Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları

Tatar Ramazan

Öne çıkan mesajlar

Peki soruyorum,

fetonun yurtdışında açtığı okulların bizdeki st. joseph'den, sankt georg'dan, alman lisesinden, galileo'den, notre dame de sion'dan, st. michel'den ve benzerlerinden ne farkı var?
Dile dayalı kültür emperyalizmi diyoruz falan da, al işte durum ortada, ortaokuldan aldığın herifi 4 senede alman/avusturya/italya/fransız geleneklerine göre yetiştirip anadili gibi o dilden konuşabilmesini sağlıyorsun.

Örneğin alman liseleri dünyanın her yerinde var neredeyse, e fetonun bundan farkı nedir?
Sosyal ağlarda paylaş

yapılan şey çok çok güzel bir şey, gelecek için de çok faydalı. türkiye'de robert kolejinden yetişen herkes amerikanın köpeği olmuyor malum. bülent ecevit de oradan mezun.

o çocuklar ileride illa ki bu ülkeye de dolaylı yoldan da olsa faydalı olacaklardır.

cemaatten ayrı düşünerek yazıyorum bunları. cemaat mevzusu ayrı.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

Peki soruyorum,

fetonun yurtdışında açtığı okulların bizdeki st. joseph'den, sankt georg'dan, alman lisesinden, galileo'den, notre dame de sion'dan, st. michel'den ve benzerlerinden ne farkı var?
Dile dayalı kültür emperyalizmi diyoruz falan da, al işte durum ortada, ortaokuldan aldığın herifi 4 senede alman/avusturya/italya/fransız geleneklerine göre yetiştirip anadili gibi o dilden konuşabilmesini sağlıyorsun.

Örneğin alman liseleri dünyanın her yerinde var neredeyse, e fetonun bundan farkı nedir?

o okullarda, o tip misyoner okulu denen bir okulda okumuş olduğumdan söylüyorumi, kesinlikle misyonerlik yok. Fethullah'ın okullarında misyonerlik olmadığına inanmamı beklemeyin bi zahmet. Ha olabilir, hakkıdır yapar, ama gidip de buradaki misyonerlere laf edemez kendisi misyonerlik yaparsa. Böyle bir durum var, yoksa pek fark yok haklısın yani
Sosyal ağlarda paylaş

ahmedinejad said:

rahibeler belletmenlik yapmıyorlar mı o okullarda? hepsinde olmasa da bazılarında?

belletmen = yatılı kalan öğrencilerden sorumlu insan.

Oralarda okuayn bir sürü arkadaşım var, ben de üsküdar'da okudum falan, hiç de duymadım öyle bir şey. Kapımıza şakirtler dayanmıştı misyonerler defolun diye ama bi kere sdfsdf kulaktan dolma bilgiler bunlar ya, cidden
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Dame de Sion

Bir rahibe okulu olan Notre Dame de Sion'da okudum. Başörtülü ve siyah kıyafetli rahibelerin ders verdiği bu Fransız Lisesi'nde, bir de kilise vardı. Hıristiyan arkadaşlar, orada dua ederlerdi. Bize, hiçbir şekilde dinî baskı yapılmadı. Sadece her sabah, genel ahlâkî değerler öğretilir, dürüst olmamız, yalan söylemememiz, büyüklere saygılı davranmamız için telkinde bulunulurdu. Derslerimizin yanı sıra, hal ve tavrımızdan dolayı ayrı bir değerlendirmeye tâbi tutulurduk. Ödüllendirilir veyahut ceza alırdık.

şöyle bişi buldum.
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

"roket adam" said:

Peki soruyorum,

o okullarda, o tip misyoner okulu denen bir okulda okumuş olduğumdan söylüyorumi, kesinlikle misyonerlik yok. Fethullah'ın okullarında misyonerlik olmadığına inanmamı beklemeyin bi zahmet. Ha olabilir, hakkıdır yapar, ama gidip de buradaki misyonerlere laf edemez kendisi misyonerlik yaparsa. Böyle bir durum var, yoksa pek fark yok haklısın yani

bahsettiğin gibi bir okulda okudum (amerikan versiyonu) bir kültür dayatması yok hatta tam tersine orda yabancı bir hoca bize amerikadaki reklamcılıkta dönen yalan dolan işlerden baya bahsetmişti onla ilgili dönem ödevleri falan yaptırmıştı. ayrıca "big brother is watching you" temalı pek çok okumamız da olmuştu. ha tabi komünizme giydiren klasikleri de illa okutuyorlar o ayrı.

tek olası etki adam ingilizce bildiği için ilerde kafası atıp yurtdışına gidesi gelirse en azından önünde dil engeli olmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Sankt Georg'da da bildiğim kadarıyla bu tarz bir durum var ki bunlar zaten azınlıklar için açılmış okullar, onlara eğitim veriyor yani, ha amacını aşmış şimdi bizimkiler de gidiyor.

Ben arada bir fark göremiyorum, birinin yıllık 15 bin euro olması, diğerinin maklube lecola ile yürümesi dışında.

Ek olarak, misyonerlik yalnızca "bu pazar seni kilisede göremedim ardeth" değil ki. Bunun farkında değiliz çünkü avrupalı gibi yaşıyoruz. 5 vakit namaz kılan başörtülü bir kızın o okulda okuduğunu düşün, okuyabilir mi, hayır. Zıttına zorlanır mecburen.
Sosyal ağlarda paylaş

nileppezdel said:

O okulda okuyan bir sürü arkadaşım var, en azından son on senede öyle bir şey olmadığını söyleyebilirim yani. Muhtemelen şakirtin biri yazmıştır, feto düşmanı grupların sıkma hikayeleri gibi yani. Her grup yapıyor bunu

nazlı ılıcak yazmış da onun zamanında öyle olmuş olabilir 50 sene geçmiştir üzerinden en az. belki 60.
Sosyal ağlarda paylaş

Ben karşı deilim ki asimilasyona, hatta asimilasyon zaten saçma bir kelime, şu dünya böyle globalleşmişken, insan istediği kültüre göre yaşar, buna karışmak kimseye düşmez. Ben Türk örf ve adetlerini saçma buluyorsam bu yüzden suçlanmam, "ay asimile olmuş" diye laf yemem yanlış. Sanki Türk halkı Arap adetlerine değil de öz Türk adetlerine göre yaşıyormuş gibi.. :P

bi de lafım sana değildi zaten merak etme :)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...