Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Foobar2000'e giriş. Arayüz editleme v0

Ren

Öne çıkan mesajlar

Şimdi sevgili arkadaşlar bu foobara bilindiği gibi görünümünü değiştiren temalar, windows görev çubuğundaki önizlemesine play stop hedesi gibi şeyler eklenebiliyor.

ancak bizim konumuz o değil.

peki konumuz ne? konumuz foobarın defaultu ile gelen kolonları kaydırma yeni bölmeler yapma içlerini turşucuk ile doldurma.

her şey dün, lan bu foobara lyrics eklesem ya ben diye başladı. ararken şöyle bir videoya denk geldim. çok hoşuma gitti ve hedef arayüzüm oldu:

http://www.youtube.com/watch?v=sNPrkV0R5cU

ancak gelin görün ki video mart ayında konulmuş ve; ya benim beceriksizliğimden ya da pluginlerin çalışmamasından, o pluginlerle o işi yapamadım.

peki benim yaptığım sonunda neye benzedi?

İŞTEORESİM

daha önce hiç tag kasmadığımdan ve arşivim çorba gibi olduğundan özür diliyorum. onları da düzelticem bir ara. neyse:

ADIM 1: TEMİZLİK

herhangi bir arayüzünüz olsun. önce bu arayüzü temizleyelim. view menüsünden layout>enable layout editing mode diyoruz.

daha sonra alayına sağ tıklayıp cut diyerek temizliyoruz.

şöyle cut diyerek

şöyle oluyor

ADIM 2: tasarım şeması

Artık foobar parladığına göre daha kolay tasarlayabiliriz. Gözünüz korkmasın foobar şu mantıkla işliyor: playlist, info, albüm artwork, o müzik eşliğinde inen çıkan çubuklar, bunların hepsi aslında bir element(UI Element). Örneğin programın programfiles/foobar/component kısmına tahta.dll atarsanız, götünüzden element uyduraraktan foobar arayüzüne tahta diye bir bölüm ekleyebilirsiniz.

Zaten biz de foobarı tam bu yüzden temizledik. İstediğimizi arayüze ekleyip, lyrics gibi bizim istediğimiz ancak foobar ile birlikte gelmeyen elementleri de programfiles/foobar/component a atarak hedefimize ulaşmak için.

Şimdi benim istediğim arayüzde 3 tane dikey bölüm var. En sola albüm list(klasördeki dosyaları görüntüleme), ortaya artwork, info, playlist ve en sağa da spectrum ile lyrics.

Bunun için sağ tık>add uı element diyerekten 2 tane splitter(left/rigt) ekliyorum.

şöyle

şöyle 3 bölme oluyor böylece

Ancak orta ve sağ bölmelerde info/playlist, visualization /lyrics olmak üzere iki yatay bölme olacağından orta ve sağ kısma sağ tıklayarak add UI element> splitter(top/bottom) derseniz şöyle olmalı

şöyle

Ve tabiki orta bölümün üst kısmında albüm kapağı ve basic info olacağından orayı da dikey olarak ikiye bölmek gerek. Sağ tık add splitter(left/right) diyoruz. Ve anahatlar bitiyor.

şuraya şöyle

en son şematik görünüm

ADIM 3: Element ekleme

Bundan sonra sağ tıklamanıza gerek yok :P her bir bölmeye sol tıklayarak istediklerimizi ekliyoruz.

Sol bölüm: albüm list

Orta üst sol: albüm art viewer

Orta üst sağ: selection properties

Orta alt: eheheh. Şimdi buraya playlist tabs ekleyeceksiniz ama o da ne? Tabları ekledikten sonra bir baktınız şarkılar yok! Playlistler arasında geçiş yapabiliyor ama playlistleri göremiyorsunuz. Çünkü neden? Sadece tabları eklediniz. Playlisti görmek için hemen altına playlist view ekleyin.

Sağ üst> Spectrums

Sağ alt… evet şimdi buraya lyrics koyacağız. Ancak yukarılarda dediğim gibi öyle bir elementi yok foobarın. Bu yüzden indirmeliyiz. Peki ne indiricez?

İki şey. İlk element şarkıların taglarını kullanarak lyric aramanızı sağlayacak, ikincisi ise bunu gösterecek.

İlki lyrics db şuradan> http://lyrics.mirkforce.net/download.html

İkincisi lyrics Show pannel 3 şurdan> http://www.foobar2000.org/components/view/foo_uie_lyrics3

Bu indirdiğiniz iki dosyayı programfiles/foobar/component a attıktan sonra . foobarı kapatıp açın. Sağ alt kısma bir tık atın ve lyrics Show pannel 3 elemenini ekleyin.

şöyle

Tebrikler. Son görünüme ulaştınız. Artık düzgün taglenmiş şarkınızın lyric için tek ihtiyacı olan şey iki tık. Onlar da şöyle:

getdb kullanımı

sonuç

peki ne kadar ram yer?

olm var ya süper oldu lan ama şu playlisti artist/albüm olarak ayıramıyorum ben, hep araya zaman karıştırıyor. playlistim karışıyor. diyenler için bonus olarak geliyor:

şarkıları artist/albüm yapmak çok kolay
ayarlara girin. şöyle birşey ekleyin:

daha layout mode'u enabe edin ve sağ tık ile yaptığınız ayarı seçin.

yapabildiyseniz zıplayın koşun kelebeklerle oynayın. hayat size güzel.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...