Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

DSLR önerisi

BiTcH_oFBaT

Öne çıkan mesajlar

yav said:

Seperate said:

canon 7d ile 24-70 f2.8 L alıcam bu haftaiçi inşallah,aramızda 7d veya bu lens kullanıcısı var mıdır fikirlerini alayım ?
fikir vermemiz için kullanıcısı mı olmamız gerekiyor? :P
niye 7D ile 24-70'i seçtin ki mesela, sen zaten bişeyleri düşünüp bu 2'liyi almaya karar vermiş olmalısın geriye de pek diyecek bişeyin kalmaması gerekir aslında.

bana kalsa 5dmk2 ile 24-105/4'ü ben tercih ederdim
çünkü 24-70 aralık itibariyle apsc'ye pek hitap etmiyor eğer ki özel bir sebebin yoksa. f2.8 lens istediğimden diyecek olursan da tamron 17-50/2.8 gibi çoook ucuz alternatifini incelemeni yok illa para vericem diyorsan da canon 17-55/2.8'i incelemeni tavsiye ederdim.

24-70'in pahalı olmasının sebebi tam kare sensörü doyurabilecek bir zoom lens olmasından kaynaklıdır. Apsc sensöre takınca biraz israf etmiş olursunuz bütçenizi. Tabii bu benim fikrim.

teşekkürler tavsiyeler için öncelikle,kullanıcısını aramamın sebebi genelde bu ekipmanların huyunu,suyunu kullanmadan tam olarak bilemiyorsun,yani evet full framede daha fazla performansı bende okumuştum ama ne kadar bir performans veya bütçe israfından bahsediyoruz pek emin olamıyorum,bu tarz komplimanları en iyi kullanıcı cevaplayabiliyor ben öyle düşünüyorum en azından.

nese zaten bütçem elvermediği için full frame mark2 alamayacağım sanırım ,7d karar kıldım ama lens olayı biraz sıkıntı çünkü 17-55 f2.8de gizli L serisi olarak geçiyor mesela ve fiyatları nerdeyse 24-70e yakın ,1200 dolar sıfır,800 2. el şeklinde ki 24-70 sıfır 1450 dolar civarı.

Son kararım 7d ve 17-55 2. el şeklinde olacak gibi ki zaten max bütçemde bu civarlarda

@dynamick tele objektif 2. etapta düşünüyorm,tele objektif kullanmışlığım var çok da sevmiştim ancak şöyle genel kullanım amaçlı ilk bir lens olsun üstünde diyorum hani portreydi,genel şehir içinde çekimler vs.
Sosyal ağlarda paylaş

canon 5d mark2 + 24-105/4L IS = 2800$
canon 7D + 17-55/2.8 IS = 1350 + 1250 = 2600$

fiyatlar burdan > http://www.bhphotovideo.com

bu 2 set arasında 200$ fark var ama tabi 2000$ verdikten sonra 200$ fark çok koymasa gerek.

7D'nin tek esprisi yüksek hızı (odaklama,fps,işlemci). Onun dışında 60D veya 550D'den çok da fazla bir kalite sunmuyor fotoğraf için.

5D mark 2 ise yüksek hızlı bir makine değil ama imaj kalitesi olarak apayrı dünyaları vaad ediyor full frame sensöründen ötürü.

Yani 7D'deki hıza ihtiyaç yoksa bence çok da alınması gereken bir makine değil 7D.

Alan derinliğinden bahsedecek olursak da APSC sensördeki f2.8 ile alınan derinlik full frame sensörde zaten çoğu durumda f4'te alınabiliyor.
Veya direkt aynı sensördeyken 70mm'de f2.8 ile 105mm'de f4 çok farklı şeyler değiller arka plandaki bokeh yoğunluğu açısından.

Dediğim gibi 5D mark2 başka dünyalar vaad eden bir makine 7D'ye göre.

Eğer daha da başka dünyalar istersen o zaman da kit lens yerine prime lens bakman gerekiyor.... ama işin sonu yok dikkat et :P

ben 5D klasik kullanıyorum, mark 1 olanı yani ve ucuz sayılabilcek prime lenslerle kullanıyorum. 7D+24-70'i bana hediye etseler olduğu gibi satar yine 5D'ye lens almayı isterdim mesela.

sonuç olarak çekeceğin konuya bağlı tercih etmen gerekiyor setini, işin doğrusu, formülu vs.'si yok. Ben özet geçeyim dedim sadece, yönlendirmeye çalışmıyorum yani...
Sosyal ağlarda paylaş

Ben size soyle bir tavsiye vereyim.
Kendinizi gelistirmeden fotografcılıkta yuksek degerde bir makina almayın,gercekten hic gerek olmayacak.Su anda 550D veya 600D ve aynı es degerde Nikon'un makinalarından alın.

Emin olun ki o kadar yatırım yapıp aldıgınız 5D isinize yaramayacaktır.
Sosyal ağlarda paylaş

aynen öyle,hani illa para baymasan da olur ücretsiz kurslar,seminerler olabiliyor veya çok cüzi miktarlarada sağlam adamların öğretileri oluyor,takip etmek lazım tabi.

ben mesela işi az çok bilen arkadaşlarla çıkıyordum ,nerden nasıl bakıyor,ediyor,çekiyor gözlemleyerek de baya hızlandırıyorsun işi.

her işte olduğu gibi çeke çeke pratikle öğreniliyor tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
  • 2 hafta sonra ...
Bilmiyorum siz nasıl çekiyorsunuz ama böyle en sıradan pozu bile eğer hızlıca çekiyorsam 5-6 kere çekiyorum ben sonra evde en temizlerini ayıklarım diye. Öyle olunca da işte 200 300 poz çekebiliyorum makineyle dışarı çıktım mı (gerçi görülecek, çekilecek şeylere göre de çok daha fazla veya az da olabiliyor)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...