Aket-Atum said:

mardox said:

yok niye kusura bakayım canım, ama anlamadım neden komik?

Bir düşünsene devlet hastanesi ve ihtiyaç olan yerleri. Yabancı doktor hastaya hasta doktora bakacak, insanlar diyalog eksikliği ve yanlış teşhisten sapır sapır ölmeye başlar.

Babam doktor, bazen hastaların ne demek istediğini anlayamıyor. Yabancı doktorun anlaması imkansız.

benim çeliştiğimi düşünüyorsun da, yabancı dr yasası neden var?
istanbulda lüks semtlerde 10 tane olan özel hastane sayısı 15'e çıkınca ülkede dr açığı mı kapanacak :) ben de bu mantığa çok gülüyorum.
yabancı dr uygulaması yıllardır pek çok ülkede uygulanıyor ve hepsi yabancı doktorlarını ihtiyaç bölgelerine atıyor. doktorluk da biraz böyle bir meslek. benim kürtçe, rusça vs... öğrenen arkadşlarım var, biz de hastanın dilini öğrenmek için zahmete katlanıyoruz madem, gelen yabancıları bu zahmetten muaf tutan nedir?
Sosyal ağlarda paylaş

tüm devlet hastanelerini ihale yoluyla satsalar

sgk'yı bir kaç milyar dolara yabancı bir sigorta kuruluşuna satsalar

sgk'yı satmadan önce tedavi için gerekli ilaçların bedelini hastaların üzerine yıksalar tamamen ve sgk sadece muayene bedeli ve tedavi masraflarından sorumlu olsa

drug storelara izin verseler

de gündem rahatlasa biraz.

gündem rahatlayacaksa bu iş hallolsun hemen. hasta olunca parası neyse vermeye razıyım ben.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...