Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Biraz içimiz açılsın, benim hoşuma giden bir haber

cetintas

Öne çıkan mesajlar

Mesela anadilde eğitim hakkı istiyorlar ver bunu onlara.Doğuda yaşıyan bir kürdün pkk sempatizanı olmaması için devletin pek de başarılı politikalar ürettiğini söylüyemiyicem.Neden okullarda sadece türk tarihi ve kültürü anlatılıyor da kürtlerden hiç bahsedilmiyor.Neden din dersinde sadece sünni müslümanlık anlatılıyorda genel dinler tarihi verilmiyor ? Sistem sürekli seni bir kalıba sokmaya çalışıyor ve görüldüğü üzere tshirt dar geliyor.Sen önce bu sorunları çöz ki doğuda haburdan adamlar geçtiğinde milyonlarca kürt sokakta sevinç çığlıkları atmasın.Örgüte sempatizanlık yapmak için motivasyonları kalmasın
Sosyal ağlarda paylaş

hedehodohöp said:

Mesela anadilde eğitim hakkı istiyorlar ver bunu onlara.Doğuda yaşıyan bir kürdün pkk sempatizanı olmaması için devletin pek de başarılı politikalar ürettiğini söylüyemiyicem.Neden okullarda sadece türk tarihi ve kültürü anlatılıyor da kürtlerden hiç bahsedilmiyor.Neden din dersinde sadece sünni müslümanlık anlatılıyorda genel dinler tarihi verilmiyor ? Sistem sürekli seni bir kalıba sokmaya çalışıyor ve görüldüğü üzere tshirt dar geliyor.Sen önce bu sorunları çöz ki doğuda haburdan adamlar geçtiğinde milyonlarca kürt sokakta sevinç çığlıkları atmasın.Örgüte sempatizanlık yapmak için motivasyonları kalmasın

özet: kan çıkmasın diyosanız istediklerimizi vereceksiniz
Sosyal ağlarda paylaş

Amma laf etmişsiniz ya gayet güzel işte. Tasarımı bize ait olmaması sorun değil, bilişim sistemi bizim olsun yeter. Amerika'nın kontrolünde olmayan, Türklerin kontrol ettiği bilgisayarlarla donatılmış gereçler sevindirici. Savaş teknolojisinin gelişmesi de malesef sevindirici çünkü takdir edersiniz ki diğer ülkeler de geliştiriyorlar, geride kalmak demek sıkıntı demek, sömürge olmak demek. Bazı liboşlar kabul etmiyor ama hala güçlü ordu güçlü devlet için kilit noktadır. Gayet iyi haber, ben de sevindim şimdi. Yine uçakları "kötü hava koşulları" sebebiyle düşmesin de şu mühendislerin...
Sosyal ağlarda paylaş

hedehodohop said:

haklı
Sosyal ağlarda paylaş

türk eğitim sisteminde bir grup adamın "OKULLARIN YAPACAĞI HERŞEYİ BİZ BELİRLEYELİM" manyaklığı yüzünden oluyor onlar. Tabi ki tutup da tüm ülkedeki okullarda kürt tarihi okutmak saçma. Kendi ülkesi dışında dünya tarihinde önemi olan ülkeler toplulukların tarihi okutulur lisede vs çocuklara. Ama mesela kürt öğrencilerin yoğun olduğu bir bölgede veya kürtlere özel açılmış bir okulda (bu firik de neden bu kadar korkutucu geliyor bilmiyorum diğer bütün azınlıkların yaptığı bir şey bu) müfredatı değiştirip kürt tarihi ekleyebilirlerse mesela sorun çözülmüş olur.
Sosyal ağlarda paylaş

Her azınlık özel okul açabilmeli ama çok sıkı denetim olmalı. Kürt okullarında PKK sempatizanları yetiştirilmesi riski nedeniyle yok. Ne kadar çocuğu Türkiye'ci yapsak kardır diye bakıyor devlet bence. Ama açarsın okullarını, dillerinde okurlar. Tarihlerini de öğretirler ama tabi Türklere düşman gösterecek ve doğuda hak iddia etmeyecek şekilde öğretmeleri lazım. Etik ya da değilini tartışmayacağım, devletin bütünlüğünü koruması için yapması gereken bir şey. Mümkünse her Kürt okuluna MİT'ten falan bir adam sokacaksın ki rapor verecek düzenli olarak. Bu şartlarla açılabilir Kürt okulu, np
Sosyal ağlarda paylaş

cetintas said:

Aldığım bazı tepkilerden sonra hep başarılı bulduğum şu reklam gelir aklıma:

"
-Fiyonk makarna güzeldir. Düdük makarna da güzeldir. O halde fiyonk bir düdüktür önermesinin gizli öznesi nedir?
-Tat Ketçap!
-Değil mi ya?
"

CR7 nin verdiği bir önermeye benziyor,keççap mmm
Sosyal ağlarda paylaş

Anadilde kürtçe eğitim ya da kürt özel okulu olcak şey değil. Burası Türkiye, kürdiye değil, sadece kürtçe bilen insan nasıl üniversite okuyacak veya nasıl devlet dairesinde işini görecek ve işe girecek? En basitinden trafik levhaları bile türkçe-kürtçe-lazca-çerkezce-tatarca-abazca vs 10 dilde mi yazılacak??
ondan sonra devlet babo bizi cahil bıraktı ondan it uğursuz olduk, bi sie ya.

Dedikleri olursa zamanla resmi dairelerde Türkçe istemiyoruz diyecekler önce, sonra sokakta Türk ve Türkçe istemiyoruz diyecekler. bu işin sonu direk ayrılmaya varacak, adamlar şimdiden özerklik ilan ettiler, hala bazı kafasızlar (veya hainler) yazık adamlara onların hakkı amaaa canım onlar yaa diyor.

Kürtçe ve diğer diller sadece seçmeli dil dersi olarak okutulabilir, çok isteyen ingilizce-almanca yerine o bölgede onu okusun hayatta çok lazım oluyormuş hem.
Sosyal ağlarda paylaş

senko said:

azinliklara ozel okul acarsan onunu nasil alacaksin bunun?
belli bi nufus siniri fln getirmen lazim sanirim, atiyorum nufusu 3m dan fazla olan azinliklar su su haklari alabilir az olanlar alamaz gibi. nufusta adamin etnik seysini nasi saptican o da baska bir sorun tabi.

Hali hazırda Türkiye'de bir çok azınlık için açılmış normal müfredatın yanında kendi müfredatlarının da işlendiği özel okullar var. Bunlara en basit örnek, Rum okulları, Ermeni okulları ve Musevi okulları aynı şekilde Avrupa'dan Türkiye'ye çalışmaya gelmiş ailelerin çocuklarının da gidebileceği avrupa ya da abd müfredatına göre eğitim veren liseler okullar var diye biliyorum. MEF International ve British International olması lazımdı.

Devlet direkt olarak her etnik için bir okul açmasa da özel teşebbüsün açmasını destekleyecek bir politika izleyebilir. Müfredatı da MEB denetler
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

Her azınlık özel okul açabilmeli ama çok sıkı denetim olmalı. Kürt okullarında PKK sempatizanları yetiştirilmesi riski nedeniyle yok. Ne kadar çocuğu Türkiye'ci yapsak kardır diye bakıyor devlet bence. Ama açarsın okullarını, dillerinde okurlar. Tarihlerini de öğretirler ama tabi Türklere düşman gösterecek ve doğuda hak iddia etmeyecek şekilde öğretmeleri lazım. Etik ya da değilini tartışmayacağım, devletin bütünlüğünü koruması için yapması gereken bir şey. Mümkünse her Kürt okuluna MİT'ten falan bir adam sokacaksın ki rapor verecek düzenli olarak. Bu şartlarla açılabilir Kürt okulu, np

Okulda MİT nedir saçmala lütfen. Böyle baskıcı bir politika mı olur? İnsanları fişlemek ve denetlemek üzere bunu yapacağına, bu tarz okulların hiç açılmaması daha iyi. Böyle bir durumun önüne geçmek için okulu değil okulda görev alacak kişilerin önceden denetlenmesi daha mantıklı(sabıka kağıdı etc..)

"Tatar Ramazan" said:

Anadilde kürtçe eğitim ya da kürt özel okulu olcak şey değil.

Bu arada Türkiye'de anadilin Türkçe olmadığı özel okullar da var. Örneğin Pierre Loti Lisesi'nde Türkçe dersi zorunlu değil seçmeli ders.
Sosyal ağlarda paylaş

abi türkiye niye böyle otu boku sahiplenip biz geliştirdik diyor? adamlar HK416'yı BİZ GELİŞTİRDİK diye mehmetçik-1 yaptı, şimdi kaç yıllık Mangusta'yı BİZ GELİŞTİRDİK DADASDAS diye reklam yapıyorlar falan. hani eger tarihin başından beri böyleyse türk kahvesi gerçekten yunanlara ait olabilirmiş resmen.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...