Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları

Tatar Ramazan

Öne çıkan mesajlar

"roket adam" said:

Ek olarak, misyonerlik yalnızca "bu pazar seni kilisede göremedim ardeth" değil ki. Bunun farkında değiliz çünkü avrupalı gibi yaşıyoruz. 5 vakit namaz kılan başörtülü bir kızın o okulda okuduğunu düşün, okuyabilir mi, hayır. Zıttına zorlanır mecburen.

bi şekilde seni ya o dine ya da o ülkeye sempati besleyen biri haline getirmesi lazım ama ben amerikadan da dinden de baya bi soğudum valla.

yok yani sonuçta az çok kafamız çalışan insanlarız gizli kapaklı bir amerika sempatizanlığı aşılanmıyor. ama şu var liberal ve global pazarların var olduğu bir dünyaya çok alışık hale geliyorsun. adamların dünyaya yerleştirmek istediği sistemi garipsemeyen bir hale geliyorsun en azından.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

Mesut Yılmaz nereden mezundu mesela? Herif anasını ağlattı ülkenin alman hayranlığıyla. Hala da alman üniversitelerinde konferanslarda konuşmacı olarak katılmışlığı vardır.

Bizim liseden. İstanbul Erkek Lisesi. Erbakan da öyleydi

Sayısız milletvekili , bakan , bürokrat çıkardı İEL.

Alman semptasi beslemesi normal bizde de var. X ürünü Alman malıysa , düşünmeden alıyorum . Atıyorum , bir hizmet veya ürün için iki firma teklif verse , fiyatları yakın olduğu düşünmeden Alman'ı seçerim.

Umarım bu Feto okuları da aynı manteliteyi Türkiye sempatizanlığı şeklinde oturtuyordur, yaptığı işi takdir etmek lazım
Sosyal ağlarda paylaş

"Tatar Ramazan" said:

Evet bu organizasyon ve okulları hakkında neler düşünüyoruz?
Acaba gerçekten Türkçeyi yaymak ve dünyada Türk dostları kazandırmak amaçlı dev bir hizmet mi?
Yoksa Amerikanın desteklediği Fethullah'ın ılımlı islam projesinin bir ayağı mı? sizce...

Amerikan projesi.
Sen ne düşünüyorsun?
Sosyal ağlarda paylaş

turkiyedeki okullari tamamen beyin yikama makinalari ama yurtdisindakiler o kadar degil.

ozellikle az gelismis ulkelerde fetonun okullari cok iyi egitim veriyo diger okullara gore. ordan mezun olanlar fark ettiriyolar kendilerini.
tabi bi yandan neler pesindeler, neler yapiyolar bilemiyorum. su ana kadar bildigim kadariyla rusyada ve ozbekistanda kapatildi butun okullari.(rusya cia ajani bunlar diyip kapadi. ozbekistan belirtme geregi duymadi nedenini) getirdikleri ogretmenler de sutlandi geri.

bu ulkelere is yapmaya giden turklere yariyo bu okullardan mezun olanlar. turkce ve ingilizce bilen, iyi egitim almis calisanlari oluyo.

edt.turkce olimpiyatlari da gelmis gecmis en gereksiz etkinlik heralde.
biraz pr, biraz govde gosterisi gibi bisey.
bi de tarafini belli etmek/degistirmek isteyenlere firsat. bas harfi sinancetin.
Sosyal ağlarda paylaş

mertadam said:

"Tatar Ramazan" said:

Evet bu organizasyon ve okulları hakkında neler düşünüyoruz?
Acaba gerçekten Türkçeyi yaymak ve dünyada Türk dostları kazandırmak amaçlı dev bir hizmet mi?
Yoksa Amerikanın desteklediği Fethullah'ın ılımlı islam projesinin bir ayağı mı? sizce...

Amerikan projesi.
Sen ne düşünüyorsun?

bence karma bir durum var, bu okullar BOP'tan çok önce kurulmaya başlandı bu yüzden sadece CIA işi diyemeyiz.

Bence Fetullah'ın dinler arası diyalog ve islam misyonerliği projesi dememiz daha uygun, ama bu arada Türkçe de öğretmeleri güzel bi durum tabii.

Yine de dikkat edilirse hep dandik-ufak ülkelerde bu okullar baskın durumda, güçlü ülkelerde esamesi okunmuyor bile, o yüzden ilerisi için çok bi işe yarayacaklar mı tartışılır.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben AL 96 girişliyim, hiç rahibe falan hatırlamıyorum okulda. Hazırlıkta almanca öğrenirken gösterilen malzemeler biraz milliyetçilik kokuyordu, karakterler Deutschland Überalles falan diyordu mesela.

Onun dışında ne Alman tarihi gördük ne almanyanın sıra dağlarını, göllerini ezberledik. Dinle ilgili de ders bağlamında hocaya gidip de soru sormadığınız sürece bir etkileşim olmazdı.

Dönemin yarısına yakını mezun olduktan sonra Almanya'ya gitti tabi üni için. Beyin göçü zaten kültür empoze etmekten çok daha önemli birşey.
Sosyal ağlarda paylaş

import said:

"roket adam" said:

Mesut Yılmaz nereden mezundu mesela? Herif anasını ağlattı ülkenin alman hayranlığıyla. Hala da alman üniversitelerinde konferanslarda konuşmacı olarak katılmışlığı vardır.

Bizim liseden. İstanbul Erkek Lisesi. Erbakan da öyleydi

Sayısız milletvekili , bakan , bürokrat çıkardı İEL.

Alman semptasi beslemesi normal bizde de var. X ürünü Alman malıysa , düşünmeden alıyorum . Atıyorum , bir hizmet veya ürün için iki firma teklif verse , fiyatları yakın olduğu düşünmeden Alman'ı seçerim.

Umarım bu Feto okuları da aynı manteliteyi Türkiye sempatizanlığı şeklinde oturtuyordur, yaptığı işi takdir etmek lazım

ahaha şunu demeye geldiydim
ccc erbakan ccc mesut yılmaz

kaç mezunusun?
Sosyal ağlarda paylaş

olimpiyatlardan önce maliden gelen 3 hanımkızımız sıkmabaş hocalarıyla okulumuzu ziyaret ettiler.etinden sütünden faydalandık maşşallah.basketbol bile oynattı idareciler kızlara,çocuklar da uzaylılarmışçasına izlediler yazık=)
okudukları şiirlerden bile durumu özetleyebilirdiniz.
zaten müdür bile kendilerini takdim ederken yüzde bilmemkaçı müslüman olan bi ülkeden geliyolar diye açıklama yapma gereği duydu.
dil açısından da ezbere fasafisolardan başka bişey göremedim açıkçası,(burdaki ingilizce öğretimine benzetilebilir) kibariyeden ''eller kadir kıymet bilmiyor anne'' diye çığırmasıysa olaya noktayı koydu.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...