Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

eşit işe eşit maaş, khk ve rage'e giren üst kurul uzmanları

Masquerade

Öne çıkan mesajlar

huun said:

mardox said:

Ama asıl hedefleri doktoru çoğaltarak, eğitimini kalitesizleştirerek doktorun emeğini basitleştirmek.

ücret belirlerken emeği değil uzmanlığı dikkate alırsak daha makul olur zaten. alacağı maaşı beğenmeyen doktorlar mesela bir beyin cerrahı falan olabilir. onların maaşlara gelirlere bişe olmaz mesela.

Emeği değil uzmanlığı dikkate almak ne demek? Cerrahi olmayan dalların da olduğunun farkındasınız değil mi? Küçümsemek gibi değil de 8 saat mikrocerrahi uğraşan adam ile sadece diyet listesi hazırlayanın izin verin de bir farkı olsun devletten aldığı maaşta.
Sosyal ağlarda paylaş

elinde fırsat olsa yurtdışına kapağı atmak için bir an bile düşünmeyecek insanlar şimdi yurtdışından gelecek iş gücüne burun kıvırıyorlar, hor görüyorlar. :) ilginç.

bu gereksiz elitist tavırları anlamıyorum yahu, gören de sanki dünyanın en gelişmiş ülkesinde yaşıyorsun asilzadesiniz sanacak aynı bokun sarısısın, gelişmemiş bir ülkesin komşularından çok farkın yok. hatta görece kimi komşularından daha beter haldesin bazı konularda..

ama gelmişsin burada sırf anglosakson olmadığı için insanların yeteneklerini küçük görüyorsun. beceremez, kaliteli insan çıkmaz diyorsun kendi ülken gregory house'larla dolu tabi.

Öte yandan millet bir amerliyat için doktordan aylar sonrasına randevu alır sabahın 5'inde poliklinikte kuyruğa girer. suçlusu hükümet olur.

bizim elitist doktorumuz da AKP DOKTORO BOTOROYOR LOLOLO diye boş boş konuşur olan hastaya olur. nasıl olsa doktor açığı var vasat doktor haliyle bile olsa çok kolay iş bulabilecekken neden kendinden daha yetenekli bir yabancı doktorla rekabet etmek istesin ki?
Sosyal ağlarda paylaş

gelecek olan hangisiyle tanıştın?

herhalde bazı şartları olacaktır dostum her diplomasını gösterene, dil yeterliliğini sağlamayana buyur geç demeyecekler herhalde. bunlar mutlaka düşünülür. hatta türk doktordan daha fazlasını bile isterler. ama ortada hiç bir şey yokken tanımadan etmeden bu insanlara yeteneksiz cart curt denilmez.

dünyada göçmen sağlık personeli alan tek ülke tr değil olmayacakta. önce bunu anlayın. amerika filipinlerden harıl harıl sağlık personeli ithal ediyor yani bu adamlar salak haklarını düşünmüyor hepsi yeteneksiz doktor nasıl olsa? biz siz iyisiniz.
Sosyal ağlarda paylaş

ya şimdi gelecek olan hangisi ile tanıştın gibi bir soru aynen sana da yönlendirilebilir. Gelecek olanlarla tanışmadım ama babam gelecek olanların dengi adamlar ile çalışan doktorların illallah dediklerinden bahsediyor. Ameliyat yapmayı bilmeyen cerrahlar , en ufak bir komplikasyonda diğer doktorlara paslayan adamlar falan yani.
Sosyal ağlarda paylaş

yahu dostlar dr'lar camiası bu politikayı 10 senedir tartışıyoruz, aile hekimliğinden beri amaçladıkları bir şey var. hürriyetten haberi okuyup gazla gelmiyorum buraya.
ben de doktor açığımız olduğunu kabul ediyorum. belli kriterler yerine getirilirse (USMLE gibi) türkiyede yabancı dr'lar gelsin.

ama hala daha farketemediğiniz şey şu an mevcut politikalar halkın saplığını zerre kadar düşünmüyor!
3 maddede özetliyorum:
1. hangi dünya ülkesinde doktora günde 100 hast bakma zorunluluğu koyacaksın (hasta başına 4-5dk eder) sonra da sağlıkta ilerledik diyeceksin.
2. dr'un maaşı ve hastanelerin geliri tamamen performans diye bir sisteme bağlı. böyle bir durumda hastane doktora baskı oluşturuyor gereksiz tahlilller için. bugün boğaz ağrısı ile giden adamdan bile biyomkimya tüplerine kan alınıyor! viremi mi araştırılıyor gerçekten tıpta literatüre girecek işler yaptırılmak zorunda bırakılıyor dr'lar.Bunların hepsinin parasını siz cebinizden vergi olarak ödüyorsunuz, üzerine zırt pırt kolunuzu delmenin verdiği acı ve her iğne girmesiyle yüzyüze kaldığınız sepsis riski.
3. sonuncusu ise yeni gelecek özel sigorta olayı. yarın öbürgün kalp hastası bir yakınınıza en kolay ameliyatlardan biri safra kesesi ameliyatı yapacak doktor bulamayacaksınız. çünkü iş tamamiyle ticarete dökülecek. ticari zihniyette kalp hastası yüksek riskli grup olduğu için ya sizden binlerce TL isteyecekler, ya da maddi durumunuz yoksa bu hastanın ameliyat masraflarını karşılamayacağız diyecekler.

anlıyorum bunları bilmek zorunda değilsiniz. ama rica ederim okumuş adamlarsınız hemen doktorlara atar yapmayı marifet bilmeyin. sağlık bakanının gazladığı ilkokulu zor bitirmiş adamdan bir farkınız olsun. biraz okuyun... 5-10 sene spnra sağlığınızı emanet edeceğiniz sistem michael moore'un sicko filminin türkiye versiyonu olacak. Doktorlar sizin sağlığınız için endişeli. Yoksa en kötü ihtimal, mesleğini sevemeden yine yapar başındaki özel hastane sahibi ne derse onu yapar parasını tıkır tıkır yine alır.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...