Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Google, Motorola Mobility'yi Satın aldı.

Myshkin

Öne çıkan mesajlar

hepsini 12.5 milyar dolara aldilar. %63 mevcut hissedarlarin ettigi kar.

temel amac patent portfolyosunu ele gecirmek. nortel patentlerini apple ve microsoft aldiktan sonra google'in karsi atak yapmasi gerekliydi, bu yuzden motorola mobility'yi aldilar.

ama google uretim olaylarina girerse android lisansi alan firmalarla direkt rekabet etmesi gerekecek. apple ve microsoft'a karsi cok buyuk bir koz olsa da boyle bir girisim android ureticilerini cok da mutlu etmeyecektir. sonucta en basarili android ureticisi olan motorola daha da guclenmis oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Apple kuruldugu gunden bu yana isletim sistemi gelistiren bir firma, Google ise arama motoru ile baslayıp devamında cokca web yazılımlarına yonelmis bir firma.

İkisi arasında bu kadar fark olması normal. Bence Google Android ile iOS'in piyasada tekel olmasının onune gecti ve bu konuda basarılı olduklarını dusunuyorum. Sirketin ne kadar buyudugu ile olculemez bu konudaki calısmaları.
Sosyal ağlarda paylaş

Tersine donecegini dusunmuyorum. Apple bu isi en iyi yapan firma hala. Uzun sure de oyle kalacaktır. Google sadece insanlara secme sansı sundu ve bunda cok basarılı oldu. Pazarda buyuk pay sahibi oldu. Bugun iOS ve Android isletim sistemi dısında bir os'e sahip hicbir telefon almaya degmez.

Microsoft'un Nokia ile tam bir fiyasko olacagını da ekleyeyim. İkisinin de artık mobil teknoloji konusunda yeterliligi yok.
Sosyal ağlarda paylaş

toggie said:

Apple kuruldugu gunden bu yana isletim sistemi gelistiren bir firma, Google ise arama motoru ile baslayıp devamında cokca web yazılımlarına yonelmis bir firma.

İkisi arasında bu kadar fark olması normal. Bence Google Android ile iOS'in piyasada tekel olmasının onune gecti ve bu konuda basarılı olduklarını dusunuyorum. Sirketin ne kadar buyudugu ile olculemez bu konudaki calısmaları.

ne yani, google amme hizmeti mi yapiyor? ikisi de kar amaci guden firmalar ve sirketin buyume orani en iyi olcut olmasa da bize iyi/kotu bir fikir verebilecek bir olcut. sonucta ikisi de mobil cihazlar icin isletim sistemi uretiyorlar ve bu iki isletim sisteminin hazirda bir rakibi yok. ama bu firmalardan biri bu isletim sistemi uzerinden dunyanin en degerli firmasi haline geliyor, digeri ise hala bir hobi proje gibi devam ediyor. ben bu profilden google'in elindeki cevheri isleyemedigi kanisina variyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

soylemistim ben onceki mesajda. sadece ios ile buyumuyor ki sirketler. kurulus tarihleri ve insanlara karsı kazandıkları guven bile buyumede etkendir. apple ve google mobil isine girmeden once de buyuk sirketlerdi. os'i daha iyi yapan daha cok buyudu bu sayede. google 50% bile buyuyemedi diye android'de sıctı demek cok sacma.

typo
Sosyal ağlarda paylaş

Mum_Chamber said:

Myshkin said:

Apple'ın durumunun onlarca faktorü var, nasıl sadece os e indirgedin ki?

neymis ios'e bagli olmayan faktorleri?

ürettiği ürünlerin türleri
şirket geçmişleri
donanım
satış sonrası hizmet kalitesi
reklam

apple kuruluşundan beri bilişimin en önemli şirketlerinden biri. Bilgisayar tarihinde adı altından olan, daha sonrası ipod u üretmiş bir şirket. daha sonrasında çıkarıdğı telefon piyasanın en iyi dokunmatiğine sahip, diğer donanım parçaları piysaki aletlerin çoğundan üstün. İşletim sistemi önemli evet ancak sistemin parçalarından biri. Bütün bunalrdan sonra bir de işin garantisi, teknik servisi falan var ki orada da kazanıyorlar.

şimdi bu şirketle kalkıp google'ı ve android'i kıyaslıyorsun, makul değil bence.
Sosyal ağlarda paylaş

neyi savundugunuzu anlamadim. apple ios disinda yaptigi islerle de buyudu mu diyorsunuz? eger bunu iddia ediyorsaniz, finansallarini acip bakabilirsiniz. apple'in ios harici buyumesi marjinal seviyelerde. kullandigi donanim icinde de apple'in piyasaya kazandirdigi birsey yok. hatta kendi urettigi ya da tekel oldugu tek sey islemci. onun disinda kalanlari piyasadan satin aliyor. islemcinin ise birebir alternatifi var. apple teknik servis vs konularindan da para kazanmiyor, hatta zarar ediyor. itunes store bile cok az karla calisiyor, acip bakabilirsiniz.

hatta ben ekleyeyim:
http://9to5mac.files.wordpress.com/2011/01/graph.png?w=657
bunlar ciro rakamlari. burada gozukmuyor ama ipod touch'i da sayarsak apple'in gelirinin %66'dan fazlasi ios tabanli cihazlarin satisindan geliyor.

yok android basarisiz olmadi diyorsaniz zaten ben onu iddia etmiyorum. google'in android isine girmesinin ardinda karliligini arttirmak vardi. bu proje 2003-2004 gibi baslarken sektorun bu kadar da karli olacagi, hatta nereye gidecegi bile belli degildi. ufak bir hobi projesiydi. ama sektor bu kadar buyudukten sonra geriye donup bakarsak, google'in elindeki cevheri kara ceviremedigini soyleyebiliriz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Android daha başarılı bence OS olarak ama dört ana nedeni var iOS'un daha fazla büyüme getirmesinin:

[list]
[*] İlk çıkan viable smartphone OS'u olması. Symbian demezsiniz herhalde, level 3'de smartphone perk'i almış rogue gibi bir şey o sadece.
[*] Apple faktörü, OS pazarında zaten bir adı var.
[*] Apple iOS'lu herşeyi kendisi sattı, açık kaynak değil. Tabii Google ile kıyasla devasa bir büyüme getirecek.
[*] Daha bir karmaşık, geeky Android. Annem benim telefonumu rahat kullanamıyor mesela. Son kullanıcının %90'ı Pati ahalisinden alabildiğince uzak. Oblivion > Infinity oyunları diyenler kümesi gibi düşünün onları =)
[/list]
Bunları tartışmak bence gereksiz, ortada hepsi.

Motorola işinin ben de patent için olduğunu düşünüyorum. Bir de Nexus'ları kendileri üretmek isteyebilirler. Google bir netbook çıkartıyordu, onun içinde olabilir belki uzun vadeli planlarda. Hardware ucundan giriş yapmak istiyorlar, iyi bir plan bence de, ama Apple gibi hardware üzerine kurulu bir şirkete rakip olmak gibi bir planları yoktur şimdilik.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...