Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Eczacılığı öldürene kadar devam

KapIKulu

Öne çıkan mesajlar

eczacı değilim
isterse 1000000000 lira kazansnılar. hepimizin ÖSS'de tercihi vardı. tek derdiniz paraysa yazsaydınız. (eczacıların kazandığında bu kadar gözünüz olup da onları paragözlükle suçlamanız efsane ironi olmuş)

asıl soru şu: eczacıdan azalan para benim cebime mi giriyor?
yoksa bir akp'li yalandan bir ihaleyle devletin tasarruf ettiğini cebine mi atıyor?
Sosyal ağlarda paylaş

huun said:

konuyu kariştiran aslinda bizzat sensin. vay malim gitti, vay param eridi diye konuya girip, eczacilarin ne işler yaptiğindan çiktin. mühendisler çalişmazsa yol olmaz, firincilar olmazsa aç kaliriz falan fistik

Haksızlık ediyorsun. Üstüne basarak hakkımızın gasp edildiğini söylemeye çalıştım. 10 sayfa boyunca mesaj bile atmadım. Konuyu buraya da ben getirmedim.

EricCantona said:
Hala memur maaşı diyor utanmadan ya...

Bu tarz üslubu bozuk terbiyesizler getirdi.

En azından klasik türk toplumu refleksi gösterip bana dokunmayan yılan bin yaşasın seni bin kere soksun felsefesini bir kez daha test etmiş olduk. Katılan arkadaşlara teşekkür ederim :)
Sosyal ağlarda paylaş

Ben eczaneler ölsün bitsin demiyorum ki, belli ki şuan haddinden fazla kazanıyorlar sayıları çok fazla,karları azalsın dolayısıyla sayıları azalsın,geride kalanlar zaten yine yakın rakamları kazanırlar sürümden kazanma muhabbeti sayesinde diyorum....

Ayrıca zaten çok fazla mühendis var ve evet hakettiğinin çok altında kazanıyor mühendisler...
Ben adam gibi para kazanabiliceğim bi işe girmek için, iyi bi ortalamayla mezun olup, 2. bi yabancı dil öğrenip, hatta mümkünse yüksek lisans bitirmiş veya çalışırken bitirebilicek şekilde olup, yine her gün araştırmaya kafa patlatmaya çalışmaya mecburum, ama eczacı arkadaşımız kafasına göre biyerde dükkan açıp parayı kırıcak,dönüp bide kazanıcağımız para azalıyor diye ağlıyacak...

Hani diyosunuz ya hastalanır eczacının eline düşersiniz işallah diye, ben de diyorum ki aman allah korusun yarın doğalgazınıza onay veren makine mühendisinin dalgınlığına gelmeyin, sabahı görememek var bu dünyada^^

Ha bunun suçlusu siz değilsiniz tabiki,gereksiz gereksiz üniversiteler kurup mühendislik fakültesi açanlarda hata... Mühendislik fakültelerinin kontenjanlarını arttıran popülist politika yapanlarda suç...

Sen sabaha kadar nöbet tutmuşsun koymuş ya sana, bir gün savunma sanayisi için ihale alırsın, belirli bi tarihe teslim etmen gerekir,yetiştirmek için sabahlara kadar uyuyamazsın senin yaptığın işin belki de uzun vadede vericeğin şehit sayısını azaltabiliceğine inanarak çalışırsın,elinden geleni yaparsın sonra da adamın biri gelir biz hizmet veriyoruz hizmet diye konuşur işte...
Sosyal ağlarda paylaş

mardox said:

eczacı değilim
isterse 1000000000 lira kazansnılar. hepimizin ÖSS'de tercihi vardı. tek derdiniz paraysa yazsaydınız. (eczacıların kazandığında bu kadar gözünüz olup da onları paragözlükle suçlamanız efsane ironi olmuş)

asıl soru şu: eczacıdan azalan para benim cebime mi giriyor?
yoksa bir akp'li yalandan bir ihaleyle devletin tasarruf ettiğini cebine mi atıyor?

(tu)
Sosyal ağlarda paylaş

EricCantona said:

Ben eczaneler ölsün bitsin demiyorum ki, belli ki şuan haddinden fazla kazanıyorlar sayıları çok fazla,karları azalsın dolayısıyla sayıları azalsın,geride kalanlar zaten yine yakın rakamları kazanırlar sürümden kazanma muhabbeti sayesinde diyorum....

Bu genel bir problem ama onu da görmekte fayda var. Türkiye teknisyen yetiştireceğine mühendis yetiştiriyor. Eh haliyle piyasada mezun mühendis sayısı arttıkça maaşlar düşüyor çünkü senin yerine yapacak adam çok. Dediğim gibi sürekli salak saçma üniversite açtıkları sürece bu durum daha da kötüye gider
Sosyal ağlarda paylaş

Absolut said:

Eczacıların özel reçeteye ilaç hazırladığını falan biliyorsunuz değil mi yani sadece ilaç satan bakkal değiller.

Ardeth said:

10 kere söyledim onu ama hala her sayfada aynı argüman sdf

ayrıca her ilacın içindeki aktif maddeleri ve onların özelliklerini, etkileşimlerini de bildikleri için ilaç kullanımı konusunda da rehberlik edebilirler insanlara.
Sosyal ağlarda paylaş

Ardeth said:

öyle saçma bir şey diyorsunuz ki önce de söyledim. evet eczacı ve eczaneler çok fazla azalsa bir şey kaybetmeyiz. ama siz diyorsunuz ki hepsi gitsin. iyi o zaman mühendisler de çok fazla hepsi gitsin. nasıl bir mantık bu anlamadım. sürekli aynı argüman ya eczacılar çok fazla eczacılar çok fazla. mühendisler de çok fazla abi onların da maaşını azaltsınlar o zaman. mantıklı bişey söyleyin allasen.
Sosyal ağlarda paylaş

thecure said:

mühendislerin maaşları zaten çok az.yolda başımıza gelen birşeylerle ssk dan alınan paraların ne alakası var.ssk milletin maaşından para kesiyo zaten.

yok onla değil daha ziyade eczanelerin ilaç marketine dönüştürülmesini isteyen arkadaşlar var aramızda ben onlara yönelik söyledim.
Sosyal ağlarda paylaş

EricCantona said:

Bunun çözümü de çok basit. Madem YÖK bütün üniversitelerin kralı bari işe yarar bişey yapsın o zaman çok fazla mezunu olan bölümlerin kontenjanını azaltsın bir zahmet? Ama yok öyle yapmıyorlar. Ne yapıyorlar, hoca sayısı aynı kalırken böyle bölümlerin kontenjanının arttırıyorlar. hem üniversitenin kalitesini düşürüyorlar hem de işsiz sayısını arttırılıyorlar. sonra ne oluyor "BÜTÜN GENÇLERİMİZİ ÜNİVERSİTEYE SOKTUK BİZE OY VERİN HMMFFS"
Sosyal ağlarda paylaş

wot geliyor sanirsam dsfgf.

KapIKulu said:

Şimdi cidden merak edenler için eczaneler 1. basamak sağlık kuruluşudur. Sağlık ocaklarıyla statüsü aynıdır. Eczane eczacısının en önemli işi hastaya danışmanlık yapmaktır. İlk defa insülin kullanan bir hastaya yarım saat nasıl kullanması gerektiğini, nasıl saklanması gerektiğini eczacı anlatır vb.

Ayrıca gayette sorumludur. Yoğunluktan yanlış hesaplanan karmaşık/ünite hesabı gerektiren ilaçların dozunu değiştirip doktora bilgi verdiğimiz olur. Ayrıca doktor bir ilacın verilmesi gereken dozu geçerse önce eczacı sorumludur kontrol etmemekten dolayı. Yada birbiriyle etkileşimli 2 ilacı aynı reçeteye doktor yazsa bile eczacı vermez, verirse direk sorumludur. Boşuna yazmazlar beklenmeyen bir etki göründüğünde doktora yada eczacıya danışın diye.

Basit bile olsa karnım hafif ağrıyor şimdi 2 saat doktora gitmek istemiyorum diyen hastaya mutlaka doktora gitmesi gerektiğini, karın ağrılarının 50 sebepten olabileceği anlatan adamdır eczacı. Utanıp doktora gitmeyen hastasına doğum kontrol yöntemlerini anlatan adamdır gibi.

daha onceden "eczacinin ne sorumlulugu var da o kadar para rerorore " gibi bi sorulmus, aynen kapikulunun dedigi gibi bunlar eczacinin sorumlulugudur. doktorun yanlis yazdigi ilaci vermesi de eczacinin basina derde sokabilir, surekli tutarlilik gozetmesi gerek.

oss'de o kadar puan kastik tabiki hayvan gibi kazanicaz ve bunun devamliligini saglamak zorunda devlet, seklinde bir gorusu surekli alttan alta dayatmak istiyor eczacilar. bu konuda direk osman baydemiri cagiriyorum. kaldi ki bakkallik yakistirmasi yapanlara da burda katiliyorum cunku eczane kari direk al-sat isinden gelir, hizmet degil, yani bir doktor degil. devlet isteyerek veya istemeyerek cok fazla esnaf'in veya meslek dallarinin ana gelir kaynaklariyla oynayip mal varliginin ederiyle %100 ve uzerinde zarar ugrattigi olmustur, olur da daha. bu noktada hic sesi cikmayan eczaci (ki esnaf olarak gormuyor ya hani) elindeki sermayenin devlet eliyle deger kaybetmesine atar yapar. o yuzden ister deli karlar yapmislar ister sektorleri kan agliyor onlara girer cikar bu saatten sonra. hatta
kermit said:

beni ilgilendirmediği için bu durum
ölebilirler eczacılar np
benim dışımda herkes ölebilir hatta
banane yani düşen ilaç fiyatı eczacıları kötü etkiliyosa lol.
beter olsunlar

eczanelerin var olmasinin bir gerekliginin nedeni yaslilar ve cidden cahiller. asagilama manasinda degil bu soyledigim fakat genel olarak egitim seviyesi dusuk oldugundan hastalik/ilac genel kulturu ve yaklasimi 0. bu noktada eczacilar is gorur. onun disinda normal bir insan genel olarak hangi ilac ve hastalik iliskilerini rahatca ogrenebilir belli bi miktarda. bu seviyedeki insan icin eczane bakkal, yasli icin hastane zaten.

fede said:

benim şüphem yok piskologlukla ilgili. hemen bitsin bence. senin varsa sen aç

suna da katilmadan edemicem dfg. daha simdiye kadar ise yarar psikolog gormedim sdf.
Sosyal ağlarda paylaş

Eczacılarla alakam yok, tanıdığım bile yok. Eczacı olsam kızardım sanırım. Eczacıların mevcut ilaçlarının fiyatını düşürerek indirim yapıyorlarsa ki öyle görünüyor yazılanlardan iyi niyet filan yok ortada. İyi niyetli olsalar verginin de vergisini alacaklarına az indirime giderler vergide.

Bide mühendisle eczacı karşılaştırmak çok şahaneymiş, belirtmeden geçemedim.
Sosyal ağlarda paylaş

Flameoffear said:

Eczacılarla alakam yok, tanıdığım bile yok. Eczacı olsam kızardım sanırım. Eczacıların mevcut ilaçlarının fiyatını düşürerek indirim yapıyorlarsa ki öyle görünüyor yazılanlardan iyi niyet filan yok ortada. İyi niyetli olsalar verginin de vergisini alacaklarına az indirime giderler vergide.

Bide mühendisle eczacı karşılaştırmak çok şahaneymiş, belirtmeden geçemedim.

Ya şunu anlatamadık millete.

Örnek aynı ilacın fiyatı :
02.04.2009 - 28,93 TL
17.06.2011 - 9,97 TL

Düşsün fiyat ona sözümüz yok ama fiyatı 3'te 1'e çekerken bir zahmet STOK zararımızı düşünsünler. Zararı ilaç firmaları, depolar eczaneler paylaşsın. Yada bir süre versinler elimizde ki ilaçları azaltalım.

Bu senenin mezunları eczaneyi yeni açmaya başladılar adam 40 milyar mal almış 4 milyarını silecek. Daha para kazanmadan. Tüküreyim bu işin adaletine. Yoksa cirodan %10 düşüş önemli değil. Totalda %1-2 karlılık farkı oluyor o problem değil. Bi zahmet dev kapitalist ilaç firmaları ve ecza depoları da zararı paylaşsınlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Ayrıca yeni gelecek düzenlemeyle diyelim çalışansınız hastaneye doktora gittiniz size 4 tane ilaç yazdı toplamı 15 lira. Sizin ödeyeceğiniz tutar 6 + 3 + 1 + 3 = toplam 13 lira olacak. Sanmayın ki vatandaşı düşünüyorlar. Şu anda yukarıdaki toplam 11 lira. Vatandaşın cebinden daha fazla para çıkacak.
Sosyal ağlarda paylaş

sende halen sunu anlamadin, ya da anlamak istemiyorsun. devlete veya onun uygulamalarina dogrudan ya da dolayli bagli bircok meslek ve esnafin basina da ayni olay geldi. eczacilar ya da herhangi diger bir meslek kurulusu/odasi digerini devlet karsisinda desteklemezken kendisi ayni konuma dusunce aman sermayem eridi help plx ceksin hemen. bu noktada eczacilar da devletin sillesini pasa pasa yicek yani onu diyorum kisaca.

mesela, bakkallik dendi. buyuk marketlerin hic bir kisitlama olmadan istedikleri yere istedikleri tur urun satmasina izin verilmesi bakkallarin piyasadan silinmesine neden oldu. burda iyi oldu kotu oldu tartismiyorum bak, giren cikan bakkalara oldu. yani tum zarari onlar kendi ustlendi, devlet bi yardim etti mi hayir. diger meslek kollarindan bakkallara bir destek verildi mi bu konuda, sanmiyorum. eczacinin zarari neden karsilansin?
Sosyal ağlarda paylaş

mascio said:

"nutella yerim" said:

mascio said:

nasıl eczacılar mı istiyor? reçeteli ilacı reçetesiz satmayı ben mi istiyorum da onlar satıyor?

talep olmasa arz da olmaz yavru

annen ve baban da bu reçetesiz aferin satanlar arasında demek ki bu kadar savunduğuna göre.

uyuşturucuya da talep var, arz yaratılıyor ama yasak. kimse legal olarak satamıyor. eczacılar bildiğin legal torbacılar. bir kutu aferindeki kodein ile yaşayacağın kafayı tahmin bile edemezsin hele ki yanında alkol vs alırsan. o yüzden boş boş konuşma, torbacılık yapan eczacıları da savunma saçma sapan.

sanki aferin alan adam her eczacıya sormuyor. vermeyen neden vermiyor o zaman?

sen sadece senin tarafındakileri savunuyon demek ki aynısını karşındakinden bekliyon,bravo cok guzel mantık kurmuşsun

annemle babamın eczanesi yoktu,senelerce devlet icin 3 kuruş paraya lab. da calıstılar eger merak ettigin buysa
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...