Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Rekabetin Korunması Hk. - Avukat Patilere

kithnos_1

Öne çıkan mesajlar

Merhaba arkadaşlar ,
Bir konu hakkında yorumlarınızı almak istiyorum , avukatlık tecrübesi olan patilerden özellikle tabi.

Diyelim ki X marka mendil satan bir firmayız , ve Türkiye çapında bayilikler vererek satıyoruz.

Doğal olarak diğer mendil firmaları ile , aynı bayilerde yollarımız kesişiyor , onlar da satmak istiyor ve satıyor.

Y marka bir firma , çıkıp diğer bayileri zorlamaya başlıyor , onlardan alma , alamazsın , alırsan bir daha bizden alamazsın gibi.
Bu olay rekabet kanununa ters düşer mi ? Y firması bayi ile yaptığı anlaşmaya dayandığını söylüyor bu hakkın .

Mektup olarak da yollamış ayrıca yazılı , X-Z-T marka alamzsın , bizle çalışman lazım , yoksa iptal ederiz bayiliğini diye.
Sosyal ağlarda paylaş

O artık son satış noktalarında öne geçmek için yapılan şeyler , bu tarz yazılı beyanla değil. Coca cola diyor ki mesela , abi sana dolap getirdim , e benim malımı diz oraya diyor , neden pepsi koyuyorsun diyor.

Buna bakkal da razı oluyor , bedava dolap alıyor çünkü. Pepsi görürsem orada , bir daha da coca cola alamazsın gibi birşey demiyor ama.
Sosyal ağlarda paylaş

Pahalı bir mevzu değil derken , rekabet kurumu nezdinde dava açma masraflarını falan mı kast ediyorsun ?

Bir bilgim olsun istiyorum ama , o mektubun aslını alırsam bir yaptırımım var mı , nasıl bir yaptırım uygularlar dayatmacı şirkete ?

En azından kesin ben haklıysam , karşı bir bildiri yayınlayarak işe başlamış oluruz ,yaptığı şey hukuksuzdur , itibar etmeyiniz , haklarında işlem başlatılacaktır gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

fede said:

yapabilirler fakat pazarın büyük kısmını ele geçirirse ceza yer. belli bir bölgede için de daha değişik yüzdeler var. rekabet kurumuna gidin ordan yardım etsinler, onlara danışın o kadar pahalı bi mevzu değil

Ha bir de , 4-5 markayı hedef alarak yazmış , hepsini toplarsan , bütün Türkiye ediyor zaten neredeyse il bazında. Adamlar toplu posta yollamışlar , Değerli İş Ortalarımız diye başlıyor yazı çünkü.
Sosyal ağlarda paylaş

Sen ne diyorsun , ben ne diyorum ya ?

Sıfır idrak , arkadaşın mesajlarını silebilir miyiz topic den , 3 mesajı da alakasız.

Edit : Y marka firma bayilerine dayatma yapıyor almayın diye . Bayiler demiyor ki , biz seni sevmedik , ondan almak istiyoruz . İstesek de aldırmıyorlar diyor . Herkes istediğini alır diyorsun çıkıp
Sosyal ağlarda paylaş

bizden alamazsın diyemezler. ha aralarındaki sözleşmeden dolayı bazı kolaylıklar ya da imkanlar sunuyorsa eğer firma, onları kaldırabilir.

sen elinde paran ile firmaya gittin, firmanın seni sonsuz sallama imkanı vardır, vermez sana malını; ama bu soruşturma konusu olur ve firmanın geçerli bir sebebi olmadığı ortaya çıkarsa öperler o firmayı eğer haksız rekabet ya da kendi şartlarında piyasa oluşturma çabası görülürse.

senin yapabileceğin pek birşey yok ama bu durumda. bayiileri teşvik edebilirsin rekabet kurumuna başvurmaları için.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim bir hakkım doğmuyor mu ? Adam açık açık benimki ve benzeri 3-4 markayı hedef alıyor . Rekabet koşulları bozulan biziz sonuçta .

Dayatma yapılan bayilere bir yol göstermek lazım demek ki , işi detaylıca öğrendikten sonra ,şu şekilde , şuralara şikayet edin diye.

Avukat patilerimizin işten dönüp yorum yapmalarını bekliyelim bakalım bir de , ne diyorlar :)
Sosyal ağlarda paylaş

o kadar büyük meseleler değil abi bunlar. migros, kipa vs büyük marketler dikkat eder bunlara. genelde böyle küçük, rekabet kanunlarını bilmeyen kobileri filan bak bu firma bize bu fiyattan veriyo, sen de vereceksin yoksa almam seni filan derler, ayakta yaslarlar. her sektör için böyle değil tabi bu ama piyaasayı araştırırsın o firmalar nereleri parsellemiş, nerelerde rekabeti iplemiyo bunları bilirsen (bunları da bilmen için bayilerde, marketlerde filan tanıdıkların olması lazım, vermezler bu bilgileri, bi şekilde alıcan o bilgileri) o zaman belki bi şansın olur. bodoslama girersen bu firma rekabet kanunlarına uymuyo diye cezayı sana kesiyolar bu sefer de
Sosyal ağlarda paylaş

kithnos_1 said:

Y marka bir firma , çıkıp diğer bayileri zorlamaya başlıyor , onlardan alma , alamazsın , alırsan bir daha bizden alamazsın gibi.
Bu olay rekabet kanununa ters düşer mi ? Y firması bayi ile yaptığı anlaşmaya dayandığını söylüyor bu hakkın .

evet anlaşmaya dayanıyordur ve bu yapılabilir bir şey.
bayinin gücü yetiyorsa başkasından mal almayacaksın maddesini çıkarttırsın. gücü yetmiyor ama yine de karlı diyorsa imzalasın, bi tek ondan alsın malı. rekabete de ters düşmez, çünkü infinite number of bayi var/varolur. pazara sonradan giren adam gitsin diğer bayileri toplasın. bayi bulamıyorsa kendi bayi/acente açsın. hatta daha da gücü varsa kendi rakiplerinin yaptığı bu tarz sözleşmelerdeki tazminatı ödeyerek bayilere sözleşmeyi feshettirsin.

natural selection
+
porter's 5 forces
+
hede hödö.
Sosyal ağlarda paylaş

salt kanundan bi sonuca ulaşılmaz. şerh lazım.
internette tek satıcılık sözleşmesi, dikey sözleşme terimlerini falan arat, konuyla ilgili örnekler çıkar.
hukuki olarak olay çok derin. en basitinden bayinin sıfatının bayi mi acente mi distribitör mü olduğuna göre bile değişir sözleşme hükümleri.
Sosyal ağlarda paylaş

kithnos_1 said:

Benim bir hakkım doğmuyor mu ? Adam açık açık benimki ve benzeri 3-4 markayı hedef alıyor . Rekabet koşulları bozulan biziz sonuçta .

ilk baktıkları şey fiyatlar. eğer fiyatlar yüksekmiyorsa şikayet konusu eylem sonucunda o kuruldan kolay kolay bir karar çıkmıyor. firmanın bayiileri tehdit etmesi birşey, bayiilerin parası karşılığı bile olsa mal tedarik edememeleri ve bu yüzden zorda kaldıklarını ispatlamaları apayrı birşey.

senin yapabileceğin, taraflardan birisi zalimi oynarken, bayiilerle kişisel, yakın ilişkiler kurmak yapabiliyorsan. gerçekten mendilden mi bahsediyoruz, bahsettiğin firmanın ve mallarının piyasadaki durumu nedir vs konu geniş. ver ayda 5k dolar, 3 ayda bu konuyu lehine çevireyim :P

kurulun raporları çok şenlikli oluyor yalnız, demin bakındım bulamadım koyacağım buraya benim de dahil olduğum 2 tane rakabet kurumu soruşturmasını, roman gibi aç oku, saat kaçta nereye ne baskın oldu, telefon kayıtları vs. ; ama şunu söyleyeyim bir sektöre giriştiklerinde sadece şikayet edilen firmayı değil çok şeyleri araştırıyorlar. eğer kendi kapında süpürmen gereken bişeler varsa, hiç bulaşma.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...