Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

DSLR önerisi

BiTcH_oFBaT

Öne çıkan mesajlar

eneee hiç düşünmedim filtreden olabileceğini.
hem uv hem polarize takılı üstüne parasoley takılı idi bazı anlarda. ondan olması muhtemel ya. hoş bazı fotolarda güzel bir hava katmış ama bazılarında rahatsız ediyor. daha dikkatli kullanayım o zaman. ben polarize manyağı olduğum için kapalı alanlarda bile taktığım oldu. sırf etkisini sevdiğim için. sallamışım isoyu dedim hatta :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
parasoley sadece flash taktigimda cikartiyorum ben onun disinda sabit durur lens uzerinde.

50mm f1.8 lensi sadece uv filtre ile kullaniyorum cunku parasoley ile gelmedi.

onun disinda ozellikle 70-300mm vr da daima takili.

genis aci lensimde ise B+W CPL Filtre (110pound luk filtre bu) taktim ve halen daha cikartamadigim icin (sıkıştı namıssız) cok nadir ND filtre ekliyorum üstüne. CPL+ND takılı iken de parasoley pek gerekmiyor. Cok lazımsa elim ile blokluyorum güneş ışınlarını.

geniş açı çekimlerde 1 den fazla filtre kullanmayın. kullanacaksanız da dediğim gibi diyaframı kısarak deneyin. 2 tane filtre ile f.16 mesela sorunsuz olur 18mm dx kamera üzerinde iken.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • 4 ay sonra ...
en güncel konuyu uplayalım.

ben de bi dslr almayı düşünüyorum. 2000 üzerine çıkmayı düşünmüyorum.

nası bişe alabilirim? 550d var aklımda aslında ama bu kit lensler ne kadar iş görüyor? 600d nin is2 lensi kaliteli midir değil midir... ikinci el makine mantıklı olur mu?

lens muhabbetleri var bir de ayrıca.. biraz yardım etseniz?
Sosyal ağlarda paylaş

peki en ucuz body den kasıt nedir?

misal 350d mi alayım? 450d mi bakayım? kameranın video çekmesi ne kadar önemli bilmiyorum ama bana pek kullanırmışım gibi gelmiyor.

ben de ekstra lens almak istiyorum aslında da şimdilik bu kadar para var, neler yapılabilir bilmiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

kozalak said:

bu kit lenslerin kaliteleri nasıl?
mesela canon 18-55 is2 lens gerekli midir yoksa at çöpe midir?
ona göre kit lens falan alabilirim...

amaca görede degisiyor biraz. Sahsi fikrim 18-55 kötü kullanissiz. Diyafram aralıgı dar ve dar olan bu aralıkta keskinligi yakalayabildiginiz aralık oldukca dar. 8-11 arası ancak iyi keskinlik veriyor. Aynı sekilde optimal focal length i 24 civarında. Altında ve üstünde keskinlikte müthis kayıp oluyor.

Fiyatı ucuz. Amatör kullanıma uygun. Genel olarak gerekecek standart aralıgı sunuyor. Hatıra fotografları çekmek için gayet uygun.

Ciddi anlamda fotografa meraklıysanız zoom lenslerden uzak durun derim. direk calisma alanınıza uygun bir prime alın. Portreyle falan baslanir genelde yada manzara. 17-50 mm arasında bir prime lens almak ileride de isinize yarar. 18-55 i bir köseye atacaksınız nasıl olsa
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
Nekro said:

ginaly said:

benim görüşüm canon/nikon en ucuz body alıp, parayı lenslere yatırmak.

zoom lens ihtiyacı yoksa bu (td)

d700+50mm kalitesini gördükten sonra ff den asagi kötü geliyor

ff icin dolgun maas ve sodexo kacinilmaz.
d700 super alet evet. sadece 50mm takip kullanacaksan makul yinede. ama atiyorum gunluk kullanim icin aldiginda yanina 12-24 f2.8, 24-70mm f2.8, 70-200mm f2.8 vr2 cekiceksin ki adet yerini bulsun. bu da demek oluyor ki 2 bobrek dahi yetmez :) benzin istasyonun varsa dert degil.

ha onun disinda en temizi D7000. yeni baslayanlar giris seviyesi icin en iyi makine ne diye soruyorlarsa d7000 diyorum daima. ilk etapta lense fazla para kalmayacaksa 1 yil idare edicek ve fotograf cekmeyi ogrenecegin bir 17-55 ya da 18-105 le baslanabilir. Sokak fotografciligi, portre cekim ve dusuk isikli yerlerde foto cekmek istiyorsaniz da kit lensi almayip d7000 body alip yanina 50mm f1.8 ya da para yeterse 50mm f1.4 alabilirsiniz. (1.8 olani en az 3 yil, 1.4 olani da omur boyu kullanirsiniz)

Ileride para oldugunda da ff e gecip o donemin size uygun ff aletini alirsiniz. D7000 de yedek kamera olarak durur.
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
550d + 50 f1.8 iyi epey isini gorur. macro icin manual extension tube alirsin ucuz 20-30 liraya bulman gerek tr de. 50mm ile kullandiginda saglam macro lens haline geliyor alet.

ya da 50mm yi kit lens olan 17-55 yanina al. kit lens'in macro performansi fena degil. manzara icin de isini gorur zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

DynamicK said:

ff icin dolgun maas ve sodexo kacinilmaz.
d700 super alet evet. sadece 50mm takip kullanacaksan makul yinede. ama atiyorum gunluk kullanim icin aldiginda yanina 12-24 f2.8, 24-70mm f2.8, 70-200mm f2.8 vr2 cekiceksin ki adet yerini bulsun. bu da demek oluyor ki 2 bobrek dahi yetmez :) benzin istasyonun varsa dert degil.

ha onun disinda en temizi D7000. yeni baslayanlar giris seviyesi icin en iyi makine ne diye soruyorlarsa d7000 diyorum daima. ilk etapta lense fazla para kalmayacaksa 1 yil idare edicek ve fotograf cekmeyi ogrenecegin bir 17-55 ya da 18-105 le baslanabilir. Sokak fotografciligi, portre cekim ve dusuk isikli yerlerde foto cekmek istiyorsaniz da kit lensi almayip d7000 body alip yanina 50mm f1.8 ya da para yeterse 50mm f1.4 alabilirsiniz. (1.8 olani en az 3 yil, 1.4 olani da omur boyu kullanirsiniz)

Ileride para oldugunda da ff e gecip o donemin size uygun ff aletini alirsiniz. D7000 de yedek kamera olarak durur.

tabi haklısın fiyat konusunda söylenecek birsey yok. 24-70 2.8 falan efsane lens+D700 le birlikte müthis kalitede fotolar cekilebiliyor. Keskinlik, bokeh, lens flare olsun herseyi süper.
Ama çok geniş aralık sunan lensleri kesinlikte tavsiye etmiyorum ilk etapta yani ögrenme sürecinde. 18-200 nikon, 18-270 tamron lensleri neyin ne oldugunu ögrenene kadar baya beni cezbetmişti. Astronomik rakamları pek haketmiyorlar.

kozalak said:

abi d7000 butcenin disinda kalmiyor mu? 2000 dedim sdfg.

eos 550d body+50mm f1.8 lens alsam nasil olur?
manzara + portre cekmek icin nasi bi lens/lensler almaliyim?
manzara + portre icin 17-50 lens iyi oluyo diye okumustum sankim..

bunun disinda ilerde makroya da yonelecegim..

17-50 aralıgı portre+manzara ihtiyacını karsilar.
Sosyal ağlarda paylaş

DynamicK said:

550d + 50 f1.8 iyi epey isini gorur. macro icin manual extension tube alirsin ucuz 20-30 liraya bulman gerek tr de. 50mm ile kullandiginda saglam macro lens haline geliyor alet.

ya da 50mm yi kit lens olan 17-55 yanina al. kit lens'in macro performansi fena degil. manzara icin de isini gorur zaten.

macro icin extension olayi iyiymis.
peki 50mm ile manzara cekemiyoruz di mi?
spot alirsam 18-55 kit lensin yanina 50mm f1.8 i alip butce dahilinde kalabiliyorum galiba.hayyamda spot taksitli 1550 civarindaymis.50mm de 250 civarinda.

hayyamda bildiginiz guvenilir bi dukkan varmi peki?
Sosyal ağlarda paylaş

resul abi var 2. katta b... bilmemne fotoğraf mı bozdağ mı bozlak mı öle bir şeydi baya iyi biri ve güvenebilirsin.

bozlak ne ya :D bozdağ fotoğrafçılık 2. katta Resul Bozdağ gidersen kesin uğra ordaki en iyi esnaflardan bir tanesidir hatta en makul fiyatı da o verir, ben makineyi ordan alcaktım ama babam yüzünden başka yerden aldım ama bütün ıvır zıvırımı burdan alırım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Admin
Butun lensler ile manzara fotografi cekebilirsin. Ihtiyacin ve nasil bir kompozisyon istedigine gore degisir tabiki.

Manzara fotograflari daima genis aci olacak diye bir kaide yok. Bazi durumlarda daha dar aci gerekicek. Ornegin tepedesin asagi bakiyorsun. Ortalik ilginc gozukmuyor. Derken gozune ufak bir yer carpiyor. Sekiller renk tonlari falan harika. Lakin genis aci ile cekersen o bolgeyi vurgulama sansin yok gibi. O dakika takiyorsun telephoto lensi sahane bir manzara fotografin oluyor. Ha 50mm olur 105mm olur bazen 300mm gerekebilir.

50mm lens cok ufak ve hafif oldugundan daima tasirsin yaninda. Oldukca kaliteli, ucuz, hafif mukemmel otesi bir sey.
Sosyal ağlarda paylaş

kozalak said:

manzara + portre cekmek icin nasi bi lens/lensler almaliyim?
manzara + portre icin 17-50 lens iyi oluyo diye okumustum sankim..

bunun disinda ilerde makroya da yonelecegim..

misal ben 135mm m42 vidalı ikinci el telelens aldım: 30 euro
onu dlsrye monte etme bayoneti aldım gg'den: 24 tl
bi de extension tube aldım: 10 euro

hem portre hem makro çekmek için tesisatı kurmuş oldum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...