Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Voleybolcuya şort dayağı

Tokasra

Öne çıkan mesajlar

Defensive said:

Aluriel said:

dansöz gibi abi adam

Biz burda seninle bittik arkadaşım.

sen şuna açık açık sorduğuna verecek cevabım yok desene. lafa gelince islam hoşgörü dini sözde. saydığım ülkeler zaten hoşgörülü olmalarıyla ünlü ülkeler dimi. geçiniz bu ayakları.

3 defa sordum aynı şeyi her seferinde kaçtın cevap vermeden. sonra kıvırıyorsun dediğimde bu yüzden cevap vermedim oluyor. bırak bu işleri.
Sosyal ağlarda paylaş

konu dinden ziyade eğitim ile alakalı.

dinin eğitim işine karışması, zaten eğitim vermesi gereken kurumlar (okul, aile) zıçmışken, üstüne bi de bunun sıvaması bu günkü durumu ortaya çıkarıyor bence.

Çocukların aldığı formasyon yanlış en başta;

az açık giyinen birisine laf atılsa;
evde annesi "öyle giyinmeseydi"
mahallede abileri "yanıyo, isteniyo, dişi köpek sallamasa eki eki"
kahvede amcaları "töbe töbe, müslüman yerde olmas, kız dikkat etmeliydi" der.

bir tane "istediğini giymekte, istediğini yapmakta özgür, laf atan öküz" diyen çıkmaz. Çıkmadığı içinde o ortamdan onu diyecek birey yetişmez. Yetişmediği içinde o otobusten bi tane "napıyorsun sen" diyecek adam çıkmaz.

Neyseki internet var. Salonda fil gördümü fil var diyor.

fil

adam öküz, otobustekiler ondan öküz. kız masum*

*olaylar kızın anlattığı şekilde olduysa

Sosyal ağlarda paylaş

Defensive said:

Ben geçen bizim çamaşır makinesinin kullanma kılavuzundan 2-3 sayfa okudum, ondan beri teknoloji dergisinde çamaşır makinesi üzerine makaleler yazıyorum, çünkü common sense var ardeth o olduğu zaman sıkıntı yok. Anlatabiliyor muyum ?

Başarısız örnek. Evine bir çamaşır makinesi geldiği zaman sen onun kılavuzunu okumadan da ne yapmasını gerektiğini bilirsin. Eğer ki o alet senin kıyafetlerini temizlemiyorsa, sen kılavuzu okumadan da o aletin görevini yerine getiremediğini anlarsın. İşte "common sense" budur. Teknoloji makalesi falan yok ortada ana dini islamiyet olan bir ülkenin içersinde yaşayan ve "common sense"i olan herkesin anlayacağı şeyler var. Bir kıza şort giydi diye dayak adamın islamiyete ters davrandığını anlamak için bütün Kuranı okumak zorundaysan baya kötü.

Defensive said:

Hiyerarşi konusunda ütopik konuşmuşsun öyle bir şey kesinlikle yok, cevap verecek bir şeyde yok. Dini kimliğe saygı duymayı kast ettiysen o bambaşka birşey.

Az önce hiyerarşi yok diyordun ne oldu? Cevap verecek bir şey yoksa o zaman İslamiyetin sonsuza kadar yanlış yorumlanmaya maruz kalacağına ve kendini "dini lider" olarak gösteren insanların dini kendi amaçları için kullanmaya devam edeceğini kabul ediyorsun. Ayrıca Ütopik falan da değil. Avrupa ve Hristiyanlıkla bütünleşmiş ve nerydese kendi başına bir krallık haline gelmiş Papalığın bile bir düşünce akımı ile sembolik bir kurum haline gelmesini gördü bu dünya. Ütopik diyip geçmem işine gelmemesinden sadece heh.

Defensive said:

Ardeth said:

Sen bana diyorsun ki "müslümanlık mükemmel ama insanlık bunu doğru uygulayamıyorsa bu onların akılsızlığı". E müslüman olduğunu söyleyen insanların çoğu bunu uygulayamıyorsa sen herkese akılsız diyorsun bu durumda. Demek ki müslümanlık insanlığa uygun değil, akılsızlara uygun bişey lazım. Neyini tartışıyoruz daha. Müslümanlığın insanlığa uygun olması için insanların bunu uygulayıp ondan faydalanabilmesi lazım.

Ben sana meyve soymak için bir bıçak verirsem sen gidip bunla adam bıçaklarsan, bu sana göre bıçağı verenin suçu oluyor. Nasıl?

Şu verdiğin cevabın hiç bir manası yok. Sen "müslümanlık mükemmel ama onu takip edip etmemek insanların aklına kalmış" dedin mi demedin mi? Hatta al

said:
Akıl devreye girdi burda, ben gösteririm sen yapmassan bu benım yetersizliğim değil senin seçimindir.

Müslümanlık dediğin gibi mükemmel bir dinse onu takip etmeyenlerin akılsız olması lazım herhalde.

Defensive said:

İnsanların nefsi vardır, kötüyü emreder. Dünyadaki savaşlar, sefalet ve rezilliklere bakarsan zaten kimse aksini iddia edemez. İslamiyette iyiliği ve güzelliği emreder. Sen bunlara uyarsın yada uymazsın. Anlatamadığım nokta insanlar nefislerinin kölesi olmuş islamiyet iyiliği emrediyor ve insanların bir kısmı buna uymuyor. Burda müslümanlığın noksanlığı nedir ?

Fikir olarak bir noksanlığı olabilir/olmayabilir. İslamiyetteki tüm fikirleri detayına bilecek kadar okumadım. Ama şunu biliyoruz ki islamiyet söylenenlere göre "insanlara yol göstermek" için gönderildi bu dünyaya. Doğru mu değil mi? Tamam yolu gösteriyor veya göstermiyor olabilir onu bilemem (sen gösteriyor diyorsun) ama insanlar bunu takip etmiyorsa, müslümanlığın insanlığa bir katkısı yok. Bunun cevabını ver sen bana. Var mı yok mu? İnsanlar hala kötüyse demek ki islamiyet insanlığı geliştirememiş. Ha bu ortadan kaldırıması gerektiğini göstermez. İstiyorsa dursun ama faydasız.
Sosyal ağlarda paylaş

şimdi diğer başlıkta bi arkadaş ordunun modernizasyonuna giden paranın akibetini merak edince benimde aklıma bir kurt düştü. Diyanet bu kadar sağlam bütçesi, imam hatipleriyle kendisi iyi ama çevresi kötü islamı neden bi türlü anlatamıyor? yoksa yiyorlar mı o paraları? noluyor?
Sosyal ağlarda paylaş

Raze said:

şimdi diğer başlıkta bi arkadaş ordunun modernizasyonuna giden paranın akibetini merak edince benimde aklıma bir kurt düştü. Diyanet bu kadar sağlam bütçesi, imam hatipleriyle kendisi iyi ama çevresi kötü islamı neden bi türlü anlatamıyor? yoksa yiyorlar mı o paraları? noluyor?

süper bir soru işareti :D
(tu)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...