Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

pkk 2'si asker 3 kişiyi kaçırmış

fizban

Öne çıkan mesajlar

onun nedeni şu, tam bağımsızlık eskiden bir rüyaydı, hiç kaale alınmıyorlardı ve rage içinde terör saçıyorlardı utopik argümanlarla, şu anda bi "lan?!" oldular, "bişiler koparıyoruz herhalde". ama tam bağımsızlık argümanı ütopik olmaktan çıkınca şöyle bi düşündüler tam bağımsız olurlarsa sıçtıklarının resmidir, argüman ve talepler değişti haliyle.
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaşlar hayatta her kavram görecelidir zaten ; pkk kimine göre terör örgütü olabilir kimine göre olmuyabilir ; yöntemlerinden biri olarak ''terör'' kullanan her güç bu anlamda teröristtir bana göre ; ama bu olaya mücadele termilojisiyle baktığımız zaman şunu görüyoruz terör örgütleri genelde toplumlar üzerinde korku,kaos ve endişe yaratarak taleplerini kabul ettirmeye çalışan marjinal yapılanmalardır
PKK durumunda ise artık (artık diyorum çünkü pınarcık katliamını bende biliyorum) durum bölgesel halkın desteğini alarak direk devlet otoritesiyle silahlı mücadeleye girmeye yani isyana evrilmiştir.İsyancı bir örgüt hala ''terör'' olgusunu mücadele yöntemi olarak kullanabilir ; ama sivil desteği azaltmamak için bunu halka yapmaz.
Şimdi istiyen istediği gibi düşünebilir pkkya ''terörist'' dememenin onları amaçlı haklı bir örgüt gibi göstericeğini bu yüzden terörist demek gerektiğini de düşünebilir ; lakin ben arkadasında kürt halkının desteği olan bir silahlı yapılanmaya sadece ''marjinal terörist örgüt'' bakış açısıyla yaklaşırsak yanlış bir yöntem izliyeceğimizi ve sorunun çözülmüyüceğini düşünüyorum.Nitekim çözülmüyorda
Sosyal ağlarda paylaş

Polyushka said:

hedehodohop said:

Aslında %80lere varan oy aldığı bu illerde kürt halkı sadece kendi bölgesel sorunları için destekliyor diye düşünelim , diğer radikal söylemlerinden hala şikayetçi durmuyorlar gibi gözükmüş oluyorlar.

alternatifleri var mı ? milliyetçi düşünceleri bir kenara bırakırsak, sosyal ve ekonomik olarak düşüncelerinin, isteklerinin de uyuştuğu tek parti bdp. ülkedeki sol potansiyelinin kaynağı olarak gözüken ve solun gücü olarak gözüken parti 7 yıl aradan sonra ilk defa diyarbakıra gitmiş. ?
Toplumlarda devrimci karaktere ulaşmak diye bir olgu vardır.Şöyle olur sen reform talep ettikçe ve bu reformları elde ettikçe daha fazlasını elde edebiliceğine dair özgüven geliştirirsin.BDP bu işe reformlarla başladı ve giderek talepleri yükseltti.BDPye oy veren insanlar ilk başta dediğin gibi bir amaçla oy vermiş olsa bile artık gelinen noktada bdpnin bütün radikal taleplerini istiyecek duruma gelmiştir ; yani sana haksızsın demiyorum ama bahsettiğin şeyler şu anki taleplerden ayrı olarak analiz edilemez diyorum.Hatta bpdnin bütün seçim kampanyası özerklik ve ana dilde eğitim üzerindendi ; yani demekki halk en çok bu taleplere refleks veriyor ki adamlarda bütün bir seçimi bunun üzerinden inşaa ettiler
Sosyal ağlarda paylaş

Vidar said:

@hedehodo, terör örgütleri marjinal olmak zorunda değildir. bir örgüte "marjinal terör örgütü" diyemiyor olmamız ona terör örgütü diyemeyeceğimiz anlamına gelmez.
Abi marjinal olduğu için teröristtir ; yani sıradan insanın yığınsal sempatisini kazanamadığı için , bunu yaptığı an siyasi bir güç olmaya evrilir ve halkın desteğini almışken onları kaybetmemek için ''terör'' olgusunu mücadele biçimi olarak benimsemez
Sosyal ağlarda paylaş

Kaldı ki PKK sivilleri hedef alan bombalı eylemler falan da yapıyor. Geçen ay bacağı kopan kadına gel de anlat şimdi bu adamların aslında isyancı örgüt olduğunu. Askerlere düzenledikleri saldırıların amacı da bir yeri liberate etmekten ziyade mesaj vermek yoksa Kastamonu'daki, Samsun'daki, Hatay'daki içinde denizciler falan da olan güvenlik kuvvetlerini öldürmeleri Türkler'in Kürt habitatındaki otoritesini zayıflatmıyor.

Yani bugün hiçbir Kürt köylüsü "PKK şu dağların ardından gelse de şu işgalci Türk bölüğünü kovalasa buradan" hayalleri kuramıyor zira PKK'nın varlığı fiziğe değil duyguya hitap ediyor.

Edit: typo
Sosyal ağlarda paylaş

hedehodohop said:
BDPye oy veren insanlar ilk başta dediğin gibi bir amaçla oy vermiş olsa bile artık gelinen noktada bdpnin bütün radikal taleplerini istiyecek duruma gelmiştir ; yani sana haksızsın demiyorum ama bahsettiğin şeyler şu anki taleplerden ayrı olarak analiz edilemez diyorum

katılmıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

abi bu dünyada devlet terörüde olabilir , kişi terörü de olabilir , örgüt terörü de olabilir ; ama bir yapılanmaya baştan aşağı terörist dediğin an onu destekliyen insanların her türlü talebini reddetmiş oluyorsun ; bunu birçok örgüte uygularken başarılı olabilirsin : Lojistik kaynaklarını kesersin ve askeri müdahele ile bitirirsin ; ama bu durum pkkya karşı başarısız oluyorsa pkk aslında başka birşey ve başka bir mücadele methodu uygulanması gerekir.
Pkkya isyan örgütü dediğin an onu destekliyen halkın taleplerinin meşruluğunu kabul etmiş oluyorsun.Halkı ikna ederek örgütü yalnızlaştırabilirsin.PKK terörist bir örgüttür dediğin sürece onu destekliyen toplumu görmezden gelmeye devam ediceksin ve birine sıksan diğeri yerini alıcak
Sosyal ağlarda paylaş

@hedehodo, bu mesele sadece bir iç siyaset meselesi değildir, başarılı olmak ya da olmamak ile ilgili yorumlamarında bunu da göz önünde bulundurmalısın. ayrıca terör örgütü kabulünün uluslararası politik literatürdeki önemini de hatırlatmak isterim. neyse ben kaçar çok uzadı.
Sosyal ağlarda paylaş

hedehodohop said:

abi bu dünyada devlet terörüde olabilir , kişi terörü de olabilir , örgüt terörü de olabilir ; ama bir yapılanmaya baştan aşağı terörist dediğin an onu destekliyen insanların her türlü talebini reddetmiş oluyorsun ; bunu birçok örgüte uygularken başarılı olabilirsin : Lojistik kaynaklarını kesersin ve askeri müdahele ile bitirirsin ; ama bu durum pkkya karşı başarısız oluyorsa pkk aslında başka birşey ve başka bir mücadele methodu uygulanması gerekir.
Pkkya isyan örgütü dediğin an onu destekliyen halkın taleplerinin meşruluğunu kabul etmiş oluyorsun.Halkı ikna ederek örgütü yalnızlaştırabilirsin.PKK terörist bir örgüttür dediğin sürece onu destekliyen toplumu görmezden gelmeye devam ediceksin ve birine sıksan diğeri yerini alıcak

ne zamanki otobüs yakmaya son verir pkk o zaman düşünülebilir terör örgütü olup olmadığı. o zamana kadar anlattıklarının hepsi hikaye.
Sosyal ağlarda paylaş

Polyushka said:

hedehodohop said:
BDPye oy veren insanlar ilk başta dediğin gibi bir amaçla oy vermiş olsa bile artık gelinen noktada bdpnin bütün radikal taleplerini istiyecek duruma gelmiştir ; yani sana haksızsın demiyorum ama bahsettiğin şeyler şu anki taleplerden ayrı olarak analiz edilemez diyorum

katılmıyorum.
abi ben çok bdp eylemi yakından gördüm ve hepsinde de net olarak bji apo , pkk halktır halk sokakta sloganları atıyorlardı.Bu insanlar öyle dağdan inmiş silahlı örgütçüler de değildi , sıradan halktı.O insanlardaki radikalliği ne zaman bdpli biri görsem yüzlerinden okuyorum.Senin dediğin gibi düşünen kürtler yok mudur elbet vardır ; ama bdp bütün kampanyalarını kürt milliyetçiliği üzerinden yapıyorsa demekki tabanda da karşılık görüyor.Senin düşüncen en iyi ihtimalle fazla optimist
sonradan gelen edit :Haburda pkklılar başbakanın ''açılımıyla'' giriş yaptıklarında milyonlarca kürt sokakta sevinç çığlıkları atıyordu.Hatip dicle meclis dışı edildiğinde yine bütün eylemlerde apo,kürdistan sloganları atılıyordu..vs
Sosyal ağlarda paylaş

Vidar said:

@hedehodo, bu mesele sadece bir iç siyaset meselesi değildir, başarılı olmak ya da olmamak ile ilgili yorumlamarında bunu da göz önünde bulundurmalısın. ayrıca terör örgütü kabulünün uluslararası politik literatürdeki önemini de hatırlatmak isterim. neyse ben kaçar çok uzadı.
Uluslararası politik literatürde terör tanımı o kadar esnek ve göreceli ki , bu bağlamda kime dava açsan karşı dava açabiliyor.Senden farklı olarak pkknın iç desteğinin dış destekten daha etkili olduğunu düşünüyorum şu pozisyonda
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...